پرورش کبک به صورت ساده و قدم به قدم + [ آپدیت ۱۴۰۲ ]

پرورش کبک

با توجه به محبوبیتی که گوشت و تخم کبک در بین مردم پیدا کرده است پرورش کبک روز به روز در شهرهای ایران و در بین اقشار مختلف جامعه بیشتر رواج پیدا می کند. پرورش کبک در سال های اخیر به یکی از سودآورترین کسب و کارها مبدل شده است. اگر اندکی به سالهای گذشته برگردیم به هیچ عنوان نمی‌توانیم به این نتیجه برسیم که پرورش کبک می تواند یکی از مهمترین و پر بازده ترین کسب و کارها باشد. پرورش کبک نه تنها جز کسب و کارهای پرسود است بلکه جزو کسب و کارهایی است که به راحتی هرچه تمام تر می توانید آن را در پشت بام، حیاط منزل و یا گوشه‌ای از خانه خود آن را انجام دهید. با توجه به مقاوم بودن و سازگار بودن کبک با محیط، پرورش آن به راحتی هرچه تمام تر انجام می شود.

تخم و گوشت کبک به دلیل خواص دارویی بسیار زیادی که در خود دارد رفته رفته توانسته جای خود را در سفره غذا ایرانی ها باز کند. از جمله خواص تخم به کنترل فشار خون، تقویت بافت های فرسوده بدن، هضم آسان غذا و بسیاری از فواید دیگر اشاره کرد. اگر در پی مطلبی هستید تا بتوانید با استفاده از آن آموزش پرورش کبک را به راحت ترین روش ممکن فرا بگیرید تا انتهای مطلب با سایت پرآور صنعت همراه باشید. سایت پرآور صنعت در این مطلب صفر تا صد پرورش کبک را برای شما  در نظر گرفته است. توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

مزایای پرورش کبک

پرورش کبک جز کسب و کارهای پر سود است و مزایای بسیار زیادی را با خود برای پرورش دهنده به همراه دارد.

کبک‌ ها سریع رشد می‌ کنند

کبک‌ ها به سرعت رشد می‌ کنند و همین امر باعث بدست آوردن سرمایه اولیه در بازه زمانی کوتاه است. رسیدن کبک ها به بلوغ و وزن ایده آل درآمدزایی را در پرورش کبک به بازه زمانی کوتاهی می رساند. برای بازدهی زود و رسیدن به درآمد مالی سریع پرورش این پرنده جز بهترین گزینه خواهد بود.

تغذیه سالم

بسیاری از متقاضیان گوشت کبک که دارای کمترین مقدار چربی و کلسترول است را جز بهترین و سالم ترین تغذیه ها می دانند. علاوه بر چربی کم گوشت کبک دارای پروتئین بسیار زیادی نیز می باشد. جالب است بدانید گوشت این پرنده حتی کمتر از مرغ نیز چربی کمتری دارد.

پرورش اقتصادی و مقرون به صرفه

پرورش کبک نسبت به سایر پرنده ها از هزینه کمتری برخوردار خواهد بود. تغذیه و آب مصرفی توسط کبک ها بسیار کمتر از سایر گزینه ها خواهد بود و همین امر باعث شده تا پرورش دهنده هزینه کمتری را متقبل شود.

مدیریت آسان

به طور کلی کبک‌ ها در برابر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می دهند. همین امر مدیریت را برای پرورش دهندگان آسان تر می کند. با استفاده از قفس کبک می توانید مدیریت این پرنده را نسبت به گذشته آسان تر کنید.

بازار پررونق

در بسیاری از کشورها چون ایران، فرانسه و کشورهای حاشیه خلیج فارس مصرف گوشت کبک روزبه روز درحال افزایش است. این امر می‌ تواند بازار خوبی برای پرورش‌ دهندگان فراهم کند و سودآوری بالایی را به همراه داشته باشد.

اشتغال زا بودن

 پرورش کبک می‌تواند منبع اشتغال برای افراد در مناطق روستایی مختلف کشور باشد و به توسعه اقتصادی این مناطق مختلف کمک بسیار زیادی کند. راحتی در پرورش باعث شده تا در مناطق مختلف روستایی نیز بتوانید پرورش این پرنده را انجام دهید.

 تنوع در محصولات

بسیاری از مردم عادی تصور می کنند که فقط می توان از گوشت و تخم کبک استفاده کرد. علاوه بر گوشت کبک، پر کبک نیز ارزش تجاری داشته و می توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد. در کنار پر این پرنده می توانید از فضولاتش به عنوان کود ارگانیک در کشاورزی نیز استفاده نمایید.

پرورش در شرایط هوایی مختلف

کیک ها به آسانی می توانند در شرایط آب و هوایی مختلف پرورش یابند. این ویژگی باعث می شود شما بتوانید این کسب و کار را در نقاط مختلف آب و هوایی انجام دهید. پرورش کبک نیازمند دانش و تجربه‌ کافی است برای رسیدن به سوددهی حتما به دانش و تجربه خود توجه داشته باشید.

آموزش پرورش کبک


راز موفقیت در این پرنده بی نظیر و سودده آموزش پرورش کبک است. اطلاعات و آموزش شما می تواند قدمی بزرگ برای موفقیت در این کسب و کار باشد از این رو توصیه می کنیم آموزش پرورش کبک را بیشتر از گذشته جدی بگیرید. یادگیری اصول این کسب و کار و استفاده از تجربه افراد فعال در این صنعت برای کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار پرورش کبک را دارند بسیار حائز اهمیت است، به گونه ای که با استفاده از تجربیات دیگران در آینده ای نه چندان دور میتوانید عنوان پرورش دهنده ی موفق را نصیب خود کنید. از این رو در این مطلب سعی بر این داریم که آموزش جامعی در خصوص پرورش کبک برای علاقه مندان به این صنعت پرسود ارائه دهیم، سخت نگیرید! با صرف اندکی زمان و استفاده از تجربه سایرین به راحتی میتوانید به یک پرورش دهنده کبک تبدیل شوید.

آموزش پرورش کبک
آموزش پرورش کبک

کبک چه نوع پرنده ای است؟


کبک پرنده ای رنگارنگ و زیبااست که جثه کوچکی دارد، این پرنده از دسته قرقاولان محسوب می شود و از لحاظ ظاهر، جنس نر و ماده با هم تفاوت زیادی ندارند فقط جنس نر کمی بزرگتر از ماده است. ظاهر کبک ها بسیار جذاب است به طوریکه با ادغام رنگ های زرد و خاکستری روی پرهایشان ظاهری زیبا به خود گرفته اند، همچنین خطی سیاه روی سر، دور چشم و گردنشان را فرا گرفته، از طرفی نوک، ساق پا و پلک هایشان با رنگ قرمز بسیار خاصی آمیخته شده است. برای آشنایی بیشتر درباره این پرنده به مطلب” کبک ” مراجعه نمایید.

بین کبک وحشی و کبک پرورشی چه تفاوت هایی وجود دارد؟

بین کبک وحشی و کبک پرورشی تفاوت های بسیار زیادی وجود ندارد یا بهتر است بگوییم هیچ گونه تفاوت بزرگی را به چشم نخواهید دید. بزرگترین تفاوت بین کبک پرورشی و کبک وحشی منظم بودن پرهای نوع وحشی نسبت به گونه پرورشی است. عمده ترین تفاوت چگونه وحشی و پرورشی فقط همین یک مورد خواهد بود.

صدای کبک

برای اینکه صدای کبک را بشنوید فایل صوتی زیر را باز کنید.

نقش تولید مثل در پرورش کبک

کبک ها تولید مثل را در سال یک بار به صورت طبیعی انجام می دهند. تولید مثل کبک از فروردین ماه شروع شده و تا اوایل مرداد ماه ادامه خواهد یافت. اگر دوست دارید از طریق فروش جوجه کبک به سوددهی برسید توصیه می کنیم به بازه زمانی تولید مثل این پرنده توجه بسیار زیادی داشته باشید. شما می بایست قبل از فرارسیدن دوره تولید مثل تمامی شرایط لازم را برای این پرنده مهیا سازید.

دوره پرورش کبک

کسانی که دوست دارند این کار را انجام دهند باید با میزان دوره پرورش کبک نیز آشنایی کامل داشته باشند. کبک های گوشتی و تخمگذار دوره های مختلفی را پشت سر می گذارند تا بتوانند با رشد خود به صاحبان کسب و کار سود برسانند. به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر شما استانداردهای لازم را در دوره پرورش کبک بیشتر و با دقت فراهم کنید بازخورد بهتری در کسب و کار خواهید داشت. در ادامه به بررسی هر یک از دوره های کبک گوشتی و تخمگذار بیشتر خواهیم پرداخت.

دوره پرورش کبک گوشتی

با استفاده از روش های مختلف می توان دست به پرورش کبک گوشتی زد. دوره پرورش کبک گوشتی معمولا بین 12 تا 14 هفته به طول خواهد انجامید. شما بعد از گذشت 12 تا 14 هفته می توانید کبک های مورد نظر را به کشتارگاه ببرید و از گوشت آن استفاده کنید و آن را به بازار عرضه نمایید. برای اطلاعات بیشتر درباره پرورش کبک گوشتی می توانید به مطلب ” پرورش کبک گوشتی ” مراجعه کنید.

دوره پرورش کبک تخمگذار

دوره پرورش کبک تخمگذار به صورت مقطعی خواهد بود. کبک های تخنمگذار از هفته 28 یا 7 ماهگی تخمگذاری خود را آغاز می کنند. کبک های تخمگذار در دوره اول و دوم حدود 24 تا 45 عدد تخم از خود تولید می کنند. بعد از دوره اول تخمگذاری استراحت کرده و سپس دوره دوم تخمگذاری را آغاز می نمایند. دوره پرورش کبک تخمگذار با توجه صنعتی و سنتی بودن آن متغیر خواهد بود. چنانچه علاقه مند هستید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید توصیه می کنیم به مطلب ” پرورش کبک تخمگذار ” مراجعه کنید.

پرورش کبک در قفس

برای بسیاری از پرورش دهندگان کبک سوال پیش می آید که پرورش کبک را در قفس انجام دهند یا در بستر؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم ابتدا باید ببینید چه نیازی را در پرورش کبک باید برطرف کنید! پرورش کبک در بستر با هزینه های بسیار زیاد همراه خواهد بود. شکسته شدن تخم، احتیاج به فضایی بزرگ، ریخت و پاش دان، هزینه کارگر، انتقال بیماری، مدیریت سخت و بسیاری از معایب دیگر را با خود به همراه خواهد داشت. از این رو به شما توصیه میکنیم پرورش کبک را در قفس انجام دهید. با پرورش کبک در قفس به راحتی هرچه تمام تر می توانید از شکسته شدن تخم  کبک، دور ریز دان، جمع آوری تخم ها، بیماری ها، جمع آوری فضولات و بسیاری از عوامل دیگر را کنترل کنید. با استفاده از قفس می‌توانید پرورش کبک را به راحتی و بدون دغدغه انجام دهید. قفس برای شما شرایطی را فراهم می کند تا سوددهی بیشتر و تلفات کمتری را داشته باشید. قفس کبک گزینه بی نظیری برای شما به شمار می رود.

پرورش کبک در ایران

با توجه به متقاضیان زیادی که گوشت و تخم کبک دارد، پرورش کبک در ایران بسیار زیاد شده است. عزیزانی که دوست دارند با استفاده از هزینه های اندک به سوددهی زیادی برسند معمولاً به سمت پرورش کبک می ‌روند. از طرفی سودآور بودن و زود باز بودن این پرنده موجب پرورش کبک در ایران شده است. شما هم دوست دارید این پرنده را پرورش دهید؟ توصیه می‌کنیم با استفاده از اطلاعات کافی که در این زمینه به دست می‌آورید هر چه زودتر اقدام به پرورش کبک نمایید! اگر به سودآوری پرورش کبک در ایران فکر می‌کنید ابتدا به میزان اطلاعات و هزینه توجه کنید. پرورش کبک سودآوری بسیار بالایی دارد اما اگر در زیر سایه بی اطلاعات بودن و غیر متخصص بودن باشد با سودآوری همراه نخواهد شد.

پرورش کبک از جهات مختلف اهمیت دارد از جمله :


کبک از دسته پرندگانی است که به آسانی پرورش داده میشود و با تولید انبوه، از درصد بهره وری و راندمان بالایی برخوردار است، در سال های اخیر پرورش کبک به لحاظ تولید گوشت مورد توجه قرار گرفته است، چرا که گوشت کبک بسیار مقوی بوده و دارای خواص دارویی گوناگونی میباشد بطوری که برخی پزشکان مصرف گوشت کبک را برای بیمارانشان تجویز میکنند… همچنین تخم بسیار لذیذ و کمیاب کبک باعث شده بسیاری از پرورش دهندگان طیور، کسب و کار خود را به سمت پرورش کبک تخمگذار نیز سوق دهند.

انواع پرورش کبک

اگر جز علاقه مندان به پرورش کبک هستید ابتدا باید با انواع این پرنده آشنا شوید. کبک ها به دو صورت کبک گوشتی و کبک تخمگذار پرورش داده می شود. البته به روش های مختلف که روش هایی که می توانید با وسیله آنها پرورش کبک را انجام دهید را مورد بررسی قرار خواهیم داد. توجه کنید شما با توجه به نیاز بازار و شناخت بازار هدف می توانید یکی از دو صورت کبک گوشتی و کبک تخمگذار را برای پرورش انتخاب نمایید.

روش پرورش کبک

معمولاً پرورش کبک به دو صورت انجام میشود. در روش اول ابتدا شما باید خرید تخم نطفه دار کبک را انجام دهید و با استفاده از دستگاه های جوجه کشی تخم کبک را به جوجه های کبک تبدیل نمایید. بعد از سر در آوردن کبک از تخم می توانید برای رشد آنها اصول گفته شده در این مطلب را در پیش بگیرید. در روش دوم شما می توانید جوجه کبکها و کبک های مولد مورد نظر را از بازار تهیه کنید و به طور مستقیم به پرورش جوجه کبک بپردازید.

جوجه کشی در پرورش کبک


جوجه کشی در پرورش کبک
جوجه کشی در پرورش کبک

حتما بخوانید : پرورش کبک در خانه

در این بخش اصول جوجه کشی و عوامل موثر بر جوجه کشی موفق را به صورت کامل توضیح می دهیم تا خودتان بتوانید جوجه کشی کبک را بدون هیچ مشکلی انجام دهید، پس با ما همراه باشید. از دما، تهویه و رطوبت میتوان به عنوان مهمترین عوامل تاثیرگذار در دوران جوجه کشی یاد کرد. توجه داشته باشید که طول دوره جوجه کشی 23 یا 24 روز میباشد.

دمای مناسب برای دوران جوجه کشی


دمای مناسب جهت تنظیم دستگاه جوجه کشی 37.5 درجه سانتی گراد یا 99.5 درجه فارنهایت میباشد، همچنین توجه داشته باشید که هر چقدر دما را یکنواخت نگه دارید درصد جوجه کشی بالاتری خواهید داشت. نوسان دما تا 3 درجه در دستگاه جوجه کشی مشکلی به وجود نخواهد آورد.

رطوبت لازم برای دوران جوجه کشی


برای اینکه آب داخل تخم کبک بخار نشود رطوبت را 60 درصد تنظیم کنید، قابل ذکر است که رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی 63 درصد است. رطوبت کم باعث کاهش آب تخم و موجب تلفات و کاهش وزن میشود و رطوبت بالا هم باعث ورود آلودگی و خیس شدن تخم شده و در نهایت موجب خفگی و آلوده شدن جوجه می گردد. توجه کنید که قبل از قرار دادن تخم ها در داخل دستگاه جوجه کشی آنها را تا 12 الی 24 ساعت در دمای اتاق نگهداری کنید تا آمادگی لازم برای قرارگیری در دستگاه جوجه کشی را داشته باشند.

اهمیت تهویه در دستگاه جوجه کشی


از آنجایی که تامین اکسیژن جهت رشد جنین بسیار مهم است و متابولیسم جوجه ها در این دوران بالا میباشد در نتیجه اکسیژن، نیاز بالا و ضروری جوجه ها محسوب میشود. تهویه اتاق ستر هم عاملی مهم است که جهت اکسیژن رسانی به دستگاه جوجه کشی مورد توجه قرار میگیرد تا اکسیژن در داخل دستگاه به صورت یکنواخت پخش شود.

دستگاه جوجه کشی و چگونگی چرخش تخم ها


چرخش تخم ها در دستگاه جوجه کشی باید هر یک تا چهار ساعت یکبار انجام شود، چنانچه چرخش تخم ها را نادیده بگیرید موقعیت زرده از مرکز تخم جا به جا شده و جنین به پوسته میچسبد و در نهایت موجب مرگ آن میشود. مناسبترین دما در این مرحله 37.7 درجه سانتی گراد و در مرحله هچر 37.2 درجه سانتی گراد میباشد.

عوامل مهم در افزایش طول دوره جوجه کشی کبک

در هنگام جوجه کشی کبک باید عوامل مختلفی را مورد نظر قرار دهید. چنانچه نبود یا بودن یک عامل می‌تواند موجب افزایش و یا کاهش طول دوره جوجه کشی کبک شود. ابتدا شما را با عوامل مهم در افزایش طول دوره جوجه کشی کبک آشنا خواهیم کرد و سپس عواملی که می‌تواند موجب کاهش دوره جوجه کشی شود را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بیش از اندازه بزرگ بودن تخم نطفه دار

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند موجب افزایش طول دوره جوجه کشی کبک شود بزرگ بودن بیش از اندازه تخم نطفه‌دار است. در هنگام خرید تخم نطفه‌دار کبک باید به این نکته توجه کنید که سایز آن استاندارد بوده و بیش از اندازه کوچک و یا بزرگ نباشد.

کاهش دمای دستگاه در دوره ستر و هچر

استانداردهای دمایی را باید در دوره ستر و هچر به خوبی رعایت کنید. چنانچه در دوره جوجه کشی دمای دستگاه بیش از اندازه پایین بیاید این کاهش دما باعث افزایش طول دوره جوجه کشی کبک می‌شود. به میزان دما در دوره ستر و هچر برای اجرای دقیق دوره جوجه کشی توجه بیشتری داشته باشید.

پرورش کبک
پرورش کبک

 نگهداری طولانی تخم های نطفه دار در سرد خانه

به هیچ عنوان تخم‌های نطفه‌داری که به صورت طولانی مدت در سردخانه‌ها نگهداری شده‌اند را خریداری نکنید. خرید تخم‌های نطفه‌داری که به صورت طولانی مدت در سردخانه نگهداری شده‌اند موجب افزایش طول دوره جوجه کشی خواهد شد.

پیر بودن گله مولد

در هنگام خرید تخم نطفه‌دار حتماً به سن گله توجه داشته باشید. بالا بودن سن گله مولد و پیر بودن آنها می تواند به طور مستقیم بر زمان دوره جوجه کشی کبک تاثیرگذار باشد. حتی الامکان تخم‌های نطفه دار را از گله‌هایی با شرایط سنی مناسب خریداری کنید.

اگر شما هم دلیل را می‌شناسید که می‌تواند موجب افزایش طول دوره جوجه کشی کبک شود آن را از طریق قسمت نظرات برای ما کامنت کنید.

عوامل مهم در کاهش طول دوره جوجه کشی کبک

بعد از اینکه عوامل مهم در افزایش طول دوره جوجه کشی کبک را مورد بررسی قرار دادیم حال نوبت این است که عوامل کاهنده در این زمینه را بررسی نمایید. برای آشنایی با این عوامل نکات زیر را مطالعه کنید.

بیش از اندازه کوچک بودن تخم نطفه دار

همونطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم بزرگ بودن اندازه تخم نطفه دار می‌تواند موجب افزایش طول دوره جوجه کشی شود. به همان میزان اگر تخم نطفه دار بیش از اندازه کوچک باشد، باعث کاهش طول دوره جوجه کشی خواهد شد. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید این محصول حتماً به سایز آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 بالا بودن دمای دستگاه جوجه کشی

برای اینکه طول دوره جوجه کشی به درستی انجام شود شما باید دمای مناسبی را برای آن در نظر بگیرید زیرا بالا بودن دمای دستگاه جوجه کشی باعث کاهش طول دوره آن خواهد شد. توصیه می‌کنیم برای در نظر گرفتن دمای مناسب حتماً با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. استفاده از دستگاه‌های جوجه کشی تمام اتوماتیک نیز توصیه می‌شود.

خرید از گله مولد جوان

همانطور که خرید تخم نوتوه‌دار از گله پیر موجب افزایش طول دوره جوجه کشی می‌شود، خرید از گله جوان نیز می‌تواند این دوره را کاهش دهد. قبل از خرید با افراد متخصص مشورت کنید.

تخم نطفه دار تولید شده را بلافاصله بعد از تولید در دستگاه قرار ندهید!!!

قرار دادن تخم‌های نطفه‌دار بلافاصله بعد از تولید شدن آنها در دستگاه جوجه کشی باعث کاهش دوره جوجه کشی کبک خواهد شد. حتی الامکان 24 ساعت به تخم های نطفه دار زمان بدهید. به نظر شما چه عوامل دیگری می‌تواند باعث کاهش طول دوره جوجه کشی کبک شود؟ نظرات خود را در این باره برای ما کامنت کنید.

تغذیه در پرورش کبک


کنسانتره حاصل از کنجد و سویا، تغذیه مناسبی برای پرورش کبک است. کبک مولد، هر روز 30 گرم غذا مصرف کرده و به ازای هر هفت کیلو تغذیه ای که به مصرف میرساند یک کیلوگرم گوشت تولید میکند. جیره غذایی مناسب برای پرورش کبک شامل ویتامین های مختلف، اسید های آمینه، مواد معدنی و آب میباشد.

نقش آب در پرورش کبک


کبک پرنده ای است که تحمل تشنگی را ندارد و تقریبا 70 درصد بدن آن از آب تشکیل شده است، بنابراین آب یک آیتم حیاتی برای این پرنده محسوب میشود و دمای بدن کبک را نیز تعدیل میبخشد. همچنین مصرف آب توسط پرنده برای انتقال مواد مغذی به بدن نیز می تواند کمک کننده مفید باشد. باید یادآوری کنیم که بعضی ویتامین ها و دارو ها به صورت محلول در آب راهی آسان، برای پیشگیری و درمان بیماری های پرنده است.

دوره تخمگذاری در پرورش کبک


کبک برای ادامه حیات و تخمگذاری به انرژی نیاز دارد و انرژی مورد نیاز خود را از پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها تامین میکند. اشتهای کبک ها در تابستان بدلیل گرم شدن هوا کم میشود در نتیجه می بایست جیره غذایی این پرنده را در تابستان کم و پر انرژی انتخاب کرد، در صورتی تمام شرایط استاندارد برای پرورش کبک تخمگذار مهیا شود :
کبک در دوره اول به طور تقریبی 30 عدد تخم میگذارد و تا چهارمین سال تعداد تخم های آن افزایش میابد و از سال چهارم به بعد راندمان تخمگذاری کاهش پیدا میکند.

دوره تخمگذاری در پرورش کبک
دوره تخمگذاری در پرورش کبک

بیماری های رایج در پرورش کبک


1) استرس : رایج ترین بیماری در پرورش کبک بیماری استرس میباشد بطوری که اگر این بیماری را جدی نگیرید خسارات جبران ناپذیری به سالن پرورشی شما وارد شده و در نهایت منجر به ورشکستگی میگردد…

حتما و حتما توصیه میشود که مقاله تخصصی استرس در کبک ها را که قبلا در سایت منتشر کرده ایم مطالعه نمایید تا با این بیماری مرموز آشنا شده و راهکار های درمانی آن را بشناسید.

2) بیماریهای ویروسی مانند : نیوکاسل، انسفالیتسین و مایکو پلاسما

3) بیماریهای باکتریایی مانند : مرض چرخشی و سالمونلوسیس

از دستگاه جوجه کشی برای پرورش کبک استفاده کنیم؟

دستگاه های بسیار زیادی برای جوجه کشی کبک وجود دارد، از جمله این دستگاه می توان به اتوماتیک و غیر اتوماتیک بودن آن اشاره کرد. با توجه به پیشرفت علم و این کسب و کار معمولاً پرورش‌دهندگان از نوع اتوماتیک آن استفاده می‌کنند تا بتوانند به بهترین بازدهی دست پیدا نمایند. تهیه دستگاه جوجه کشی به نسبت هزینه ای که خواهد داشت صرفه جویی مالی را در پی دارد.  بسیاری از افراد برای پرورش کبک اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی می کنند تا بتوانند از این طریق هزینه های خود را به طور چشمگیری کاهش دهند. اما این افراد در طول دوره پرورش با تلفات بسیار زیادی همراه خواهند بود. در برخی از مواقع به نحوی تلفات بسیار زیاد است که می‌تواند موجب ورشکست شدن کسب و کار شود. توصیه ما به شما این است که دستگاه های جوجه کشی را از سایت ها و منابع معتبر خریداری کنید.

مهمترین نکات در هنگام خرید دستگاه جوجه کشی

برای این که بتوانید بهترین دستگاه جوجه کشی کبک را در هنگام خرید انتخاب کنید باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 1. تهیه دستگاه جوجه کشی از منابع معتبر
 2. انتخاب دستگاه جوجه کشی با توجه به نوع کار
 3. تامین رطوبت و دمای مناسب و یکنواخت نگه داشتن آنها
 4. سیستم تهویه
 5.  داشتن  برق اضطراری
 6.  قابل شستشو و ضدعفونی بودن
 7.  چرخاندن تخم ها به صورت منظم

ویژگی های آبخوری و دانخوری مناسب برای پرورش کبک

آب و دان دو موضوع حیاتی در پرورش کبک به شمار می روند. برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را از پرورش کبک در بر داشته باشید باید به نوع آبخوری و دانخوری در هنگام پرورش توجه بسیار زیادی کنید. در ادامه مطلب به بررسی  و راه حل هایی در این مورد خواهیم پرداخت.

در روزهای ابتدایی شروع کار خود باید توجه بسیار زیادی به ارتفاع دانخوری و آبخوری داشته باشید. با توجه به این که ارتفاع قدی جوجه کوتاه بوده باید دانخوری و آبخوری را با توجه به نیاز آنها در نظر بگیرید. لبه های آبخوری نباید  دچار خفگی در جوجه کبک ها شود. اگر جزو کسانی هستید که نمی توانید آن ها را تهیه کنید می توانید از شیلنگ های پلاستیکی استفاده کنید. اما ما به شما استفاده از سیستم نیپل را توصیه می کنیم. سیستم نیپل با توجه به نوع نیاز جوجه آبرسانی را انجام می دهد. این سیستم کاملا اتوماتیک بوده و با نوک زدن جوجه قطع و وصل میشود. با استفاده از آن می توانید همیشه آب سالم و استاندارد را در اختیار جوجه کبک قرار دهید.

بعد از آبخوری حال نوبت دانخوری است که آن را مورد بررسی قرار دهیم. اولین و مهمترین نکته که بین آبخوری و دانخوری مشترک است ارتفاع مخزن آب و دان است.  ارتفاع مخزن آب و دان باید با توجه به نوع نیاز جوجه کبک باشد  و رفته رفته با توجه به افزایش سن پرنده تنظیم گردد.  دانخوری مناسب باید از اسراف دان جلوگیری نماید.  باید به گونه ای دانخوری خود را طراحی کنید که موجب ریخت و پاش نشود.

در نظر گرفتن تعداد دانخوری ها با توجه به تعداد کبک از دیگر مواردی است که باید در هنگام تهیه دانخوری به  آن توجه شود.  چنانچه در پی تهیه آبخوری و دانخوری مناسب هستید می‌توانید با استفاده از قفس کبک سایت پرآور صنعت این نگرانی خود را رفع نمایید. قفسهای سایت پرآور صنعت دارای آبخوری اتوماتیک و دانخوری استاندارد هستند.

سود پرورش کبک

وقتی از سود پرورش کبک صحبت می شود به طور قطع جوانب مختلفی باید در نظر گرفته شود. سود پرورش کبک زمانی برای شما به بالاترین میزان خود خواهد رسید که شما بتوانید تمامی عوامل در پرورش را به بهترین شکل ممکن رعایت کنید.  ما برای اینکه بدانیم سود پرورش کبک چقدر است و یا پرورش این پرنده صرفه اقتصادی دارد از متخصصان در این زمینه سوال کردیم، اکثر متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند، بر این امر واقف هستند که اگر شما بتوانید مدیریت درست و اطلاعات دقیق از پرورش کبک در دسترس داشته باشید به راحتی هرچه تمام تر می توانید به سودهای کلانی در این زمینه دست پیدا کنید.

برای به دست آوردن سود دقیق این کسب و کار می توانید هزینه های ثابت و متغیر را با یکدیگر جمع کرده و مبلغ آنها را از فروش کل کم کنید. به این صورت می توانید سود پرورش کبک را به صورت ریز به دست آورد.

سود پرورش کبک
سود پرورش کبک

بازاریابی را دست کم نگیرید

یکی از مهمترین مواردی که پرورش دهندگان کبک آن را دست کم میگیرند بازاریابی است. معمولاً پرورش دهندگانی که در اوایل  راه هستند سعی میکنند بازاریابی و فروش محصولات محصولات را خودشان انجام دهند که این امر می‌تواند به سود دهی در پرورش کبک ضربه مهلکی وارد کند. برای اینکه بتوانید به بیشترین سود در این کار دست پیدا کنید باید از متخصصان فروش مشورت بگیرید و یا از بازاریابانی که تجربه فراوانی دارند استفاده کنید.

زمانی شما به درآمدزایی خواهید رسید که بتوانید محصولات حاصل از پرورش کبک را به مخاطبین عرضه کنید و آنها را از استفاده محصولاتتان راضی نگه دارید. برای اینکه بتوانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید از متخصصین در این زمینه استفاده کنید. متخصصینی که در این زمینه فعالیت می‌کنند به طور قطع تکنیکهایی را به کار می برند که شما از آن آگاه نیستید. در کنار بازاریابی باید بسته بندی و کیفیت محصولات شما نیز متنوع و بالا باشد.  بسته بندی های خود را به گونه‌ای طراحی کنید که مخاطبین را جذب خود کند. همچنین کیفیت محصولات خود را بالا ببرید تا بتوانید در اوایل کار بسیاری از مشتریان را متوجه محصولات خود کنید.

هرچقدر هم روی تنوع محصولات کار کنید باید قیمت مناسبی را برای محصولات خود در نظر بگیرید تا مخاطب در هنگام مقایسه ترغیب به خرید از شما شود. برای اینکه بتوانید بهترین قیمت را در نظر بگیرید توصیه میکنیم اجناس موجود در بازار را تهیه کنید و با توجه به کیفیت آن ها قیمت گذاری ها را بسنجید و در نهایت قیمت خود را برای محصول در نظر بگیرید.  توجه داشته باشید در هنگام قیمت گذاری به هزینه های ثابت و متغیر خود توجه داشته باشید تا دچار ضرر نشوید.

شما برای ما از پرورش کبک بنویسید

پرورش کبک به وسیله این مطلب از سایت پرآور صنعت بسیار برای شما آشان و راحت شده است.هر چقدر بتوانید پرورش این پرنده را زیر نظر متخصصین و افراد زبده انجام دهید درصد خطای کمتری در کسب و کار خواهید داشت. در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با آموزش پرورش کبک و اصولی که در پرورش باید آنها را رعایت کنید، آشنا کردیم. چنانچه شما از تکنیک خاصی در پرورش این پرنده استفاده می کنید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالاتی که ذهن شما را در پرورش کبک درگیر کرده است را با ما از این طریق در میان بگذارید. امیدواریم با استفاده از مطلب پرورش کبک سایت پرآور صنعت به بهترین شکل استفاده کنید و به سود آوری های بالایی برسید.

سوالات متداول

آموزش در پرورش کبک لازم است؟

بله. میزان اطلاعات شما مقدار سود را در پرورش کبک مشخص می کند

دوره پرورش کبک چقدر طول می کشد؟

دوره پرورش کبک در کبک های تخمگذار 28 هفته و در کبک های گوشتی تا 14 هفته

پرورش کبک به چه روش هایی انجام می شود؟

پرورش کبک به دو روش تخمگذار و گوشتی انجام می شود

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۷۵ دیدگاه
 • حمیدرضارحمتی 22 اردیبهشت 1399 / 10:16 ب.ظ

  سلام وباتشکراز شما
  من یک جفت کبک درمنزل دارم سال اول است که تخم گذاشتند حدود یک ماه است که اولین تخم را گذاشته ولی روی آنها نمیخوابد علت چیست؟ تعداد ۲۴ تخم هم گذاشته است

  • hosein 13 آبان 1400 / 3:46 ب.ظ

   سلام دوست من از دست شما کاری بر نمیاد
   توصیه می کنیم دمای هوا ، تغذیه و نور رو چک کنید ببینید با فضای مرود نظر ارتباط برقرار می کنند یا خیر

   • طاعتی 13 آبان 1400 / 3:47 ب.ظ

    دقیقا نظر شما درست است دوست من

 • عباس قانع 11 آبان 1400 / 4:30 ب.ظ

  سلام
  مطلب پرورش کبک شما بسیار عالی است و من از این مطلب لذت بردم امیدوارم در تمامی مراحل کاری موفق باشید

  • طاعتی 12 آبان 1400 / 1:47 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   ممنونم از نظر لطفتون و آرزوی زیبایی که کردید

   • Hosein m 13 آبان 1400 / 9:32 ب.ظ

    سلام
    لطفا به این سوال من جواب بدید
    برای پرورش کبک چقدر هزینه نیاز هست؟ درباره پرورش کبک در منزل هم توصیحاتی ارائه بدید تا مایی که فضای کوچیکی داریم بدونیم چجوری کبک رو در این فضاها پرورش بدین
    ممنونم

    • طاعتی 15 آبان 1400 / 4:15 ب.ظ

     سلام هزینه ها بستگی به عوامل بسیار زیادی داره که در همین مطلب به انها پرداخته خواهد شد
     برای اطاع درباره پرورش کبک در منزل به مطلب پرورش کبک در خانه مراجعه کنید

     • اکبر تقدیمی 30 آذر 1400 / 1:30 ب.ظ

      مطلب پرورش کبک بسیار خوب بود.واقعا از خونودنش لذت بردم.موفق باشید.

     • طاعتی 30 آذر 1400 / 2:23 ب.ظ

      خوشحالیم که لذت بردید

  • طاعتی 12 آبان 1400 / 1:54 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   ممنون از لطف شما
   نظرات شما باعث انرژی و دلگرمی ما میشه

 • سمیرا 13 آبان 1400 / 3:48 ب.ظ

  سلام مطلب پرورش کبک شما بسیار عالی و اموزنده بود اگر برای سما امکان داره پرورش کبک در منزل، فضاهای کوچک و احتیاجات ضروری را بیشتر بهش بپردازید
  تشکر از سایت خوبتون

  • طاعتی 13 آبان 1400 / 3:49 ب.ظ

   سلام ممنونم که سایت ما رو انتخاب کردید
   حتما در روزهای اینده به این نکات در مطلب پرورش کبک خواهیم پرداخت

   • سروش 14 آبان 1400 / 8:26 ب.ظ

    من پرورش کبک رو توی خونه انجام میدم میشه بگین چی بهش بدم تا بازدهی بهتری داشته باشم
    ممنپنم از سایت خوبتون

    • طاعتی 15 آبان 1400 / 4:06 ب.ظ

     سلام ممنونیم که سایت پراور صنعت رو انتخاب کردید برای آشنایی بیشتر با پرورش کبک در خانه اینجا کلیک کنید

 • احمد ذوقی 13 آبان 1400 / 6:18 ب.ظ

  سلام متشکرم بابت مطلب پرورش کبک یه سوالی داشتم ممنون میشم بهش جولب بدین
  بهترسن نژاد کبک برای پرورش کدوم نژاده ؟

 • ایران شیوایی 13 آبان 1400 / 9:57 ب.ظ

  مطلبتون و نوع نگارشش رو خیلی دوست داشتم لطفا درباره هزینه پرورش کبک و سوداوری اون هم صحبت کنید
  ممنونم

  • طاعتی 15 آبان 1400 / 4:13 ب.ظ

   سلام حتما در روزهای اینده به طور مفصل درباره سوداوری و هزینه پرورش کبک به طور مفصل صحبت خواهیم کرد
   متشکر بابت انتخاب سایت ما

  • جواد حسینی 20 آبان 1400 / 10:39 ب.ظ

   در پرورش کبک چه مواردی مهم هستش؟
   من دودلم برای شروع کردن پرورش کبک خواهشا کمکم کنید

   • طاعتی 22 آبان 1400 / 11:44 ق.ظ

    سلام
    تمامی جوانب و موارد مهم در مطلب اومده
    دودل بودن شما بخاطر نداشتن اطلاعات کافی هستش
    اطلاعات خود در زمینه پرورش کبک رو بالا ببرید

 • عباس نهچگر 14 آبان 1400 / 12:56 ب.ظ

  سلام لطفا درباره سودپرورش کبک هم توضیحات بدید
  من این مطلب رو دنبال کردم بسیار جامع بود اما نمیدونم پرورش کبک چقدر سوددهی داره تا بتونم شروعش کنم اگر میشه در این باره راهنماییم کنید

  • طاعتی 15 آبان 1400 / 4:09 ب.ظ

   سلام در مراحل بعد حتما از سود پرورش کبک بیشتر در این مطلب گفته میشه
   متشکرم از انتخاب شما

  • مبین 24 آذر 1400 / 9:40 ب.ظ

   مطلب پرورش کبکتون عالی بود لطف درباره پرورش کبک در لیران بیشتر بنویسید

   • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:24 ب.ظ

    خوشحالیم که مطلب پرورش کبک مورد پسند شما بوده است
    حتما درباره پرورش کبک در ایران صحبت خواهیم کرد منتظر اپدیت جدید پرورش کبک باشید

 • محمد 15 آبان 1400 / 5:19 ب.ظ

  چند نوع کبک وجود داره؟ بهترین نژاد کیک در حال حاضر کدوم هستش؟ تو ایران چه نوع کبک های موجود هستش؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:27 ب.ظ

   سلام کبک های گوناگونی در سرایر ایران و جهان وجود دارند که نژاد انها به بیش از ۱۵۰ گونه می رسد
   پرورش کبک سود فراوانی دارد و بهترین گزینه برای شما معمولا کبک چوکار است اما باز هم در مورد نوع اب و هوا و تغذیه کبک ها تحقیق کنید و بهترین گزینه را برای پرورش کبک انتخاب نمایید

 • نیلوفر 15 آبان 1400 / 5:47 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر .بنظر شما شروع این کار با سرمایه اندک برای خانم ها هم شدنیه؟؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:21 ب.ظ

   سلام بله خانم ها هم به راحتی می توانند با سرمایه کم این کاررو شروع بکنند

 • مصطفی 15 آبان 1400 / 5:49 ب.ظ

  سلام بنظر من مطلبتون بسیار کامل و کمک کننده بود
  لطفا مطلب بیشتری در این حوضه ارائه دهید.

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:21 ب.ظ

   سلام بله حتما مطالب دیگری در زمینه پرورش کبک به شما ارائه خواهیم داد

 • علیرضا 15 آبان 1400 / 9:08 ب.ظ

  سلام،
  در مناطق کوهستانی چطور میشه کبک پرورش داد؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:05 ب.ظ

   سلام بله کبک رو در هر فضایی که دلتون بخواد میتونید پرورش بدید فقط باید شرایطش فراهم باشه

 • طوبی بنیادی 15 آبان 1400 / 9:26 ب.ظ

  سلام، ممنون از راهنمایی هاتون.
  خیلی مطلب جامعی بود.

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 4:03 ب.ظ

   سلام ممنونم که سایت پراورصنعت رو انتخاب کردید

 • فاطمه 15 آبان 1400 / 9:44 ب.ظ

  سلام،
  کبک چطور در سرما میتونه پرورش پیدل کنه؟

  • طاعتی 16 آبان 1400 / 3:59 ب.ظ

   سلام بسیار ساده ست
   با استفاده از فراهم کردن محیط مناسب برای رشدش

 • سیروس کهنسال 25 آبان 1400 / 10:25 ب.ظ

  مطلب خوبی بود اما انتظارات من رو برآورده نکرد لطفا در آینده تکمیل ترش کنید چون من همیشه مطالب سایت شما رو دنبال می‌کنم

  • طاعتی 26 آبان 1400 / 3:08 ب.ظ

   سلام از اینکه مطالب سایت ما رو به طور کامل دنبال می کنید برای ما باعث خوشحالیه و خستگی رو از تن ما بیرون می کنه
   حتما در روزهای اینده مقاله پرورش کبک رو اپدیت خواهیم کرد

  • طاعتی 26 آبان 1400 / 3:09 ب.ظ

   مطالب پروش کبک آپدیت شد

 • نیما 29 آبان 1400 / 8:00 ب.ظ

  سلام
  ممنونم که صفر تا صد پرورش کبک رو به صورت ساده و اصولی توضیح دادید
  من هم میخام پرورش کبک رو شروع کنم چقدر سرمایه میخاد؟ داشتن ۲۰ متر جا کافیه ؟

  • طاعتی 30 آبان 1400 / 3:10 ب.ظ

   سلام ممنونم نظر لطف شماست
   بله به راحتی با استفاده از قفس می تونید این کار رو در فضاهای کوچیک هم انجام بدید

 • محمد 24 آذر 1400 / 9:49 ب.ظ

  مطالبتان بسیار عالی بود پرورش کبک از صفر تا صد رو آموزش دادید اما ای کاش در مورد پرنده کبک هم بیشتر صحبت می,کردید

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:19 ب.ظ

   خوشحالیم که این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته است حتما از پرنده کبک در اپدیت جدید بیشتر استفاده خواهیم کرد

 • سامان 24 آذر 1400 / 10:30 ب.ظ

  هدف از پرورش کبک چیه ؟
  میشه بیار در این باره صحبت کنید

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:13 ب.ظ

   هدف از پرورش کبک استفاده از گوشت و تخم کبک است و درامدزایی است
   در اینده ای نزدیک حتما بیشتر درباره پرورش کبک گفته می شود

 • اکبر 24 آذر 1400 / 10:42 ب.ظ

  پرورش کبک رو قدمبه قدم توصیح دادید عالی بود

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:09 ب.ظ

   متشکرم نظر لطف شماست

 • امیرحسین شهبازی 24 آذر 1400 / 10:42 ب.ظ

  متن درباره پرورش کبک بسیار عالی نوشته شده.خودم میخام در زمینه پرورش کبک سرمایه گذاری کنم.این متن منو بسیار راهنمایی کرد.خیلی ممنون.

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:09 ب.ظ

   سلام متشکرم
   امیدواریم در کسب و کار خودتون موفق باشید

 • Hava 25 آذر 1400 / 0:23 ق.ظ

  ممنونم محتوای پرورش کبک عالیه اما ویدیو نداره

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:07 ب.ظ

   سلام متشکرم از شما لطف دارید
   در اینده ای نزدیک حتما ویدئو هم قرار داده میشه در مطلب پرورش کبک

 • ساسان 25 آذر 1400 / 10:47 ب.ظ

  برای پرورش کبک حتما باید سالن بزرگ داشته باشم؟
  یه راه حل بهم بدید تا بتونم توی فصاهای کوچسک هم بتونم کسب و کارم رو شروع کنم

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:44 ب.ظ

   با استفاده از قفس به راحتی می تونید در فضاهای کوچیک سفارش بدید

 • سروش 26 آذر 1400 / 4:00 ب.ظ

  برای پرورش شروع کبک چقدر هزینه لازم دارم
  بنظرتون با این اوضاع اقتصادی میتونم‌موفق باشم؟؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:24 ب.ظ

   با ۵ تا ۱۰ میلیون و یک فضای کوچیک می تونید این کار رو شروع کنید و کم کم به متراژهای بالاتر برسید قطعا اگر اطلاعات بالایی داشته باشید می تونید موفق بشید

 • سیما 26 آذر 1400 / 4:11 ب.ظ

  مطلبتون بسیار عالی بود اما هیچ نکته ای درباره هدف پرورش کبک نگفتید یا نگفتید چجوری میتونیم از پرورش کبک درآمدزایی کنیم

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:20 ب.ظ

   حتما درباره هدف پرورش کبک بیشتر صحبت خواهیم کرد

 • نازنین امانی 26 آذر 1400 / 5:41 ب.ظ

  برای پرورش بلدرچین چقدر سرمایه لازمه؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:11 ب.ظ

   با هر سرمایه ای میتونید پرورش بلدرچین رو شروع کنید

 • رضاصادقی 26 آذر 1400 / 10:59 ب.ظ

  واقعا پرورش کبک انقدر خوب و راحته یا شما دارید راحت جلوه میدید ؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 2:58 ب.ظ

   هر کاری سختی کار خودش رو داره. اصولی پیش برید سختی کمتر و سود بیشتری رو خواهید داشت

 • امیرحسین 29 آذر 1400 / 2:41 ب.ظ

  درباره ی شرایط پرورش کبک در ایران بیشتر بگویید

  • طاعتی 29 آذر 1400 / 3:54 ب.ظ

   حتما در اپدیت جدید پرورش کبک از پرورش کبک در ایران و شرایطش بیشتر میگیم

 • اتیه 30 آذر 1400 / 7:29 ب.ظ

  منم دوست دارم پرورش کبک رو شروع کنم ؟ چیکار کنم ؟ از کجا استارت بزنم ؟

  • طاعتی 3 دی 1400 / 3:58 ب.ظ

   مطلب رو بخونید کاملا به سوالات شما پاسخ دادیم

 • Bahramhassani 1 دی 1400 / 9:56 ب.ظ

  ممنونم که نکته های مهمی برای پرورش کبک توضیح دادید

  • طاعتی 3 دی 1400 / 3:56 ب.ظ

   متشکرم نظر لطف شماست

 • مازیار 4 دی 1400 / 6:06 ب.ظ

  چقدر نظرات متنوع و کارآمد بود. ممنون استفاده کردیم

 • مازیار 4 دی 1400 / 6:07 ب.ظ

  چقدر نظرات متنوع و کارآمد بود. ممنون استفاده کردیم
  میشه راجب سایر پرنده‌ ها هم مطلب بزارید

 • مازیار 4 دی 1400 / 6:07 ب.ظ

  چقدر نظرات متنوع و کارآمد بود. ممنون استفاده کردیم
  میشه راجب سایر پرنده‌ ها هم مطلب بزارید
  بنده علاقه مند به‌ این کار هستم

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:16 ب.ظ

   اطلاعات زیادی درباره بقیه پرندگان در اختیار شما قررا گرفته می تونید به مطالب دیگه مراجعه کنید

 • مازیار 4 دی 1400 / 6:08 ب.ظ

  ممنون استفاده کردیم
  میشه راجب سایر پرنده‌ ها هم مطلب بزارید
  بنده علاقه مند به‌ این کار هستم

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:20 ب.ظ

   به سایر مقالات ما مراجعه کنید تا با سایر پرنده ها مثل قرقاول، بلدرچین و غیره آشنا بشید

 • مژگان 4 دی 1400 / 6:10 ب.ظ

  کبک واقعا موجود زیبا و پرسودیه
  ما پرورش کبک شروع کردیم مطلبتون بسیار عالی و کمک کننده بود

 • نیما 4 دی 1400 / 6:31 ب.ظ

  پرورش کبک رو خیلی خوب اموزش دادید.من برای شروع پرورس کبک خیلی اطلاعات نداشتم.عالی بود

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:06 ب.ظ

   خوشحالیم که مورد پسند شما بوده این مطلب

  • زهره زمانی 21 دی 1400 / 11:56 ب.ظ

   عالی و زیبا

 • مقبول (حسینی) 11 دی 1400 / 0:50 ق.ظ

  معلومات تان خیلی عالی بود
  درباره بهترین ماشین جوجه کشی کو چک اتوماتیک که برای جوجه کشی کبک نتیجه خوب داشته باشد معلومات دهید
  ممنون

  • طاعتی 11 دی 1400 / 10:50 ق.ظ

   سلام خوشحالیم که مطلب ما مورد سند شما قرار گرفته
   حتما در آپدیت جدید مطلب پرورش کبک از بهترین ماشین جوجه کشی کوچک اتوماتیک خواهیم گفت

 • محمد آقایی 19 دی 1400 / 2:03 ب.ظ

  ۱۰۰ متر فضا و ۴۰ میلیون بودجه دارم به نظرتون برای شروع کار کافیه؟!

  • طاعتی 19 دی 1400 / 3:27 ب.ظ

   این فضا و مبلغ برای پرورش کبک بی نظیره

 • زهره زمانی 21 دی 1400 / 11:55 ب.ظ

  ممنون بابت مقاله عالیتون

 • زهره زمانی 21 دی 1400 / 11:55 ب.ظ

  عالی

 • علی رام 25 دی 1400 / 4:06 ب.ظ

  مطلبتون عالیه
  متشکرم

 • حسین 2 اسفند 1400 / 12:02 ب.ظ

  ❤️❤️❤️❤️👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:44 ب.ظ

   🙏🏻🌺

 • سمیرا 3 اسفند 1400 / 6:54 ق.ظ

  واقعا عالی بود بی نظیرید سایت پراور صنعت

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:36 ب.ظ

   متشکرم

 • ufabet 3 اسفند 1400 / 7:59 ق.ظ

  برای پرورش کبک ۱۰ ملیون بسه؟

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:34 ب.ظ

   اگر مکان و تجهیزات داشته باشید بله مناسب است

 • Leather totes 3 اسفند 1400 / 10:46 ق.ظ

  پرورش کبک رو ساده و اصولی گفتید ممنونم از زحماتتون

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:30 ب.ظ

   نظر لطف شماست ممنونم

 • Joker123 3 اسفند 1400 / 2:38 ب.ظ

  همچینم ساده نگفتین مطلب رو و خیلی جاها برای مخاطب گفته تون کانل نیست

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:24 ب.ظ

   نهایت سعیمون رو کردیم تا ساده و اصولی انجامش داده باشیم حتما در اینده ای نزدیک مطلب پرورش کبک رو اپدیت خواهیم کرد

 • امیر 7 اسفند 1400 / 10:50 ق.ظ

  از کجا شروع کنم پرورش کبک رو؟

 • پژمان 15 اسفند 1400 / 1:23 ب.ظ

  پرورش کبک در مشهد هم همین شرایط رو داره یا باید قوانین دیگه ای رو رعایت کنم؟

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:23 ب.ظ

   معمولا پرورش کبک در همه شهرها از یک قاون پیروی می کنه برای پرورش کبک در مشهد هم می تونید از قوانین گفته شده استفاده کنید

 • نادر 15 اسفند 1400 / 1:31 ب.ظ

  راحت ترین پرنده برای پرورش در خانه به نظر من کبک هستش. پرورش این پرنده رو از دست ندید

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:20 ب.ظ

   این عالیه که تونستید همچین دیدی پیدا کنید. کس دیگه ای تجربه متفاوتی داره؟

 • لیلا 15 اسفند 1400 / 1:41 ب.ظ

  علت تخریب پرورش کبک چیه؟

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:18 ب.ظ

   متوجه سوالتون نمیشم امکان داره کامل تر توضیح بدید؟

 • سحر 15 اسفند 1400 / 2:42 ب.ظ

  دوره پرورش کبک زیادی رو دیدم اما شما بسیاری از اطلاعات رو رایگان در اختیار مخاطبین قرار دادین و این خیلی مایه خوشحالیه

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:16 ب.ظ

   خوشحالیم که اطلاعات ما مورد پسندتون بوده

 • علی 15 اسفند 1400 / 2:48 ب.ظ

  صفر تا صد پرورش کبک رو خیلی خوب توضیح دادید ممنونم

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:15 ب.ظ

   نظر لطف شماست

 • شایان 15 اسفند 1400 / 2:54 ب.ظ

  از کجا شروع کنم پرورش کبک ؟ اولش باید چیکار کنم؟

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:13 ب.ظ

   ابتدا مطلب پرورش کبک رو کامل بخونید و ببینید میتونید از پس این کار بر بیاید و سپس سوالات بعدیتون رو بپرسید

 • شایان نوری 17 اسفند 1400 / 12:44 ب.ظ

  ساده و اصولی عالی هستین شما

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:37 ب.ظ

   متشکرم

 • آیدا شعبانی 17 اسفند 1400 / 12:51 ب.ظ

  من خودم پرورش میدم کبک رو بسیارم پول خوبی داره اگر دوست دارید واسه خودتون کار کنید دست به کار شید

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:36 ب.ظ

   روزیتون همیشه زیاد و پربرکت باشه دوست من

 • امید خداوردی 17 اسفند 1400 / 1:13 ب.ظ

  چقدر طول میکشه تا من بتونم از پرورش کبک پول در بیارم؟

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:35 ب.ظ

   بستگی به نوع انتخابتون در پرورش کبک داره حدود ۶۰ روز تا ۱۰۰ روز میتونید به درامد برسید البته که باید استانداردها رو رعایت کنید.
   خلاصه که به عوامل مختلفی بستگی داره نمیشه زمان دقیق گفت

 • اشکان نامداری 17 اسفند 1400 / 1:50 ب.ظ

  مطلبتون خوب بود اما انقدر هم عالی نبود که سایر دوستان تعریف می کردن

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:31 ب.ظ

   لطفا اشکالاتی که مد نظرتون هست رو بگید یا اگر تجربه ای درباره پرورش بلدرچین دارید با دوستان به اشتراگ بزارین

 • لیلا اوتادی 17 اسفند 1400 / 2:09 ب.ظ

  مطلبتون رو دوست داشتم اگر میشه درباره پرورش کبک در شهرهای دیگه ایران به صورت جز به جز هم توضیح بدید

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:27 ب.ظ

   توضیحات بیشتر از این میتونه حوصله سایر دوستان رو سر ببره. ما در مقاله ای جداگانه به مبحثی که دوست دارید می پردازیم.
   کدوم شهر رو دوست دارید توضیح بدیم؟

 • رامین 17 اسفند 1400 / 2:37 ب.ظ

  من قبلا این مطلب رو خونده بودم و دوباره اومدم بخونم و دیدم آپدیت کردید و مطالب جذاب زیادی رو بهش اضافه کردید و خوشحال شدم ممنونم که وقت میزارید برای مخاطباتون

  • طاعتی 17 اسفند 1400 / 3:20 ب.ظ

   خوشحالیم که شما رو داریم و برای زحماتی که کشیدیم ارزش قائلید

 • سمیرا تبریک 21 اسفند 1400 / 10:42 ق.ظ

  پرورش کبک رو من دوست ندارم خیلی مشتریش کمه چیکار کنم ؟

  • طاعتی 21 اسفند 1400 / 3:38 ب.ظ

   ببینید بازار هدفتون چی دوست داره؟ تخم کبک؟ گوشت کبک ؟ کدوم شهر هستید؟

 • 토토사이트 21 اسفند 1400 / 2:19 ب.ظ

  من که نفهمیدم چی شد خلاصه خوبه خوب نیست چقدر خرج داره

  • طاعتی 21 اسفند 1400 / 3:29 ب.ظ

   دوباره مطلب رو مطالعه کنید سوالتون رو دقیق تر مطرح کنید تا راهنماییتون کنم

 • 홍천출장안마 21 اسفند 1400 / 2:22 ب.ظ

  این آماری که دادین واقعیه همهجا صدق میکنه

  • طاعتی 21 اسفند 1400 / 3:28 ب.ظ

   بله دوست من واقعی هستش و میتونید با خیال راحت استفاده کنید

 • ขายส่งกุ้ง 21 اسفند 1400 / 2:44 ب.ظ

  پرورش کبک به صورت ساده و قدم به قدم گفتین من دوسش داشتم

  • طاعتی 21 اسفند 1400 / 3:27 ب.ظ

   ممنونم بابت نظرتون

 • علی سبحانی 6 فروردین 1401 / 2:18 ب.ظ

  عالی بود من که لذت بردم از مطلب پرورش کبک

 • گلرخ 6 فروردین 1401 / 3:21 ب.ظ

  عالی و بی نظیرید شما ممنونم

  • طاعتی 6 فروردین 1401 / 3:40 ب.ظ

   متشکرم نظر لطف شماست

 • سارا سیمایی 17 فروردین 1401 / 6:12 ق.ظ

  ممنونم بابت مطلب خوبتون

 • نیما نصفی 17 فروردین 1401 / 12:08 ب.ظ

  عالی هستین

 • دایان محبی 17 فروردین 1401 / 2:49 ب.ظ

  برای پرورش کبک چقدر سرمایه بیاد بذارم؟ تو خونه هم میشه این کار رو بکنم ؟

  • طاعتی 17 فروردین 1401 / 3:04 ب.ظ

   سلام
   برای پرورش کبک با توجه به میزان کبکها سرمایه متفاوتی نیاز است با توجه به این که میخاید این کار رو توی خونه انجام بدین میلیون سرمایه اولیه نیاز هست

 • رامین تات 28 فروردین 1401 / 11:56 ق.ظ

  ❤️❤️👌🏻👌🏻

 • مهدی مهری 28 فروردین 1401 / 1:16 ب.ظ

  من از ابتدای سایت پراورصنعت باهاش اشنام مطالبتون مفید و کاربردی هستش بهتون تبریک میگم

  • طاعتی 28 فروردین 1401 / 4:06 ب.ظ

   خستگی ما به در میشه با این نظرات زیبا لطف شماست

 • هستی مهدوی 28 فروردین 1401 / 2:33 ب.ظ

  ممنونم مطلبتون بسیار کاربردی بود

 • ماهان نوروزی 28 فروردین 1401 / 3:13 ب.ظ

  پرورش کبک به صورت ساده و قدم به قدم چقدر هزینه داره برامون؟

  • طاعتی 28 فروردین 1401 / 4:02 ب.ظ

   بستگی به میزان کار شما داره
   میزان کبک های پرورش دهنده و سایر حالات مانند تجهیزات را در نظر بگیرید

 • سیب میقولی 30 فروردین 1401 / 10:52 ق.ظ

  مطلبتون کامله توصیه می کنم هر کی میخاد پرورش کبک رو انجام بده حتما این مطلب رو مطالعه کنه

 • جعفر 30 فروردین 1401 / 12:31 ب.ظ

  میشه درباره دما و رطوبت محیط برای پرورش کبک بیشتر توضیح بدید

  • طاعتی 30 فروردین 1401 / 5:00 ب.ظ

   حتما در اینده ای نزدیک از محیط و عوامل مهم در پرورش کبک بیشتر صحبت خواهیم کرد

 • فارغ 30 فروردین 1401 / 2:17 ب.ظ

  مطلبتون عالیه ممنونم از سایت پراورصنعت

 • جواد زیبنده 30 فروردین 1401 / 3:15 ب.ظ

  بنظر شما پرورش کبک سود داره؟

  • طاعتی 30 فروردین 1401 / 4:57 ب.ظ

   هر کاری که توش استاد باشید با سوددهی همراه خواهد بود

 • کامیار خسروی 30 فروردین 1401 / 3:40 ب.ظ

  هزینه های پرورش کبک روز به روز داره میره بالا چیکار کنیم؟

  • طاعتی 30 فروردین 1401 / 4:36 ب.ظ

   تورم اقتصادی هستی و کاری از دست کسی در این زمینه بر نمیاد

 • عاطفه سبحانی 2 اردیبهشت 1401 / 12:41 ب.ظ

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • اتارد 2 اردیبهشت 1401 / 1:44 ب.ظ

  من لذت بردم امیدوارم در اپدیت های بعدی بازم همینقدر قوی کار کنید

 • جاسم صبور 2 اردیبهشت 1401 / 2:40 ب.ظ

  ممنونم که انقدر وقت میذارید و مطالبتون رو انقدر خوب ارائه میدید

 • فرهاد اصلانی 2 اردیبهشت 1401 / 3:00 ب.ظ

  عالی بود مطلبتون

 • جواد ضمیری 14 اردیبهشت 1401 / 3:03 ب.ظ

  پرورش کبک به صورت قدم به قدم ر. عالی بهش پرداختین

 • الهام پاوه نژاد 14 اردیبهشت 1401 / 3:14 ب.ظ

  عالییییییییییی هستین شما

 • کتایونم 14 اردیبهشت 1401 / 3:15 ب.ظ

  خیلی دوست داشتم مطلبتون رو موارد خیلی خوبی بهش اشاره شد

 • ناشناس 17 اردیبهشت 1401 / 1:20 ب.ظ

  پرورش کبک به صورت ساده و قدم به قدم بسیار عالی بود و من تونستم از نکته هاش استفاده کنم

 • داوود 17 اردیبهشت 1401 / 2:31 ب.ظ

  مطلب مفید و کارسازی بود

 • کیوان 17 اردیبهشت 1401 / 2:38 ب.ظ

  محتوای مفیدی ارائه کردین ممنونم

 • اراد شیونی 17 اردیبهشت 1401 / 3:18 ب.ظ

  عالی بود مطلبتون

 • ناشناس 21 اردیبهشت 1401 / 5:59 ب.ظ

  قفس اونقدرام خوب نیست که شما میگید

  • طاعتی 28 اردیبهشت 1401 / 3:37 ب.ظ

   شما از معایب قفس بگید دوست من تا ما هم اشنا بشیم باهاش

 • شیوا مصلح 25 اردیبهشت 1401 / 7:54 ق.ظ

  پرورش کبک خیلی خطرناکه میتونه سرمایه تون رو به باد بده حتما مشورت کنید با یک فرد زبده

 • حنانه سلیمانی 25 اردیبهشت 1401 / 10:49 ق.ظ

  اطلاعاتی که دادید عالیه ممنونم

 • سپاهان اصفهان 25 اردیبهشت 1401 / 1:16 ب.ظ

  پرورش کبک رو جدی بگیرید و به همین اسونی ها دست بهش نزنید

 • ساینا آبی متالیک 28 اردیبهشت 1401 / 2:51 ب.ظ

  مطلبتون خیلی کامل بود و ارزش وقت گذاشت رو داشت

  • طاعتی 28 اردیبهشت 1401 / 3:35 ب.ظ

   لطفتونه ممنونم

 • ناشناس 3 خرداد 1401 / 12:58 ب.ظ

  خمونطور که گفته بودین ساده و قدم به قدم عالی بود مطلب پرورش بلدرچین شما

 • ناشناس 3 خرداد 1401 / 3:41 ب.ظ

  مطلبتون رو دوست داشتم ممنون

 • ناشناس 7 خرداد 1401 / 3:27 ب.ظ

  عالی و بی نظیرید

 • ناشناس 22 خرداد 1401 / 3:48 ب.ظ

  میزان سود پرورش کبک چقدر است؟

  • طاعتی 22 خرداد 1401 / 4:01 ب.ظ

   میزان سوددهی در پرورش کبک به عوامل بسیار زیادی بستگی داره
   نوع پرورش و غیره

 • ناشناس 6 تیر 1401 / 3:29 ب.ظ

  مطلبتون عالی بود بازم بذارید ار این مطلبا

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:22 ب.ظ

   سلام نظر لطفتونه

 • ناشناس 6 آذر 1401 / 3:06 ب.ظ

  ممنونم از سایت حرفه ای و بی نظیرتون

  • طاعتی 6 آذر 1401 / 3:39 ب.ظ

   نظر لطف شماست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *