میزان تخمگذاری کبک

میزان تخمگذاری کبک

میزان تخمگذاری کبک برای کسانی که پرورش کبک را انجام می دهند بسیار حائز اهمیت است. میزان تخم گذاری کبک می تواند میزان سودآوری پرورش دهندگان کبک را مشخص نماید. شما زمانی می توانید در پرورش کبک به سودآوری فراوان برسید که بتوانید اطلاعات لازم در زمینه های مختلف را با بهترین منابع به دست آورید. از جمله اطلاعاتی که می تواند به کار بیاید میزان و نحوه تخم گذاری کبک در روش های مختلف و بازه های زمانی متفاوت است. از این رو در این مطلب از سایت پرآورصنعت قصد داریم شما را به طور کامل با میزان و نحوه تخم گذاری کبک به طور کامل آشنا کنیم. چنانچه جزء فعالان در این زمینه هستید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب سایت پرآورصنعت را همراهی کنید. مطالعه این مطلب فقط ۴ دقیقه زمان از شما خواهد گرفت.

پرورش کبک

قبل از هر چیزی ابتدا باید در مورد شرایط و سن تخمگذاری بحث شده و سپس به میزان تخمگذاری کبک پرداخته شود. کبک یک حیوان حلال گوشت است که از گوشت بسیار لذیذی هم بهره مند است. به علت افزایش استقبال از گوشت کبک، پرورش آن نیز رو به رونق بوده و یکی از پرورش های پر سود نیز میباشد. به صرفه ترین نوع پرورش نیز پرورش صنعتی میباشد که در آن عوامل موثر در پرورش کبک به صورت مصنوعی فراهم می شوند.

کبک در شرایط طبیعی چه مقدار تخم میگذارد؟

شروع تخمگذاری کبک ها از 7 ماهگی میباشد، به عبارتی از سن 28 هفتگی کبک ها شروع به تخمگذاری میکنند. میزان تخمگذاری کبک نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی به طور معمول یک کبک ماده 7 الی 21 عدد تخم میگذارد و به مدت تقریبا 24 روز هم روی تخم های خود میخوابد. مهم ترین نکته ای که باید ذکر کنیم این است که کبک با توجه به شرایط محیطی قادر است سالی یکبار تولید مثل کند.

میزان تخمگذاری کبک
میزان تخمگذاری کبک

حتما بخوانید : کبک ماده

میزان تخمگذاری کبک در پرورش صنعتی و پرورش خانگی

عوامل مختلفی در میزان تخمگذاری کبک تاثیرگذار است که در ادامه به آنها هم اشاره ای خواهیم کرد، همچنین میزان تخمگذاری کبک در سال سوم بیشتر از سال اول و دوم میباشد، از سال چهارم به بعد هم میزان تخمگذاری این پرنده کاهش پیدا میکند. ماه های تولید مثل کبک هم میتوان گفت اواخر فروردین ماه میباشد، در اواخر فروردین ماه تولید مثل شروع میشود و تا تیر ماه ادامه دارد. گاهی با توجه به شرایط جغرافیایی تا مرداد ماه هم ادامه می یابد.

تعداد تخم های تولید شده توسط کبک

تعداد تخم های تولید شده توسط کبک تخمگذار صنعتی در دوره اول چیزی در حدود 35 تا 40 تخم میباشد، دوره دوم نیز تقریبا 45 تا 55 میباشد و در دوره سوم هم تقریبا تا 50 عدد میباشد، البته میزان تخمگذاری کبک در پرورش خانگی کمتر از این حدود میباشد زیرا آماری که اعلام شد به شرایط محیطی و همچنین نژاد کبک هم بستگی دارد.

میزان تخمگذاری کبک در یک روز و یک سال

همانطور که اشاره شد عوامل مختلفی بر تخمگذاری کبک تاثیر میگذارد همچنین تعداد تخم های تولید شده توسط کبک های تخمگذار در دوره اول چیزی در حدود 35 تا 40 تخم میباشد. دوره دوم نیز تقریبا 45 تا 55 بوده و در دوره سوم هم تقریبا تا 50 عدد میباشد.

در قدم اول نژاد کبک بسیار مهم است، همچنین شرایط آب و هوایی و عدم بیماری هم در میزان تخمگذاری تاثیر گذار است، دقت کنید که کبک های تخمگذار باید سالم و بدون نقص عضو باشند تا بتوانند بهره وری مناسبی هم داشته باشند. وجود چنگال های بلند هم بسیار اهمیت دارد، چنگال های بلند در جفت گیری اهمیت دارد و باعث افزایش تولید مثل میشود. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که وزن کبک های تخمگذار معمولا 430 الی 450 گرم میباشد.

میزان تخمگذاری کبک
میزان تخمگذاری کبک

حتما بخوانید : تخم کبک

تاثیر جیره غذایی در میزان تخمگذاری کبک

از اهمیت این نکته نباید غافل بود که میزان تخمگذاری کبک با جیره غذایی رابطه مستقیمی دارد، باید تلاش کنید که ویتامین های مورد نیاز کبک به خوبی به آنها برسد تا کبک ها بتوانند خوب رشد کرده و تخمگذاری بهتری نیز انجام دهند. حتما مراقب باشید که میزان ویتامین و پروتئین ها را کنترل کنید، کمبود پروتئین در کبک ها در میزان تخمگذاری تاثیر مستقیم دارد و باعث کاهش میزان تخمگذاری میشود.

ویتامین ها در جیره غذایی

از آن طرف هم افزایش پروتئین باعث چاق شدن مفرط و عدم رشد استخوان های کبک میشود، به همین دلیل باید مراقب میزان پروتئین کبک باشید تا در فرایند تخمگذاری مشکلی پیش نیاید.قطعا ویتامین ها هم از مهم ترین مسائل پرورش کبک میباشند و تاثیر مستقیمی بر تعداد تخمگذاری کبک دارند، این ویتامین ها معمولا در جیره های غذایی یافت میشوند.

شرایط نگهداری کبک تخمگذار

در کنار تمام این مسائل باید به شرایط نگهداری کبک تخمگذار هم اهمیت بدهید، محل پرورش کبک باید به دور از آلودگی ها و سر و صدای شهری باشد تا کبک ها آرامش لازم را داشته باشند. کبک ها به صدا حساس هستند و محل پرورش باید به دور از فرودگاه ها و ترمینال ها و غیره باشد. باید بدانید که دو هفته اول تخمگذاری بسیار حساس است و تلاش کنید محیط گرم و مناسبی را تهیه کرده و آب و دانه لازم را فراهم کنید. نظافت و پاکیزگی محل پرورش کبک ها هم فراموش نشود، تمیزی محیط پرورش خود یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از بیماری ها و افزایش تخمگذاری میباشد.

نور مورد نیاز برای تخم گذاری کبک

میزان تخم گذاری کبک عوامل بسیار زیادی بستگی دارد یکی از این عوامل نور است. مقدار روشنایی که برای تخم گذاری کبک در نظر می گیرید روزانه ده الی پانزده لوکس در ۱۴ ساعت است. چنانچه قطع و وصلی نور در بازه‌های زمانی مختلف روز بسیار زیاد باشد شما با افت شدید تخم گذاری کبک همراه خواهید بود. میزان نور در بازه های زمانی مختلف روز را بسیار جدی بگیرید.

تاثیر وزن بر میزان تخم گذاری کبک

از دیگر عواملی که می‌تواند میزان تخم گذاری کبک را تحت تاثیر قرار دهد وزن پرنده است. هر چقدر وزن کبک بالاتر باشد شما میزان تخمگذاری بیشتر و کیفیت بهتری را تجربه خواهید دید. از این رو توصیه می کنیم در زمان ۱۴ تا ۱۶ هفتگی کبک که در بهترین حالت وزن خود قرار دارد عوامل استرس زا را از این پرنده دور نمایید. از جمله عوامل استرس زا می توان به عبور و مرور زیاد، عدم فضای بهداشتی و ورود حیوانات موذی اشاره کرد.

میزان تخمگذاری کبک
میزان تخمگذاری کبک

حتما بخوانید: آموزش پرورش کبک بصورت ساده و اصولی

شما برای ما از میزان تخمگذاری کبک بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت به میزان تخمگذاری کبک ها و عوامل تاثیرگذار بر آن را مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه شما در این زمینه تجربه مفیدی دارید آن را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. تجربیات شما در زمینه تخمگذاری کبک ها می تواند به ما در نگارش مقالات و به مخاطبین سایت پراور صنعت کمک کند تا بیشترین بازخورد را از کسب و کار خود به دست بیاورند.

سوالات متداول

کبک از چه سنی شروع به تخمگذاری میکند؟

شروع تخمگذاری کبک ها از 7 ماهگی میباشد، به عبارتی از سن 28 هفتگی کبک ها شروع به تخمگذاری میکنند.

کبک در هر سال چندبار تخمگذاری میکند؟

در پرورش صنعتی کبک در هر سال 2 دوره تخمگذاری میکتد و مدت هر دوره 4 ماه است

کبک در هر سال چه تعداد تخم میگذارد؟

بصورت میانگین و در پرورش صنعتی هر کبک سالیانه 80 الی 95 تخم میگذارد.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *