پرورش بلدرچین در خانه یا منزل

پرورش بلدرچین در خانه

یکی از کارهایی که در سال های اخیر موجب شده تا سرمایه‌گذاران زیادی به سمت آن بروند پرورش بلدرچین است. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد بلدرچین مانند بلوغ زودرس، تخم گذاری بالا، رشد سریع، ارزان بودن تغذیه، حساسیت کم، مقاومت در برابر بیماری‌ها، قیمت مناسب گوشت و تخم بلدرچین بسیاری از افراد دوست دارند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. جالب است بدانید شما می‌توانید پرورش بلدرچین را در خانه خانه نیز انجام دهید و به سود مناسبی برسید. خانه می‌تواند یکی از مهمترین جاهایی باشد که شما با فضای اندک و با استفاده از تجهیزات ایمن مانند در قفس و سرمایه کوچک پرورش بلدرچین را در آن آغاز کنید. برای پرورش بلدرچین در خانه (Raising quail at home) باید اصولی را رعایت کنید که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم. در این مطلب صفر تا صد پرورش بلدرچین در خانه را برای شما بازی بازگو خواهیم کرد، با پرآور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 8 دقیقه زمان نیاز دارد.

پرورش بلدرچین در خانه از صفر تا صد

پرورش بلدرچین در خانه از صفر تا صد نیاز به داشتن اطلاعات بسیار زیاد و دقیق است. چنانچه اطلاعات لازم در این زمینه را نداشته باشید نه تنها کارتان را با سوداوری مواجه نخواهید کرد، بلکه با نداشتن اطلاعات کسب و کار خود را به ضرر نزدیک خواهید کرد. اگر در پی مطلبی هستید که پرورش بلدرچین در خانه از صفر تا صد را به شما اموزش دهد، این مطلب از سایت پراور صنعت مخصوص شماست. پراور صنعت در این مطلب از سیر تا پیاز پرورش بلدرچین در منزل را به شما آموزش می دهد.

توجه به فضای مناسب در خانه

یکی از مهمترین نکات در پرورش بلدرچین در خانه داشتن فضای کافی است. چنانچه شما فضای کافی در خانه را نداشته باشیدT قطعاً در هنگام پرورش بلدرچین با سختی های فراوانی همراه خواهید شد. بلدرچین ها زمانی که سر از تخم بیرون می آورند به فضای زیادی احتیاج دارند. یا به این نکته توجه کنید که بلدرچینهای نر نمی توانند مدت زمان زیادی را در فضای کوچک و در کنار هم زندگی کنند. اگز می خواهید پرورش بلدرچین در منزل را انجام دهید توصیه می‌کنیم از قفس استفاده کنید. داشتن چهار قفس استاندار در پرورش بلدرچین بسیار کارآمد است. اگر این امر به بهترین شکل انجام نشود به طور قطع شما به سوددهی مناسبی نخواهید رسید. توجه داشته باشید هر بلدرچین حداقل به ۳۰ سانتی متر مربع فضا نیاز دارد تا بتواند به بهترین شکل رشد خود را پیگیری کند. فضای کوچک باعث استرس بلدرچین ها می شود. هرچه استرس بلدرچین ها بالاتر برود میزان پروار شدن از لحاظ گوشتی و تخم گذاری کاهش می یابد.

آیا پرورش بلدرچین در خانه میسر است؟

اگر در پی این سوال هستید که که آیا می‌توان پرورش بلدرچین را در منزل انجام داد؟ باید بگوییم این سوال شما با جوابی همراه است که می‌تواند موجب خشنودی شما گردد. بله می توان پرورش بلدرچین در خانه را به عنوان کسب و کار در نظر گرفت و با پرورش بلدرچین در خانه از هزینه های بسیار زیادی صرف نظر کرد.

اولین شرط برای پرورش بلدرچین در خانه داشتن مکانی مناسب برای شروع کسب و کار است. در این مواقع می توانید از پشت بام، حیاط منزل، زیر زمین و یا هر فضای دیگری که بتوانید قفس را در آن جای دهید، استفاده کنید. یکی دیگر از مهمترین نکاتی که برای پرورش بلدرچین در خانه باید آن را کنترل کنید، فضولات بلدرچین است. معمولا فضولات بلدرچین که به صورت سنتی  پرورش داده میشوند، بسیار بوی بدی دارد. برای رهایی از این کار می توانید محیطی را انتخاب کنید که دور از محیط ساختمانی باشد و یا از قفس را جایگزین بستر نمایید. با استفاده از قفس بلدرچین هر چند وقت یکبار به طور سریع و آسان زیر بلدرچین ها را تمیز خواهید کرد.

پرورش بلدرچین در منزل
پرورش بلدرچین در منزل

مکان پرورش بلدرچین در خانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بلدرچین ها به راحتی می توانند پرواز کنند و از پشت بام و یا حیاط خانه شما فرار نمایند. شرایطی را فراهم کنید تا موجب فرار بلدرچین ها نشود. در طول شبانه روز باید این پرنده از تغذیه و آب سالم استفاده کند. محیطی را انتخاب کنید که در آن به آب شرب دسترسی داشته  باشید. محیط زندگی که برای پرورش بلدرچین در خانه در نظر گرفته اید، باید به دور از عوامل استرس زا باشد تا بر روی رشد و تخم گذاری بلدرچین تاثیر منفی نگذارد.

فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه

برای اینکه بتوانید بلدرچین ها را در خانه پرورش دهید باید فضای مورد نظر برای زندگی راحت آنها فراهم کنید. معمولاً برای پرورش ۲۰۰۰ قطعه بلدرچین به روش سنتی سالنی به میزان ۶۰ متر احتیاج دارید. اما اگر پرورش بلدرچین در خانه را به وسیله قفس انجام دهید، می‌توانید هزینه های خود را به طور چشمگیری کاهش دهید. معمولاً کسانی که از فضاهای اندکی برای پرورش بلدرچین در منزل استفاده می‌کنند، استفاده از قفس را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند.

با استفاده از یک قفس بلدرچین ۵ طبقه می توانید ۱۶۵ تا بلدرچین را به راحتی هرچه تمام تر پرورش دهید. در روش سنتی به ازای هر ۲۰ قطعه بلدرچین شما باید یک دانخوری و آبخوری تعبیه کنید. توجه داشته باشید برای اینکه بیماری و ویروسی ها از بلدرچین ها به یکدیگر سرایت نکند، باید دانخوری و آبخوری را هر سه روز یک بار تمیز کنید.

دمای و رطوبت مناسب برای محیط پرورش بلدرچین در خانه

کسانی که دوست دارند پرورش بلدرچین در منزل را تجربه کنند باید دمای بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد را برای بلدرچین ها فراهم سازند. این دما برای جوجه بلدرچین ها بالا است.  برای جوجه بلدرچین ها باید دمای ۳۷ درجه سانتی‌گراد را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که در دو هفته اول باید نور را به صورت ۲۴ ساعته برای بلدرچین ها فراهم سازید.

تغذیه بلدرچین ها برای پرورش در منزل

برای بلدرچین هایی که تازه متولد می شوند از استارتر به عنوان غذا استفاده میکنید. انواع پلت ها و کنسانتره را نیز در جیره غذایی بلدرچین های بالغ میتوان جای داد. اگر دوست دارید غذای کاملی برای پرورش بلدرچین در منزل در نظر بگیرید، حتما از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها استفاده کنید. هر چه مواد افزودنی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئینی در جیره غذایی بلدرچین ها بیشتر باشد، می توانید به کیفیت بالاتری در محصولات این پرنده دست پیدا کنید. توجه داشته باشید هر بلدرچین در روز باید ۴۰ گرم دان مصرف کند و این ۴۰ گرم باید روزانه در سه بعد با آن داده شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب ” غذای بلدرچین چیست ” مراجعه کنید.

نکات مهم برای پرورش بلدرچین در منزل

 1. محیطی که در آن بلدرچین را پرورش می‌دهید باید بدون از عوامل استرس زا و حیوانات خانگی مختلف باشد
 2.  بلدرچین های تخمگذار در طول شبانه روز ۱۴ و ۱۶ ساعت احتیاج دارند
 3.  برای تامین نور می توانید به غیر از پروژکتورها و نورهای مصنوعی استفاده کنید
 4. برای این که بتوانید جوجه کشی بلدرچین ها را در خانه انجام دهید توصیه می کنیم از دستگاه های جوجه کشی استفاده کنید
 5. قبل از خرید بلدرچین حتما به سالم بودن و بیمار بودن آن توجه کنید
 6.  به ازای 5 بلدرچین ماده یک بلدرچین نر در نظر بگیرید
نکات مهم برای پرورش بلدرچین در منزل
نکات مهم برای پرورش بلدرچین در منزل

نحوه جوجه کشی بلدرچین در خانه

توجه داشته باشید بلدرچین یکی از پرنده های است که می‌تواند بر روی تخم خود بخوابد و با کرچ شدن جوجه کشی طبیعی را انجام دهد. چنانچه شما نتوانید بلدرچین را ترغیب به کرچ شدن کنید، می توانید از دستگاه های جوجه کشی استفاده نمایید.کار با دستگاه های جوجه کشی بسیار ساده است و می توانید به آسانی هرچه تمام کرد جوجه کشی بلدرچین را در خانه به وسیله آن انجام دهید.

دوره جوجه کشی بلدرچین معمولا بین ۱۷ تا 23 روز به طول خواهد انجامید. در هنگام جوجه کشی باید دمای مناسب برای رشد تخم های نطفه دار را که بین 37.5 تا 37.2 است را فراهم کنید. توجه داشته باشید دمای کم و یا زیاد می تواند دچار اختلال در رشد نطفه در درون تخم شود. رطوبت مناسب برای جوجه کشی بلدرچین ۶۰ درصد و در روزهای پایانی ۷۵ درصد است. تخم بلدرچین باید همیشه در حال چرخش باشد تا نطفه به داخل تخم نچسبد.

جوجه کشی بلدرچین در خانه از ابتدا تا انتها

ابتدا باید دستگاه جوجه کشی را تهیه کنید؛ سپس بعد از آن تخم نطفه دار را خریداری نمایید. دستگاه و تخم خود را با یکدیگر ضدعفونی کنید. تخم های نطفه دار را گرم کرده و آن‌ها را در داخل دستگاه میچینید. دما، رطوبت و تهویه دستگاه را تنظیم کرده و دستگاه را روشن می کنید. بعد از زمان معین شده تخم ها را به دوره هچر تغییر دهید و بعد از آن می توانید بین 24 تا 48 ساعت شاهد به دنیا آمدن جوجه بلدرچین باشید.

وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه

اگر می‌خواهید پرورش بلدرچین در خانه را انجام دهید، باید وسایل مورد نیاز آن را نیز فراهم کنید. از جمله وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در منزل می‌توان به قفس، دانخوری، آبخوری، تغذیه مناسب و فضایی مناسب برای پرورش نام برد. تمام موارد گفته شده را می توانید با استفاده از قفس بلدرچین سایت پرآور صنعت فراهم کنید.

وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه
وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در خانه

مجوز پرورش بلدرچین در خانه

اگر مایلید پرورش بلدرچین در منزل را انجام دهید، باید آگاه باشید که برای پرورش این پرنده در خانه به مجوز احتیاج دارید یا نه! مجوز پرورش بلدرچین در خانه فقط برای ده هزار قطعه بلدرچین به بالا صادر می شود و برای ۱۰ هزار قطعه به پایین نیاز به دریافت مجوز نیست.

شما برای ما از پرورش بلدرچین در خانه بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با پرورش بلدرچین در خانه از صفر تا صد آشنا کردیم. چنانچه جای نکته ‌ای را در این مطلب خالی دید می تواند از طریق قسمت نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین از این طریق می توانید سوالات خود را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت پرسید تا آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

آیا آیا پرورش بلدرچین در خانه امکان پذیر است؟

بله، امکان پذیر است.

دمای و رطوبت مناسب برای محیط پرورش بلدرچین در خانه چقدر است/

بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد

برای پرورش بلدرچین در خانه چه وسایلی مورد نیاز است؟

قفس، دانخوری، آبخوری، تغذیه مناسب و فضایی مناسب برای پرورش

طاعتی
دیدگاه کاربران ۸ دیدگاه
 • نادر 26 آذر 1400 / 4:25 ب.ظ

  پرورش بلدرچین در خانه با قفس یا بی قفس ؟
  سردرگمم کدوم رو انتخاب کنم لطفا راهنماییم کنید ؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:15 ب.ظ

   قطعا پرورش بلدرچین در قفس نسبت به بستر مزایای بسیار زیادی داره یکی از این مزایا مدیریت راحت و سوددهی بیشتره

 • رامین 4 دی 1400 / 6:22 ب.ظ

  سلام.مطلب پرورش بلدرچین در منزل سایت پراورصنعت بسیار عالی و کامل بود.ممنون از شما

 • رامین 4 دی 1400 / 6:22 ب.ظ

  سلام.مطلب پرورش بلدرچین در منزل سایت پراورصنعت بسیار عالی و کامل بود.ممنون که با این مطلبتون اطلاعاتمو برای شروع پرورش بلدرچین زیاد کردید.

  • Zahrataheri 21 دی 1400 / 11:31 ب.ظ

   ممنونم از شما

 • حسام حسینی 22 دی 1400 / 0:06 ق.ظ

  سلام مرسی از توضیحاتتون

 • حسام حسینی 22 دی 1400 / 0:07 ق.ظ

  سلام مرسی از توضیحات زیباتون

 • حسام حسینی 22 دی 1400 / 0:07 ق.ظ

  سلام تشکر از توضیحات زیباتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *