چه عواملی باعث کاهش تخمگذاری در بلدرچین ها می شود؟

کاهش تخم گذاری بلدرچین

روش های بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش تخم گذاری بلدرچین شود. کاهش تخم گذاری در بلدرچین ها باعث میشود شما از کسب و کار خود سوددهی کمتری را به دست آورید. در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم  عواملی که باعث می شود تا تخم گذاری بلدرچین ها کاهش یابد را مورد بررسی قرار دهیم. با استفاده از این مطلب میتوانید راهکارهایی که به کسب و کار شما ضربه می زند را شناسایی کنید و به راحتی هرچه تمام تر جلوی آنها را بگیرید. چنانچه دوست دارید در فروش تخم بلدرچین به درآمدهای بالایی برسید، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با سایت پراور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

راهکار تشخیص کاهش تخم گذاری در بلدرچین

قبل از هر چیز شما باید تشخیص دهید که آیا گله پرندگان دچار کاهش تخم گذاری شده است یا خیر؟ برای تشخیص این موضوع یک بازه زمانی 20 روزه را در نظر بگیرید. در این 20 روز میانگین تعداد تخم بلدرچین ها را مشخص کنید. اگر تخم گذاری گله بلدرچین ها به مرور زمان از این تعداد کمتر بود می توانید پی ببرید که پرندگان شما تخم گذاری مناسبی را از خود ارائه نمی دهند.

پس از مشخص شدن این موضوع باید عواملی را که باعث کاهش تخم گذاری بلدرچین ها می شوند را مشخص کنید و برای بهبود عملکرد تخم گذاری این پرندگان اقدام کنید.

راهکار تشخیص کاهش تخم گذاری در بلدرچین
راهکار تشخیص کاهش تخم گذاری در بلدرچین

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین به صورت ۱۰۰% کاربردی + [ تکنیک های سودآور ]

عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین

کاهش تخم گذاری بلدرچین ها به چندین عامل بستگی دارد که در کنار یکدیگر این امر را رقم می زنند و باعث می شوند بلدرچین ها تخم گذاری مناسبی از خود ارائه ندهند. حال به برخی از عواملی که باعث افت تخم گذاری بلدرچین ها می شوند اشاره خواهیم کرد.

کاهش تخم گذاری بلدرچین
کاهش تخم گذاری بلدرچین

غذای بلدرچین

جیره غذایی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند در میزان تخم گذاری بلدرچین ها موثر باشد. قبل از تغذیه کردن جیره غذایی شما باید بتوانید مواد غذایی را در محل مناسبی نگهداری کنید تا از کیفیت این جیره غذایی کاسته نشود. برای اینکه مواد غذایی داده شده به طیور خاصیت خود را از دست ندهند باید آن ها را در دمای 7 تا 15 درجه قرار دهید.

حال لازم است بدانید تغذیه یک بلدرچین بالغ باید به چه میزان باشد تا به کاهش تخم گذاری منجر نشود. یک بلدرچین بالغ باید روزانه حدود 30 گرم دان مصرف کند. این مقدار دان مصرف کل روز یک بلدرچین است اما باید این مقدار را در 3 یا 4 نوبت با فاصله زمانی چند ساعته به پرنده دهید. تغذیه نامناسب یکی از مهمترین عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین ها به شمار می رود، آن را بسیار جدی بگیرید.

بیماری پرولاپس

در بخش تغذیه متاسفانه یکی از مواردی که پرورش دهندگان به آن توجه نمی کنند بیماری پرولاپس است. این بیماری در اثر چاقی پرنده به وجود می آید. اکثر پرورش دهندگان بر این باورند که هر چقدر مقدار دان مصرفی طیور را بالاتر ببرند می توانند تخم گذاری بلدرچین ها را نیز افزایش بدهند. اما این مسئله یک باور کاملا غلط است چرا که با چاقی پرنده و دچار شدن به بیماری پرولاپس علاوه بر کاهش تخم گذاری بلدرچین، باعث تلف شدن این پرنده نیز می شود.

یک جیره غذایی مناسب باید از مواد غذایی مقوی تشکیل شده باشد. داده باقیمانده غذایی انسان به پرندگان یا تغذیه بلدرچین ها با نان های تکه شده می تواند از عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین باشد. پس جیره غذایی بلدرچین را باید مواد مغذی تشکیل دهند تا به تخم گذاری بهتر این پرندگان ختم شود.

تاثیر  منفی بستر نگهداری در کاهش تخم گذاری بلدرچین

یکی از مهم ترین عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین ها محل نگهداری آن ها است. قرار گیری بلدرچین ها در محفظه ای که به آنها اطمینان جهت تخم گذاری را ندهد باعث می شود تا آن ها از تخم گذاری امتناع کنند. بلدرچین ها در فضایی که احساس ترس داشته باشند، استرس ایجاد شده باعث می شود تا کمتر عمل تخم گذاری را انجام دهند. برای رفع این مشکل باید قفس هایی را برای نگهداری این پرندگان در نظر بگیرید تا تمامی شرایط ایده آل برای تخم گذاری از قبیل: عدم تماس با فضولات خود، طبقه بندی مناسب، جداسازی ظرف آب و دانخوری برای هر طبقه و عدم شکنندگی پوسته تخم بلدرچین ها را فراهم کند.

شرکت پرآور صنعت با تولید قفسهای مخصوص نگهداری بلدرچین مطابق با استاندارد های جهانی، تمامی شرایط مناسب برای جلوگیری از کاهش تخم گذاری بلدرچین را فراهم کرده است. می توانید قفس بلدرچین خود را از این سایت با قیمت مقرون به صرفه اسی تهیه کنید.

قفس مناسب ترین مکان برای پرورش بلدرچین
قفس مناسب ترین مکان برای پرورش بلدرچین

تاثیر نور در کاهش تخم گذاری بلدرچین

به اجرا درآوردن یک برنامه ریزی نوری نامناسب می تواند یکی از عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین ها باشد. میزان نور باید در همان روزهای ابتدایی زندگی بلدرچین ها مورد توجه قرار داد. اگر در روز های ابتدایی زندگی جوجه بلدرچین ها نور مناسبی به آن ها نرسد می تواند باعث کاهش تخم گذاری آن ها شود.  در هفته اول زندگی جوجه بلدرچین ها باید 60 الی 70 لوکس، میزان نور ورودی و مورد نیاز پرندگان است که باید تعبیه شود.

البته توجه کنید که این میزان نور نباید ثابت باشد. هرچه از این زمان بگذرد و در هفته های بعد باید از شدت نور کاسته شود. این کاهش نور تا جایی ادامه پیدا می کند که در هفته های سوم و چهارم زندگی این پرندگان، 10 الی 12 لوکس نور استفاده شود. برای ساعت تابیدن نور نیز لازم است 15 الی 18 ساعت را در نظر بگیرید.

سه رکن تغذیه، محل زندگی(قفس نگهداری) و میزان نور از مهم ترین عواملی است که نادیده گرفتن آن ها می تواند از مهم ترین عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین ها باشد. فراموش نکنید که برای جلوگیری از کاهش تخم گذاری بلدرچین ها باید به هر سه عامل به صورت هماهنگ توجه کنید تا باعث جلوگیری از کاهش تخم گذاری این پرندگان شود. چنانچه دوست دارید تخمگذاری بلدرچین های خود را افزایش دهید، حتما دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران شرکت کنید.

آب ناسالم

یکی از مهمترین عواملی که میتواند موجب کاهش تخم گذاری در بلدرچین ها شود، آب ناسالم است. چنانچه بلدرچین آب ناسالم را در طول شبانه روز مورد مصرف قرار دهد نه تنها سلامتی خود را از دست می‌دهد، بلکه این کار می‌تواند موجب کاهش تخم گذاری در آنها شود. تا جایی که امکان دارد باید آبرسانی را به بهترین شکل برای بلدرچین ها انجام دهید. با وجود آب سالم میزان تخم گذاری در این پرنده به بالاترین میزان خود برسد. برای این که بتوانید بالاترین بازدهی را داشته باشید توصیه می کنیم از سیستم آبخوری نیپل استفاده کنید. استفاده از سیستم آبخوری نیپل بهداشتی تر و راحت تر خواهد بود. همچنین با استفاده از این سیستم می توانید همیشه آب سالم را در دسترس بلدرچین ها قرار دهید.

اعتدال در تمیزکاری

شاید برای شما جای تعجب باشد که بدانید بهداشت و تمیز کاری نیز باید حد وسط داشته باشد و نمی تواند به صورت بسیار زیاد به آن پرداخت. شستشو و ضدعفونی کردن بسیار زیاد باعث ایجاد استرس و تنش در بلدرچین ها خواهد شد. تنش و استرس باعث ایجاد اختلال در تخم گذاری بلدرچین ها می شود. برای این که بهترین بازدهی را از شستشو و ضدعفونی کردن بگیرید توصیه می کنیم در ۷ روز یکبار ضدعفونی کردن و شستشو را انجام دهید. اما توجه کنید دانخوری و آبخوری را به صورت دوره ای ضدعفونی کنید تا موجب انتقال بیماری ها و کاهش تخم گذاری در بلدرچین ها نشود.

استفاده از قفس بلدرچین در این مواقع می تواند به کمک شما بیاید. قفس های قابل شستشو و ضدعفونی باعث می‌شود شما خیالتان بابت تمیز بودن فضا به بهترین شکل راحت شود. اکثر قفس های سایت پرآور صنعت  مجهز به سینی فضولات بوده و همین عامل می تواند در تمیزکاری و ضدعفونی کردن فضا اعتدال ایجاد نماید. به این نکته بسیار زیاد توجه داشته باشید.

شما برای ما از عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با عوامل کاهش تخم گذاری بلدرچین آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین عوامل گفته شده خالی دید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید عواملی که باعث افزایش تخم گذاری در بلدرچین می‌شود را با ما در میان بگذارید. چنانچه در این زمینه سوال ذهن شما را درگیر کرده این سوال را از طریق قسمت نظرات با پشتیبانی سایت پرآور صنعت مطرح کنید تا آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

چه عواملی باعث کاهش تخمگذاری بلدرچین می شود؟

عواملی مانند دان نامناسب، دمای نامناسب، سروصدای زیاد در محیط پرورش، عدم استفاده از تجیزات استاندارد و...

آیا تغذیه نامناسب باعث کاهش تخمگذاری بلدرچین می شود؟

بله، باعث کاهش تخمگذاری می شود

سه رکن اصلی کاهش تخمگذاری بلدرچین چیست؟

سه رکن تغذیه، محل زندگی(قفس نگهداری) و میزان نور

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۹ دیدگاه
 • علی 6 آذر 1400 / 7:30 ب.ظ

  میزان نور قفس بلدرچین باید چقدر باشد؟

  • طاعتی 8 آذر 1400 / 12:40 ب.ظ

   بستگی به سن بلدرچین متغییر خواهد بود

 • Ali 7 آذر 1400 / 7:56 ب.ظ

  بلدرچین های من ۱۰۰ روزشون شده ولی تخم نمیزارن مشکلشون چیه؟ همه نکات رو رعایت کردم. ۴ عدد ماده هستن.

  • طاعتی 8 آذر 1400 / 12:38 ب.ظ

   به عوامل مختلفی بستگی داره
   چه عواملی رو رعایت کردید تا حالا ؟؟؟؟؟

 • هادی 16 دی 1400 / 9:08 ق.ظ

  سلام بلدرچین من بعد از اینکه اولین تخم رو گذاشت دیگه تخم نمی ذاره دلیل رو میشه بفرمایید؟!

  • طاعتی 19 دی 1400 / 3:29 ب.ظ

   به دلایل مختلف بستگی داره

 • هادی 23 دی 1400 / 1:27 ب.ظ

  سلام متشکرم از پاسختون

 • زهرا 6 بهمن 1400 / 10:51 ق.ظ

  من بلدرچین هام ۴۵روزه هستن ولی تخم نمیزارن توی خانه نگهشون می دارم،چراتخم نمیزارند؟

 • علی 8 بهمن 1400 / 11:06 ق.ظ

  سلام ببخشید من ۷ بلدرچین ماده دارم که تو قفس معمولی نگهداری میکنم اما یکیشون اونم فقط چند روز یه بار تخم میزارن دان تخم گذار باید بدم حتما البته وزن اون یکی ها ۶۰الی۸۰ گرم ازاین بیشتره است ارتباطی داره من تو خونه نگهداری میکنم ممنون میشم اگه پاسخ بدید

 • زهرا 22 بهمن 1400 / 2:43 ب.ظ

  سلام
  بلدرچین های من۲ماهه هستندولی هنوزتخم نگذاشتند می خواستم بدونم چرا؟توخونه نگهداری میکنم.
  خیلی سرحال هستند.
  ۳باردانشونو عوض کردم.
  الآن غذاشون نرم تروریزتره.

 • ریحانه 25 اسفند 1400 / 8:30 ب.ظ

  سلام
  من دو تا بلدرچین دارم
  سن بلدرچین هام رو نمیدونم ولی یکیش مادس اون یکی هم سفیده و نمیدونم جنسیتش چیه
  وقتی خریدمش گفت ماده است ولی یه جای دیگه که نشونش دادم گفت نر هست
  ماده یه تخم کرد و دیگه نکرد
  اگه شرایط بالا رو براش فراهم کنه تخم میزاره بازم ؟
  غذاش رو از فروشنده گرفتم گفت برای تخم گذاشتنش خوبه

  • طاعتی 6 فروردین 1401 / 3:29 ب.ظ

   سلام بله باید شرایطی که گفته شده رو فراهم کنید تا تخمگذاریش رو از سر بگیره
   به دوره تخمگذاری و سنش هم توجه ویژه ای داشته باشید

 • amir:) 28 فروردین 1401 / 2:54 ب.ظ

  سلام من دو تا بلدرچین ماده دارم و یک نر ماده هارو ۳ روزه آوردم و نر رو یک هفته نر از ماده ها کوچیک تره یکم و اصلا باهاشون جفت گیری نمیکنه مشکل چیه ؟

  • طاعتی 28 فروردین 1401 / 3:38 ب.ظ

   سلام به شراطی مختلفی بستگی داره

 • سعیده 1 شهریور 1401 / 11:52 ق.ظ

  سلام یک ماه است که ۶ بلدرچین ماده و۱ نر خریدیم وهنوز تخم گذاری نکردن سنشون رو نمیدونم ،قفس بالای پشت بام ودارای سایه بان است هم نور خورشید دارن وهم خنک است،غذای مخصوص بلدرچین وغذای مخلوط مرغ تخمگذار رو پودر کردیم ،علت تخم نگذاشتنشون چیه؟

  • طاعتی 14 شهریور 1401 / 3:28 ب.ظ

   سنشون چقدره ؟
   شرایط محیطی و پرورششون مورد تایید هست ؟

 • مجتبی 23 آبان 1401 / 0:23 ق.ظ

  سلام بلدرچین های که دارم همه ماده هستن دگشردع به تخم کردن ولی بعضی هاشون تخم نمیتونن بزارن یعنی تخم با اقشام بدنش میاد بیرون ونمیتدنه بزاره مجبورم بکشمشون
  باید چیکار کنم که منقدشون بیرون نزنه

  • طاعتی 25 آبان 1401 / 3:33 ب.ظ

   در این باره با دامپزشک مشورت کنید تا از نزدیک ببینه و نظر نهایی بده

 • سید 27 آذر 1401 / 11:38 ق.ظ

  با سلام خدمت شما
  میخواستم بدونم در یک بستر ۱.۵ متر در ۱ متر با ارتفاع یک مترو ۸۰ سانتی متر چجوری میتونم نوری با لوکس ۱۰ تولید کنم ؟ با چه نوع لامپی و چه ارتفاعی؟
  اگر پاسخم رو سریع تر بدین ممنون میشم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *