غذای مرغ + تغذیه مرغ خانگی

تغذیه مرغ خانگی

پرورش مرغ خانگی از دیباز تا کنون با ساکنان روستاییان همراه بوده است. افراد بسیار زیادی با پرورش مرغ در روستا به فکر تامین منابع عذایی و سوددهی در این زمینه بوده اند. روستاییان معمولا از گوشت و تخم مرغ برای تامین نیازهای غذایی خود استفاده می کردند. شیوه گفته شده بعد از گدشت سالیان باسیر زیاد هنوز هم در بسیاری از روستاهای کشور عزیز ایران رواج دارد. بسیاری از هموطنان عزیز ما از مرغ و پرورش مرغ به عنوان بهترین منبع برای سوددهی استفاده می کنند. معمولا نگهداری و تغذیه مرغ خانگی نیازمند تجهیزات و هزینه خاصی نیست و می‌توان به راحتی و با امکانات محلی از آنها نگهداری کرد. غذای مرغ و جوجه های خانگی مهمترین نکته در نگه‌داری آنها است.

البته برای تغذیه مرغ های خانگی کمتر از مواد خوراکی آماده مانند خوراک مرغ صنعتی استفاده می شود. عمده تغذیه آنها از مواد اضافی و یا طبیعت تامین می‌شود. این مرغها می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد غذای خودشان را از طریق چرای آزاد و بقیه را با غذای دستی تامین کنند. برای اطلاعات بیشتر در این مطلب از سایت پراور صنعت با ما همراه باشید.

بهترین خوراک برای مرغ خانگی

با توجه به اینکه بیشتر روستاییان اقدام به نگهداری و پرورش مرغ خانگی می کنند معمولاً تغذیه و خوراک مرغ ها نیز از منابع موجود در روستا تامین می شود. غذای مرغ یکی از مهمترین عوامل پرورش مرغ به شمار می رود. از این رو این موضوع باید بسیار جدی گرفته شود.

۱. روستاییان می‌توانند با فرایندهای ساده ( سیلو کردن، خرد کردن و تبدیل کردن) ضایعات کشاورزی را تبدیل به خوراک مرغ خانگی کنند.

۲.  معمولاً در کنار روستاهایی که زمین کشاورزی دارند کارخانه‌های بوجاری و شالیکوبی قرار دارد که می‌توان از مازاد و ضایعات آنها برای تغذیه مرغ و جوجه های خانگی استفاده کرد.

۳. از گیاهان غیر مثمر نیز میتوان برای تکمیل دان مصرفی مرغ ها استفاده کرد.

۴. ضایعات غذای خانواده و حتی روستاییان می‌تواند بخشی از نیاز تغذیه مرغ های خانگی را تامین کند.

۵. مرغ ها در چرای آزاد از جانداران ریز مانند بعضی از کرم ها و حشرات استفاده می کنند.

۶. برای تامین کلسیم مورد نیاز مرغ خانگی می‌توان از پودر استخوان، پودر صدف، خرده‌های آهک و مواد آهکی دیگر استفاده کرد. البته مرغ ها در چرای آزاد می‌توانند بخشی از کلسیم مورد نیاز خود را از طریق خاک تامین کنند. اهمیت تامین کلسیم برای مرغ خانگی در کیفیت و تعداد تخمهای آنها است.

۷. استفاده از مواد غذایی که دارای ویتامین های مختلف باشد می‌تواند به سلامت و تقویت مرغ خانگی کمک کند. توصیه می شود با استفاده از پلت های آماده ویتامین های مورد نیاز مرغ خانگی تامین شود. این پلت ها برای سنین مختلف با ترکیب‌های متفاوت در نظر گرفته شده است.

۸. ۷۰ درصد بدن مرغ و ۶۵ درصد وزن تخم مرغ از آب تشکیل شده است. در شرایط معمولی هر چهار مرغ خانگی در شبانه روز یک لیتر آب مصرف می‌کنند که در آب و هوای گرم این مقدار بیشتر می‌شود. کمبود آب می‌تواند باعث تخم مرغ خوری در مرغ های خانگی شود.

تغذیه جوجه مرغ خانگی

۱. جوجه ها بعد از تولد تا ۲۴ ساعت نباید تغذیه شوند چون هنوز کیسه زرد همراه بدن آنها جذب نشده و در صورتی که به جوجه غذا داده شود دچار عفونت میشود.

۲. بعد از ۲۴ ساعت و جذب کامل کیسه زرد به بدن جوجه می توان از خوراک آردی و ذرت آسیاب شده برای تغذیه استفاده کرد.

۳. بهتر است از روز اول آب شیرین در اختیار جوجه مرغ خانگی قرار بگیرد (به ازای هر لیتر آب ۴۰ گرم شکر در هر آبخوری حل شود).

۴. به غیر از گندم آسیاب شده و آرد گندم از سایر دانها و غلات می‌توان در هفته اول استفاده کرد.

۵. می‌توان از پلت های تجاری و پیش دان های آماده نیز برای تغذیه جوجه مرغ خانگی استفاده کرد.

بهترین خوراک برای مرغ خانگی
بهترین خوراک برای مرغ خانگی

بیشتر بخوانید: غذای مرغ در تابستان

مضرات استفاده از ضایعات نان برای تغذیه مرغ خانگی

استفاده بیش از حد از ضایعات نان می‌تواند به مرغ ها و جوجه های خانگی صدمه بزند که از چند لحاظ قابل بررسی است:

۱. اولین مشکلی که با تغذیه ضایعات نان برای مرغ خانگی پیش می‌آید چسبندگی مقعد است که در صورت تمیز نشدن می‌تواند موجب مرگ جوجه شود.

۲. مشکل دوم در این نوع تغذیه تورم روده در مرغ خانگی است.

۳. مشکل سوم این است که نمک موجود در نان از حد مجاز برای مرغ خانگی بیشتر است و می‌تواند مشکلاتی را برای مرغ و جوجه ها ایجاد کند.

۴. اگر ضایعات نان کپک زده باشد این کپک‌ها و قارچ‌ها می‌تواند ایجاد مسمومیت کرده و گاه منجر به مرگ مرغ های خانگی شود. غذای مرغ بسیار مهم است.

۵. حتی در صورت سلامت ضایعات نان، فقط تا ۱۵ درصد جیره غذایی مرغ خانگی را می‌توان با خرده نان تامین کرد که در تغذیه جوجه مرغ خانگی باید خیلی کمتر از این را در نظر گرفت.

محدودیت استفاده از ضایعات غذا در غذای مرغ

معمولا برای غذای مرغ به خصوص در تعداد کم از باقیمانده غذای سفره استفاده می شود که هرچند انتخابی به صرفه است اما استفاده بیش از حد از این روش نیز می‌تواند برای مرغ های خانگی مشکل‌ساز شود.

– وجود نمک بالا در مواد غذایی که بیش از حد مجاز برای مرغ های خانگی است آنها را دچار مشکل خواهد کرد.

– چربی بالا در مواد غذایی باعث مشکلات گوارشی و تغذیه ای در مرغ های خانگی خواهد شد.

تغذیه مرغ خانگی
تغذیه مرغ خانگی

بیشتر بخوانید: مرغ سیاه

چه موادی را نمی توان در تغذیه مرغ خانگی گنجاند؟

هرچند مرغ ها همه چیز خوار هستند و به خصوص مرغ خانگی را می توان بدون هزینه خاصی و با مواد خوراکی موجود در خانه یا مزرعه تغذیه کرد اما برخی از مواد غذایی نیز می‌تواند باعث مسمومیت در مرغ خانگی شوند.

* با توجه به اینکه مرغ ها آنزیم های لازم برای شکستن قند های موجود در شیر را ندارند در نتیجه با مصرف لبنیات دچار مسمومیت می‌شوند.

* برگ های چای ( تفاله چای ) قهوه و نمک را نیز نمی توان در تغذیه مرغ خانگی گنجاند.

* لوبیا و عدس خشک و خام، آووکادو، سیب زمینی سبز، گوجه فرنگی نارس و سبز، شکلات و برنج پخته نیز میتواند برای مرغ خانگی آسیب زا باشد. برای غذای مرغ از جیره غذایی استاندارد استفاده کنید.

تغذیه مرغ خانگی در زمستان

تغذیه مرغ خانگی در زمستان اندکی با فصل های دیگر متفاوت است و باید نکاتی را برای سلامت مرغ ها رعایت کرد تا دچار سرماخوردگی و آنفولانزا نشوند.

۱. مرغ های خانگی در زمستان نیاز به غذای بیشتری دارند چراکه در حال استراحت و بازیابی خودشان از تخم گذاری های فصول قبلی هستند.

۲. افزایش جیره غذایی در این فصل تا یک و نیم برابر مجاز است. در تغذیه مرغ خانگی بابت غذا دادن اضافه نگرانی وجود ندارد چرا که مرغ‌ها پرخوری نمی‌کنند.

۳. در فصل زمستان بهتر است  غذاهای گرم مانند بلغور جوی دوسر در جیره غذایی مرغ خانگی گنجانده شود چرا که کربوهیدرات یکی از مواد مهم در تغذیه مرغ ها می باشند.

۴. در طول زمستان برای تولید پرهای بیشتر و همچنین افزایش تخمک گذاری استفاده از پروتئین در تغذیه مرغ خانگی بسیار موثر خواهد بود. حشره ها به عنوان منبع پروتئین مناسب در غذای گربه موجود هستند که می توان مقدار کمی از آن را به غذای مرغ خانگی اضافه کرد.

۵. معمولاً در فصل زمستان دسترسی مرغ های خانگی به سبزیجات برگ سبز ‌کم می شود پس بهتر است با سبزیجاتی مانند کلم کالی، کولارد سبز، برگ چغندر و اسفناج تغذیه مرغ ها را ارتقا داد.

۶. در فصل زمستان نیز مرغ های خانگی به آب نیاز دارند. باید آب مصرفی آنها از لحاظ یخ زدگی مرتبا بررسی شود. می توان با قرار دادن یک توپ کوچک در مخزن آب از یخ زدن آن جلوگیری کرد. اضافه کردن مکمل به آب نیز می‌تواند تغذیه مرغ خانگی را کامل‌تر کند.

تغذیه مرغ خانگی در زمستان
تغذیه مرغ خانگی در زمستان

بیشتر بخوانید: مرغ مرندی و نکات مهم پرورش مرغ مرندی

شما برای ما از تغذیه مرغ خانگی بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با تغذیه مرغ خانگی و بهترین خوراک برای مرغ خانگی آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده غذای مرغ خالی دید و یا در گزینه ای اشتباهی مشاهده کردید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود را از پشتیبانان سایت پراور صنعت بپرسید. پشتیبان پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

عمده تغذیه مرغ خانگی از کجا تامین می شود؟

از مواد اضافی و یا طبیعت تامین

مرغ های خانگی چند در صد از تغذیه خود را می توانند از طریق طبیعت تامین نمایند؟

30 تا 40 درصد

دادن تغذیه به جوجه مرغ خانگی تا چه زمانی ممنوع است؟

جوجه ها بعد از تولد تا ۲۴ ساعت نباید تغذیه شوند چون هنوز کیسه زرد همراه بدن آنها جذب نشده و در صورتی که به جوجه غذا داده شود دچار عفونت میشود

طاعتی
دیدگاه کاربران ۱۱ دیدگاه
 • Saraboloki 8 مهر 1400 / 10:20 ب.ظ

  من به مرغ خانگی دارم ۱سال و ۴ماهشه خیلی دستی شده،اما خیلی غذاش زیاده همه چی هم میخوره به غیر از گندم و جو و ازین چیزا،میوه هم خیلی میخوره انگور هم همینطور، منتهی عاشق شیرینی هم هست،تخم مرغ هم میزاره،آیا از غذای مصرفی خودمون براش مضره؟؟؟

  • طاعتی 27 مهر 1400 / 10:28 ق.ظ

   سلام نه هیچ ضرری براش نداره

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:10 ق.ظ

  لذت بردم

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:10 ق.ظ

  لذت بسیاری زیادی بردم

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:11 ق.ظ

  ممنون از پراور. صنعت

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:11 ق.ظ

  تشکر از پراور. صنعت

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:12 ق.ظ

  تشکر از پراورصنعت و همکاراتون

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:13 ق.ظ

  چگونه میتوان مرغ را پرورش داد

 • ابوالفضل 22 دی 1400 / 0:13 ق.ظ

  چگونه میتوان مرغ را در خانخ
  پرورش داد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *