ویتامین های مورد نیاز کبک

ویتامین های مورد نیاز کبک

در این مقاله سایت پراور صنعت سعی خواهیم کرد به برخی از ویتامین های مورد نیاز کبک و خصوصا ویتامین های اساسی بپردازیم و عواقب کمبود آن را هم بیان کنیم تا در صورت مشاهده، اقدام به تامین آنها کنید. اگر دوست دارید ویتامین های مورد نیاز کبک را بشناسید و با توجه به نوع نیاز کسب و کار از انها به بهترین شکل استفاده نمایید تا انتهای این مطلب با پراور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

چرا پرورش کبک؟

همانطور که میدانید، پرورش کبک سودآوری بسیار زیادی دارد و به دلیل همین سود آوری، توجه پرورش دهندگان را هم جلب کرده است. منظور از سود پرورش کبک، فقط از لحاظ مالی نیست، بلکه مزایای زیادی نیز برای افراد و بیماران مختلف دارد که در مقاله ای جدا بررسی خواهیم کرد. با توجه به افزایش پرورش کبک، اطلاع داشتن و دانستن ویتامین های مورد نیاز کبک نیز دارای اهمیت میباشد. پرورش دهندگان باید از ویتامین های مورد نیاز کبک اطلاع داشته باشند تا در صورت کمبود هر یک از آنها، اقدام به تهیه و جبران آنها بکنند. ویتامین های مورد نیاز انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

ویتامین های مورد نیاز کبک
ویتامین های مورد نیاز کبک

حتما بخوانید : خواص شگفت انگیز تخم کبک

چند ویتامین اساسی و مهم کبک

در ادامه به چند ویتامین مهم کبک اشاره خواهیم کرد.

پروتئین :

قبل از هر چیز باید توجه ویژه ای به پروتئین های مورد نیاز کبک داشته باشید چرا که پروتئین نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش کبک دارد به طوری که جیره جوجه های کبک باید 38 درصد پروتئین داشته باشد و با بزرگ شدن آنها میزان 24 درصد پروتئین لازم خواهد بود. پایان دوره پرورش نیز 17 درصد پروتئین در جیره غذایی مورد نیاز است. کمبود پروتئین در کبک ها، موجب بی اشتهایی، کم شدن رشد و کم شدن تخمگذاری میشود.

از آن طرف هم افزایش پروتئین باعث چاق شدن مفرط و عدم رشد استخوان های کبک میشود. لذا باید مراقب بود میزان مصرف پروتئین از حد مجاز فراتر نرود و کاهش هم نیابد.

ویتامین های A ، D ، E ، K :

قطعا ویتامین های فوق از ضروریات پرورش کبک میباشند، این ویتامین ها معمولا در جیره های غذایی یافت میشوند. عمدتا هم در چربی جیره یافت میشوند لذا هرچقدر جذب چربی جیره بیشتر باشد، ویتامین ها نیز بیشتر تامین میشوند. ویتامین های فوق را ویتامین های محلول در چربی میگویند. لذا از جمله ویتامین های مورد نیاز کبک، ویتامین های محلول در چربی است.

پرورش کبک
پرورش کبک

حتما بخوانید : واکسن های مورد نیاز در پرورش کبک

نگاهی به ویتامین های محلول در چربی و ویتامین های محلول در آب

ویتامین های مورد نیاز کبک بسیار میباشند و برای تقسیم بندی بهتر، ما آنها را به دو دسته تقسیم کرده ایم :

ویتامین های محلول در چربی

همان ویتامین های A ، D ، E ، K میباشند که در بالا ذکر شد. این ویتامین ها در چربی جیره می باشند. لذا جذب چربی جیره باعث جذب این ویتامین ها میشود.

ویتامین های محلول در آب

این ویتامین ها نیز به شکل آزاد یا با پروتئین ها وارد بدن میشوند. برای مثال؛ ویتامین های گروه c و ویتامین های گروه B از مهم ترین ویتامین های محلول در آب میباشند. لازم است نکته ای را هم یادآوری کنیم، این ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره نمیشوند و بهتر است به مقداری که مورد نیاز است از طریق جیره غذایی تامین شوند.

ویتامین های لازم برای کبک
ویتامین های لازم برای کبک

حتما بخوانید : پرورش کبک را ساده و اصولی بیاموزید!

نکات مهم در مورد ویتامین های مورد نیاز کبک

باید توجه داشته باشید که کبک ها بیشتر ویتامین ها را نمیتوانند در بدن خود تولید کنند ولی به آنها نیاز دارند، این ویتامین ها از طریق جیره غذایی وارد بدن آنها میشود. اینجاست که اهمیت جیره غذایی مشخص میشود. باید در تهیه جیره غذایی نهایت دقت را به خرج دهید تا از خسارت های احتمالی جلوگیری کنید. فراموش نکنید که کمبود هر کدام از ویتامین های نام برده شده، خسارت های زیادی اعم از فلجی، ریختن پرها، مشکلات گوارشی، عدم رشد مناسب و غیره را به دنبال خواهد داشت. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، این است که ویتامین ها یکی از کم ثبات ترین مواد مغذی هستند که در طبیعت وجود دارند.

یعنی اینکه مواد غذایی و جیره های انبار شده به مرور ویتامین های خود را از دست میدهند و از حالت غنی بودن خارج میشوند یا در رطوبت و آب و هواهای مختلف ویتامین های خود را از دست میدهند. به همین دلیل است که همواره گفته میشود که جیره و مواد غذایی تازه ای به کبک های خود بدهید تا ویتامین های مورد نیاز کبک به خوبی تامین شوند. از انبار کردن مواد غذایی تا حد امکان خودداری کنید. همچنین در صورت مشاهده مشکلی در کبک، در صورتی که تخصصی ندارید، قبل از افزایش یا کاهش ویتامین ها، با دامپزشک مشورت کنید.

کبک و ویتامین های مورد نیاز
کبک و ویتامین های مورد نیاز

حتما بخوانید : ویتامین های مورد نیاز مرغ

شما برای ما از ویتامین های مورد نیاز کبک بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت به ویتامین های مورد نیاز کبک اشاره کردیم. می توانید سوالات، پیشنهادات و تجربیات خود را در انتهای این مطلب و در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. مشاوران ما در اسرع وقت نسبت به پاسخ سوالات شما اقدام خواهند کرد. موفق باشید. امیدواریم از این مطلب سایت پراور صنعت به بهترین شکل استفاده کنید و نکات ضروری آن را برای پیشرفت کسب و کار خود به کار بگیرید. موفق باشید.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
  • ناشناس 21 اردیبهشت 1401 / 8:36 ب.ظ

    کامل ترین مطلب درباره ویتامین کبک شمایید عالی

  • سیما عالی 25 اردیبهشت 1401 / 8:47 ق.ظ

    من تونستم با این مطلب از سایت شما مشکلم رو رفع کنم تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *