۰ تا ۱۰۰ شناخت مرغ سلطان و خروس سلطان

جوجه مرغ و خروس نژاد سطان

مرغ و خروس سلطان (Race Sultan Rooster) یکی از نادرترین و خاص ترین گونه های مرغ و خروس در دنیا هستند که اکثرا مورد توجه اشراف و شاهزادگان بوده است. مرغ سلطانی و خروس سلطانی حتی در زمان امپراطوری عثمانی جز حیوانات محبوب در خانواده سلطنتی به شمار می رفتند. پادشاهان عثمانی در محوطه کاخ های خود از این پرندگان به عنوان حیوانات زینتی استفاده می کردند. علاقه شاهان عثمانی به مرغ و خروس نژاد سلطان باعث شهرت این حیوانات به نام مرغ و خروس عثمانی شده، در صورتی که وطن اصلی این حیوانات کشور ترکیه است. مرغ نژاد سلطان به دلیل خصوصیات ظاهری و منحصر به فرد خود ائم از آرایش پر و بال، شکل کاکل باعث تمایزش با سایر گونه های مرغ و خروس موجود در دنیا شده است.

چنین خصوصیات ظاهری باعث شده پرورش دهندگان مرغ های زینتی سرمایه گذاری های کلانی را به این گونه جانوری اختصاص بدهند. اگر مایلید تا با این نوع نژاد از مرغ و خروس آشنا شوید در این مطلب با پراور صنعت همراه باشید. این مطلب از سایت پرآور 8 دقیقه از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد. با مطالعه این مطلب می توانید با نژاد مرغ سلطان و خروس سلطان کاملا آشنا شوید.

تاریخچه مرغ سلطان

مرغ و خروس سلطان برای اولین بار در کشور ترکیه مشاهده شد. مرغ ها و خروس های نژاد سلطان در زمان امپراطوری عثمانی محبوبیت زیادی داشتند. از این رو از آنها در باغ های اشرافی نگهداری می کردند. نام سلطان از گذشته تا به امروز از طریق پادشاهان عثمانی بر روی این نوع مرغ ها گذاشته شده است.

ویژگی های ظاهری مرغ و خروس نژاد سلطان

برای آشنایی بیشتری با این گونه مرغ و خروس ها لازم است از شکل این حیوان، تصویر سازی ذهنی بیشتری در ذهن شما شکل بگیرد. مرغ و خروس های این نژاد شانه ای به شکل حرف v دارند. بدن این حیوانات پوشیده از پر است. هر پای این مرغ و خروس ها مانند انسان پنج انگشت دارد. این پرندگان به رنگ سفید می باشند، هر چند در چند دهه اخیر به علت آمیزش این مرغ و خروس ها با گونه های لهستانی مرغ و خروس، شاهد رنگ مشکی این حیوان نیز بوده ایم.

اما از عمده ترین تفاوت های مرغ و خروس نژاد سلطان با سایر مرغ و خروس ها، شکل سینه آنها می باشد. مرغ و خروس های نژاد سلطان سینه های بزرگتر و پر تری نسبت به سایرین دارند. وزن تقریبی مرغ نژاد سلطان 2 کیلوگرم و وزن تقریبی خروس نژاد سلطان 3 کیلوگرم است.

تشخیص مرغ و خروس سلطان

مرغ و خروس سلطان معمولاً دارای ظاهری شبیه به هم هستند. اما خروس ها معمولاً سینه بزرگ تر، گردنی کشیده تر، کاکل های بزرگتر، دم های دراز تر و پاهای بلند تر نسبت به مرغ سلطان دارند. هرگاه خواستید تشخیص مرغ و خروس سلطان را انجام دهید به راحتی می توانید از طریق مشخصات ظاهری این دو را از یکدیگر متمایز کنید. هر گاه با نژادی از سلطان برخورد کردید که جثه ای بزرگتر کاکل های بلندتر با پاهای کشیده ای دارد بدانید آن خروس سلطان اس.ت تشخیص مرغ و خروس سلطان سخت نیست و با استفاده از مشخصات ظاهری آنها امکان پذیر است.

درباره مرغ و خروس های نژاد سلطان

مرغ نژاد سلطان شخصیتی بسیار آرام دارند. نکته قابل توجه این است که مرغ نژاد سلطان در رطوبت دوام نمی آورند. بهتر است محل زندگی آنها پوشیده از علوفه خشک، پوشال چوب و مانند اینها باشد، زیرا این پرندگان پاهای بسیار نرمی دارند که رطوبت باعث آسیب دیدگی پاهایشان می شود. مرغ و خروس نژاد سلطان در 6 ماهگی به بلوغ می رسند و تعداد تخمگذاری هریک از این مرغ ها در سال به 190 عدد می رسد. شخصیت آرام و بی سر صدا بودن این حیوان باعث شده بتوانید آن ها را در فضاهای خیلی کوچک نیز نگهداری کنید.

مرغ نژاد سلطان
مرغ نژاد سلطان

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ مرندی را ساده، تخصصی و کاربردی فرا بگیرید

قیمت خروس سلطان

قیمت خروس سلطان با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. شما می توانید خروس سلطان را با توجه به نوع مدت زمان رشد آن تهیه کنید. تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان، جوجه یکروزه اصل نژاد سلطان، جوجه یک ماهه خروس سلطان و جوجه چند ماهه خروس سلطان جز عواملی هستند که می توانند بر قیمت خروس سلطان تاثیرگذار باشند. با توجه به میزان رشد خروس سلطان قیمت آن نیز متفاوت خواهد بود. به طور مثال قیمت تخم نطفه دار مرغ و خروس سلطان کمترین قیمت و مرغ و خروس سلطان بالغ به بالاترین قیمت فروخته می شود. در هنگام خرید به این عوامل توجه ویژه ای داشته باشید.

خروس سلطان مشکی

خروس نژاد سلطان رنگ های مختلفی دارد. یکی از این رنگها، مشکی است. رنگ به وجود آمده در خروس سلطان با آمیزش نژاد لهستانی به دست می آید. یکی از گران ترین و زیباترین خروس نژاد سلطان رنگ مشکی آن است. چنانچه دوست داشتید خروس سلطان مشکی را پرورش دهید می توانید از طریق خرید جوجه یک ماهه اقدام نمایید تا هزینه های کمتری را برای شما در بر داشته باشد. شما هم اگر عاشق خروس سلطان مشکی هستید به راحتی می توانید این خروس را از طریق فروشگاه معتبر یا بازار پرنده فروش ها تهیه کنید. مطمئنا از زیبایی خروس مشکی سلطان حیرت زده خواهید شد.

خروس سلطان مشکی

خروس سلطان در رنگ‌های آبی، مشکی و سفید تولید می‌شود یکی از رنگ هایی که بسیار در بازار مورد علاقه این متقاضیان بسیار زیادی قرار گرفته سفید است. بسیاری از هموطنان و افراد مختلف در جهان خروس سلطان سفید را برای به عنوان پرنده زینتی استفاده می کنند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید خروس سلطان سفید را پرورش دهید یا در خانه داشته باشید توصیه می کنیم برای هزینه‌ای اندک تر تخمهای نطفه دار آن را خریداری کرده و یا از جوجه های آن برای پرورش استفاده کنید. توجه داشته باشید خروس سلطان سفید و مشکی از لحاظ رنگ با یکدیگر متفاوت هستند و مابقی مشخصاتشان یکی است.

عکس خروس سلطان
عکس خروس سلطان

بیشتر بخوانید: درمان لنگیدن پای جوجه مرغ

فضای پرورش مرغ و خروس نژاد سلطان

توجه کنید که کوچک ترین فضایی که می توانید برای مرغ و خروس نژاد سلطان در نظر بگیرید 10 متر مربع است. این فضای 10 متری می تواند محل مناسبی برای فعالیت های زیستی و همچنین زاد و ولد آنها باشد. انتخاب فضای کوچک تر از این باعث به خطر افتادن سلامتی آنها می شود.

سعی کنید برای محل زندگی مرغ نژاد سلطان ارتفاع حداقل 150 سانتی متری را در نظر بگیرید تا هنگام بال زدن به مشکل بر نخورند. اگر محل زندگی این حیوانات ارتفاع کافی را نداشته باشد، هنگام پر زدن به مشکل بر خواهند خورد. به طوری که بال های آنها به شدت صدمه خواهد دید و حتی باعث شکستی نیز خواهد شد.

پرورش مرغ و خروس سلطان

حال می خواهیم در مورد پرورش دادن این نوع گونه از مرغ و خروس ها با شما صحبت کنیم. پرورش مرغ و خروس سلطان تغییر چندانی با مرغ و خروس های معمولی ندارند. برای پرورش مرغ نژاد سلطان و خروس نژاد سلطان می توانید از قفس مرغ سایت پراور صنعت استفاده نمایید. در این قسمت چند نکته را در خصوص پرورش این پرندگان برای شما ذکر خواهیم کرد:

 دمای محل نگهداری این مرغ و خروس ها

اگر فضای محل زندگی این پرندگان به شکلی باشد که سرمای بیش از حد به آن نفوذ کند خطر ابتلا به بیماری های مختلف در این حیوانات بالا می رود. همچنین گرمای زیادی می تواند ضرر های خاص خود را به پرنده وارد کند. دمای محل نگهداری مرغ و خروس های نژاد سلطان باید به شکل معتدل تنظیم شده تا نه سرما و نه گرما باعث زیان به این پرنده نشوند. دمای مناسبی که برای این فضا پیشنهاد می شود  23 تا 27 درجه سانتی گراد است.

نظافت محل زندگی

از آنجا که بخش عمده ای از بدن مرغ و خروس نژاد سلطان از پر تشکیل شده باید توجه دو چندانی به تمیز بودن محل نگهداری آنها کنیم. زیرا پر بدن این موجودات باعث جذب آلودگی به خود می شود. جذب این آلودگی ها رفته رفته این حیوانات را بیمار می کند و طی مدت زمانی به طور کلی از پا در خواهد آمد. برای آگاهی بیشتر از بیماری مرغ ها می توانید به مطلب ” بیماری های رایج در مرغ را بشناسید ” مراجعه کنید.

جوجه مرغ و خروس نژاد سلطان
جوجه مرغ و خروس نژاد سلطان

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ تخمگذار

پاکیزگی بدن

خروس سلطان بیشتر خاص بودن خود را مدیون زیبایی ظاهرش است. پس باید به این نکته توجه کنیم که زیبایی خروس سلطان بسیار مهم است. اجازه ندهید بدن این حیوانات مدت طولانی را کثیف بمانند. هرچند یکبار به شست و شوی آنها بپردازید. توجه کنید که پس از شست و شو بدن آنها باید به طور کامل خشک شود. در صورت عدم توجه به این نکته مشکلات زیادی ائم از سرماخوردگی مرغ و خروس ها گریبان شما را خواهد گرفت.

رعایت این چند نکته برای پرورش خروس نژاد سلطان ضروری است. با رعایت این نکات شما می توانید از آسیب ها و خسارات احتمالی جلوگیری کنید. اما در صورت بی توجهی به هر کدام از این نکات گفته شده ضرر بزرگی به شما وارد خواهد کرد.

تغذیه مرغ و خروس نژاد سلطان

تغذیه این گونه از مرغ و خروس ها نیز تفاوتی با ما بقی مرغ و خروس های معمولی ندارد. شما می توانید برای تغذیه این پرنده از انواع غلات و سبزیجات استفاده کنید. همچنین انواع دانه ها، مثل دانه های آماده پلت و کنسانتره های مرغ بومی نیز پیشنهاداتی خوبی برای تغذیه این پرندگان می باشند. اما اگر می خواهید تخمگذاری این مرغ ها بیشتر شود، باید کلسیم بدن این پرنده را تامین کنید زیرا تامین کلسیم بدن مرغ در زمان تخم گذاری تاثیر بسیار زیادی دارد. برای اینکه کلسیم مورد نیاز بدن تامین شود می توانید پودر صدف یا پوست تخم مرغ برای تغذیه آن ها به کار ببرید. همچنین برای تغذیه کلی گله های خروس نژاد سلطان میتوان از انواع دانه ها، گندم و ذرت نیز استفاده کرد. اگر این حیوان را در خانه نگهداری می کنید، می توانید باقی مانده غذای خود را به آن ها بدهید. باقی مانده غذای شما به شرط فاسد نبودن نمیتواند مشکلی را برای این پرنده ایجاد کند.

روش های پرورش مرغ سلطان

برای پرورش مرغ سلطان می توانید از سه روش استفاده کنید. از جمله این روش ها می‌توان به تهیه تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی،  خرید جوجه سلطان و خرید مرغ سلطان بالغ اشاره کرد. در ادامه هر یک از روش های گفته شده را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پرورش مرغ سلطان از طریق تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی

برای اینکه بتوانید پرورش مرغ سلطان از طریق تخم نطفه دار را انجام دهید باید تخم نطفه دار را از مراکز معتبر تهیه کنید. در کنار تخم نطفه دار حتما باید دستگاه جوجه کشی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید مراحل جوجه کشی و تبدیل تخم نطفه دار به جوجه را انجام دهید. پرورش مرغ سلطان از این طریق می تواند هزینه های کمتری را نسبت به دو گزینه دیگر در بر داشته باشد.

علاوه بر هزینه های کمتر سود دهی بیشتر از دیگر فواید این روش خواهد بود. اما توجه داشته باشید برای رسیدن به سوددهی شما با استفاده از این روش باید بازه زمانی بیشتری را صرف نمایید. یکی از مهمترین نکات برای شروع کردن پرورش مرغ و خروس سلطان با استفاده از این روش اطمینان حاصل کردن از سلامت تخم نطفه دار است. قبل از اینکه تخم های نطفه دار را خریداری کنید توصیه می‌کنیم از سلامتی آن اطمینان حاصل کنید و برای تبدیل آن به جوجه از دستگاه های جوجه کشی استاندارد استفاده نمایید.

پرورش مرغ سلطان از طریق خرید جوجه

با استفاده از خرید جوجه دیگر نیازی به خرید دستگاه جوجه کشی و سپری کردن زمان برای تبدیل تخم به جوجه ندارید.  با استفاده از این روش به راحتی هرچه تمام تر می توانید جوجه ها را در بازه زمانی مشخصی به مرغ مولد و یا بالغ تبدیل کنید و سپس با فروش آن به سودآوری و درآمد مناسب در دست پیدا کنید. توجه داشته باشید زمان سپری شده برای رسیدن به سود در این روش از روش تخم نطفه دار کمتر خواهد بود اما سوددهی کمتری نیز نسبت به آن روش خواهد داشت.

پرورش مرغ و خروس سلطان از طریق خرید جوجه سود دهی بیشتری نسبت به خرید مرغ بالغ دارد. اما بازه زمانی بیشتری را برای رسیدن به درآمد خواهد کرد.

پرورش مرغ و خروس سلطان از طریق خرید مرغ و خروس مولد

نزدیک ترین راه برای رسیدن به سود در پرورش مرغ سلطان استفاده از مرغ های مولد است.  این روش نزدیکترین روشی است که با توجه به بازه زمانی کوتاه پرورش می‌تواند شما را به سوددهی رساند. توجه داشته باشید برای رسیدن به سود از طریق این روش هنگام خرید مرغ باید از سلامت  آن اطمینان حاصل کنید. استفاده از این روش به نسبت روش دو روش قبلی بازه زمانی کمتری نیاز دارد تا سود را به شما هدیه دهد اما هزینه هایی که برای آن در نظر گرفته می شود بسیار بالاتر از دو روش دیگر است.

تجهیزات لازم برای نگهداری از مرغ سلطان

برای اینکه بتوانید مرغ سلطان را به بهترین شکل مراقبت کنید و شرایط ایده آل مورد نظر را فراهم سازید باید از تجهیزاتی مانند دانخوری و آبخوری، فن تهویه، سیستم گرمایشی و سرمایشی، لامپ و قفس جهت به وجود آوردن شرایطی ایده آل استفاده نمایید. تجهیزات برای نگهداری مرغ سلطان و خروس سلطان حرف اول را میزند. چنانچه شما نتواند تجهیزات مورد نیاز را برای این نژاد از پرنده فراهم آورید به هیچ عنوان رشد مناسبی از مرغ و خروس سلطان مشاهده نخواهید کرد.

جنگ خروس سلطان

یکی از تفریحاتی که توانسته نظر افراد بسیار زیادی را به خود جلب کند جنگ خروس سلطان است. برخی از افراد با پرورش خروس سلطان و تربیت آن سعی می‌کنند جنگجویی این خروس را بالا ببرند. بعد از تربیت خروس سلطان  می ‌توانند آن را به جنگ با سایر خروس ها ببرند. کافیست سرچی در آپارات بزنید تا مشاهده کنید که جنگ خروس سلطان به چه صورت انجام می شود. یا بر روی کلمه لینک کلیک کنید(بزنید).

شما برای ما از مرغ و خروس نژاد سلطان بنویسید

در این مقاله از سایت پرآور صنعت به خوبی به تشریح مرغ و خروس نژاد سلطان و همچنین راه های پرورش بهتر این پرندگان نیز پرداختیم. خواندن این مطلب باعث آشنایی هر چه بیشتر شما با مرغ و خروسهای نژاد سلطان و جزئیات نگهداری و زندگی و حتی تغذیه آنها می شود. چنانچه تجربه ای از شناخت و پرورش مرغ و یا خروس نژاد سلطان دارید، آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به ما کمک کند تا تجربیات بهتری در اختیار متقاضیان سایت پرآور صنعت بگذاریم.

سوالات متداول

مرغ سلطان اولین بار در کدام کشور دیده شد؟

مرغ و خروس سلطان برای اولین بار در کشور ترکیه مشاهده شد

ویژگی های ظاهری مرغ و خروس نژاد سلطان چیست؟

مرغ و خروس های این نژاد شانه ای به شکل حرف v دارند. بدن این حیوانات پوشیده از پر است. هر پای این مرغ و خروس ها مانند انسان پنج انگشت دارد. این پرندگان به رنگ سفید می باشند

دمای محل نگهداری مرغ و خروس سلطان چند درجه باید باشد؟

دمای مناسبی که برای این فضا پیشنهاد می شود 23 تا 27 درجه سانتی گراد است.

تغذیه مرغ و خروس نژاد سلطان چه اقلامی است؟

شما می توانید برای تغذیه این پرنده از انواع غلات و سبزیجات استفاده کنید. انواع دانه ها، مثل دانه های آماده پلت و کنسانتره های مرغ بومی نیز پیشنهاداتی خوبی برای تغذیه این پرندگان می باشند

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۴ دیدگاه
 • تارا 26 آذر 1400 / 4:19 ب.ظ

  چجوری مرغ سلطان رو نسبت به بقیه مرغ ها رو تشخیص بدیم؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:16 ب.ظ

   کاکل ها و بال ویژگی هایی هستن که مرغ سلطان رو متمایز میکنن

 • driving fast 3 اسفند 1400 / 9:17 ق.ظ

  مرغ و خروس سلطان با مرغ تخمگذار چه فرقی داره؟

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:33 ب.ظ

   تفاوتشون خیلی بالاست برای اطلاعات بیشتر می تونید مطلب پرورش مرغ تخمگذار رو مطالعه کنید

 • آرش 15 اسفند 1400 / 2:07 ب.ظ

  مطلبتون عالیه ممنونم بابت توضیحات کاملی که درباره مرغ و خروس سلطان دادید

  • طاعتی 15 اسفند 1400 / 3:41 ب.ظ

   🌸🙏🏻

 • سینا 17 اردیبهشت 1401 / 12:20 ب.ظ

  پرورش مرغ و خروس سلطان سود زیادی داره توصیه می کنم انجامش بدین

 • ناشناس 6 تیر 1401 / 8:00 ق.ظ

  عالی بود این مطلب کامل ترین مطلبی بود که درباره مرغ و خروس سلطان خوندم

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:26 ب.ظ

   متشکرم

 • ولی الله 20 تیر 1401 / 4:38 ب.ظ

  سلام .تشکر از توضیح درباره مرغ وخروس سلطان. اصلشو سفید وتاج ۷وپنج انگشت درجه ۱ رو از کجا میشه خرید

  • طاعتی 8 مرداد 1401 / 3:58 ب.ظ

   سایت های معتبر و راسته پرنده فروش ها

 • امیر محمد 24 فروردین 1402 / 9:44 ب.ظ

  ایا غذای بلدرچین را هم میتوان به انها داد?

  • مدیریت سایت 20 خرداد 1402 / 7:03 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، خیر مناسب نیست

 • نسترن 15 خرداد 1402 / 5:35 ب.ظ

  مرغ سلطان چند ماهگی کرچ میشه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *