اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی

اهمیت استفاده از اب مقطر در دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی یکی از بخش های بسیار مهم در امر پرورش طیور است. بخش عمده ای از سرمایه پرورش دهندگان به جوجه کشی اختصاص دارد. آیا به نظر شما نباید برای این بخش حساسیت های لازم داشت تا به بهترین نحو این فرایند انجام شود؟ نحوه کار کرد دستگاه جوجه کشی به عوامل زیادی مانند اکسیژن و رطوبت بستگی دارد. در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت قصد داریم تا در مورد اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی که نقش زیادی در چگونگی انجام جوجه کشی دارد، با شما صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

چرایی استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی

همانطور که گفتیم، دانستید که تبدیل شدن تخم های نطفه دار به جوجه تحت تاثیر چندین عامل اکسیژن، رطوبت و حرارت انجام می شود. هر کدام از این عوامل نقش پر رنگی را در به دنیا آمدن جوجه ها خواهد داشت. در جوجه کشی سنتی، این موارد توسط پرنده مادر تهیه می شود. در این مطلب قصد داریم تا در مور اهمیت یکی از موارد یعنی بخش رطوبت با شما صحبت کنیم. اما گفتیم که باید از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی استفاده کنیم به نظر شما دلیل این توصیه چیست؟ در ادامه توجه خود را جلب کنید تا دلایل قانع کننده برای اهمیت استفاده از دستگاه جوجه کشی را ببینید.

آب مقطر در دستگاه جوجه کشی
آب مقطر در دستگاه جوجه کشی

بیشتر بخوانید: دستگاه جوجه کشی چیست و چه کاربردی دارد؟ + انواع دستگاه جوجه کشی

دلیل اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه

مهم ترین دلیل استفاده از آب مقطر، نداشتن آهک است. آب شهری یا حتی آب های معدنی و آب جوشیده، دارای املاح معدنی و آهک هستند. اما ایراد کار در چه است؟ چرا نباید از این آب ها برای تامین رطوبت در دستگاه جوجه کشی استفاده کنیم؟ وجود آهک و املاح معدنی در در آب باعث میشود تا آب رفته رفته تبخیر شود.

مهمترین دلیل اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی نیز همین نبود املاح معدنی و آهک است. اگر شما نسبت به این امر بی توجه باشید و در دستگاه جوجه کشی از آب معدنی یا آب لوله کشی استفاده کنید، آهک موجود در آب اجازه رسیدن اکسیژن کافی به جنین را نمی دهد  با بسته شدن منافذ پوست تخم، باعث کشته شدن جنین درون تخم خواهد شد. با این اوصاف توصیه می کنیم حتما برای تهیه رطوبت دستگاه جوجه کشی از آب مقطر استفاده کنید تا ضرر و زیانی در کسب و کار خود متحمل نشوید.

چرا رطوبت در دستگاه جوجه کشی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

رطوبت به نرم شدن پوسته تخم کمک می کند و باعث می شود جنین به راحتی از درون تخم خارج شود. در جوجه کشی سنتی این رطوبت مورد نیاز جنین با کمک مادر تهیه می شود. اگر رطوبت به مقدار کافی به تخم نرسد، تخم کاملا سفت و سخت شده و اجازه خروج جوجه را نمی دهد. این امر باعث می شود تا جوجه دچار خفگی شود.

اما اگر رطوبت به مقدار کافی به تخم برسد، جوجه ها با چند بار نوک زدن به تخم می توانند سر از آن بیرون بیاورند و به راحتی اکسیژن مورد نیاز خود را تهیه کنند. با این اوصاف شما نباید از اهمیت بالای رطوبت غافل شوید و سعی کنید در دستگاه جوجه کشی با کمک آب مقطر، رطوبت مورد نیاز را فراهم کنید.

اب مقطر در دستگاه جوجه کشی
اب مقطر در دستگاه جوجه کشی

بیشتر بخوانید: آموزش ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی + [ نکات مهم و ضروری ]

نتیجه بی توجهی به اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی

شاید برخی باز هم نسبت به این پیامد ها بی توجه باشند و باز هم برای تامین رطوبت در دستگاه جوجه کشی از آب معمولی استفاده کنند. اما به نظر شما نتیجه بی توجهی به اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی چیست؟ این کار نتیجه بدی خواهد داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1_ دانستید که آب معمولی یا همان لوله کشی دارای آهک است. این آهک می تواند باعث تجمع رسوبات در قطعات دستگاه شود. سنسور های دستگاه جوجه کشی برای اینکه به طور دقیق و به صورت لحظه ای سنجش داشته باشند، باید فاقد هر نوع آلودگی باشند. آهک موجود در آب های معمولی می تواند به مرور زمان عملکرد این سنسور را مختل کند.

2_ گرمای و حرارت لازم برای دستگاه جوجه کشی بسیار مهم است. این گرما به وسیله المنت ها تهیه می شوند. اما رسوبی که آب معمولی ایجد می کنند باعث فشار به این المنت ها خواهد شد و علاوه بر مصرف برق بیشتر، کارایی کمتری از خود به نمایش میگذارد. سعی کنید برای تنظیم دقیق گرمای درون دستگاه از آب مقطر استفاده کنید تا مشکلی سد راه شما نشود.

3_ اگر از آب معمولی در دستگاه جوجه کشی استفاده کنید، فن دستگاه بسیار آسیب خواهد دید. آهک و املاح معدنی موجود در آب معمولی باعث رسوب گرفتن فن خواهد شد. در نتیجه فشار روی پره ها بسیار زیاد خواهد شد. تمامی این موارد باعث  مستهلک شدن فن و سیرکولاسیون می شود.

این 3 مورد ذکر شده تنها بخشی از نتایج بی توجهی به اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی است. استفاده از آب معمولی با املاح معدنی و آهکی که دارد می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای شما بوجود بیاورد سعی کنید هر طور شده آب مقطر را در دستگاه جوجه کشی مورد استفاده قرار دهید.

آب مقطر در دستگاه جوجه کشی
آب مقطر در دستگاه جوجه کشی

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه جوجه کشی مرغ

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت سعی کردیم تا در مورد یکی از مهم ترین مسائل در پرورش یعنی اهمیت استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی با شما صحبت کنیم. همانطور که متوجه شدید استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی اهمیت بالایی در راندمان کاری خواهد داشت پس سعی کنید تنها از آب مقطر برای تامین رطوبت استفاده کنید. شما می توانید در قسمت نظرات، دیدگاه ها و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما در کمترین زمان نسبت به پاسخ سوالاتتان اقدام کنند.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *