مرغ سیاه و تخم مرغ سیاه + مزایای آن [ عکس ]

خواص مرغ سیاه

مرغ یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین پرندگان در روی زمین است. مرغ ها از حیوانات سفید گوشت به حساب می آیند اما استثناهایی در این زمینه وجود دارد. مرغ سیاه یکی از محبوب ترین غذاها در کشور چین است، به طوری که در اکثر رستوران های این کشور مرغ سیاه سرو می شود. مرغ سیاه همانطور که از نامش پیداست به رنگ مشکی است. به غیر از رنگ مشکی هیچ گونه تفاوت دیگری با مرغ های معمولی ندارد. به طوری که اگر این تمایز رنگ وجود نداشت نمی توانستید تفاوت آن را با مرغ های معمولی تشخیص دهید. خواص مرغ سیاه (Black Chicken) بسیار زیاد است.

حتما هنگام کشتار این گونه از مرغ ها متعجب خواهید شد، زیرا سیاه بودن این حیوان فقط به گوشت و بال آن ختم نمی شود بلکه تمامی اندام های داخلی این مرغ حتی استخوان های آن سیاه رنگ می باشد. قیمت مرغ سیاه به خاطر دارا بودن پرهای جالب و زیبای آن بسیار بالاست. پرهای این پرنده در کشور چین به ابریشم مشهور بوده و محققان چینی مصرف این گونه از مرغ ها را به شدت توصیه می کنند. مصرف مرغ سیاه باعث تنظیم دستگاه های داخلی بدن و گردش خون مناسب می شود. همچنین مصرف این مرغ ها عملکرد جنسی را بهبود می دهد. برای آشنایی بیشتر با مرغ سیاه در این مطلب با سایت پراور صنعت همراه باشید.

قیمت مرغ سیاه

قیمت مرغ سیاه به دلیل خاصیت بی نظیر آن بسیار بالا است. در برخی از مواقع گوشت مرغ سیاه ۸ دلار قیمت خواهد داشت. مرغ سیاه یکی از نادرترین گونه ‌های مرغ است که مفیدترین گوشتها را دارد و همیشه قیمت بالایی داشته است. قیمت مرغ سیاه با توجه به نوع پرورش و رشد، میزان رشد و وزنش متفاوت خواهد بود. برای این که دچار نوسانات قیمت مرغ سیاه نشوید توصیه می کنیم از سایت های مختلف قیمت های آن را مورد بررسی قرار دهید.

قیمت مرغ سیاه
قیمت مرغ سیاه

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ تخمگذار

مرغ سیاه از کجا بخرم؟

برای خرید مرغ سیاه سعی کنید از سایت های معتبر استفاده کنید. مرغ سیاه را می توانید در راسته ی پرنده فروش ها یا مغازه پرنده فروشی و سایت‌ هایی مانند دیوار، شیپور و نیاز روز خریداری کنید. توجه داشته باشید به دلیل گران بودن این پرنده توصیه می‌کنیم در هنگام خرید آن از افراد زبده و متخصص در این زمینه استفاده کنید تا منابع مالی شما از بین نرود برای خرید مرغ سیاه توصیه ما به شما این است که از سایت های مختلف میزان رشد و قیمت آن را مورد بررسی قرار دهید و از صحت کیفیت آن آگاه شوید. پرورش مرغ از نوع نژاد سیاه می تواند برای شما سوداوری داشته باشد. پرورش را جایگزین خرید کنید!

جوجه مرغ سیاه

جوجه مرغ سیاه تمام خصوصیات مرغ سیاه بالغ را دارد اما شرایطی را نیاز دارد تا به مرغ سیاه بالغ تبدیل شود. جوجه مرغ سیاه معمولاً از تغذیه مرغ بالغ استفاده می کند اما در تغذیه جوجه مرغ سیاه باید ویتامین ها، املاح معدنی و مواد تکمیل کننده های غذای جوجه سیاه وجود داشته باشد تا نیازهای ابتدایی و درمان آن تامین گردد. توجه کنید برای جوجه مرغ سیاه باید شرایط محیطی، تغذیه و پیشگیری از بیماریها را در صدر کارها قرار دهید تا جوجه مرغ سیاه تا به مرغ سیاه بالغ تبدیل شود.

خواص کشتن مرغ سیاه

برخی از افراد معتقدند برای اینکه ثروتی به زندگی خود مانند خانه، ماشین و یا لوازم الکترونیکی اضافه می‌کنند باید مرغ سیاه برای قربانی خریداری کنند تا دچار چشم زخم نشوند. این فرهنگ در بین بسیاری از مردم ایران و جای جای این کشور پهناور مرسوم است. برخی از مواد نیز از خروس سیاه برای قربانی استفاده می کنند توجه داشته باشید. شما می توانید از نژادهای دیگر برای قربانی استفاده کنید تا هزینه های کمتری را برای شما در بر نخواهد داشت باشد. قیمت مرغ سیاه بسیار بالا بوده و می تواند هزینه ای بیشتر از یک گوسفند، قوچ، بز و یا هر حیوان دیگری برای شما در بر داشته باشد.

پرورش مرغ سیاه

پرورش مرغ سیاه یا آیام سمانی را میتوانید دو روش انجام دهید. 1- روش سنتی 2- روش صنعتی. در روش صنعتی می توانید از قفس مرغ برای پرورش این پرنده استفاده کنید و در روش سنتی پرورش را روی بستر انجام دهید توجه داشته باشید. پرورش مرغ سیاه به دو منظور انجام می‌شود.1-تولید گوشت مرغ سیاه 2- تولید تخم مرغ سیاه. ابتدا باید با توجه به نوع نیاز خود مرغ سیاه را انتخاب کرده سپس به پرورش آن بپردازید.

مرغ گوشت سیاه
مرغ گوشت سیاه

وزن استاندارد مرغ و خروس سیاه

 • خروس سیاه : 6 کیلو
 • مرغ سیاه: 5 کیلو

 جوجه کشی مرغ نژاد آیام سمانی

دوره جوجه کشی مرغ سیاه و یا خروس نژاد آسمانی 21 روز به طول می‌انجامد و در ۲۱ روز شما باید در جوجه کشی دستگاه جوجه کشی رطوبت و دما را به خوبی فراهم کنید. دمای مورد نیاز ۳۷ و رطوبت ۵۸ درجه است. در دوران هچ نیز می توانید از دمای ۳۴ درجه و رطوبت ۶۲ درجه استفاده کنید. بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم می توانید از دانه های گیاهی طبیعی حشرات و از تغذیه مرغ معمولی برای تغذیه آنها استفاده کنید.

تخم مرغ سیاه

افراد بسیار زیادی معمولاً مرغ سیاه را به خاطر گوشت آن انتخاب می کنند، اما دریغ از اینکه تخم مرغ سیاه نیز از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. با مصرف تخم مرغ سیاه به راحتی هرچه تمام تر می توانید از پوکی استخوان، کم خونی ،کمبود آهن و از دست چربی های زائد بدن خود خلاص شوید. تخم مرغ سیاه فواید بسیار زیادی را در خود ندارد. مزایای آن به قدری زیاد است که چینی ها از آن در غذاهای پرطرفدار خود استفاده می کنند. فسفر، آنتی اکسیدان، ویتامین e ، آهن، پروتئین و کلسترول پایین از مهمترین منابع موجود در تخم مرغ سیاه به شمار می رود که نباید آنها را دست کم بگیرید.

تخم مرغ سیاه می تواند مناسبترین و بهترین گزینه برای جایگزینی تخم مرغ های صنعتی باشد. توصیه می‌کنیم اگر برای سلامتی خود اهمیت قائل هستید از تخم مرغ سیاه در سبد غذایی خود استفاده کنید.

تخم مرغ سیاه
تخم مرغ سیاه

چرا به مرغ گوشت سیاه معروف است؟

آیا تا به حال این سوال در ذهن شما نقش بسته است که چرا این به پرنده مرغ گوشت سیاه و یا مرغ تخم سیاه می گویند؟ جواب بسیار ساده است! زیرا تمام اجزای بدن این مرغ از پا، سر، گوشت، پوست، استخوان، گوش و تخم سیاه رنگ می باشد. دلیل سیاهی تفاوتهای ژنتیکی بین مرغ سیاه و مرغ های عادی است. همین تفاوت ژنتیکی اندک باعث شده تا این مرغ به یکی از گران ترین مرغ های دنیا تبدیل شود.

فواید تخم مرغ سیاه
فواید تخم مرغ سیاه

بیشتر بخوانبد: مرغ مرندی

10 مورد از خواص های مرغ سیاه

با خواندن این مقاله و ذکر 10 مورد از خاصیت های این گونه پرنده می توانید به سلامت خود کمک بیشتری کنید. خواص مرغ سیاه را جدی بگیرید و سعی کنید از این پرنده در سفره خود استفاده نمایید.

کلسترول پایین مرغ سیاه

همه انسان ها برای رفع نیاز پروتئین و کلسترول بدن خود به دنبال تهیه مواد غذایی با کیفیت اند. در این بین اکثر آنها علاقه مند به مصرف موادی اند که کلسترول کمتری دارد. در این مواقع گوشت می تواند بهترین گزینه برای هر فردی به شمار رود. گوشت یک ماده مغذی است که برای تامین نیاز بدن ضروری به شمار می رود. شما می توانید این نیاز را با مصرف مرغ سیاه برطرف کنید.

تحقیقات نشان داده که مرغ سیاه کلسترول کمتری نسبت به مرغ سفید دارد. از این رو شما می توانید بدون نگرانی این مرغ ها را مصرف کنید. با انتخاب این مرغ ها، کمک شایانی به سلامت بدن خود و خانواده خواهید کرد. کلسترول پایین مهمترین خواص مرغ سیاه است که در کمتر پرنده ای یافت می شود.

مرغ سیاه منبع پروتئین

پرندگان بیش از سایر موجودات پروتئین دارند. از بین پرندگان این مرغ سیاه است که توانسته بیشترین میزان پروتئین را به خود اختصاص دهد. از این رو شما می تواند با مصرف مرغ سیاه پروتئین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. هم چنین مصرف مرغ سیاه به شما برای تثبیت سطح قندخون کمک می کند.

خواص مرغ سیاه
خواص مرغ سیاه

بهبود عملکرد جنسی به وسیله مرغ سیاه

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد مصرف مرغ سیاه می تواند عملکرد جنسی شما را تا حد زیادی بهبود دهد و جریان خون شما را نیز بالا ببرد. این مرغ ها توانایی بالایی در افزایش سلامت بدن دارند. حتی برخی از زوجین برای اینکه گرایش جنسی فرزندشان به سمت پسر بودن سوق داده شود، مرغ سیاه مصرف می کنند.

مرغ سیاه منبع آهن بدن

آهن نقش بسیار مهمی را در بهبود سلامت بدن ایفا می کند. همانطور که گفته شد مرغ سیاه یک منبع سرشار از آهن را در خود دارد که می تواند نیاز بدن به این عنصر را برطرف کند. اگر بدن آهن مورد نیاز را داشته باشد شما هرگز به کم خونی دچار نخواهید شد. همچنین مصرف مرغ سیاه باعث تولید تعداد زیاد هموگلوبین می شود. وجود هرچه بیشتر هموگلوبین در بدن به عضله سازی کمک بسیاری می کند. خواص مرغ سیاه تمامی ندارد برای اطلاعات بیشتر با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تامین فسفر با مرغ سیاه

انرژی لازم شما در طول روز توسط فسفر تهیه می شود. شما برای تامین فسفر مورد نیاز بدن باید یک ماده مقوی سرشار از فسفر را مصرف کنید. مرغ سیاه گزینه بسیار مناسبی برای تامین فسفر بدن شما است. داشتن فسفر کافی، استخوان های شما را تقویت می کند و برای متابولیسم بدن نیز بسیار مناسب است. همه این موارد را می توانید در مرغ سیاه پیدا کنید.

سلامت قلب و بالا بردن انرژی

از دیگر خواص مرغ سیاه می توان به بالابردن انرژی بدن اشاره کرد. مرغ سیاه پروتئین بسیار بالایی دارد که این ویژگی باعث بالا بردن انرژی شما می شود. هم چنین داشتن مواد معدنی و مغذی سلامت قلب را تا حدود زیادی تضمین می کند. پس با جایگزین کردن مرغ سیاه به جای مرغ های معمولی سلامت قلب و سایر اندام های خود را تضمین کنید.

مرغ سیاه
مرغ سیاه

خاصیت آنتی اکسیدانی مرغ سیاه

یکی از مهم ترین مزایای این مرغ دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی است. این خاصیت مرغ سیاه نقطه عطف تفاوتشان در مقایسه با مرغ سفید است. خاصیت آنتی اکسیدانی مرغ سیاه باعث می شود بدن در برابر التهابات مقاوم شده و از ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان جلوگیری کند. همچنین طبق گفته محققان مرغ سیاه کارنوزین بیشتری را نسبت به مرغ سفید دارد.

مرغ سیاه محافظ بینایی

از مهم ترین عوامل نابینایی افراد مسن می توان به بیماری دژنراسیون ماکولا اشاره کرد. این بیماری به علت کمبود آنتی اکسیدان در بدن رفته رفته به وجود می آید. برای اینکه در سنین بالا به این بیماری گرفتاری نشوید ، توصیه می کنیم از همین حالا مصرف مرغ سیاه را آغاز کنید. با توجه به آنتی اکسیدان موجود در مرغ سیاه می توانید از سلامت بینایی خود اطمینان حاصل کنید تا در سنین بالاتر گرفتار نابینایی نشوید.

گوشت مرغ سیاه
گوشت مرغ سیاه

بیشتر بخوانید: مرغ و خروس سلطان

ویتامین E

ویتامین E را نیز به خاصیت های مرغ سیاه اضافه کنید. این گونه از پرندگان به علت دارا بودن ویتامین E اجازه لخته شدن خون در بدن شما را نمی دهند. علاوه بر این استفاده از مرغ سیاه به افراد که مشکلات عروقی دارند توصیه می شود، زیرا ویتامین E موجود در مرغ سیاه تا حد زیادی از بیماری های عروقی را کاهش می دهد.

یکی از لازمه های سلامت قلب برای هر فرد وجود ویتامین E در بدن است. ویتامین E موجود در مرغ سیاه به شما کمک می کند پوست شاداب و با طراوت تری داشته باشید. تمامی این مزایا از ویتامین E موجود در مرغ های سیاه نشات می گیرند. با تمام فایده هایی که از ویتامین  E موجود در مرغ سیاه ذکر شد، نمی توان از کمک کردن به گردش خون را جدی نگرفت و آن را بیان ننمود. معطل نکنید و هرچه زودتر کار جایگزینی مرغ سیاه با مرغ سفید را انجام دهید تا به سلامتی بدن خود کمک بزرگی کرده باشید.

درمان آسم و سردرد با مرغ سیاه

جالب است بدانید تخم این نوع از مرغ ها نیز خاصیت خاص خود را دارند. مصرف تخم مرغ سیاه تا حد زیادی سرگیجه را کاهش می دهد. هم چنین مصرف مداوم آن باعث می شود شما به آسم و سردرد نیز دچار نشوید. البته شاید شنیده باشید که مصرف چای نیز این قابلیت ها را برای شما خواهند داشت. اما بهتر است سوپ مرغ سیاه را جایگزین چای کنید. سوپ این نوع مرغ ها یک وعده غذایی سالم و بسیار بسیار مقوی برای شما خواهند بود. در حال حاضر این گونه از مرغ ها در کشور های آلمان، هلند، جمهوری چک و اسلواکی نگهداری می شوند.

تخم مرغ سیاه
تخم مرغ سیاه

با 10 مورد از خواص مرغ سیاه آشنا شدید. فرصت را از دست ندهید و مرغ سیاه را جایگزین مرغ های معمولی کنید تا علاوه بر بالا بردن سلامت بدن خود از بیماری ها و مشکلاتی که در آینده گریبان گیرتان خواهد شد نیز جلوگیری کنید. اگر دوست داشتید که مرغ سیاه را به صورت انبوه تولید کنید، می توانید از سایت پرآورصنعت قفس مرغ و جوجه را در ابعاد مختلف خریداری کنید.

خروس سیاه

خروس سیاه نیز همانند مرغ سیاه از اجزای کاملاً به رنگ مشکی آفریده شده است. خروس سیاه را میتوانید در نژادهای مختلف مثل ایام سمانی در بازار مشاهده کنید. در بسیاری از مواقع از خروس سیاه در فرهنگ های مختلف مثل کشورهایی مانند اندونزی و ایران برای دوری از پلیدی و چشم زخم جهت قربانی مورد استفاده قرار می دهند. این امر در مرغ سیاه نیز صدق خواهد کرد. از آنجایی که نسل این پرنده رو به منقرض شدن است شما فقط میتوانید آن را در جزیره اندونزی و برخی از مناطق ایران به دست آورید.

نژاد خروس سیاه چه استاندارد هایی دارد؟

از آنجایی که نژاد خروس سیاه را در اکثر کشورها به رسمیت می شناسند برای نژاد اصلی این پرنده استانداردهایی را در نظر گرفتند تا بتوان فرق تقلبی و اصل بودن نژاد را به خوبی تشخیص داد. انجمن پرندگان هلند استانداردهایی را برای این نژاد تعیین کردند که در ادامه مطلب به تمامی موارد اشاره خواهیم کرد تا شما هم با استانداردهای نژاد خروس سیاه به طور کامل آشنا شوید.

 1. صاف و هوشیار ایستادن
 2. خروس نژاد سیاه باید دارای بدنی عضلانی و سفت باشد(نژاد تقلبی آن دارای بدنی شل و غیر عضلانی است)
 3. باید دارای بدنی  متوسط و باریک باشد
 4. باید دارای پرهای کاملاً مشکی که در زیر نور آفتاب به رنگهای رنگین کمانی سبز سوسکی تا بنفش در می آید، باشد
 5. چسبیده بودن پره ها به بدن
 6. سیاه بودن تمام اعضا چون پوست، تاج، غبغب، چشم، نوک و غیره
 7. دیده نشدن هیچ رنگ دیگر در اعضای بدن و پرها
 8. دم خروس سیاه به سمت بالا نگه داشته شده باشد
 9. دارا بودن ران های قوی و گوشتی
 10. داشتن پاهایی با چهار انگشت
 11. داشتن بال های بلند و قوی که منشا آن شانه های خروس باشد
 12. دارای گردنی محکم با شیبی کم
 13. دارای سینه پهن و کشیده و همراه پشتی متوسط

در این قسمت به طور کامل شما را با استاندارد هایی که خروس سیاه باید دارای آن باشد، آشنا کردیم. چنانچه شما شناخت بیشتری نسبت به نژاد خروس سیاه دارید می توانید از طریق قسمت نظرات نشانه های دیگر را با ما و سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت به اشتراک بگذارید. همچنین از این طریق می توانید نشانه هایی که منبع هلندی به آن اشاره کرده است را مورد انتقاد قرار دهید و صحیح و یا غلط بودن آن را بررسی نمایید.

خروس سیاه چه ویژگی های اخلاقی دارد؟

خروس سیاه پرنده‌ای است که با انسانها رابطه صلح آمیز داشته و اکثر انسان ها به آن علاقه بسیار زیادی پیدا می‌کنند. خروس های سیاه باهوش و مطیع بوده و با توجه به رفتاری که دارد خیلی سریع خود را در دل صاحبانش جای می دهد. یکی از ویژگی های بارز این نژاد از پرنده مقاومت بدنی بالای آن در برابر سرما و هوای سرد است. برای اینکه بتواند شرایط محیطی سخت را تحمل کند کافی است یک مکان مناسب را برای آن در نظر بگیرید.

با توجه به اینکه منشا خروس سیاه کشور اندونزی است این پرنده به راحتی می‌تواند شرایط آب و هوایی گرم مختلف را تحمل کرده و در این شرایط به رشد ایده آل و خود نیز بپردازد.

خروس سیاه چه مشکلات سلامتی دارد؟

کسانی که پرورش خروس سیاه را انجام می دهند به خوبی می دانند که این خروس هیچگونه بیماری‌ خاصی را در خود نمی‌بیند و یکی از نژادهای پرندگان به شمار می‌رود که در برابر بیماری ها و مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. فیبروماتوز  یک ژن جهش یافته است و موجب سیاه شدن تمام اعضا و جوارح خروس سیاه میشود که بسیاری از افراد آن را به نام بیماری در این نژاد از خروس ها می نامند. این در صورتی است که فیبروماتوز موجب خاص شدن خروس مشکی می شود. فیبروماتوز  موجب تجمع غیرطبیعی ملانین می‌شود تا بافت ها و استخوان های خروس سیاه به طور کاملا مشکی دیده شود.

توجه داشته باشید خون خروس سیاه به رنگ قرمز است اما به قدری غلیظ است که شما آن را به رنگ مشکی می بینید. بدون ‌تردید خروس سیاه یکی از سالم ترین و قوی ترین نژاد های پرنده بر روی زمین خواهد بود.

شما برای ما از مرغ سیاه و خروس سیاه بنویسید

در این مطلب سعی کردیم شما را با موضوعات مختلفی در رابطه با مرغ سیاه و خروس سیاه آشنا کنیم. در این مطلب دانستید که قیمت مرغ سیاه چقدر است؟ آن را از کجا تهیه کنید و چگونه آن را پرورش دهید!!! در این مطلب دریافت کنید که خروس سیاه چه ویژگی هایی داشته و برای تشخیص اصل و تقلبی آن باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید.

چنانچه شما تجربه متفاوتی در این زمینه دارید می توانید از طریق قسمت نظرات و تجربیات متفاوت خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت قرار دهید. تجربیات شما میتواند باعث آشنایی و بالا رفتن کیفیت انتخاب مخاطبین سایت پرآور صنعت شود. چه سوالی در زمینه مرغ سیاه و خروس سیاه ذهن شما را به خودش  درگیر کرده است؟ می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود را با پشتیبان سایت پرآور صنعت در میان بگذارید و آنها در اسرع وقت به سوالات شما به طور کامل پاسخ دهند.

سوالات متداول

مرغ سیاه از کجا بخرم؟

مرغ سیاه را می توانید در راسته ی پرنده فروش ها یا مغازه پرنده فروشی و سایت‌ هایی مانند دیوار، شیپور و نیاز روز خریداری کنید

وزن استاندارد مرغ و خروس سیاه چقدر است؟

خروس سیاه 6 کیلوگرم و مرغ سیاه 5 کیلوگرم

مهمترین منابع در تخم مرغ سیاه را نام ببرید؟

فسفر، آنتی اکسیدان، ویتامین e ، آهن، پروتئین و کلسترول پایین از مهمترین منابع موجود در تخم مرغ سیاه به شمار می رود

طاعتی
دیدگاه کاربران
۶ دیدگاه
 • حمید 20 آذر 1400 / 6:42 ب.ظ

  من خودم یک مرغ و خروس ایام سمانی دارم.اما تخم آنها پوسته مشکی نداره.ایا واقعا تخم مرغ مشکی وجود دارد و مرغ های من ناخالص هستند یا که نه ،تخم مرغ مشکی یک خیال است

  • طاعتی 22 آذر 1400 / 3:32 ب.ظ

   سلام بله تخم مرغ سایه و مرغ سایه وجود داره و به قیمت بسیار بالایی هم فروخته میشه
   در برخی از مواقع هم پیش میاد مثل مرغ شما پوسته ش سیاه نمیشه
   از نژاد مرغ خودتون اطمینان دارید؟

  • asad 27 آذر 1400 / 11:39 ق.ظ

   تخم مرغ ایام سمانی سیاه نیست بلکه کرمی و قهوه ای تخم سیاه رنگ متعلق به اِمو هستش نوعی شترمرغ استرالیایی اما در برخی از مواقع سیاه رنگ میشه تخم مرغ

   • asad 27 آذر 1400 / 11:43 ق.ظ

    تخم مرغ مثلا سیاه آب پز شده در واقع یه نوع غذای چینی هست که تخم مرغ معمولی رو تو خاکستر و نمک و خاک رس و … میزارنسیاخ میشه لطفا عکستون رو عوض کنید

 • امیر 21 تیر 1401 / 11:20 ق.ظ

  عالی بود لطفا بیشتر از این نوع مقاله بذارید سپاس

  • طاعتی 22 تیر 1401 / 3:54 ب.ظ

   چشم حتما نظر لطف شماست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *