واکس مرغ + [ تمام آن چیزی که درباره واکسن مرغ باید بدانید ]

واکسن مرغ

یکی از مقوله های بسیار مهم در پرورش مرغ فراهم‌آوردن فضای بهداشتی مناسب جهت رشد بهتر و بالا رفتن کیفیت محصولات است. بهداشت به همان اندازه مهم است که شما برای تجهیزات آب و دان پرنده ارزش قائل می شوید.  یکی از مهمترین مقوله های بهداشت در پرورش این پرنده واکسن مرغ است. بسیاری از افراد به خاطر اینکه مرغ هایشان با بیماری همراه نشود واکسن مرغ را در نظر می‌گیرند. واکسیناسیون دقیق و به موقع می تواند از تلفات و ضرر جلوگیری نماید. چنانچه دوست دارید با واکسن مرغ به صورت کامل آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب ما را در سایت پرآور صنعت همراهی کنید. پرآور صنعت در این مطلب صفر تا صد واکسن مرغ را مورد بررسی قرار داده است. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

اهمیت واکسیناسیون در طیور

فرقی نمی کند شما در چه زمینه ای از پرورش طیور فعالیت داشته باشید. پرورش مرغ و پرورش بلدرچین ، کبک، کبوتر و یا هر پرنده دیگر نیاز به فراهم آوردن شرایطی دارد تا بتواند رشد خود را با بهترین راندمان پیگیری کند. زمانی که بیماری های گوناگون مانند نیوکاسل، برفک، مارک، آنفولانزا، گامبورو، زخم کف پای مرغ و یا سایر بیماری‌های دیگر سراغ پرندگان میروند این امر می تواند موجب تلفات طیور و شکست در کسب و کار شود. سرعت شیوع برخی از بیماری ها به قدری بالاست که به مرغ اجازه مقاومت در برابر آن را نمیدهد و موجب تلف شدن آن می شود.

یکی از موضوعاتی که می تواند کسب و کار شما را در برابر بیماری ها بیمه کند، واکسیناسیون است. واکسیناسیون امری است که باید آن را جدی بگیرید.

نحوه تزریق واکسن مرغ

اولین مقوله از موضوع واکسن مرغ که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، نحوه تزریق است. شما می توانید به روش هایی چون واکسن آشامیدنی و خوراکی، واکسن تزریقی، واکسن چشمی و اسپری برای جلوگیری از بیماری ها استفاده نمایید. در ادامه مطلب هر کدام از این موارد را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

واکسن مرغ
واکسن مرغ

حتما بخوانید: معرفی واکسن های مورد نیاز قرقاول

واکسن خوراکی و آشامیدنی

واکسن خوراکی و آشامیدنی ساده ترین نوع تغذیه واکسن به مرغ ها است. برای مصرف واکسن خوراکی و آشامیدنی کافی است مواد مورد نظر را در غذا و یا آب مورد نظر مرغ حل کنید تا مرغ ها میل نمایند. برای واکسن خوراکی و آشامیدنی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. نکات زیر برای اثرگذاری بهترین نوع واکسن ها توجه کنید.

  • ارائه واکسن در صبح
  • استفاده از ظروف پلاستیکی برای حل شدن بهتر مواد
  • نداشتن کلر در آب
  • استفاده از واکسن با توجه به سن
  • بعد از تزریق واکسن ۱ الی ۳ ساعت به دور از آب و دان باشند

روش تزریق واکسن

روش تزریق واکسن مرغ همانطور که از نامش پیداست از طریق تزریق بر اعضای بدن این پرنده انجام می شود. کسانی که میخواهند واکسن مرغ را از روش تزریق استفاده کنند باید این واکسن را از طریق زیر بال یا عضلانی به بدن این پرنده برسانند. توجه داشته باشید قبل از اینکه واکسن های تزریقی را به بدن مرغ ها برسانید از موسسه معتبر استعلام بگیرید تا میزان و دوز آن را مشخص کنید. با توجه به اینکه حساسیت این موضوع بسیار مهم است توصیه می کنیم از یک فرد متخصص برای تزریق واکسن از طریق بال یا عضلانی استفاده نمایید. استفاده نکردن از سرنگهای آلوده و یک سرنگ برای تمامی مرغ ها از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

واکسن های چشمی و اسپری

مدل بعدی واکسن که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد واکسن های چشمی و اسپری است. این روش نیز مانند واکسن های خوراکی و آشامیدنی بسیار آسان است. شما با استفاده از قطره چکان واکسن مورد نظر را به داخل چشم مرغ می چکانید. واکسن‌های چشمی و اسپری اثرگذاری بسیار بالاتری را نسبت به دو موضوع قبل دارند.

چه دلایلی باعث تاثیر نگذاشتن واکسن مرغ میشود؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که واکسن مرغ کارایی خود را از دست میدهند. در ادامه مطلب به نکاتی که موجب این امر می شود اشاره خواهیم کرد.

عدم کیفیت در واکسن

تجویز اشتباه واکسن

انجام نشدن مراحل آماده سازی به درستی

وجود استرس در جوجه ها و مرغ ها

نحوه واکسیناسیون مرغ در هنگام بروز بیماری های مختلف

با نحوه تزریق واکسن مرغ آشنا شدید حال با  تزریق واکسیناسیون مرغ در برابر بیماری های مختلف آشنا کنید. توصیه می‌کنیم این بخش را به صورت جدی و کامل دنبال کنید تا بتوانید بهترین بازخورد را از آن به دست آورید.

بیماری نیوکاسل: قطره چشمی لاسوتا یا B1 در مدت زمان خاص

بیماری گامبورو: یک دز در عضله سینه

بیماری انسفالومیلیت: به صورت آشامیدنی

بیماری آبله: تلقیح در مثلث بال

آیا شرایط آب و هوایی در تزریق واکسن موثر است؟

یکی از مهمترین نکاتی که می تواند در تزریق واکسن موثر باشد شرایط آب و هوایی است. شما بسته به نوع آب و هوا و اقلیم که در آن کسب و کار خود را شروع کرده و پرورش مرغ را انجام میدهید باید دستورالعمل های متفاوتی را برای تزریق واکسن مرغ در نظر بگیرید. به هیچ عنوان نمی توان یک دستورالعمل واحد را برای برنامه واکسیناسیون مرغ ها در سراسر ایران قرار داد. برای اینکه واکسیناسیون مرغ را به بهترین شکل انجام دهید توصیه می کنیم به اصلی ترین تعیین کننده واکسن های مورد نیاز مرغ در منطقه یعنی اداره دامپزشکی مراجعه نمایید. با استعلام از این نهاد با خیالی آسوده می توانید واکسیناسیون مرغ ها انجام دهید.

واکسن مرغ
واکسن مرغ

حتما بخوانید: واکسن های مورد نیاز کبک

جدول واکسیناسیون جوجه ها

در ادامه مطلب برنامه واکسیناسیون مرغ را برای شما در نظر گرفته ایم تا بدانید در چند روزگی کدام یک از واکسن ها را به مرغ ها تزریق نمایید.

سن ویتامین ها و واکسن دریافتی تکرار واکسیناسیون
یک روزگی الکترولیت و مالتی ویتامین
روز ۲ تا ۵ (۴ روز) آنتی بیوتیک بهمراه مالتی ویتامین
روز ۷ واکسن برونشیت در صورت بروز بیماری در منطقه تکرار شود
روز ۱۰ واکسن B١
روز ۱۴ واکسن گامبورو هر ۳ ماه یکبار
روز ۱۷ تکرار واکسن برونشیت
روز ۲۱ واکسن لاسوتا ۴۰ روزگی
روز ۴۰ نیوکاسل روغنی هر ۴ماه یکبار
روز ۴۸ واکسن دوگانه نیوکاسل-آنفولانزا هر ۶ماه یکبار
روز ۱۲۰ واکسن ٣گانه فرانسوی طیور حاوی EDS

شما برای ما از واکسن مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با واکسن مرغ ،  نحوه تزریق و برنامه آن آشنا کنیم. چنانچه شما تجربه کافی در این زمینه دارید و یا متخصص در این زمینه هستید می توانید نظرات خود را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات مورد نظر خود درباره واکسیناسیون را از پشتیبان سایت پرآور صنعت بپرسید. آنها در اسرع وقت به سوالات را پاسخ دهند.

سوالات متداول

نحوه تزریق واکسن مرغ چگونه است؟

واکسن آشامیدنی و خوراکی، واکسن تزریقی، واکسن چشمی و اسپری

چه دلایلی باعث تاثیر نگذاشتن واکسن مرغ میشود؟

عدم کیفیت در واکسن تجویز اشتباه واکسن انجام نشدن مراحل آماده سازی به درستی

آیا شرایط آب و هوایی در تزریق واکسن موثر است؟

بله متفاوت خواهد بود

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *