استرس در بلدرچین و کبک + درمان

استرس در بلدرچین و کبک ها

یکی از بزرگترین معضلاتی که صاحبان پرورش طیور با آن دست و پنجه نرم می کنند، بیماری استرس در بلدرچین و کبک ها است. استرس در بلدرچین و کبک می تواند از سوددهی کسب و کار بکاهد. حتی در برخی از موارد ممکن است با ضررهای بسیار زیادی همراه باشد. در این مطلب شما را با عوامل ایجاد استرس،عوامل استرس زا، انواع استرس، استرس گرمایی و استرس سرمایی، راه های پیشگیری و درمان آشنا خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.


استرس در بلدرچین و کبک ها

استرس در بلدرچین و کبک ها نتیجه ی واکنش سیستماتیک بدن آنها به شرایط بحرانی و محیطی است. در بدن پرندگان انرژیی وجود دارد که به تعادل آنها در شرایط مختلف و ناپایدار کمک می کند! اگر شرایط خیلی ناپایدار باشد، انرژی آنها پاسخگو نیست و باعث به هم خوردن سلامت و آرامش آنها و در واقع همان ایجاد استرس در بلدرچین و کبک ها می شود. بلدرچین و کبک ها پرندگانی حساس و استرسی هستند، توانایی پذیرش شرایط سخت محیطی را ندارند و وقتی در معرض این شرایط قرار بگیرند، به آنها استرس وارد شده و با قطع تخمگذاری به آن پاسخ میدهند.

عوارض ایجاد استرس در بلدرچین و کبک ها


در صورت تداوم شرایط پر استرس برای بلدرچین و کبک ها، سلامت عمومی آنها به خطر افتاده، سیستم ایمنی آنها مختل شده و در کل، بازدهی آنها از لحاظ تخمگذاری و وزن گیری کم می شود! همچنین باعث تولک زودرس و حتی وقوع بیماری کانیبالیسم یا همان خشونت و دعوا در بلدرچین و کبک ها میشود. بلدرچین های یک گله بصورت هم زمان تولک رفته و همراه با آن راندمان تخمگذاری آنها بسیار پایین می آید. در نتیجه استرس در بلدرچین و کبک ها یک تهدید خاموش برای سرمایه گذار به حساب می آید.

عوامل استرس زا


عوامل مختلفی در بروز این بیماری میتوانند دخیل باشند مثل :

1) دما
2) رطوبت
3) جمعیت
4) آب
5) صداها و…

انواع استرس در بلدرچین و کبک ها


1) استرس سرمایی
2) استرس گرمایی
3) استرس محیطی
4) استرس تغذیه ای
5) استرس روانی

استرس گرمایی و استرس سرمایی :


تغیرات شدید آب و هوایی، گرما و سرمای زیاد و رطوبت بالا که بیشتر از حد تحمل جوجه ها باشد باعث ایجاد دو نوع استرس گرمایی و سرمایی در بلدرچین و کبک ها می شود.

اگر به دلیل گرمای زیاد محیط، بلدرچین و کبک ها نتوانند بین گرمای تولیدی بدن و گرمای مصرفی تعادل ایجاد کنند استرس گرمایی اتفاق می افتد! گرمای زیاد سیستم ایمنی بدن بلدرچین ها را پایین آورده و ریسک درگیری با بیماری ها را بالا می برد.

استرس در بلدرچین
استرس در بلدرچین

حتما بخوانید : مزایا و معایب پرورش بلدرچین و کبک

نشانه های بروز استرس گرمایی :


کاهش خوراک، کاهش رشد، کاهش کیفیت تخم گذاری، افزایش مصرف آب و له له زدن، دوری از مادر مصنوعی و منابع گرما و جمع شدن در اطراف دیواره ها از نشانه های استرس گرمایی هستند. غفلت پرورش دهندگان از دمای شب به دلیل مساعد بودن دمای روز نیز باعث ایجاد استرس سرمایی در بلدرچین می شود که یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در امر پرورش بلدرچین می باشد.

نشانه های بروز استرس سرمایی :


تجمع در گوشه های سالن و اطراف منابع گرما و مادر مصنوعی از علائم این نوع استرس می باشد.

این نکته قابل توجه است که دمای مناسب برای نگهداری بلدرچین ها 22 الی 24 درجه سانتی گراد می باشد و شرایطی کمتر یا بیشتر از این بازه ی دمایی که قابل تحمل برای پرنده نباشد او را دچار استرس می کند و تلفات چشمگیری را تحمیل می کند.

پیشگیری و درمان استرس های گرمایی و سرمایی


1) مدیریت عوامل محیطی و تجهیزات سالن : عایق بندی سقف ها و دیوارها، افزایش تهویه در سالن، سفید کردن سقف و دیوارها، استفاده از مادرهای مصنوعی و منابع گرمایی مناسب و تنظیم ترموستات جهت حفظ دمای سالن در طول شبانه روز.

2) مدیریت جیره غذایی و آب آشامیدنی: استفاده از آب با دمای 8 تا 12 درجه در فصل گرما، غذا دهی در ساعات خنک روز، مدیریت غذا با توجه به سطح انرژی آن. استفاده از الکترولیت در آب، استفاده از ویتامین های A و E و C و مولتی ویتامین ها در مواجه با استرس های گرمایی و سرمایی (ویتامین C برای استرس سرمایی).

استرس های محیطی


استرس صوتی و استرس روانی از استرس های ایجاد شده در این نوع هستند.

همان طور که در بالا گفتیم بلدرچین و کبک ها پرنده های حساسی هستند. فضای آنها باید آرام و کم رفت و آمد باشد. جوجه در مقابل سر و صدای زیاد، بلند و ناگهانی از خود واکنش نشان می دهد و میزان مصرف غذای آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث کاهش وزن آنها می شود. در واقع آنها دچار استرس صوتی می شوند.

همچنین دست زدن به بلدرچین ها و ترس ورود حیوانات دیگر به آنها استرس تزریق می کند. حتی فضای سالن و جمعیت بیش از حد گله، باعث کمبود غذا و آب به میزان مورد نیاز می شود و باعث ایجاد استرس روانی شده که پرنده وارد یک مکانیسم دفاعی شده و سبب پایین آمدن قدرت بهره وری می شود.

راه های پیشگیری و درمان استرس های محیطی :


1) نصب صداگیر و یا قرار دادن وسایل پر سروصدا مثل ژنراتور برق در فاصله ای دور از سالن
2) کنترل جمعیت گله در قفس ها و قرار دادن مقدار آب و غذای کافی
3) عدم نگهداری حیوانات درنده و پر سروصدا نزدیک سالن
4) خودداری از سر زدن مداوم و دست زدن به جوجه ها و استفاده از کفش های مناسب برای کارکنان
5) استفاده از قفس های مناسب و استاندارد

حتما بخوانید : قفس های استاندارد و ضد زنگ پرورش بلدچین

استرس تغذیه و آب


تغذیه ناکافی و تغییرات در برنامه غذایی، تعداد ناکافی دانخوری و آب خوری، عدم یافتن آب بهداشتی و تازه و دمای آب در تابستان، شرایطی است که روی بلدرچین ها تأثیر گذاشته و باعث بیمار شدن و تنش در آنها می شود.

راه های پیشگیری و درمان استرس تغذیه ای :


1) غنی کردن جیره غذایی و استفاده از مواد مغذی
2) استفاده از سیستم های بسته آب که باعث جلوگیری از آلودگی آب شود.
3) استفاده از دانخوری و آب خوری کافی با توجه به جمعیت گله طیور

استرس های مربوط به جابجایی ها و استفاده از داروها و واکسیناسیون از نوع استرس های غیرقابل اجتناب هستند. در مورد این نوع استرس ها که گاهی الزاما باید انجام شوند، مثل جابه جایی و حمل و نقل بلدرچین ها، باید به صورت سریع و در کمال آرامش صورت گیرند. در صورت مدیریت صحیح می توان از بروز استرس های قابل سرمایی، گرمایی و تغذیه ای جلوگیری کرد و بروز استرس های صوتی، جابجایی و روانی را کاهش داد. بهترین راه مقابله با استرس بلدرچین ها در ابتدا آگاه شدن پرورش دهنده از نوع استرس و سپس مقابله با آن می باشد.

شما برای ما از استرس در بلدرچین و کبک بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با عوامل ایجاد استرس،عوامل استرس زا، انواع استرس، استرس گرمایی و استرس سرمایی، راه های پیشگیری و درمان آشنا  کردیم. چنانچه در این زمینه تجربیاتی دارید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند از ضررهای احتمالی متقاضیان سایت پراور صنعت بکاهد. همچنین می توانید از این طریق سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

عوامل استرس زا در کبک چیست؟

1) دما 2) رطوبت 3) جمعیت 4) آب 5) صداها

انواع استرس در بلدرچین و کبک ها چیست؟

1) استرس سرمایی 2) استرس گرمایی 3) استرس محیطی 4) استرس تغذیه ای 5) استرس روانی

نشانه های بروز استرس سرمایی چیست؟

تجمع در گوشه های سالن و اطراف منابع گرما و مادر مصنوعی از علائم این نوع استرس می باشد. این نکته قابل توجه است که دمای مناسب برای نگهداری بلدرچین ها 22 الی 24 درجه سانتی گراد می باشد و شرایطی کمتر یا بیشتر از این بازه ی دمایی که قابل تحمل برای پرنده نباشد او را دچار استرس می کند و تلفات چشمگیری را تحمیل می کند.

نشانه های بروز استرس گرمایی چیست؟

کاهش خوراک، کاهش رشد، کاهش کیفیت تخم گذاری، افزایش مصرف آب و له له زدن، دوری از مادر مصنوعی و منابع گرما و جمع شدن در اطراف دیواره ها از نشانه های استرس گرمایی هستند. غفلت پرورش دهندگان از دمای شب به دلیل مساعد بودن دمای روز نیز باعث ایجاد استرس سرمایی در بلدرچین می شود که یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در امر پرورش بلدرچین می باشد.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۵۲ دیدگاه
 • علیرضا 21 مهر 1397 / 4:07 ب.ظ

  عالییییییی بود

  • مدیریت سایت 24 مهر 1397 / 4:17 ب.ظ

   خوشحالیم که مفید واقع شده. با احترام

   • رضا 21 شهریور 1402 / 1:23 ب.ظ

    باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
    چند وقت پیش من دوتا بلدرچین داشتم.یکی نر ویکی ماده که کاملا جفت بودن و هردو بالغ بودن.اما بعد یمدت دیدم بلدرچین ماده بدنش ضعیفه و رفتم براش امپول مولتی ویتامین خریدم و به نر یک سی سی ولی به ماده چند سی سی زدم.فردا صبحش دیدم ماده مرده اما نره زندس و سرحاله…رفتم مغازه پرنده فروشی و گفتم برام یدونه ماده بالغ بیاره اونم گفت چند روزه بیا…خلاصه که بلدرچین نر نزدیک به سه روز کاملا تنها موند بعد یک و نیم روز دیدم که بلدرچین کاملا دیوانه شده و خودشو محکم میکوبونه به قفس یا وقتی ازادش میکردم محکم خودشو میکوبوند به دیوار حیاط…منم پرس و جو کردم گفتن چون تنها بوده یکم دلش گرفته و ماده بخری واسش درست میشه.منم ماده رو خریدم و الان سه روزه باهمن. اما اصلا وضعیت نر درست نشده یعنی کاملا گوشه گیر شده و میره میشینع یه گوشه قفس و لب به اب و غذا نمیزنه و خیلی گوشه گیر شده. وقتی ام میارمش بیرون سریع جیغ میزنه و میره یه گوشه حیاط که از همه چی دور باشه…بنظرتون مشکلش چیه و ایا راه حلی داره.(مطمئنم که بیماری فیزیکی نداره ولی کاملا دیوانه شده)

    • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 1:14 ب.ظ

     سلام دوست عزیز، در این مواقع نیاز به اقدام خاصی نیست و فقط نباید استرس مضاعف به بلدرچین وارد بشه.
     بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

 • زهرا 23 اردیبهشت 1398 / 10:38 ق.ظ

  سلام بلدرچین ما استرس جابجایی و بودن در کارتون کوچیک گرفته میشینه و ی جا زل میزن چیکار کنیم خوب بشه؟

  • ادمین 23 اردیبهشت 1398 / 12:37 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   در زمان جابجایی، این واکنش بلدرچین کاملاً طبیعی ست.مشکلی نیست، اجازه بدید تا با محیط سازگار بشن.
   با احترام

 • Khashayar 20 آذر 1398 / 8:48 ب.ظ

  سلام من کبک دارم توی سالن جت هیتر استفاده میکنم جوجه ها با صدای جت هیتر مشکل دارند و شدید استرس روانی میگیرند و عصبی هستن چیکار کنم بنظر شما دستگاه رو بذارم بیرون سالن؟

  • ادمین 30 آذر 1398 / 11:10 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   جت هیتر رو میتونید توی اتاقک خارج از سالن قرار بدید.
   با احترام

 • محمد 13 دی 1398 / 8:13 ب.ظ

  باعرض سلام توی تخم بلدرچینام خون هست چه کار میتونم بکنم که تمیز باشه.
  سپاسگزارم

 • الهخ 6 فروردین 1399 / 0:40 ق.ظ

  سلام. بلدرچین ماده و نر بهم نوک زده بودن در قفس جدا گزاشتیم‌. الان بلدر ماده وقتی نر می بینه صدا درمیاره و پیشش میندازیم هم استرس می گیره وهم نوک میزنه. چی کار کنیم ماده آروم بشه

  • مدیریت سایت 9 فروردین 1399 / 4:13 ب.ظ

   سلام از راهکارهای ارائه شده در همین مطلب استفاده کنید.

 • Ben 27 اردیبهشت 1399 / 10:57 ق.ظ

  سلام ببخشید من بلدرچین هام که صدای پرنده دیگه رو می شنوند شروع میکنند به پرواز کردن خوردن تو در دیوار

 • ارین 7 مرداد 1399 / 9:32 ب.ظ

  ایا باعث مرگ بلدر میشه؟؟

 • زهرا 12 شهریور 1399 / 9:10 ب.ظ

  سلام جوجه بلدرچین من فرار کرده بود بعد از اینکه پیداش کردم احساس میکنم استرس و ترس گرفته بی حاله هیچی نمیخوره میشه راهنماییم کنین چیکار کنم حالش خوب بشه

  • مدیریت سایت 13 شهریور 1399 / 12:42 ب.ظ

   سلام بهتره جایی بزاریدش که آب و غذا در دسترسش باشه و خیلی دست بهش نزنید. با احترام

 • ... 11 بهمن 1399 / 10:04 ب.ظ

  با سلام
  من یک جفت بلدرچین دارم که باهم توی یک قفس هستن، بلدرچین نر نفس نفس میزنه و یکی از پاهاش کمی میلنگد آیا درمان خانگی دارد؟

  • مدیریت سایت 19 بهمن 1399 / 2:14 ب.ظ

   سلام ویتامین AD3E بدید بهش

  • Saeedeh 14 تیر 1400 / 4:03 ب.ظ

   با سلام خدمت شما عزیزان من بلدرچینی دارم که فقط له له میزند و مدتی است اصلا صدایی ازش درنمیاد از چی میتونه باشه ؟؟؟

 • حسین ملکشاهی 27 بهمن 1399 / 11:37 ب.ظ

  باسلام من دو تابلدرچین دارم ویکیشون این تازگی هاازمن میترسه وتامیام غذایاآب پیششون بزارم سر خودش روبه سقف قفس میکوبه میشه بگید دلیلش چیه

  • مدیریت سایت 17 اسفند 1399 / 3:34 ب.ظ

   سلام ارتفاع قفستون احتمالا غیر استاندارد و از ۲۵ سانت بیشتره

   • محمد سعادت 12 فروردین 1400 / 4:55 ب.ظ

    سلام خسته نباشیددوتا کبک گرفتم و داخل حیاط گذاشتم کنار باغچه روی زمین خیلی به چپ وراست قفس میرن ظاهرن استرس دارن چی کار کنم ممنون از راهنمایتون؟

    • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:35 ب.ظ

     سلام بعد از چند روز عادی میشه براشون

 • الهام 28 بهمن 1399 / 2:21 ب.ظ

  سلام من چهار تا بلدرچین تخم گذار دارم صبح دیدم قسمت بالایی نوک یکیشون زرشکیه انگار که لخته ی خون زیر پوست جمع شده باشه
  بعد چند ساعت گذشت رفتم دیدم یه قطره ی خیلی کوچیک انگار که خون باشه رو بینیش بود
  چکار کنم ؟ از بقیه باید جدا بشه ؟
  امکان داره به قفس خورده باشه و زخم شده

  • مدیریت سایت 17 اسفند 1399 / 3:52 ب.ظ

   بله جدا کنید تا منجر به کانیبالیسم نشه

 • عرفان 12 فروردین 1400 / 7:53 ب.ظ

  سلام ببخشید من دوتا بلدرچین دارم نمی دونم امروز چی دیدن یهویی سراشون رو به بالای قفس می کوبیدن تو خونه هم هستن حیوون دیگه ای هم نمی بینند بعد از این اتفاق که افتاد یکیشون که نزدیک اون یکی میشه اون یکی فرار می کنه بعد تازه این یکی که فرار می کنه حس می کنم پراش کامل در نیومده و همچنین از قبل نسبت به اون یکی دیگه خیلی دراز می کشید و می نشست

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:38 ب.ظ

   سلام لطفا قفسشون رو توی یک محیط آروم و بدون استرس قرار بدید و خودتون هم زیاد بهشون نزدیک نشید

 • نرگس 18 فروردین 1400 / 8:03 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر من دوتا بلدرچین ماده دارم دیشب گربه بهشون حمله کرده کمی از پرهای یکیشون رو کنده ولی زخمی نشدن حالا دوتاشون ترسیدن اصلا تکون نمیخورن آب و غذا هم نمیخورن چیکار کنم 😭😭😭😭😭

  • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:49 ب.ظ

   سلام کاری نیاز نیست انجام بدید فقط در دسترس گربه نباشن

 • Erfan 14 اردیبهشت 1400 / 12:36 ب.ظ

  سلام ببخشید من دوتا بلدرچین ماده و یکی نر دارم نزدیک یک ماهه که دارمشون وقتی خریدم ۵۰ روزه بودن ولی هنوز تخمی نذاشتن براشون خاک هم ریختم بهترین دون هم بهشون میدم میشه راهنمایی کنید درضمن استرس هم ندارن

  • مدیریت سایت 15 اردیبهشت 1400 / 10:57 ق.ظ

   سلام باید از قفس استاندارد استفاده کنید و خاک نیاز نیست، دان هم باید مخصوص بلدرچین تخمگذار باشه، دما رو هم باید بین ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتی گراد براشون مهیا کنید

 • روبینا 29 اردیبهشت 1400 / 7:57 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من یه بلدرچین پیدا کردم
  روزها توی باغچه آزاده و شب ها تو قفس میزارم
  امروزمتوجه شدم سرش زخم وخونیه
  علتش چیه و ایا نیاز هست ک ب دامپزشک مراجعه کنم؟

 • آرمین 13 خرداد 1400 / 11:02 ب.ظ

  باسلام وخسته نباشی میخاستم بگم لح زدن مکرر بلدرچین علتش چیه هر کاری میکنم بازم لح میزنه وچشماشو میبنده بنظرتون باید چیکار کنم ؟

 • محسن 3 تیر 1400 / 1:49 ب.ظ

  سلام.
  من یه بلدرچین نر دارم که خیلی خوب غذا میخورد ولی دوتا اتفاق افتاد یکی بلدرچین ماده مرد و من بهش کرم میل ورم دادم البته چند تا از شفیره های کرم میلورمم خورد.
  العان انگار بیناییش ضعیف شده مثلا غذا ۱۰ سانت ازش فاصله داره رو هوا نوک میزنه انگار فاصله خودش با غذا رو نمیتونه تنظیم کنه.خیلیم لاغر شده.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • محسن 3 تیر 1400 / 1:57 ب.ظ

  سلام.
  من یه بلدرچین نر دارم که خیلی خوب غذا میخورد ولی دوتا اتفاق افتاد یکی بلدرچین ماده مرد و دومی من بهش کرم میل ورم دادم البته چند تا از شفیره های کرم میلورمم خورد.
  العان انگار بیناییش ضعیف شده مثلا غذا ۱۰ سانت ازش فاصله داره رو هوا نوک میزنه انگار فاصله خودش با غذا رو نمیتونه تنظیم کنه.خیلیم لاغر شده.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • Saeedeh 14 تیر 1400 / 4:02 ب.ظ

  با سلام خدمت شما عزیزان من بلدرچینی دارم که فقط له له میزند و مدتی است اصلا صدایی ازش درنمیاد از چی میتونه باشه ؟؟؟

 • یارا 24 تیر 1400 / 7:12 ب.ظ

  سلام. من چند تا کبک دارم امروز پای یکیشون رو پلاک کردم از بعد از پلاک انگاری فلج شده رو زمین افتاده تکون نمیخوره چیکارش کنم. در ضمن چک کردم نشکسته پاهاش. جوجه دوماهه هست

 • امینی 3 آبان 1400 / 9:18 ق.ظ

  سلام
  دوتا بلدرچین ماده تخم گذار دارم از زمانی که جوجه بودن با هم بودند حالا که تخم میزارن کنار همدیگه نمیمونند یکیش مرتب به هرطرف می ره. دوست دارند که تنها باشند
  مورد دیگه اینکه دان نمیخورند من تخم مرغ آب‌پز رنده شده بهشون میدم و جگر مرغ و گوجه فرنگی. میخواستم بپرسم که آیا ممکنه عمرشون کوتاه بشه؟

 • محمد 6 فروردین 1401 / 0:35 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  بلدرچین های من از گربه ترسیدن و همش تو کارتون میمونن و خراکشون کم شده قبلا تو باغچه خاک بازی میکردن اما بعد دیدن گربه اصلا بیرون نمیان همش میترسن
  چیکار کنم استرسشون کم شه؟

  • طاعتی 6 فروردین 1401 / 3:24 ب.ظ

   سلام چند وقت از این اتفاق گذشته ؟

   • محمد 9 فروردین 1401 / 11:26 ق.ظ

    دو سه هفته ای میشه که این اتفاق افتاده ولی هنوز خیلی میترسن و حتی مارو میبینن از تری میرن تو کارتون

 • پدرام 24 اردیبهشت 1401 / 6:01 ب.ظ

  سلام
  من دوتا بلدرچین دارم فک کنم ی هفته اشون باشه
  از وقتی خریدم اوردمشون بعضی وقتا میرن ی گوشه هم دیگرو هُل میدن و فشار میدن این یعنی استرس دارن؟
  مشکلشون چیه؟

  • طاعتی 25 اردیبهشت 1401 / 3:40 ب.ظ

   این نشونه استرس هستش. محیط پرورش رو براشون ایده ال کنید

 • رامتین 22 تیر 1401 / 9:03 ق.ظ

  سلام خدمت شما. ممنونم از مطلب خوبتون. ۴ تا بلدرچین یکساله دارم، سه تا ماده و یک نر. داخل اتاق خودم در قفس جداگانه نگهداریشون می‌کنم. هرکدام داخل یک قفس. زیرا نر حمله می‌کرد و به جای جفت‌گیری چشم بقیرو هدف می‌گرفت حتی یکبار هم آسیب جدی به چشم ماده زد. با اینکه یکساله جدا هستند اما تازگی‌ها بلدرچین نر بشدت سروصدا می‌کنه، حتی شب هم ساکت نمیشه. می‌خواستم ببینم علت چیه؟
  یک دنیا سپاس.

  • طاعتی 22 تیر 1401 / 3:51 ب.ظ

   سلام نظر لطفتونه
   محیط پرورش این پرنده رو بررسی کنید

 • فرزانه 6 شهریور 1401 / 7:55 ب.ظ

  سلام، من دو تا جوجه بلدرچین خریدم، الان تقریبا ۷ الی ۱۰ روزه هستند. از اولین روزی که خریدم مشکل دارن، یا بیحالن، یا مدفوع آبکی دارند و یا اشتها ندارند، الان مشکلشون تقریبا حل شده ولی یکی از جوجه ها گویا مشکل بینایی داره و نمیتونه موقعیت دانه رو درست تشخص بده و جای اشتباه نوک میزنه، خیلی عصبیه، دور خودش میچرخه، و دیوانه دار دنبال غذا میگرده و خودشو به در و دیوار میکوبه.. آیا راهی برای درمانش هست؟
  در طول روز در اتاق بیرون نگهشون میدارم در دمای اتاق با مادر مصنوعی، و در شب هم داخل کارتن با نور و گرمای لامپ

  • طاعتی 14 شهریور 1401 / 3:23 ب.ظ

   به دامپزشک برای معالجه ش مراجعه کنید

 • بهراد 9 شهریور 1401 / 5:17 ب.ظ

  سلام من یک هفته پیش یک جفت بلدرچین خریدم ولی از روز اول یک گوشه باغچه نشستن و تکون نمیخرن زمانی که دون می ریزم ماده میاد و دون میخره ولی نر از جاش تکون نمیخره

  • طاعتی 14 شهریور 1401 / 3:21 ب.ظ

   طول میکشه به فضا عادت کنن اما به شرایط محیطی رو برای طندگی ایده الش بررسی کنید

 • فرشید 12 اسفند 1401 / 1:28 ق.ظ

  سلام تو خونه با بلدرچین بازی میکردم،یکم پرت کردم بالا ببینم پرواز میکنه رفت خورد به لوستر گردنش کج شد😢😢خیلی بامزه راه میره گردنشو میگره بالا کج میره😁😁چیکار کنم؟😕😓

 • امیر 24 فروردین 1402 / 4:08 ق.ظ

  سلام من یه کبک وحشی رو تازه ن خریدم و فکر کنم ۲ماهه هست خیلی سرش رو به سقف قفس میکوبه سرش خون اومده نمیدونم چیکار کنم لطفا پاسخگو باشید

  • مدیریت سایت 20 خرداد 1402 / 7:17 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، جهت رفع این مشکل لطفا از قفس کبک استفاده نمایید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *