بیماری نیوکاسل در بلدرچین و راه های درمان آن

دلایل تشکیل بیماری نیوکاسل در بلدرچین

جلوگیری از بیماری ها یکی از راه‌ هایی است که می تواند شما را به سودآوری در پرورش بلدرچین نزدیک تر کند. هر چقدر با بیماری‌ های مختلف در این پرنده بیشتر آشنا باشید، سوددهی بالاتری خواهید داشت. آشنایی شما می‌تواند از ضررهای احتمالی آینده جلوگیری کند. یکی از رایج ترین بیماری هایی که بین بلدرچین ها رواج داشته و نیاز به شناخته جامع تر دارد، نیوکاسل است. در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با دلایل تشکیل بیماری نیوکاسل در بلدرچین (newcastle disease in quail)، اثرات بیماری، شیوه انتقال بیماری و راه های پیشگیری و درمان بیماری نیوکاسل در بلدرچین آشنا کنیم.برای اطلاعات بیشتر در این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

دلایل تشکیل بیماری نیوکاسل در بلدرچین

بلدرچین ها از محدود پرندگانی اند که کمتر دچار بیماری می شوند. عدم مدیریت صحیح و حفظ بهداشت می تواند جزو اصلی ترین دلایل گرفتاری این پرندگان به انواع بیماری ها باشد. توجه نکردن به تغذیه و فضای پاکیزه برای زندگی کردن پرندگان باعث بروز هر نوع بیماری در پرندگان می شود.

برای اینکه تشخیص دهید گله بلدرچین ها دچار بیماری نیوکاسل شده باید به علائم این بیماری توجه کنید. برخی علائم بیماری نیوکاسل در بلدرچین عبارتند از: کسالت، اسهال زرد رنگ، بی اشتهایی و کز کردگی است. اگر در بلدرچین ها این علائم را مشاهده کردید حتما به بیماری نیوکاسل مشکوک باشید. هرچند برخی ممکن است به دلیل شباهت علائم این بیماری را با بیماریهای دیگر اشتباه بگیرند اما بدانید که در صورت بی توجهی به هرکدام از این موارد ضرر قابل توجهی گریبان گیر شما خواهد شد. اما علاوه بر این موارد گفته شده علائمی مانند: تورم سر و گردن، بال های افتاده و آویزان، کاهش تولید تخم، سرفه کردن و نفس نفس زدن و پیچ خوردگی سر و گردن به یک سمت بدن نیز می تواند از دیگر علائم این بیماری باشد.

اثرات بیماری نیوکاسل در بدن بلدرچین

محققان برای اینکه اثر بیماری های مختلف در پرندگان را مشاهده کنند به کالبدشکافی آن ها پرداخته اند. کالبد شکافی بلدرچین مبتلا به نیوکاسل نشان داده:

  1. اطراف سنگدان، کبد و کلیه های آن ها چربی بسته است.
  2. در درون بینی بلدرچین ها ترشحات چسبناک و چرکین دیده می شود.
  3. بلدرچین های مبتلا به نیوکاسل دچار پرخونی روده نیز شده اند.
  4. پیش معده این حیوان نیز دچار خونریزی شدید شده است.

ظاهر بلدرچین های مبتلا به نیوکاسل گواه این علائم نیست. حتی بلدرچین هایی که به بیماری نیوکاسل مبتلا شده اند، علائمی در اطراف نخاع، مغز، ریه ها و عصب ندارند.

اثرات بیماری نیوکاسل در بدن بلدرچین
اثرات بیماری نیوکاسل در بدن بلدرچین

بیشتر بخوانید: جوجه بلدرچین

شیوه انتقال بیماری نیوکاسل در بلدرچین

برای اینکه جلوی این آسیب بزرگ را بگیرید باید با شیوه ها انتقال این بیماری آشنا باشید. چون اگر پرنده ای به نیوکاسل مبتلا شد باید فورا آن را جدا کرده و از انتقال بیماری به سایرین جلوگیری شود. در این صورت درصد آسیب به گله پایین خواهد آمد.

مرکز اصلی این ببیماری واژن بلدرچین ها است. این بیماری از طریق مدفوع آلوده و ترشحاتی که از این قسمت پرنده خارج می شود می تواند به مابقی پرندگان سرایت کند. پرنده مبتلا شده دچار اختلال در دستگاه عصبی و دستگاه گوارش می شود. در صورتی که عوامل بهداشتی به خوبی رعایت نشود، تمامی گله به سرعت به بیماری نیوکاسل دچار خواهند شد.

مهمترین اصل در جلوگیری در انتقال بیماری نیوکاسل در بلدرچین ها

مهمترین اصل در جلوگیری در انتقال بیماری نیوکاسل در بلدرچین ها، مدیریت صحیح پرورش دهندگان است. میزان توجه آنها به پرندگان درصد تلفات را مشخص خواهد کرد. برای این کار می توانید از قفس بلدرچین استفاده کنید.

راه های پیشگیری و درمان بیماری نیوکاسل در بلدرچین

در هر زمینه ای باید تلاش کنیم تا مشکلی گریبان گیرمان نشود. یا به عبارت دیگر پیش گیری بهتر از درمان است. برای پرورش بلدرچین نیز باید تا حدی که ممکن است جلوی ابتلای بلدرچین ها به بیماری نیوکاسل را بگیریم. زیرا نیوکاسل از بیماری هایی است که هیچ درمان مشخصی ندارد. اما از طریق برخی واکسن ها و رعایت چند اصول می توان این حیوانات را از گرفتاری در این بیماری در امان نگه داشت.

  1. محل نگهداری این پرندگان باید تمیز باشد. علاوه بر این هر چند روز یکبار محل زندگی آن ها را از بلدرچین خالی کرده و آن جا را ضد عفونی کنید.
  2. واکسن بیماری نیوکاسل را در آب حل کنید و به آن ها بخورانید.
  3. اگر بلدرچینی مبتلا به نبوکاسل از بین رفت، لاشه آن را بسوزانید یا با اهک در خاک دفن کنید.
  4. بلدرچین بیمار را از گله حذف کنید و در جایی به تنهایی قرنطینه کنید.از ورود پرندگان دیگر و حشرات مزاحم به محل نگهداری بلدرچین ها جلوگیری کنید.
  5. اجازه ندهید هر فردی وارد سالن نگهداری بلدرچین ها شود. همچنین در جلوی درب ورودی مواد ضد عفونی کننده قرار دهید تا هنگام ورود و خروج کاملا از آلودگی در امان باشید.

با رعایت کردن موارد گفته شده نگران آسیب رسیدن به کسب و کار خود نباشید.

راه های پیشگیری و درمان بیماری نیوکاسل در بلدرچین
راه های پیشگیری و درمان بیماری نیوکاسل در بلدرچین

بیشتر بخوانید: ۷ راز مهم در مورد دان بلدرچین که اگر ندانید ضرر میکنید!

آیا بیماری نیوکاسل به انسان سرایت می کند؟

این سوال بسیاری از پرورش دهندگان بلدرچین و سایر پرندگان دیگر است که آیا ممکن است انسان ها نیز به بیماری نیوکاسل مبتلا شوند یا خیر؟ در صورت مدیریت ناصحیح و عدم توجه کافی به بهداشت می توانید شاهد مبتلای خود به این بیماری باشید. عفونت ها چشمی برخی کارگران مزرعه ها مهر تاییدی بر صحت این مطلب است. اما اگر نکات گفته شده را به خوبی رعایت کنید و در حفظ سلامت پرندگان حساسیت به خرج دهید، راه های نفوذ این بیماری به بدن شما بسته خواهد شد.

شما برای ما از بیماری نیوکاسل در بلدرچین بنویسید

در تیم پرآور صنعت سعی کردیم مفید ترین مطالب را راجب بیماری نیوکاسل در بلدرچین برای شما ارائه دهیم. امیدواریم با رعایت این نکات گفته شده اطلاعات مورد نیازتان را برای شما فراهم کرده باشیم و باعث رونق کسب و کارتان و همچنین کاهش ضرر و زیان کسب و کار شما شویم. چنانچه نسبت به بیماری نیوکاسل در بلدرچین و راههای درمان آن آشنایی بیشتری دارید می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالاتی که در این باره در ذهنتان نقش می‌بندد را از پشتیبانان سایت پراور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت پراور صنعت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

چرا بلدرچین به بیماری نیوکاسل مبتلا می شود؟

توجه نکردن به تغذیه و فضای پاکیزه برای زندگی کردن پرندگان باعث بروز هر نوع بیماری در پرندگان می شود.

شیوه انتقال بیماری نیوکاسل در بلدرچین چیست؟

مرکز اصلی این ببیماری واژن بلدرچین ها است. این بیماری از طریق مدفوع آلوده و ترشحاتی که از این قسمت پرنده خارج می شود می تواند به مابقی پرندگان سرایت کند.

آیا بیماری نیوکاسل به انسان سرایت می کند؟

در صورت مدیریت ناصحیح و عدم توجه کافی به بهداشت می توانید شاهد مبتلای خود به این بیماری باشید

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *