پرورش مرغ های بومی + [ مهمترین نکات پرورش مرغ محلی ]

پرورش مرغ بومی

در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از رایج ترین نوع پرورش پرندگان در کشورمان آشنا کنیم. پرورش مرغ بومی در ایران طرفداران زیادی دارد. به طوری که اکثر مردم کشور در کوچکترین فضایی که در اختیار دارند، مرغ نگهداری می کنند. اما برای اینکه به پرورش مرغ های بومی روی بیاریم، باید اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنیم. ما در سایت پرآور صنعت اطلاعات مورد نیازتان را قرار داده ایم تا با استفاده از آن ها به رونق کسب و کار خود کمک کنید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد

انواع مرغ های بومی

برای پرورش مرغ های بومی 6  نوع مرغ بازدهی بهتری برای شما دارند. مرغ لگهورن: برای شروع کار پرورش مرغ  میتوانید از این دسته از مرغ ها استفاده کنید. مرغ لگهورن از معروف ترین مرغ های تخمگذار دنیا می باشد. اگر می خواهید شاهد تخم گذاری بیشتر از مرغ ها باشید، پیشنهاد میکنیم حتما از مرغ لگهورن استفاده کنید. مرغ رد آیلند، مرغ نیوهمشایر، مرغ کورنیش، سوسکس و مرغ پلیموت راک از دسته دیگر مرغ ها هستند که می توانید برای پرورش مرغ های بومی استفاده کنید.

مرغ بومی
مرغ بومی

بیشتر بخوانید: انواع نژاد مرغ ایرانی + [ مرندی، لاری و خزک ]

مرغ بومی چیست؟

در واقع مرغ بومی همان دسته از مرغ هایی است که به صورت سنتی پرورش داده می شوند. این گونه از مرغ ها در محیط هایی مانند، باغ حیاط و فضاهای شخصی پرورش می یابند. باید چند نکته را در هنگام انتخاب مرغ برای این نوع پرورش در نظر بگیرید. در پرورش مرغ های بومی فقط مرغ هایی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های برتر باشند از جمله موارد زیر:

1 . شانه مرغ ها باید بزرگ، مایل به قرمز و صاف باشد.

2 . ناحیه اطراف چشم و منقار باید کم رنگ یا مایل به سفید باشد.

3 . فک مرغ ها باید گرد و به صورت کمرنگ باشند.

4 . استخوان های لگن باید نرم و از هم فاصله داشته باشند.

معیار های انتخاب مرغ برای پرورش

برای انتخاب پرنده برای پرورش مرغ های بومی بهتر است این معیار ها را نیز در نظر بگیرید.

مرغ هایی را انتخاب کنید که سالم ، فعال ، پر های براق و بدنی خوش فرم باشند تا تعداد رضایت بخشی از تخم های بارور تولید کند. نسبت خروس به مرغ باید 1 به 8 باشد. اگر تعداد خروس از این تعداد بیشتر باشد، ممکن است منجر به جنگ و خرید خوراک اضافه شود. خروس هایی انتخاب کنید که از گله پرورش دهندگان سریع و سالم و پرخاشگر باشند.

نکات مهم در پرورش مرغ های بومی

برای اینکه شروع به کار کنید لازم است نکاتی را از قبل دانسته باشید. اگر می خواهید نکات بیشتری را راجب پرورش انواع پرندگان بدانید به سایت پرآور صنعت مراجعه کنید. مرغ ها معمولا از ساعت 8 صبح تا 15 بعد از ظهر شروع به تخم گذاری می کنند. جمع آوری تخم مرغ باید به صورت روزانه انجام شود، اما برای اینکه مرغ ها تشویق به تخم گذاری شوند سعی کنید یک تخم را در لانه باقی بگذارید. این امر مرغ ها را تشویق می کند تا هم از تخم ها مراقبت بهتری داشته باشند و هم به تخم گذاری تشویق شوند.

همچنین جمع آوری منظم تخم ها باعث کاهش تخم های ترک خورده و کثیف می شود. علاوه بر این ثابت شده است که این کار میزان تخم گذاری را قبل از جوجه کشی افزایش می دهد. پرورش مزغ های بومی را می توانید از طریق قفس مرغ استاندارد انجام دهید و تلفات کمی را برای خود به همراه داشته باشید.

انواع مرغ های بومی
انواع مرغ های بومی

بیشتر بخوانید: مرغ ارپینگتون را بشناسید + [ نژاد، نحوه نگهداری، ویژگی های ظاهری و رفتاری ]

انتخاب تخم مرغ برای جوجه کشی

انتخاب تخم مرغ هنگام جوجه کشی برای پرورش مرغ های بومی بسیار مهم است زیرا این یکی از عواملی است که کیفیت جوجه های جوجه ریزی را تعیین می کند. تخم مرغ های با کیفیت بالا به احتمال زیاد جوجه هایی با کیفیت بالا تولید می کنند.

تولید جوجه های با کیفیت

در این بخش چند نکته برای تولید جوجه های با کیفیت آورده ایم.

  1. اطمینان حاصل کنید که مکان های تخم گذاری همیشه تمیز هستند.
  2. تخم هایی که باید جوجه کشی شوند باید از اندازه و فرم مناسبی (شکل تخم مرغی) سالم، بدون ترک و پوسته ضخیم برخوردار باشند. با زدن آرام دو تخم مرغ می توانید تخم مرغی پوسته ضخیم یا فاقد ترک را تشخیص دهید. تخم های پوسته ضخیم و بدون ترک خوب و محکم به نظر می رسند در حالی که تخم های پوسته پوسته و ترک خورده شکننده هستند.
  3. تخم های جوجه ریزی را در یک مکان خشک و خنک نگهداری کنید تا زمانی که آماده جوجه کشی شوند.

4 .از یک سبد یا جعبه ساخته شده از مقوا برای ذخیره تخم مرغ استفاده کنید.

  1. تخم های جوجه کشی را حداکثر 5 تا 7روز قبل از جوجه کشی نگهداری کنید.

بچه پروری از خصوصیات پرورش مرغ های بومی است که می تواند به کاهش تولید تخم مرغ کمک کند. مرغ ها به طور طبیعی روی تخم ها می نشیند تا زمانی که تخم ها تبدیل به جوجه شوند. مراقبت از جوجه های تازه بخش مهمی از پرورش مرغ های بومی است. ظریف ترین دوره زندگی مرغ از زمان جوجه ریزی تا یک ماهگی آغاز می شود. در این دوره است که بسیاری از جوجه ها بیمار می شوند و می میرند.

نکاتی برای پرورش دهندگان مرغ های بومی

پس از یک ماه پرورش دادن جوجه ها در خانه، آن ها را به مکان بزرگتری روی زمین منتقل کنید. توجه کنید که منطقه نگهداری برای پرورش مرغ های بومی باید دارای چمن و حبوبات باشد تا هزینه خوراک را به حداقل برساند. مرحله رشد جوجه ها از 2 تا 5 ماهگی است پس سعی کنید در این سن به خوبی از آنها نگهداری کنید.

نکات مهم در پرورش مرغ محلی
نکات مهم در پرورش مرغ محلی

بیشتر بخوانید: قفس مرغ تهران + [ قیمت ، خرید و فروش قفس مرغ تهران ]

تغذیه

مرغ های بومی ممکن است با خوراک های منظم مانند: ذرت آسیاب شده، سبوس برنج، سبوس ذرت و حتی مواد باقی مانده آشپز خانه مانند برنج و نان ریز شده تغذیه می شوند. همچنین توصیه می شود از جوجه ریزی تا سن 1 ماهگی به جوجه ها خوراک های اولیه داده شود.

اما وقتی جوجه به 1 ماهگی رسید، ممکن است خوراک ها به تدریج اصلاح شوند. همچنین باید جوجه ها آموزشی ببینند تا از منابع موجود در محیط اطراف خود تغذیه کنند.زیرا اصل تغذیه پرورش مرغ های بومی از محیط اطراف خود است. مرغ های بومی ممکن است تمام تغذیه خود را از محیط بگیرند و نیازی به تهیه آذوقه برای آن ها نباشد. پس در انتخاب محل زندگی آن ها دقت کنید.

ارائه خدمات بهداشتی برای پرورش مرغ های بومی

در این قسمت برای اینکه در پرورش مرغ های بومی دچار مشکل نشوید برخی راهکار ها برای جلوگیری از بیماری معرفی شده است.

  1. قبل از اسکان گله از تمیزی منطقه محل سکونت، فیدر ها، آبخوری ها و هر وسیله دیگری اطمینان حاصل کنید.
  2. مواد غذایی کافی و متعادل جوجه ها را برای افزایش مقاومت بدن آن ها در برابر بیماری ها تهیه کنید.

3.واکسن آفت مرغ و آبله مرغان را تجویز کنید.

درمان بیماری های شایع بین مرغ های بومی

درمان بیماری های شایع بین مرغ های بومی به شرح زیر می باشد.

بیماری تنفسی

مرغ های بیمار را به مدت یک هفته قرنطینه کرده و دارو ، غذا و آب را جداگانه برای آن قرار دهید.د همچنین برای رفع مشکل تنفسی در پرورش مرغ های بومی، دارو را در آب حل کنید و اجازه دهید مرغ از آن آب بنوشد. با تکرار این کار می توانید مشکل تنفسی را برطرف کنید.

آبله مرغان

برای جلوگیری از بیماری آبله مرغان واکسن آن را در 2 ماهگی تهیه کرده و به جوجه ها بزنید.

آفات مرغ ها

جوجه ها را در سن 1 هفتگی یا بین 7  الی 10 روزگی در برابر واکسینه کنید. این کار باعث جلوگیری از بیماری نیوکاسل می شود. برای اطلاع از بیماری های مختلف مرغ می توانید به مطلب ” بیماری های رایج در مرغ را بشناسید ” مراجعه کنید.

شما برای ما از پرورش مرغ های بومی بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت سعی کردیم مهمترین نکات را برای پرورش مرغ های بومی به شما آموزش دهیم. اگر سوالی در این زمینه داشتید، می توانید از طریق قسمت نظرات آان را با ما مطرح نمایید. پشتیبانان سایت پرااور صنعت در اسرع وقت به سوالات شماا پاسخ خواهند داد. برای اینکه با پرورش تمامی پرنده ها از مرحله نگهداری تا فروش آن ها بیشتر آشنا شوید سری به مقالات آموزشی پرآور صنعت بزنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *