مهمترین بیماری های بوقلمون + [ پیشگیری و درمان ]

بیماری بوقلمون

بوقلمون ها نیز همانند سایر موجودات دنیا به بیماری‌های مختلف مبتلا خواهند شد. در برخی از مواقع این بیماری ها ممکن است با تلفات و در برخی موارد دیگر ممکن است با درمان همراه شود. برای مقابله با بیماری های بوقلمون میزان اطلاعات شما بسیار مهم و ضروری خواهد بود. از این رو در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با سیر تا پیاز بیماری بوقلمون آشنا کنیم. شما در این مطلب با همه بیماری ها، نحوه پیشگیری و درمان آنها آشنا خواهید شد تا نگرانی بابت ضرر در پرورش بوقلمون نداشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با سایت پرآور صنعت تا انتهای مطلب همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

انواع بیماری بوقلمون

 1. نیوکاسل
 2.  کوکسیدیوز
 3.  مارک
 4. عفونت کیسه زرده
 5. آنفلوآنزا
 6. کریزای بوقلمون
 7. آبله
 8. آسیت
 9. کانی بالیسم
 10. و غیره
بیماری بوقلمون
بیماری بوقلمون

حتما بخوانید: آموزش کامل پرورش بوقلمون + [ از ۰ تا ۱۰۰ ]

بیماری نیوکاسل بوقلمون

یکی از مهمترین بیماری ها در بوقلمون نیوکاسل است. بیماری نیوکاسل در بوقلمون ها با علائمی چون افزایش ضربان قلب، خس خس سینه، نفس کشیدن تند، کم شدن اشتها، کج کردن سر و گردن، اسهال سبز، کج شده پا و بال ها نمایان خواهد  شد. برای جلوگیری از سرایت بیماری نیوکاسل به سایر بوقلمون ها باید بوقلمون بیمار را از بوقلمون های سالم سریع جدا کنید. برای جلوگیری از بیماری نیوکاسل بوقلمون توصیه می کنیم قبل از درگیر شدن این بیماری با پرنده واکسن های مورد نظر را استفاده کنید. برای استفاده از واکسن های مورد نظر می توانید با یک دامپزشک متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.

چنانچه با خرید جوجه بوقلمون اقدام به شروع پرورش بوقلمون می کنید، توجه داشته باشید که قبل از خرید جوجه ها از برنامه ریزی واکسیناسیون آن اطمینان حاصل کرده باشید. بسیاری از پرورش دهندگان برنامه واکسیناسیون بوقلمون را به صورت کامل اجرا نخواهند کرد. ضدعفونی کردن تجهیزات، خرید دان بوقلمون از مراکز معتبر، رعایت اصول بهداشتی توسط کارگران مربوطه از جمله مواردی است که در هنگام بروز بیماری نیوکاسل باید آن را رعایت کنید.

بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون

بیماری کوکسیدیوز یک بیماری انگلی است که با علائمی چون اسهال، اسهال خونی، کم اشتهایی، بی حالی، کم خونی، کم خوابی و خونریزی در معده خود را نمایان میکند. عامل اصلی شروع بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون ها بستر کثیف است.  برای جلوگیری از این بیماری می توانید بستر پرنده را به صورت روزانه و یا هر چند روز یکبار تمیز و ضدعفونی کنید. از دیگر روش های پیشگیری این بیماری می توان به استفاده از کوکسیدیواستات در جیره جوجه بوقلمون ها اشاره کرد. توجه داشته باشید کوکسیدیواستات بعد از هفته سوم باید در جیره غذایی بوقلمون مورد استفاده قرار گیرد. یک نکته درباره کوکسیدیواستات استفاده از چند نوع آن در طول دوره پرورش است. چنانچه شما از روش دیگری برای جلوگیری و درمان این بیماری استفاده می کنید آن را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید.

بیماری بوقلمون کانیبالیسم

یکی از بیماری بوقلمون که می تواند به صورت مستقیم بر کیفیت محصولات تاثیر گذار باشد، کانیبالیسم است. کانیبالیسم با علائمی چون نوک زدن جوجه ها به یکدیگر، پرریزی، زخم و جراحت خود را نشان می دهد. برای درمان این بیماری بوقلمون میتوانید از کاهش شدت نور و تنظیم صحیح جیره غذایی استفاده کنید. توجه داشته باشید جوجه های زخمی را بعد از کانیبالیسم در بین سایر جوجه های سالم دیگر قرار ندهید و سریعاً آن را از گله جدا کنید برای درمان زخم جوجه ها در این مواقع می توانید از اسپری آنتی بیوتیک استفاده کنید با این اسپری به طور دقیق و منظم محل زخم را ضدعفونی کنید تا به حالت اولیه برگردد.

بیماری بوقلمون
بیماری بوقلمون

حتما بخوانید: پرورش بوقلمون گوشتی + [ از سیر تا پیاز ]

عفونت کیسه زرده

عفونت کیسه زرده یکی دیگر از بیماری های بوقلمون است که پرنده با آن دست و پنجه نرم می کند. عفونت زرده می ‌تواند برای جوجه هایی که تا ۷ روز سن دارد، اتفاق بیفتد و زندگی آنها را دچار اختلال یا مرگ و میر کند. برای اینکه بتوانید این بیماری بوقلمون را درمان کنید باید از آنتی بیوتیک ها و فلو کوین ها استفاده نمایید. توصیه سایت پرآور صنعت به شما این است که این بیماری را جدی بگیرید و از ابتدای کار برای مبارزه با آن تلاش کنید.

بیماری ورم صورت بوقلمون

بیماری ورم صورت بوقلمون خود را با ورم صورت و ترشحات از بینی و چشم نشان می دهد. این بیماری جز بیماری ویروسی بوده و عامل پیدایش آن کثیف بودن سالن و استفاده از آب و غذای کثیف و غیر بهداشتی بودن بستر خواهد بود. برای اینکه بتوانید از این بیماری دوری کنید، حتماً باید بوقلمون هایی که ورم صورت دچار هستند را از سایر بوقلمون ها جدا کنید و در سالن خود از سیستم هایی مانند فن تهویه استفاده نمایید تا هوای آلوده داخل را به بیرون انتقال دهد. همچنین توصیه می‌کنیم از آب استاندارد و دان بهداشتی استفاده کنید تا از شر بیماری ورم صورت در امان باشید.

بیماری لنگیدن بوقلمون

بیماری لنگیدن بوقلمون بیماری است که باعث اختلال در راه رفتن این پرنده خواهد شد. نبود کلسیم، ویتامین و فسفر در مواد غذایی بوقلمون ها باعث ایجاد لنگیدن بوقلمون ها خواهد شد. برای پیشگیری بیماری می توانید کلسیم، ویتامین و فسفر را در غذای بوقلمون قرار دهید. برای اینکه بتوانید با جیره بندی غذای بوقلمون به طور کامل آشنا شوید می توانید به مطلب غذای بوقلمون مراجعه کنید. ما در این مطلب به صفر تا صد غذایی پرنده پرداخت های و به سوالات ذهنی شما در این باره پاسخ داده ایم.

مهمترین نکات برای بالا بردن سلامت بوقلمون ها

برای اینکه بتوانید بیماری بوقلمون را کنترل کنید باید شرایطی را فراهم آورید که این پرنده بتواند به بهترین شکل رشد خود را پیگیری کند. در ادامه مهمترین نکاتی که باید در هنگام پرورش بوقلمون به آن توجه کنید را بیان خواهیم کرد.

 1. خرید جوجه ها از مراکز معتبر
 2. خرید جوجه ها از مراکزی که تخم نطفه دار و گله مولد سالم استفاده کرده اند
 3. استفاده از پوشال های نرم در بستر برای جذب آب و رطوبت
 4. استفاده از دان و آب سالم در غذای بوقلمون ها
 5. واکسن بوقلمون ها را با برنامه ریزی و زیر نظر دامپزشک انجام دهید
 6. ضدعفونی کردن دست و پا قبل از ورود به سالن پرورش
 7. ضدعفونی کردن محل پرورش
 8. استفاده از دیوار سقف و کف عایق بندی
 9. استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی
 10. استفاده از تهویه هوا برای رفت و آمد هوا
بیماری بوقلمون
بیماری بوقلمون

حتما بخوانید: سود پرورش بوقلمون + [ محاسبه، هزینه و راه های افزایش سود پرورش بوقلمون ]

شما برای ما از بیماری بوقلمون بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با بیماری های بوقلمون نحوه پیشگیری و درمان آن آشنا کردیم. چنانچه در پرورش بوقلمون با بیماری های مختلف دست و پنجه نرم می کند و نحوه درمان آن را نمی دانید می توانید از طریق قسمت نظرات نام بیماری را برای ما ارسال کنید تا ما در اسرع وقت آن را مورد بررسی قرار  دهیم تا ما درمان را با شما به اشتراک بگذاریم. از طریق قسمت نظرات میتوانید سوالات خود درباره بیماری بوقلمون را با پشتیبان سایت پرآور صنعت در جریان بگذارید. پشتیبان سایت ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

انواع بیماری بوقلمون را نام ببرید؟

نیوکاسل کوکسیدیوز مارک عفونت کیسه زرده آنفلوآنزا کریزای بوقلمون آبله آسیت کانی بالیسم

بیماری لنگیدن بوقلمون از نبود کدام موارد در غذا ایجاد می شود؟

نبود کلسیم، ویتامین و فسفر در مواد غذایی بوقلمون ها

بیماری بوقلمون کوکسیدیوز چه علائمی دارد؟

اسهال، اسهال خونی، کم اشتهایی، بی حالی، کم خونی، کم خوابی و خونریزی در معده

طاعتی
دیدگاه کاربران
۳ دیدگاه
 • محبوبه حسینی 31 اردیبهشت 1402 / 8:32 ق.ظ

  سلام
  بوقلمون نر سه چهار ماهه دارم، مدفوع کشدار آبکی شده، گاهی انگار سرفه خلط دار میکنه، دائم چرت میزنه و بیحاله چکار کنم؟؟
  فعلا از بقیه جدا کردم، واکسن هم زدم قبلا

 • نیلوفر 16 مهر 1402 / 7:39 ق.ظ

  سلام
  جوجه بوقلمون یک ماهه با چشمان قی کرده سر متورم بینی گرفته و ادسه و آب ریزش
  دو هفته آنتیبیوتیک زیر نظر دکتر دامپزشک میخوره سیر هم بهش میدم
  با مولتی ویتامین.
  تا کی خوب میشه؟
  هر روز صبح همون حالته

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 12:26 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، معمولا طی یک هفته اول شما باید علائم بهبود بیماری را مشاهده نمایید.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *