غذای بلدرچین چیست ؟ + [ تغذیه بلدرچین ]

دان بلدرچین و خوراک بلدرچین و تغذیه بلدرچین

غذای بلدرچین چیست ؟ بهترین تغذیه برای پرورش بلدرچین چیست؟ انواع جیره ها برای سنین مختلف بلدرچین ها چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ به هنگام خرید غذای بلدرچین (Quail food) به چه نکاتی باید توجه کرد؟ هر موجودی برای ادامه حیات خود نیاز به آب و تغذیه دارد. بلدرچین ها نیز از این امر مستثنی نیستند. کسانی که پرورش بلدرچین را انجام می دهند به خوبی می دانند که باید بهترین غذا و را برای این پرنده محیا سازند. هر چه تغذیه بلدرچین به بهترین شکل فراهم شود، عرضه محصولاتی که از آن به دست می آید کیفیت بی نظیرتری خواهد داشت. تغذیه بلدرچین از جمله موارد بسیار مهم در پرورش بلدرچین است. از این رو قصد داریم در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با دان بلدرچین آشنا کنیم. سوالات بیان شده از جمله سوالاتی هستند که مورد بررسی قرار می گیرند. اگر به دنبال پاسخ پرسش های فوق هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 9 دقیقه زمان نیاز دارد.

دان بلدرچین و نکاتی که باید رعایت کنید


در پرورش بلدرچین تغذیه و جیره غذایی بیشترین هزینه را به خود اختصاص میدهد و تهیه ی دانی با کیفیت و مناسب، از مهمترین امور در این فعالیت اقتصادی است. بلدرچین ها برای رشد و سلامتی به تغذیه ی صحیح نیاز دارند، کنترل و پیشگیری بیماری ها و داشتن محصولاتی با کیفیت و سودآور ارتباط مستقیمی با تغذیه ی طیور دارد. در نتیجه برای بدست آوردن نتیجه ای مطلوب در پرورش بلدرچین و سرمایه گذاری در این صنعت، باید توجه شایانی به بخش تغذیه داشت.

در دان بلدرچین ها اقلامی چون دانه ذرت، کنجاله سویا، دانه گندم، کنجاله کلزا، روغن سویا، پودر صدف، سبوس گندم، پودر یونجه، پودر ماهی، پودر گوشت و غیره وجود دارد. نوع دان بلدرچین ها در سنین مختلف و با توجه به جنسیت آن ها متفاوت است، لذا عدم توجه به این امر ممکن است باعث تلفات سنگین و ضررهای مادی شود. پرورش دهنده موفق کسی است که جیره ی متفاوت برای سنین مختلف داشته باشد که این کار نیاز به اصول جیره نویسی دارد و توسط کارشناسان با تجربه و آشنا به این امور انجام میشود.

انواع غذای بلدرچین برای پرورش بلدرچین


دان بلدرچین و خوراک بلدرچین
دان بلدرچین و خوراک بلدرچین

1) دوره ابتدایی زندگی بلدرچین ها

جوجه بلدرچین از ابتدای تولد تا 28 روزگی به جیره غذایی starter (استارتر) نیاز دارند. این جیره غذایی دارای بالاترین سطح پروتئین است و به دو بخش خوراک آغازین (1 تا 14 روز) و خوراک رشد (15 تا 28 روز) تقسیم میشود.

2) دوره تخمگذاری


پس از 28 روزگی و آماده سازی برای تخمگذاری، نیاز بلدرچین ها به انرژی بیشتر از پروتئین میشود لذا بلدرچین های مادر در زمان تخمگذاری به غذای بیشتری نیاز دارند. بنابراین دان بلدرچین های تخمگذار باید سطح انرژی بالایی داشته و همچنین پروتئین آن کمتر از 19 نباشد.

3) بلدرچین های گوشتی


الگوی مناسب برای جیره ی غذایی بلدرچین های گوشتی پس از 28 روزگی، Finisher میباشد.

روش صحیح دان ریزی و بهداشت محل نگهداری دان


بهترین و اصولی ترین روش برای دادن دان به بلدرچین ها استفاده از 4 وعده غذایی 7 تا 8 گرمی برای هر جوجه در یک روز است که ساعت آن با توجه به ساعت خاموشی و روشنایی سالن متغیر است.

تمیز کردن دان خوری ها

ماندن خوراک اضافه در دانخوری ها و خیس شدن آنها منجر به رشد قارچ در آن ها شده که باعث مرگ و تلفات جوجه ها میشود. دانخوری ها حداقل هفته ای دو تا سه بار باید خالی و تمیز شده و خوراک خشک و تمیز داخل آن ریخته شود. همچنین عواملی چون پرورش روی بستر و استفاده از دانخوری های نامناسب، عدم آگاهی و سواد پرورش دهنده، نفوذ جوندگان و پرندگان وحشی به داخل سالن ها و استفاده نکردن از افراد خبره و کارشناس سبب به هدر رفتن دان و جیره غذایی بلدرچین ها در طول دوره پرورش و ایجاد هزینه اضافی میشود.

غذای بلدرچین تخمگذار در خانه

به طور کلی غذای بلدرچین تخمگذار در خانه با غذای سایر بلدرچین ها تفاوت چندانی ندارد. شما برای تهیه غذای بلدرچین تخمگذار در خانه در منزل می‌توانید از ذرت، گندم، سویا، نمک، سبوس، پودر یونجه، پودر ماهی و پودر گوشت استفاده کنید. توجه داشته باشید غذای بلدرچین در خانه باید حاوی ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی باشد.

خرید غذای بلدرچین

با توجه به اینکه غذای بلدرچین یکی از مهمترین نقش های رشد این پرنده را ایفا می‌کند، توصیه می نماییم خرید غذای بلدرچین را از مراکز معتبر و یا سایت هایی که دارای نماد اینماد هستند، خریداری کنید. چنانچه خرید غذای بلدرچین شما مناسب با احتیاجات این پرنده نباشد به طور قطع با نتیجه دلخواه و سودآوری همراه نخواهد بود. برای خرید دان بلدرچین می توانید به سایت پرآور مراجعه کنید.

نکات کلیدی برای خرید دان بلدرچین

 •  خشک بودن غلات رویی و زیری و یکی بودن دمای بیرون و داخل کیسه نشان با کیفیت بودن غلات است.
 • خوراک خوب نباید شامل حشراتی نظیر انواع پشه و شپشک ها باشد.
 • ماندن اثر انگشت روی خوراک آردی نشان دهنده مرطوب بودن آنها و عدم کیفیت است.
 • در سبوس های مرغوب برعکس خوراک آردی ماندن جای انگشت نشانه مرغوبیت آنهاست.

غذای آماده بلدرچین

غذای آماده بلدرچین را می توانید از سایت های معتبر و بازار تهیه کنید. توجه داشته باشید می توانید از غذاهای آماده ای که در طبیعت وجود دارد نیز استفاده نمایید. به طور مثال بلدرچین هایی که در محیط های مختلف و طبیعی رشد می کنند از سبزیجات، حشرات و گیاهان مختلف برای رشد خود استفاده می نماید. شما می توانید در کنار آنها از موادی چون سویا، گندم، مکمل های معدنی و ویتامینه، دی کلسیم و فسفات استفاده کنید. دسته اول جزء دان های طبیعی و دسته دوم جزء دان ‌های آماده به شمار می رود.

مقدار غذای بلدرچین

هر بلدرچین در شبانه روز به ۲۵ گرم غذای مناسب احتیاج دارد. هر چقدر بتوانید استانداردهای مقدار غذای بلدرچین در جیره غذایی آن را به درستی اجرا کنید، تخم گذاری پرنده با کیفیت و راندمان بالاتری انجام می شود. شما می توانید ۲۵ گرم دان را در چهار نوبت از شبانه روز به بلدرچین ها بدهید. ساعت های ۷ صبح، ۱۱ ظهر،  ۱۵ بعد از ظهر و ۲۰ شب می تواند بهترین موقع برای مصرف دان بلدرچین باشد. توجه داشته باشید مقدار غذایی بلدرچین را با توجه به جدول احتیاجات غذایی بلدرچین در نظر بگیرید.

جدول احتیاجات غذایی بلدرچین

جدول احتیاجات غذایی بلدرچین
جدول احتیاجات غذایی بلدرچین

غذای جوجه بلدرچین یک روزه

از حساس ترین و مهم ترین مراحل غذایی پرورش بلدرچین می توان به غذای جوجه بلدرچین یک روزه اشاره کرد. برای تهیه غذای بلدرچین جوجه بلدرچین یک روزه دو راه در پیش دارید. راه اول تهیه آن از طریق مراکز معتبر و راه دوم درست کردن آن است. برای اینکه بتوانید غذای جوجه بلدرچین یک روزه را به صورت مجزا تهیه کنید، می توانید مواد تشکیل دهنده آن را تهیه کرده و با میکسر آسیاب نمایید. توجه داشته باشید در هنگام میکسر نباید ذرات درشت باقی بماند.

غذای بلدرچین وحشی

بلدرچین هایی که در کوه ها و طبیعت زندگی می کنند سعی دارند غذای خود را از گیاهان و حشرات اطراف خود تامین نمایند. غذای بلدرچین وحشی شامل مواردی چون: حشرات، گیاهان نرم، میوه های خشک و تازه می شود .چنانچه پرورش ‌بلدرچین وحشی را در سر دارید توصیه می کنیم از میوه‌های خشک نیز در این مواقع استفاده کنید.

بهترین تغذیه برای بلدرچین ها


رژیم غذایی بلدرچین ها باید حاوی مقدار مناسبی از مواد مغذی بوده تا نیاز پرنده را برطرف کند. جیره ای شامل مواد معدنی، ویتامین و داروهای مورد نیاز آنها.

دان بلدرچین و خوراک بلدرچین
دان بلدرچین و خوراک بلدرچین

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین در خانه یا منزل

1) ویتامین ها


ویتامین هایی مثل A.D.E در جیره غذایی بلدرچین ها نقش بسزایی دارند. استفاده از ویتامین A برای رشد، استخوان سازی و بینایی جوجه ها و همچنین افزایش مقاومت آنها در مقابل بیماری ها، مخصوصا بیماری های عفونی بسیار مفید میباشد و کمبود آن باروری بلدرچین ها را به خطر می اندازد و در کیفیت تخم آنها تاثیر گذار است.

ویتامین D که در غلات و پوره ماهی یافت می شود، برای گله هایی که در سیستم های بسته نگهداری می شوند و نور آفتاب ندارند، اهمیت بیشتری دارد. اگر در ویتامین D خلالی ایجاد شود در جذب کلسیم و فسفر تاثیرگذار است. ویتامین E که کمبود آن باعث عدم باروری تخم های گله مادر، کاهش وزن و رشد گله های گوشتی، کاهش تولید تخم در گله های مولد میشود از ویتامین هایی است که باید به آن توجه بسیاری داشت.

2) مواد معدنی


فسفر و کلسیم (که نقش حیاتی در کیفیت تخم ها دارند)، سدیم (نقش کنترل کننده در سیستم عصبی)، پتاسیم (تامین کردن سیستم عصبی)، مس ( تاثیر در آنزیم های فعال کننده و اکسید کننده آهن)، ید (کنترل متابولیسم)، روی (تاثیر در پر درآوری و بهبود زخم ها) و آهن از جمله مواد معدنی هستند که در صورت کافی نبودن آنها در دان مصرفی، باید به صورت جداگانه به جیره اضافه شود تا رشد و تولید تخم افزایش یابد.

3) تغذیه دارویی


برای پیشگیری و درمان بیماری ها میتوان از بعضی از داروها مثل آنتی بیوتیک ها و کوکسیدواستات ها در تغذیه ی بلدرچین استفاده کرد. آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بیماری های عادی و افزایش سرعت رشد و تولید بیشتر، کوکسیدواستات برای جلوگیری از ابتلا به بیماری انگلی لوله گوارش (کوکسیدیوز) که تنها با رعایت نکات بهداشتی نمیتوان آن را کنترل کرد، مفید است.

البته ناگفته نماند که مصرف این دو دارو باید تحت کنترل یک متخصص تغذیه انجام گیرد. همان طور که در بالا گفتیم استفاده از موارد بالا در تغذیه بلدرچین ها نیازمند دانش و تجربه کافی است که باید توسط یک کارشناس کاربلد برنامه ریزی شود.

نقش حیاتی آب در پرورش بلدرچین


آب نیز جزء مواد مغذی و بسیار مهم در تغذیه بلدرچین ها می باشد و نباید از اهمیت آب آشامیدنی با کیفیت و تازه برای بلدرچین ها غافل بود. جوجه ها در طول روز به آبی تمیز، تازه و با دمای مناسب و دو برابر وزن خود نیاز دارند و در فصل های خشک یا در صورت وجود نمک اضافی در جیره، میزان نیاز به آب افزایش پیدا می کند.

استفاده از سیستم آب خوری اتومات و تمیز کردن آب خوری ها به صورت روزانه از نکاتی است که در مورد آب باید رعایت شود. لازم به گفتن این نکته است که کیفیت دان مصرفی و هزینه آن، اصلی ترین عامل در میزان سوددهی و راندمان تخمگذاری در پرورش بلدرچین می باشد و به هیچ وجه بدون داشتن دانش کافی در زمینه جیره غذایی بلدرچین ها نباید اقدام به پرورش این پرنده نمود.

فرموله کردن خوراک بلدرچین

برای اینکه بتوانید بازخورد بسیار مناسبی از برنامه غذایی در پرورش بلدرچین استفاده کنید، توصیه می کنیم فرموله کردن غذای بلدرچین را در دستور کار قرار دهید. چنانچه برنامه غذای بلدرچین را به درستی اجرا نکنید، رشد این پرنده با اختلالات بسیار فراوانی همراه خواهد بود. توصیه می کنیم برای چینش برنامه غذایی بلدرچین ها از یک پزشک متبحر مشورت بگیرید. دامپزشک می تواند شما را در چینش برنامه غذایی به بهترین شکل راهنمایی دهد. کرامبل بهترین گزینه برای پرورش دهندگان بلدرچین است. کرامبل کردن برای ان دسته از کسانی که دوست دارند، اندازه غذای بلدرچین را طبق استانداردها رعایت کنند بسیار مناسب است. توجه کنید در کرامبل کردن تمام موارد جیره غذایی را جای دهید. چنانچه این امر به بهترین شکل انجام نشود، اختلالات اندامی و روانی در بلدرچین ها رخ خواهد داد.

فرموله کردن خوراک بلدرچین
فرموله کردن خوراک بلدرچین

شما برای ما از دان بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت به سوالات مهمی پاسخ دادیم. بهترین تغذیه برای پرورش بلدرچین چیست؟ انواع جیره ها برای سنین مختلف بلدرچین ها چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ به هنگام خرید دان بلدرچین به چه نکاتی باید توجه کرد؟  از جمله سوالاتی بود که در این مطلب به پاسخ آنها دست پیدا کردید. چنانچه شما نیز در زمینه دان بلدرچین تجربه دارید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

در غذای بلدرچین چه اقلامی وجود دارد؟

در دان بلدرچین ها اقلامی چون دانه ذرت، کنجاله سویا، دانه گندم، کنجاله کلزا، روغن سویا، پودر صدف، سبوس گندم، پودر یونجه، پودر ماهی، پودر گوشت و غیره وجود دارد

روش صحیح دان ریزی و بهداشت محل نگهداری دان چیست؟

بهترین و اصولی ترین روش برای دادن دان به بلدرچین ها استفاده از 4 وعده غذایی 7 تا 8 گرمی برای هر جوجه در یک روز است که ساعت آن با توجه به ساعت خاموشی و روشنایی سالن متغیر است.

غذای بلدرچین تخمگذار در خانه چیست؟

شما برای تهیه غذای بلدرچین تخمگذار در خانه در منزل می‌توانید از ذرت، گندم، سویا، نمک، سبوس، پودر یونجه، پودر ماهی و پودر گوشت استفاده کنید

مقدار غذای بلدرچین چگونه تعیین می شود؟

شما می توانید ۲۵ گرم دان را در چهار نوبت از شبانه روز به بلدرچین ها بدهید. ساعت های ۷ صبح، ۱۱ ظهر، ۱۵ بعد از ظهر و ۲۰ شب می تواند بهترین موقع برای مصرف دان بلدرچین باشد. توجه داشته باشید مقدار غذایی بلدرچین را با توجه به جدول احتیاجات غذایی بلدرچین در نظر بگیرید.

طاعتی
دیدگاه کاربران ۲۰ دیدگاه
 • امیر محمد 25 مهر 1398 / 7:35 ق.ظ

  عالی بود ولی بهتر است مطالب بیشتری بگذارید وعکس بیشتری هم بگذارید

  • ادمین 28 مهر 1398 / 10:48 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   حتما. مطالب بیشتری رو ارائه خواهیم داد.
   با احترام

 • مجید 12 بهمن 1398 / 5:29 ب.ظ

  سلام داروها باید تحت نظر دکتر دامپزشک باشند نه متخصص تغذیه چون اطلاعات کافی در مورد داروها ندارند

  • ادمین 13 بهمن 1398 / 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   منظور از متخصص تغذیه در مقاله، همون دامپزشک هست.
   با احترام

 • عرفان 2 خرداد 1399 / 9:50 ب.ظ

  سلام من برای سرگرمی بچه ها بعضی سال ها چند بلدرچین(مثلا۸عدد) تخمگذار ۳۰ روزه میگیرم و در گوشه قفس که در آن یک خرگوش آرام و بی سر و صدا زندگی میکند،برای آنها لانه کوچکی درست میکنم و دونه پرسی برای اونها میخرم…از آبخوری و دان خوری های مخصوص استفاده نمیکنم…در چند ظرف آب و دونه براشون میریزم و البته اون ها هم میخورند و عمر میکنند…خواستم بدونم حتما لازمه از آب و دان خوری های مخصوص براشون استفاده کنم؟؟؟؟

  • مدیریت سایت 26 خرداد 1399 / 1:34 ب.ظ

   سلام اگر پرورش استاندارد و بدون تلفات مدنظرتون هست باید از تجهیزات مخصوص استفاده کنید. با احترام

 • میر 7 خرداد 1399 / 5:48 ب.ظ

  سلام.
  اسم من میر است از ترکیه به تماس هستم.
  تشکر از سایت قشنگی تان
  ایا فارمولهای دان تغذیه بلدرچین ها تخمی گوشتی از ابتدا الی اخیر نزد شما است.
  میشه این فارمولها را برایم بفرستید ممنون میشم.

  • مدیریت سایت 26 خرداد 1399 / 1:31 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، بله فرمول هارو داریم اما فرمول دان اختصاصی هستنش و هر شرکتی فرمول مخصوص به خودش رو داره و در اختیار سایرین قرار نمیده. با احترام

 • Reza 18 آذر 1399 / 3:47 ب.ظ

  سلام
  لطفا نام ویتامین های مورد نیاز محلول در آب برای بلدرچین هارا بگویید

  • سبحان 7 فروردین 1400 / 2:03 ب.ظ

   سلام من برای تخم گذاری سری بلدرچین چیکار کنم لطفا میشه بگید

   • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:52 ب.ظ

    سلام دان مخصوص بلدرچین تخمگذار بدید بهشون

 • حسینـ 13 بهمن 1399 / 3:02 ق.ظ

  ببخشید من میخوام ۲۰ عدد جوجه بلدرچین بخرم کوچک زیر ده روز بعد میتونم قرص ویتامین هایی که گفتید خورد کنم به همراه اب بهشان بدم فقط اگ میشه چطور چه مقدار چند بار در هفته ممنونم از سایت خوبتون

  • مدیریت سایت 19 بهمن 1399 / 2:30 ب.ظ

   سلام نه نیازی نیست

 • متین 22 اسفند 1399 / 8:20 ق.ظ

  سلام به بلدرچین ها انتی بیوتیک بدیم؟

  • مدیریت سایت 25 اسفند 1399 / 10:49 ق.ظ

   سلام بیماری خاصی براشون بوجود اومده؟

 • سبحان 7 فروردین 1400 / 2:06 ب.ظ

  میشه بگید چه غذایی و چه ویتامینی بهش بدیم

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:29 ب.ظ

   سلام دان مخصوص بلدرچین تخمگذار، ویتامین خاصی هم نیاز نیست

 • شهاب 9 آذر 1400 / 1:32 ق.ظ

  میتونم به بلدرچینم غذای اضافه خودمون رو بدم ؟

  • طاعتی 9 آذر 1400 / 3:51 ب.ظ

   برای پرورش بلدرچین به تعداد پایین میتونید این کاررو انجام بدید اما در تعداد بالا باید طبق جیره غذایی عمل کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *