پرورش کبک در خانه

پرورش کبک در خانه

پرورش کبک یکی از پرسودترین کسب و کارهایی است که با استفاده از دستگاه جوجه کشی به راحتی هرچه تمام تر می توان آنرا در خانه نیز انجام داد. پرورش کبک در خانه می تواند علاوه بر درآمدزایی کاهش هزینه ها را نیز در بر داشته باشد. در کشورهای پیشرفته اروپایی پرورش کبک در خانه جزء کسب و کارهای پرسود و نوپا به شمار می‌رود. چنانچه شما نیز دوست دارید به وسیله پرورش کبک در منزل به سودآوری بالایی همانند کشورهای اروپایی برسید باید اطلاعات مفیدی را از قبل جمع‌آوری کنید. هر چقدر اشراف شما به این کسب و کار بیشتر باشد شما می توانید درآمدزایی بهتری داشته باشید. از طرفی اگر اطلاعات مورد نیاز درباره پرورش کبک را در اختیار نداشته باشید کسب و کار شما با ورشکستگی و ضرر همراه خواهد بود. ما با کمک وسیله متخصصان سایت پرآور صنعت در این مطلب به کمک شما آمده ایم تا بتوانید اطلاعات لازم در این باره را به دست آورید. چنانچه در سر خود پرورش این پرنده بی‌نظیر را می پرورانید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. ما در این مطلب اطلاعات کاملی از پرورش کبک در خانه را در اختیار شما قرار خواهیم داد. مطالعه این مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

انتخاب بهترین نژاد کبک برای پرورش کبک در منزل

همانطور که میدانید کبک جزء پرندگانی است که دوست دارد در فضای آزاد رشد خود را پیگیری کند. اما در برابر محیط های بسته و خود سازگاری بسیار بالایی را نیز از خود به جای می گذارد. از طرفی باید بهترین نژاد آن را برای پرورش کبک در خانه انتخاب کرد. ما به شما برای پرورش کبک در محیط‌های بسته کبک چوکار را پیشنهاد می نماییم. کبک چوکار معمولاً وزنی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم و اندازه بین ۳۰ تا ۳۵ سانتی که سانتی متر دارد. معمولاً نژاد کبک چوکار با بازدهی بالاتری همراه خواهد بود.

محیط مناسب پرورش کبک در خانه

 اولین نکته و امکان برای شروع پرورش کبک در خانه یک مکان مناسب برای این کار است. قبل از هر اقدامی باید بدانید با توجه به اینکه کبک پرنده‌ای از طوطی سانان است و امکان پرورش آن در قفس وجود ندارد باید به مکانی جز قفس فکر کنید.

 یک اتاق یا سالن سربسته مکان مناسبی برای پرورش کبک خواهد بود. اگر در محیط روستایی زندگی می کنید می توانید با استفاده از حصار توری یک فضای آزاد را برای کبک ها فراهم کنید تا در مجاورت آب و هوای آزاد شادابی و نشاط خود را حفظ کنند و در فصول سرد سال هم آنها را در یک فضای سالن مانند نگهداری کنید. اما پرورش کبک در شهر و در خانه مسکونی کمی مشکل تر خواهد بود چرا که بو و صدای آنها برای همسایه ها و حتی خود شما آزاردهنده می شود.

 بهتر است از تعداد کمتری کبک برای پرورش در خانه استفاده کنید. در محیط شهری نیز می‌توان از انباری، حیاط و حتی پشت بام خانه برای پرورش کبک بهره‌ برد. البته توجه به این نکته لازم است که بدانید کبک ها قابلیت پرواز و در نتیجه فرار را دارند پس حصارکشی برای محل نگهداری آنها لازم است.

محیط مناسب پرورش کبک در خانه
محیط مناسب پرورش کبک در خانه

بیشتر بخوانید: غذای کبک در قفس

وسایل و امکانات لازم برای پرورش کبک در خانه

وسایل و امکانات لازم برای پرورش کبک در خانه به شرح زیر می باشد.

دانخوری و آبخوری

این دو وسیله نقش حیاتی برای کبک ها دارد. بهتر است در تهیه آنها استاندارد لازم رعایت شود تا کبکها بیمار نشوند. توصیه می‌شود از آبخوری و دانخوری پلاستیکی ضد میکروبی استفاده کنید که خاصیت آنتی باکتریال داشته و کم وزن هستند. ارتفاع این وسیله باید در حدی باشد که استفاده از آب و غذا برای کبکها راحت باشد.

 آب سالم

کبکها نیز مانند همه جانداران به آب نیاز دارند. در پرورش کبک در خانه باید توجه لازم به  آب مورد نیاز کبک‌ها داشته باشید چرا که آنها برای هضم غذا و خنک کردن بدن و رفع تشنگی همواره به آب نیاز دارند.

غذای سالم

کبک های پرورشی مانند همنوعان خود در طبیعت به انواع دانه ها و میوه ها دسترسی ندارند پس باید از ترکیب دانه هایی مانند ذرت، گندم، سویا، سورگوم ،بذر سبزیجات، تخم کدو،پودر استخوان، پودر گوشت، منابع معدنی و ویتامین ها در تغذیه کبکها استفاده کرد.

 برق

حتی در پرورش کبک در خانه نیز استفاده از برق الزامی است. چرا که برای استفاده از فن تهویه و یا سیستم های گرمایشی نیاز به برق خواهید داشت.

سوخت

در فصل زمستان برای سیستم های گرمایشی مانند هیتر برقی یا بخاری های گازی و نفتی نیاز به سوخت خواهید داشت. البته در استفاده از این وسایل باید به عایق بودن و نیز تهویه محل نگهداری کبک ها توجه شود تا پرنده ها بیمار نشوند.

حصار فلزی

در صورتی که تصمیم دارید کبک ها را در حیاط یا پشت بام نگهداری کنید باید با استفاده از حصار فلزی سقف و دیوار برای محل نگهداری ایجاد کنید تا کبکها فرار نکرده و یا مورد شکار حیوانات قرار نگیرند.

 لانه تخمگذاری

کبکها در زمان تخمگذاری نیازمند لانه ای مطمئن هستند که با خاک اره کافی پر شده باشد. برای این منظور می‌توان از جعبه های چوبی یا پلاستیکی استفاده کرد.

 سایبان برای گرما

نگهداری کبک ها در فضای حصار توری آنها را در معرض تابش آفتاب و گرمای تابستان قرار می دهد. برای ایجاد سایه می توان توسط تخته و پوشال سایه بان ایجاد کرد. بهتر است برای اینکه کبک ها در مکان محکم و بهتری نگهداری شوند از چارچوب فلزی با ورقهای فلزی برای ساخت مکان نگهداری آنها استفاده کنید.

فن تهویه

در صورتی که کبکها را در انباری یا سالن بسته پرورش می دهید باید از چند فن تهویه استفاده کنید تا هوای تازه و هوای آلوده جابجا شوند. کبک ها برای تنفس و تغذیه مناسب به این شرایط نیاز دارند.

خاک اره

در پرورش کبک در خانه نیز توجه به کف مکان نگهداری آنها بسیار مهم است. بستر نگهداری که سخت و سیمانی است باعث ایجاد زخم در کف پای کبکها می شود. باید کف محل نگهداری پرنده ها توسط خاک اره و پوشال و کاه نرم پوشانده شود. با این کار علاوه بر حفظ سلامتی پای جوجه ها می توان از خیس شدن بستر و ایجاد بوی بد فضولات جلوگیری کرد.

نکته مهم: به جای تمام این موارد می توانید از قفس کبک استفاده کنید. با قفس قطعا مدیریت راحت تر و دردسر کمتری خواهید داشت.

تهیه جوجه کبک

حالا که همه شرایط برای پرورش کبک در خانه مهیا شده نوبت به ساکنان آن یعنی کبک‌ها است. در این مرحله باید جوجه کبک هایی را برای پرورش تهیه کنید. از طریق چند روش می توان جوجه کبک های مورد نیاز را به دست آورد:

۱. جوجه کشی از تخم نطفه دار

۲. خرید جوجه چند روزه کبک

۳. خرید کبک مولد

جوجه کشی پرورش کبک در خانه

به طور کلی فرآیند جوجه کشی بخش مهمی از زندگی همه پرندگان است که هر کدام بنا بر شرایط مدتی روی تخم خود می خوابند تا جوجه از تخم بیرون بیاید. مدت زمان جوجه کشی کبک ۲۴ روز است. در پرورش کبک چند روش برای جوجه کشی وجود دارد که فارغ از نوع روش ها مهم این است که تخم ها از آسیب دور باشند.

انواع روشهای جوجه کشی کبک

۱. جوجه کشی طبیعی کبک

۲. جوجه کشی کبک با دستگاه جوجه کشی

۳. جوجه کشی کبک در قفس

۴. جوجه کشی کبک در منزل

جوجه کشی کبک در خانه

با توجه به اینکه شما پرورش کبک در خانه را برای شروع و تجربه این کار در نظر گرفته اید احتمالا فرآیند جوجه کشی کبک را نیز در همین محیط انجام خواهید داد. در ابتدا باید گفت بهتر است تا جایی که امکان دارد جوجه کشی را در خانه انجام ندهید چرا که فرایند سخت و حساسی است. شما به دو روش می توانید جوجه کشی را در خانه انجام دهید:

 • در روش اول که شبیه جوجه کشی کبک در دستگاه است از یک قفس کبک استفاده می‌شود که برای این منظور قبلا سفارش داده و یا خریده اید. ابتدا تخم نطفه دار کبک را برداشته و در محیط بهداشتی نگهداری کنید. قفسه هایی که برای این منظور ساخته می شوند تمام مراحل را به صورت خودکار انجام می دهند. دستگاهی به این قفس وصل است که تخم نطفه دار را به محل مورد نظر برده و در آنجا جوجه کشی آغاز می‌شود.
 1.  دمای لازم برای جوجه کشی ۱۵ تا ۱۷ درجه و رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی کبک ۶۰ تا ۷۰ درصد است.
 2.  حداقل در روز دو بار به وسیله دستمال مرطوب شده با آب نمک باید تخم را ضدعفونی کرده و بچرخانید.
 • در روش دوم جوجه کشی کبک در خانه که امکان تهیه قفس را ندارید، باید شرایط مشابهی را ایجاد کنید که بتواند تخم ها را گرم و مرطوب نگه دارد. استفاده از کائوچو یکی از ابزارهایی است که می توان در پرورش کبک در خانه از آن بهره‌ برد. شما میتوانید به وسیله کائوچو قفس مانندی را ساخته و شرایط دمایی و رطوبتی را در آن برای جوجه کشی کبک مهیا کنید. باید توجه کنید در این روش جوجه کشی احتمال انتقال آلودگی از محیط پیرامون به تخم ها بسیار است.
 1.  لازم است هر روز تخم ها را دستمال مرطوب بکشید.
 2.  حداقل در طول روز دو بار تخم ها را بچرخانید تا جنین کبک به پوسته نچسبد.
 3.  اصول و شرایط دما و رطوبت مانند روش قبلی باید رعایت شود.
نکات لازم برای جوجه کشی کبک در خانه
نکات لازم برای جوجه کشی کبک در خانه

بیشتر بخوانید: کبک چوکار

نکات لازم برای جوجه کشی کبک در خانه

 1. برای به دست آوردن تخم نطفه دار قوی باید توجه ویژه‌ای به تغذیه‌ی کبکها داشته باشید. برای این منظور جیره غذایی مادر باید حاوی پروتئین ،کربوهیدرات ها،  املاح معدنی و … باشد.
 2. جمع آوری تخمها در طول روز باید مرتباً انجام شده و مانع زیاد شدن تخمها شوید. معمولاً کبک ماده توانایی نگهداری ۷-۶ تخم را در زیر خود دارد.
 3. از جوجه کشی تخم های شکسته و ترک دار خودداری کرده و جنین های مرده را در روز هشتم از بقیه جدا کنید. گاز بدی که از این جنین ها پخش می شود سلامتی بقیه تخم ها را به خطر می‌اندازد.
 4. نگهداری هر تخم بیشتر از هفت روز توصیه نمی‌شود چرا که امکان مرگ جنین و هچ شدن دیر هنگام آن وجود دارد.
 5. اگر از دستگاه جوجه کشی در پرورش کبک در خانه استفاده می کنید، قبل از قراردادن تخم ها در داخل آن دمای اولیه را بین ۳۰-۲۵ تنظیم کنید تا جنین ها دچار شوک گرمایی نشوند.
 6. به دو عامل چرخش و رطوبت در فرآیند جوجه کشی توجه کنید.

راه های درآمدزایی از پرورش کبک در خانه

هر چند در پرورش کبک خانگی انتظار تولید بالایی نمی رود اما در صورت موفقیت و تبحر بیشتر این اتفاق چندان بعید به نظر نمی رسد. راه هایی که میتوانند پرورش کبک در خانه را اقتصادی کنند:

 • فروش تخم نطفه دار
 • فروش جوجه چند روزه
 • فروش کبک گوشتی

مزایای پرورش کبک در خانه

همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد کبک جز پرندگانی است که می تواند خود را با محیط اطراف به خوبی سازگار کند. از دیگر مزایای پرورش کبک در منزل می توان به تامین نژاد برای تولید در داخل، مقاومت در برابر بیماری ها، ارزش غذایی بالا، داشتن هورمون ها و آنتی بیوتیک های سالم و استفاده نکردن هورمون ها و آنتی بیوتیک ها ناسالم در آن و بسیاری از مزایای دیگر اشاره کرد.

شما برای ما از پرورش کبک در خانه بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با پرورش کبک در خانه به صورت قدم به قدم آشنا کنیم. چنانچه سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما به طور تخصصی جواب خواهند داد. اگر انتقادی درباره این مطلب دارید قسمت نظرات می تواند انتقادات شما را به گوش ما برساند. امیدوارم از این مطلب سایت پراور صنعت به خوبی استفاده کرده باشید.

سوالات متداول

غذای کبک در پرورش خانگی چیست؟

ذرت، گندم، سویا، سورگوم ،بذر سبزیجات، تخم کدو،پودر استخوان، پودر گوشت، منابع معدنی و ویتامین ها

از طریق چند روش می توان جوجه کبک های مورد نیاز را به دست آورد؟

از سه طرق. ۱. جوجه کشی از تخم نطفه دار ۲. خرید جوجه چند روزه کبک ۳. خرید کبک مولد

انواع روشهای جوجه کشی کبک را نام ببرید؟

۱. جوجه کشی طبیعی کبک ۲. جوجه کشی کبک با دستگاه جوجه کشی ۳. جوجه کشی کبک در قفس ۴. جوجه کشی کبک در منزل

طاعتی
دیدگاه کاربران ۸ دیدگاه
 • الهام 24 آذر 1400 / 9:55 ب.ظ

  مطلب پرورش کبک در خانه صفر تا صد بسیار عالی بود ممنونم

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:16 ب.ظ

   متشکرم نظر لطف شماست امیداوریم مظلب پرورش کبک در خانه مورد پسند و پیشرفت کار شما شده باشد

 • علی زارع 21 دی 1400 / 11:33 ب.ظ

  بسیار عالی

 • آیدین اسدی 22 دی 1400 / 0:08 ق.ظ

  احسنت بر شما برای توضیحتات کاملتون

  • مژگان 25 دی 1400 / 9:51 ق.ظ

   چقدر جالب بود این مطلب .واقعا شغل جالبیه ممنون از توضیحاتتون

   • طاعتی 25 دی 1400 / 3:21 ب.ظ

    خوشحالیم که دوست داشتید

 • آیدین اسدی 22 دی 1400 / 0:08 ق.ظ

  احسنت بر شما

 • آیدین اسدی 22 دی 1400 / 0:09 ق.ظ

  احسنت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *