پرورش کبوتر با روش های اصولی + [ از ابتدا تا انتها ]

پرورش کبوتر

پرورش کبوتر جز کارهای سودمند و زودبازده است که علاقمندان خاصی آن را پیگیری می‌کنند. این علاقمندی زمانی می‌تواند سودده باشد که شما بتوانید اطلاعات لازم درباره پرورش این پرنده بی نظیر را در اختیار داشته باشید. ما نیز در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کرده‌ایم اطلاعات جامع و کاربردی را در زمینه پرورش کبوتر به شما ارائه دهیم. شما می توانید در این مطلب از سایت پرآور صنعت با موضوعات مختلفی چون نژادهای مختلف کبوتر، تغذیه، جفت گیری، انواع بیماری ها و روش های مقابله آن آشنا شوید. توصیه ما به شما این است که تا انتهای این مطلب با سایت پرآور صنعت همراه شوید و یکی از جامع ترین مطالب درباره رشد و نگهداری کبوتر را مطالعه کنید. برای مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارید.

انتخاب نژاد برای پرورش کبوتر

نژادهای مختلف کبوتر را  می توان به دو دسته تقسیم کرد. کبوتر های گوشتی و سرگرم کننده دو دسته بندی کبوترها برای پرورش است. شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از دسته بندی کبوتر را برای پرورش انتخاب کنید. به طورکلی 300 نوع کبوتر برای پرورش در دسترس است.

انتخاب نژاد برای پرورش کبوتر
انتخاب نژاد برای پرورش کبوتر

بیشتر بخوانید: غذای بلدرچین

نژاد کبوترهای گوشتی

نژاد کبوترهای گوشتی می توان به شاهان سفید، لوخا، سیلور شاه، تگزونا، گولا و غیره اشاره کرد.

نژاد کبوترهای سرگرم کننده

از جمله نژاد کبوترهای سرگرم کننده می توان به  Moyurponkhi، شیرازی، Lohore، Mukhi، Jacobin، Frillback، Trumpeter، Trubit،  Giribaz، FantailTemplar، Modena، Lotal و غیره اشاره کرد. چنانچه پرورش نژاد کبوتر های گوشتی را در پی میگیرید بدانید گوشت کبوتری که سنین پایین تری داشته باشد بسیار لذیذ تر و خوشمزه تر از کبوتر های بالغ هستند.

جفت گیری کبوتر

کبوتر ها برای جفت گیری طبیعی خود تاریخ اول ماه خرداد را انتخاب می کنند. توجه داشته باشید برای یک جفت گیری ایده‌آل هیچ کدام از پرنده های نر و ماده نباید دچار بیماری های مختلف باشند. بعد از جفت گیری کبوتر های نر را به مدت ۵ روز به دور از محیط پرورش قرار می دهید. در این پنج روز جلوگیری های مورد نظر را انجام دهید تا در هنگام ادغام شدن با سایر گله درگیر نشوند. توصیه می کنیم یک ظرف کوچک را از شاهدانه خام و کنجد پر کنید و آن را به مدت سه روز به کبوترهای نر بدهید، این کار باعث می شود کبوتر های نر تشنه رابطه جنسی شوند و هرچه سریعتر جفت گیری را انجام دهند.

برای اینکه متوجه شوید جفتگیری کبوترها به بهترین شکل انجام شده است مقداری کاه و خرده چوب را در محیط پرورش کبوتر ها قرار دهید!!! چنانچه جفت گیری به خوبی انجام شده باشد کبوتر نر و ماده شروع به لانه سازی میکند. کلسیم را در جیره غذایی کبوتر ها در هنگام جفتگیری قرار دهید تا بتوانید به بهترین شکل انرژی مورد نیاز آنها را تامین نمایند.

غذای کبوتر

یکی از مهمترین نکات در پرورش کبوتر غذای آن است. چنانچه نتوانید به بهترین شکل غذا را فراهم کنید نباید انتظار رشد مناسب داشته باشید. غذا رابطه مستقیمی با رشد کبوتر خواهد داشت. در ادامه مطلب شما را با انواع غذاهای کبوتر در هنگام پرورش و دوره های مختلف سنی آشنا خواهیم کرد. هر کبوتر به طور متوسط در طول شبانه روز ۳۰ تا ۵۰ گرم دان مصرف میکند. میزان دان مصرفی رابطه مستقیم با سن کبوتر خواهد داشت.

غذای کبوتر
غذای کبوتر

بیشتر بخوانید: غذای مرغ

ذرت

از ذرت با مخلوط ارزن زمانی استفاده می کنند که میخواهند پرنده را به پرواز دربیاورند. ذرت ارزش غذایی بالایی را به کبوتر ارائه می دهد. این محصول می‌تواند یکی از مهمترین منابع تامین انرژی در کبوتر ها باشد. یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام استفاده از ذرت باید به آن توجه کنید، دانه بندی آن است. استفاده از دانه بندی های ریز در سنین پایین و دانه بندی های درشت در سنین بالا می تواند کبوتر را مشتاق به خوردن ذرت کند.

توجه داشته باشید ذرت ها به دو صورت تقسیم بندی می شوند. به صورت اول آن که انسان ها از آن استفاده می کنند و صورت دوم که مورد استفاده پرنده ها قرار می گیرد. در هنگام خرید به نوع ذرت توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ماش و قره ماش

ماش جز جیره های غذایی است که مواد قندی و نشاسته ضعیفی را در خود می بیند. اما سازندگی این مواد باعث سیری زودرس و هضم بهتر حبوبات در بدن کبوتر خواهد شد. در ماش ویتامین آ و ب بوده و در هنگام سرماخوردگی می تواند بهترین تسکین برای کبوتر باشد. قره ماش تمامی خواص ماش را در اختیار دارد با این تفاوت که قیمت آن نصف ما خواهد بود.  اگر دوست دارید جوجه های کبوتر شما قوی و درشت جثه شوند از قره ماش استفاده کنید.

گندم

یکی از مهمترین مواردی که باید در جیره غذایی کبوترها قرار دهید، گندم است. استفاده گندم پرورش کبوتر را دچار بازدهی های بیشتری خواهد کرد. گندم دارای سلولز، گلوتون، مواد قندی، نشاسته و ویتامین ب است. از گندم بیشتر برای جوجه کشی استفاده خواهد شد. توجه داشته باشید گندم زمانی راندمان کاری شما را بالا خواهد برد که بتوانید به بهترین شکل آن را در جیره غذایی کبوترها قرار دهید. چنانچه از گندم بیش از اندازه در جیره غذایی کبوتر استفاده کنید دچار اسهال خواهد شد.

عدس

عدس جزء محصولاتی است که می تواند پروتئین های لازم در بدن کبوتر را به بهترین شکل فراهم کند. عدس به معنای واقعی یک غذای کامل برای کبوتر ها است. از عدس میتوانید برای پراندن، جوجه کشی و درمان زخمهای دهان و گلوی کبوتر نیز استفاده کنید.

ارزن

از دیگر مواردی که می توانید آن را در هنگام پرورش کبوتر استفاده کنید، ارزن است. روزهای اول تیرماه بهترین زمان برای استفاده از ارزن در جیره غذایی این پرنده است. ارزن موجب سبکی پرنده می شود و کمک می کند تا کبوتر در باره زمانی بیشتری به پرواز بپردازد.

بهترین غذا برای پرورش کبوتر 

مخلوط ارزن، قره ماش، گندم، ذرت و نان و بدون کپک بهترین غذا برای پرورش کبوتر به شمار می رود. پوست صدف، پودر استخوان،سنگ آهک، نمک، مخلوط مواد معدنی از دیگر موارد مهم و بهترین در غذای کبوتران هستند. توجه داشته باشید برای پرورش کبوتر از غذاهای مانند لوبیا پلو، عدس پلو و ته مانده غذا استفاده نکنید. برخی از غذاها ممکن است بر سیستم گوارش کبوتر تاثیر منفی بگذارند و موجب انسداد روده در آنها شود.

محل نگهداری کبوتر

برای پرورش کبوتر می توانید از انواع فضاها چون پشت بام منازل و مزارع استفاده کنید. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل محیط نگهداری کبوتر را فراهم کنید توصیه می‌کنیم از قفس کبوتر استفاده کنید. قفس کبوتر خدماتی را به شما ارائه می دهد که بتوانید به بهترین شکل و راحت ترین حالت پرورش کبوتر را مدیریت نمایید. قفس کبوتر سایت پرآور صنعت دارای مخزن جمع آوری تخم بوده و به پرورش دهندگان کمک می کند تا شکستن تخم کبوتر توسط کبوتران جلوگیری کنند. قفس کبوتر سایت پرآور صنعت دارای سینی فضولات بوده و شما با استفاده از این سینی به راحتی می توانید زیر کبوتران را تمیز نمایید. سیستم آبخوری اتوماتیک با ضمانت دو ساله میتواند خیال شما را از آبرسانی استاندارد به این پرنده راحت کند.

توجه داشته باشید قفس کبوتر سایت پرآور صنعت دارای گارانتی ۱۰ ساله ضد زنگ و قابل شستشو بوده و تا ۴۸ ساعت گارانتی بازگشت وجه بدون قید و شرط در صورت عدم رضایت مشتری را دارد. با استفاده از قفس کبوتر به راحتی می تواند شرایط لازم برای پرورش این پرنده را به وجود آورید. مدیریت راحت می تواند هدیه شما به خودتان در شروع این کسب و کار باشد.

راه های تشخیص کبوتر نر از ماده

 1.  صدای قور
 2. سر و کله کبوتر
 3. تعداد بالها
 4. مقعد یا برجستگی
 5. استخوان جناغ
 6. مست بازی کنار آشیانه
 7. هیکلی بودن
 8. بیماری های کبوتر
پرورش کبوتر
پرورش کبوتر

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ تخمگذار

بیماری های کبوتر

چنانچه نتوانید نظافت مورد نظر برای پرورش کبوتر را فراهم کنید، بیماری‌های مختلفی کسب و کار شما را با شکست همراه خواهند کرد. از جمله این بیماری ها می توان به شپش، بیماری های ویروسی، بیماری کرم های نواری، بیماری کله گیجی، سرماخوردگی، اسهال، ورم جلدی، آسم، خس خس سینه و درد چشم اشاره کرد.

 1. مزایای پرورش کبوتر
 2. مقاوم در برابر بیماری ها
 3. استفاده از فضولات کبوتر به عنوان کود
 4.  دوره جوجه کشی کوتاه (18 روز)
 5.  سرمایه اندک برای شروع پرورش
 6. استفاده از فضاهای کوچک برای پرورش
 7. اداره و کنترل آسان
 8. تخمگذاری سریع (6 ماهگی)
 9. پرورش کبوتر سرگرم کننده خواهد بود

شما برای ما از پرورش کبوتر بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با صفر تا صد پرورش کبوتر آشنا کردیم. چنانچه شما از تجربیات متفاوتی در زمینه پرورش کبوتر برخوردار هستید می توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را با ما و مخاطبین سایت پرآور صنعت به اشتراک بگذارید. چنانچه سوالی در این زمینه ذهن شما را درگیر کرده می توانید از این طریق نظراتتان را با ما در میان بگذارید تا پشتیبان سایت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داد.

سوالات متداول

نژاد برای پرورش کبوتر به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

به دو دسته نژاد کبوترهای گوشتی نژاد کبوترهای سرگرم کننده

بهترین غذا برای پرورش کبوتر چیست؟

مخلوط ارزن، قره ماش، گندم، ذرت و نان و بدون کپک پوست صدف، پودر استخوان،سنگ آهک، نمک، مخلوط مواد معدنی

بهترین مکان برای پرورش کبوتر کدام است؟

استفاده از قفس در پرورش کبوتر

طاعتی
دیدگاه کاربران ۶ دیدگاه
 • Avofazel 14 تیر 1401 / 8:19 ق.ظ

  سلام من یک چند باری کبوتر آوردم خونه ولی دیگه مادرم اجازه نمی‌دهد که من کبوتر بیارم باید چه کار کنم؟

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:10 ب.ظ

   سلام باید رضایت ایشون رو جلب کنید و چاره دیگه ای ندارید

 • ابوالفضل 18 تیر 1401 / 1:36 ب.ظ

  خیلی عالی کاملا آموزنده بود

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:06 ب.ظ

   سلام متشکرم از نظرتون
   بهمون انرژی میدید

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:07 ب.ظ

   چشم حتما دوست من باعث خوشحالیه ک دوست داشتید مطلب رو

 • قاسم 19 تیر 1401 / 11:11 ق.ظ

  سلام مطالب خوبی بود البته من خودم حدود ۱۰۰ تا کبوتر دارم وکم وبیش آشنایی دارم با این موجودات دوست داشتنی ولی در کل جالب بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.