عوامل موثر در افزایش تخمگذاری بلدرچین

افزایش تخمگذاری بلدرچین

شناسایی عواملی که بتواند کسب و کار پرورش بلدرچین را به سوددهی بیشتری برساند، می تواند کسب و کارهای کوچک را به کسب و کارهای بزرگ مبدل سازد. یکی از راه‌ هایی که می‌تواند کسب و کارهای کوچک را به کسب و کارهای بزرگ تبدیل کند، شناسایی عوامل موثر در افزایش تخمگذاری بلدرچین (factors influencing quail laying) است. شما با افزایش تخمگذاری بلدرچین به راحتی می توانید کسب و کار خود را به کسب و کاری بزرگ تبدیل نمایید. در ادامه مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین قبل از تخمگذاری و در حین تخم گذاری آشنا کنیم. مطالعه این مطلب به  ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

میزان تخمگذاری بلدرچین به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان تخمگذاری بلدرچین بسته به عوامل مختلفی دارد. پرورش گله های تخمگذار بلدرچین جهت برخورداری از حداکثر میزان بهره وری پرنده ها، نیاز به رعایت اصول و نکات مهمی دارد. معمولا پرنده از ۶ هفتگی شروع به تخمگذاری میکند، فواصل زمانی تخمگذاری در ابتدا حدود ۳۰ ساعت بوده و به مرور کاهش می یابد. اکثر جوجه های ماده در ۵۰ روزگی شروع به تخمگذاری میکنند، این روند تا ۲ سالگی ادامه یافته و پس از آن پرنده دیگر تخم نمیگذارد.

میزان تخمگذاری بلدرچین در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ عدد در سال است که این مقدار قابل افزایش تا ۲۷۰ عدد است البته باید برخی عوامل موثر در افزایش میزان تخمگذاری بلدرچین را مد نظر قرار داد. بهترین سن تخمگذاری بلدرچین تا ۸ ماهگی است و پس از آن میزان تخمگذاری روند نزولی به خود میگیرد بنابراین برای داشتن یک گله مولد تخمگذار خوب باید پرندگان را با گله جدید جایگزین و گله قدیمی را روانه کشتارگاه و یا بازار نمود. اگر چه بلدرچین های وحشی بطور سنتی از فروردین ماه تا اوایل زمستان تخمگذاری میکنند ولیکن در شرایط پرورش آنها در محیط سرپوشیده و قفس و کنترل متغیرهای محیطی امکان تخمگذاری در ۱۲ ماه سال وجود دارد.

افزایش تخمگذاری بلدرچین
افزایش تخمگذاری بلدرچین

عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین قبل از آغاز تخمگذاری

عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین به دو دسته قبل از شروع تخمگذاری و حین تخمگذاری تقسیم بندی میشود. از جمله عوامل موثر در تخمگذاری پرندگان قبل از شروع سن تخمگذاری میتوان به روزهای اول بعد از تولد جوجه ها اشاره نمود، این دوران بسیار با اهمیت بوده و کمبودها و مشکلات در این دوره بر میزان تخمگذاری بلدرچین تاثیر دارد. عواملی مانند کمبود آب در روزهای اول تولد، کمبود رطوبت هچر و در نتیجه از دست دادن آب جوجه ها، استفاده از رژیم غذایی فقیر و فاقد مواد غنی، استرس های دمایی محیط، ایجاد محیط پر سر و صدا و نظیر آن دارای تاثیر منفی در میزان تخمگذاری جوجه های ماده در آینده میگردد.

بنابراین حمایت کامل از جوجه ها و پوشش نیازهای آنها در میزان باروری و تخمگذاری آنها در چند هفته بعد اثر مطلوبی خواهد داشت. میزان تخمگذاری بلدرچین علاوه بر دوران قبل از تخمگذاری، به سایر عوامل در طول دوران تخمگذاری نیز وابسته است. در ادامه به بررسی و تشریح این عوامل میپردازیم.

افزایش تخمگذاری بلدرچین
افزایش تخمگذاری بلدرچین

حتما بخوانید : بلدرچین از چه سنی شروع به تخمگذاری می کند؟

عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین حین تخمگذاری

میزان تخمگذاری بلدرچین به عوامل متعددی در طول دوران تخمگذاری نیز بستگی دارد، این عوامل در صورت عدم رعایت منجر به کاهش میزان تخمگذاری، کاهش وزن و اندازه تخم ها و کاهش میزان باروری تخم ها میشود. توجه به این نکات برای حداکثر بهره وری گله مولد تخمگذار الزامی است. داشتن یک گله مولد خوب و با بازدهی عالی میتواند درصد زیادی از هزینه های جاری تولید و پرورش بلدرچین ها را پوشش دهد، لذا توجه و بکارگیری این نکات از اهمیت زیادی برخوردار است. از جمله عوامل مهم در میزان تخمگذاری بلدرچین میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

1) جیره غذایی غنی و آب کافی :

یکی از اولین عوامل مهم و موثر در بازدهی و میزان تخمگذاری، برخورداری از جیره غذایی غنی است. جیره غذایی سرشار از ویتامین، پروتئین و مواد معدنی تاثیر زیادی در افزایش کیفیت تخم های بلدرچین خواهد داشت، از طرفی تهیه مواد غذایی تمیز و سالم و بدون آلودگی هایی مانند قارچ موجب داشتن یک گله سالم و مولد میگردد. میزان مصرف غذای یک بلدرچین بالغ در روز حدود 26 تا 28 گرم است، تغذیه بیش از این مقدار تاثیر منفی بر میزان تخمگذاری بلدرچین خواهد داشت.

دمای مناسب نگهداری جیره غذایی 8 تا 15 درجه سانتی گراد است. از طرفی آب تمیز و سالم در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد که همواره در دسترس باشد از اهمیت زیادی برخوردار است. تهویه مناسب محل زندگی پرندگان: تهویه مناسب سالن پرورش بلدرچین، وجود اکسیژن و هوای کافی و دمای مناسب بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد بهترین مکان را برای گله فراهم میکند.

2) تامین میزان نور مناسب :

نوردهی مناسب سالن پرورش بلدرچین تاثیر مثبتی بر میزان تخمگذاری بلدرچین دارد. داشتن حدود ۱۶ تا ۱۸ ساعت نوردهی روزانه میتواند سرعت بلوغ پرندگان را افزایش داده و بر میزان تولید تخم و کیفیت آن تاثیر مثبت داشته باشد.

3) استفاده از قفس های استاندارد :

از دیگر عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین، استفاده از قفس های استاندارد با ارتفاع مناسب، شیب ملایم، تهویه مناسب بین طبقات، تعبیه سینی های مناسب جهت جمع آوری فضولات و ابعاد مناسب آنها است. یک قفس غیر استاندارد تمام زحمات شما را در پرورش یک گله مولد خوب به هدر میدهد.

افزایش تخمگذاری بلدرچین
افزایش تخمگذاری بلدرچین

حتما بخوانید : تکنیک های شگفت انگیز فروش تخم بلدرچین

نکات قابل توجه در افزایش تخمگذاری بلدرچین

یکی از موارد موثر در بازدهی و میزان تخمگذاری بلدرچین ایجاد یک محیط بدور از استرس و آلودگی صوتی است از طرفی بلدرچین ها به آلودگی محیط سالن حساس بوده و در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی به انواع بیماریها مبتلا میشوند. از اینرو جهت داشتن یک گله مولد خوب توجه به نکات مهم در افزایش میزان تخمگذاری بلدرچین ضروری است.

افزایش تخمگذاری بلدرچین
افزایش تخمگذاری بلدرچین

 حتما بخوانید : چه عواملی باعث کاهش تخمگذاری در بلدرچین ها می شود؟

شما برای ما از راه های افزایش تخمگذاری بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت پرواز صنعت شما را با عوامل موثر در افزایش تخمگذاری بلدرچین آشنا کردیم. چنانچه روش دیگری را برای افزایش تخمگذاری بلدرچین در پیش می گیرید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود در این باره را از پشتیبانان سایت پراور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما به صورت جامع پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

میزان تخمگذاری بلدرچین به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان تخمگذاری بلدرچین بسته به عوامل مختلفی دارد که می توانید ان را در این مطلب از سایت پراور مطالعه کنید

میزان تخمگذاری بلدرچین در سال چقدر است؟

۲۰۰ تا ۲۵۰ عدد

عوامل موثر در میزان تخمگذاری بلدرچین به چند دسته تقسیم می شود؟

به دو دسته قبل از شروع تخمگذاری و حین تخمگذاری

طاعتی
دیدگاه کاربران
۷ دیدگاه
 • Ali 25 آبان 1400 / 4:23 ب.ظ

  من ۴ عدد بلدرچین ماده دارم ولی تخم نمیگذارند در قفس ۱۴۰سانتی‌متر در ۸۰سانتی‌متر نگهداری میکنم آبخوری و دانخوری دارند اما روشنایی فقط ۱۱ ساعت هست. باید روشنایی رو افزایش بدم تا تخم بگذارند؟

  • طاعتی 26 آبان 1400 / 3:09 ب.ظ

   بله میزان روشنایی رو افزایش بدید

   • علی 6 آذر 1400 / 7:33 ب.ظ

    ۱۰ روزه میزان روشنایی رو از ۱۱ ساعت به ۱۵ ساعت افزایش دادم ۱۱ ساعت طبیعی ۴ ساعت مصنوعی . ولی هنوز تخم نگذاشتن.

    • طاعتی 8 آذر 1400 / 12:39 ب.ظ

     عواملی که رعایت می کنید رو برام کامنت کنید

     • علی 10 آذر 1400 / 10:10 ق.ظ

      قفس ۱۴۰سانتی‌متر در ۸۰سانتی‌متر تعداد ۴ عدد بلدرچین
      یک آب خوری و یک دانخوری دارند دان پارس می‌خورند. دمای هوا روز ها ۱۸ درجه و شب ها ۱۰ درجه . قفس در باغچه است زیرش خاک هست هر هفته خاک رو عوض میکنم تا تمیز باشه.
      قفس رو پوشوندم تا وقتی که باد میاد باد مستقیم به بلدرچین ها نخوره. البته نه به طور کامل که تهویه نداشته باشه.

 • Ali 1 آذر 1400 / 11:53 ق.ظ

  سلام
  بلدرچین در پاییز و زمستان تخم میگذارد؟ چون من در حیاط بلدرچین نگهداری میکنم دمای هوا شب ها ۸درجه و روز ها ۱۸ درجه است.

  • طاعتی 2 آذر 1400 / 4:39 ب.ظ

   بله بلدرچین در دمای مورد نظر و در فصل های زمستان و پاییز نیز تخم می گذارد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *