۰ تا ۱۰۰ شناخت بلدرچین معمولی + [ کامل ترین مطلب برای شناخت بلدرچین معمولی ]

بلدرچین معمولی

بلدرچین معمولی (Coturnix coturnix) جز ماکیان سانان و پرندگان کوچک جثه  است. زادگاه اصلی این پرنده به آسیا،آفریقا و اروپا برمی‌گردد. بلدرچین معمولی را در شمال ایران نیز میتوانید مشاهده کنید. از مشخصات ظاهری بارز این پرنده می توان به جثه کوچک به طول ۱۸ سانتی متر و وزن ۲۰۰ گرمی آن اشاره کرد. بلدرچین معمولی به راحتی هرچه تمام تر می توانند مسیرهای طولانی را پرواز نمایند و از آب و هوا های مختلف استفاده کنند. برای تشخیص بلدرچین معمولی کافی است به نوار سفید بالای چشم آن توجه کنید.

اگر دوست دارید با بلدرچین معمولی بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور صنعت همراه باشید. ما در این مطلب به اکثر نکات موجود در بلدرچین معمولی که می توان شناخت شما از این پرنده را بیشتر کند، خواهیم پرداخت. غذای بلدرچین معمولی، قیمت بلدرچین معمولی، جوجه بلدرچین معمولی، تفاوت جوجه بلدرچین معمولی و ژاپنی جز نکات مهم این مطلب به شمار می رود. مطالعه این مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارید.

نگهداری بلدرچین معمولی

برای نگهداری بلدرچین معمولی باید شرایط و استانداردهای مختلفی را برای این پرنده به وجود بیاورید. دما، رطوبت، تغذیه، محل نگهداری از جمله مهمترین عوامل در نگهداری بلدرچین معمولی می باشد. شرایط نگهداری تمامی بلدرچین ها به صورت یکسان است. شما می توانید برای پرورش و نگهداری این پرنده به مطلب پرورش بلدرچین مراجعه کنید. با استقاده از مطلب پرورش بلدرچین نه تنها می توانید پرورش بلدرچین معمولی را انجام دهید بلکه می توانید گونه های دیگر را نیز پرورش دهید.

ویژگی های ظاهری بلدرچین معمولی

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، بلدرچین معمولی پرنده کوچک است که  ۱۸ سانت می باشد. از مهمترین ویژگی ‌های بارز این پرنده می‌ توان به نوار سفید بالای چشمان آن اشاره کرد. مهمترین ویژگی بارز ظاهری بلدرچین معمولی نر و ماده پرهای سینه های آنهاست. سینه های بلدرچین معمولی نرم قهوه ای رنگ و ماده ها به رنگ خرمایی سوخته یا خاکستری متمایل به مشکی است. برعکس سایر نژادهای بلدرچین در این نژاد بلدرچین، جنس ماده سنگین ‌تر از بلدرچین نر میباشد. به طور معمول وزن بلدرچین ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم و وزن بلدرچین معمولی ۸۰ تا ۱۱۰ گرم است. از دیگر ویژگی های ظاهری این پرنده می توان بال های بلند آن اشاره کرد.

ویژگی های ظاهری بلدرچین معمولی
ویژگی های ظاهری بلدرچین معمولی

بیشتر بخوانید: انواع نژادهای بلدرچین + [ مشخصات ظاهری و محل زندگی آنها ]

غذای بلدرچین معمولی

تهیه غذای بلدرچین معمولی معمولاً بسیار راحت و بی دردسر خواهد بود. این پرنده ها می توانند برای پر کردن جیره غذایی خود از سوسک‌ها، مارمولکها، علف، دانه های روغنی و سایر حشرات استفاده کند. بلدرچین معمولی برای تغذیه خود معمولاً دسترسی راحت تر را انتخاب می کنند. به همین دلیل محل زندگی خود را نزدیک به کشتزارها، مزرعه ها و دانه‌های روغنی انتخاب می کنند. نکته جالب درباره نوع غذای بلدرچین معمولی استفاده بیش از اندازه در برخی از مواقع است. معمولاً بلدرچین های معمولی که دوست دارند مهاجرت های طولانی را تجربه کنند به اندازه کافی غذا می خورند به شکلی که چاق می شوند و از این ذخیره در طول سفر استفاده می کنند.

تولید مثل بلدرچین معمولی

تولید مثل بلدرچین معمولی به دو عامل مهم موقعیت و زمان بستگی دارد. این نژاد از بلدرچین ها با توجه به نوع مهاجرت خود فصل تولید مثل را انتخاب می نمایند. بلدرچین های نر معمولاً برای اینکه بتوانند برای خود جفت انتخاب کنند، فصل بهار را برای مسافرت انتخاب میکنند. بلدرچین معمولی نر بعد  از رسیدن به مقصد جفتی را برای خود انتخاب می‌کند، برای جفتگیری لانه‌ای را در میان علفزارها برای خود می‌سازند تا بتوانند جفت گیری را در این لانه ها به خوبی انجام دهند. بعد از جفت گیری بلدرچین ماده ۶ تا ۱۸ می‌گذارد و ۱۶ تا ۲۰ روز روی آن می خوابد تا بتوانند تخم ها را به جوجه تبدیل کند. نکته جالب در این مواقع شرکت نکردن پرنده برای خوابیدن است.

خصوصیات ظاهری تخم بلدرچین معمولی

تخم بلدرچین معمولی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد. اکثرا به رنگ کرم بوده و لکه ها و یا خال های سیاه و قهوه‌ای را به خود می بینند.

خصوصیات ظاهری تخم بلدرچین معمولی
خصوصیات ظاهری تخم بلدرچین معمولی

بیشتر بخوانید: غذای بلدرچین

رشد و بلوغ بلدرچین معمولی

بلدرچین معمولی معمولاً ۴۵ روز طول میکشد تا بتواند به بلوغ جسمی و جنسی برسد. از بلوغ جسمی تا بلوغ جنسی این پرنده معمولاً ۵ روز فاصله است. بلدرچین ماده ۵۰ روز بعد از رسیدن به بلوغ جنسی بدون نیاز به جنس نر می تواند تخم گذاری خود را آغاز کند. نکته جالب درباره تخم های بلدرچین معمولی ماده فاقد نطفه بودن آنها برای جوجه کشی است. برای اینکه بتواند تخم خود را باور کنند، باید با بلدرچین نر جفت گیری را انجام دهند.

پرورش بلدرچین معمولی

بعد از کشف و اصلاح نژاد بلدرچین معمولی در قرن بیستم افراد بسیار زیادی برای بهره برداری از تخم های آن روی به پرورش بلدرچین معمولی آورده‌اند. تخم بلدرچین معمولی فواید بسیار زیادی مانند مواد پروتئینی، مواد معدنی و ویتامین ها دارد. اگر جزو کسانی هستید که دوست دارید پرورش بلدرچین معمولی را آغاز کنید، توصیه می کنیم قبل از شروع کار توصیه های جدی را که در زمینه پرورش آن باید رعایت کنید را فرا بگیرید. بدون اطلاعات قطعاً نمی توانید به سرمایه های زیادی از این بابت دست پیدا کنید.

 بلدرچین معمولی جزء پرندگانی است که می‌توانید علاوه بر تخم، از گوشت آن نیز استفاده کنید. اما زمانی می توانید به سوددهی برسید که شرایطی مانند فضای مورد نیاز برای پرورش، تغذیه، دور کردن عوامل استرس زا و ایجاد بستری مناسب برای نگهداری را فراهم کنید. برای ایجاد شرایط نگهداری بلدرچین معمولی می توانید از قفس بلدرچین سایت پرآور صنعت استفاده کنید. با استفاده از قفس بلدرچین سایت پرآور صنعت دیگر نیازی به هزینه های اضافه و نگرانی بابت بیماری ها نخواهید شد.

قیمت بلدرچین معمولی

یکی از نکات مهم در هنگام خرید بلدرچین معمولی قیمت آن است. در هنگام خرید بلدرچین معمولی قیمت آن را به خوبی بدانید و از آن آگاه باشید. توصیه می کنیم از سایت های معتبر مانند دیوار، شیپور، نیاز روز و برآورد قیمت های آنلاین آن را استعلام بگیرید. بدون استعلام قیمت نمی توانید از قیمت بلدرچین معمولی آگاهی پیدا کنید.

قیمت بلدرچین معمولی
قیمت بلدرچین معمولی

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین در خانه از ۰ تا ۱۰۰ + [ رایگان و کاربردی ]

جوجه بلدرچین معمولی

معمولا کسانی که مایلند پرورش بلدرچین معمولی را آغاز کنند به سمت تهیه جوجه بلدرچین معمولی می‌روند. جوجه بلدرچین معمولی تمام خصوصیات بلدرچین بالغ را دارد با این تفاوت که جثه آن کوچکتر از بلدرچین معمولی است. اگر مایلید بلدرچین معمولی خود را با تهیه جوجه معمولی آغاز کنید تا به سودآوری بیشتری برسید، توصیه می‌کنیم خرید جوجه بلدرچین معمولی را از سایت هایی مانند دیوار، شیپور و نیاز روز انجام دهید باز هم به شما توضیح خواهیم کرد که قبل از خرید استعلامات را انجام دهید تا از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

چگونه بلدرچین معمولی را کرچ کنیم؟

 اگر این سوال در ذهن شما نقش بسته است که چگونه بلدرچین را کرچ کنیم؟ توصیه ما به شما استفاده از فیلم است. با استفاده از فیلم ها راحت تر می توانید کرچ کردن بلدرچین ها را انجام دهیم. برای آموزش کرچ کردن بلدرچین معمولی بر روی لینک کلیک کنید.

تفاوت بلدرچین معمولی و ژاپنی

بلدرچین معمولی و ژاپنی تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر ندارند و بسیار شبیه به هم هستند. مهمترین عاملی که می توان این دو پرنده را از هم تشخیص داد، رنگ و طرح گردن آنهاست. رنگ گردن بلدرچین معمولی به رنگ های کرم و روشن است اما گردن بلدرچین ژاپنی به رنگ قهوه ای تیره می باشد. تنها تفاوت بلدرچین معمولی و ژاپنی در همین یک مورد است.

شما برای ما از بلدرچین معمولی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با عوامل مختلف شناخت بلدرچین معمولی آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه ‌های گفته شده خالی دیدید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود را از پشتیبان سایت پرآور صنعت بپرسید تا آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

جثه و وزن بلدرچین معمولی چقدر است؟

جثه به طول ۱۸ سانتی متر و وزن ۲۰۰ گرمی دارد

غذای بلدرچین معمولی چیست؟

سوسک‌ها، مارمولکها، علف، دانه های روغنی و سایر حشرات

تخم بلدرچین معمولی چه خصوصیات ظاهری دارد؟

تخم بلدرچین معمولی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد. اکثرا به رنگ کرم بوده و لکه ها و یا خال های سیاه و قهوه‌ای را به خود می بینند.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۳۴ دیدگاه
 • مهنا جمالی 15 آبان 1400 / 5:22 ب.ظ

  چه زمانی برای پرورش بلدرچین در خانه اقدام کنیم؟ دوره جوجه کشی بلدرچین معمولی چند روز طول می کشد؟ غذاش چی هستش؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:25 ب.ظ

   سلام متشکرم بابت انتخاب سایت ما
   هر زمانی از سال ممکنه
   دوره جوجه کشی بلدرچین معمولی تفاوتی با سایر بلدرچین ها ندارد و از غذاهایی مثل گندم، سویا و سبزیجات تغذیه می کند

 • عباس 15 آبان 1400 / 5:58 ب.ظ

  چقدرررر خوب فرق بین بلدرچین معمولی و غیره رو توضیح دادید واقن ممنون

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:19 ب.ظ

   سلام ممنونم نظر لطف شماست

 • مصطفی 15 آبان 1400 / 6:00 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  قیمت قفس و لازم دیگر برای شروع این کار با بلدرچین های دیگه تفاوت داره آیا؟؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:19 ب.ظ

   سلام برای تهیه قفس بلدرچین و آگاهش از اون به سایت پراور صنعت مراجعه کنید

 • منصور 15 آبان 1400 / 6:01 ب.ظ

  مطلبتون بسیار کامل بود بهتون خسته نباشید میگم💙

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:18 ب.ظ

   ممنونم از انتخاب سایت ما و نظر لطفتون

 • اکبر میرزایی 15 آبان 1400 / 7:20 ب.ظ

  مطلب بلدرچین معمولی شما بسیار عالی بود ممنونم بخاطر تمام زحماتی که برای این مطلب کشیدید

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:11 ب.ظ

   سلام خواهش می کنم نظر لطف شماست

 • علیرضا 15 آبان 1400 / 9:14 ب.ظ

  سلام،
  امکان پرورش این پرنده در مناطق کوهستانی هم هست؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:03 ب.ظ

   ساام بله می تونید به راحتی هر چه تمام تر بلدرچین معمولی رو در هر فضای پرورش بدید

 • طوبی بنیادی 15 آبان 1400 / 9:32 ب.ظ

  مطالبتون عالی هست.

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:02 ب.ظ

   نظر لطف شماست

 • فاطمه 15 آبان 1400 / 9:45 ب.ظ

  سلام، بلدرچین هم مگه انواع داره؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 3:59 ب.ظ

   سام بله بدرچین گونه های مختلفی داره که یکی از اونها بلدرچین معمولی هستش

 • علی 17 آبان 1400 / 11:47 ق.ظ

  آیا بلدرچین ژاپنی در ایران وجود دارد؟

  • طاعتی 17 آبان 1400 / 1:00 ب.ظ

   بله وجود دارد

 • علی 20 آبان 1400 / 1:12 ب.ظ

  سلام.
  به بلدرچین می‌توان برنج پخته شده داد؟

  • طاعتی 20 آبان 1400 / 2:46 ب.ظ

   سلام بله میشه داد

 • امین 24 آذر 1400 / 9:41 ب.ظ

  عالی بود لطفا درباره پرورش بلدرچین معمولی هم بنویسید

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:22 ب.ظ

   خوشحالیم که مطلب مورد پسند شما بوده است
   حتما درباره پرورش بلدرچین معمولی نیز صحبت خواهیم کرد

 • کامران 25 آذر 1400 / 10:59 ب.ظ

  برای پرورش بلدرچین معمولی به چقدر هزینه نیاز دارم؟
  پرورش بلدرچین معمولی سود داره ؟

 • کامران 25 آذر 1400 / 11:00 ب.ظ

  برای پرورش بلدرچین معمولی به چقدر هزینه نیاز دارم؟
  پرورش بلدرچین معمولی سود داره ؟ لطفا راهنماییم کنید

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:27 ب.ظ

   قطعا سود داره .برای پرورش بلدرچین معمولی می تونید با ۱۰ تا ۲۰ میلیون سرمایه کارتون رو شروع کنید

 • Alba 2 اسفند 1400 / 2:39 ب.ظ

  مطلبتون عالی هستش. کمتر سایتی از بلدرچین معمولی به صورت کامل گفته

  • طاعتی 2 اسفند 1400 / 2:58 ب.ظ

   خوشحالیم که دوست داشتین

 • Boost Your Site 3 اسفند 1400 / 12:23 ب.ظ

  بلدرچین معمولی رو خیلی خوب توضیح دادید بقیه سایت ها فقط مطلبشون رو الکی پر کردن

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:27 ب.ظ

   نظر لطف شماست

 • ناشناس 12 خرداد 1401 / 7:38 ق.ظ

  شما کامل ترین سایتی هستید ک بلدرچین معمولی رو توضیح دادید عالی هستین

  • طاعتی 22 خرداد 1401 / 4:07 ب.ظ

   لطف شماست

 • عباس 27 اردیبهشت 1402 / 4:27 ب.ظ

  عالی بهترین مطالب به من گفتی بهترین مقاله بقیه همشون الکی بودن فقط خودت سالار موفق باشی
  بعدش. نژاد بلدرچین معمولی من کرچ کردم با مقاله شما و چند عدد فیلم

 • ⁦☠️⁩مهدی⁦☠️⁩ 19 تیر 1402 / 11:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ممنون از سایتتون اما من نفهمیدم بلدرچین معمولی هروز تخم میگذارد یا فقط فصل بهار ممنون میشم بگید🙂🙂🙂

  • مدیریت سایت 22 مرداد 1402 / 11:55 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، اگر شرایط براشون محیا بشه هفته ای ۴ عدد تخم میزارن و در تمام فصول میزارن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *