۱۱ تکنیک منحصر به فرد برای افزایش تخمگذاری مرغ

راه کارهای افزایش تخم گذاری مرغ

پرورش مرغ تخم گذار یکی از کسب و کارهای پر سود و پر طرفدار در کشور است که صاحبان سرمایه علاقه زیادی برای شروع این کسب دارند. علاقه مندانی که مایلند تا در این زمینه به فعالیت بپردازند، باید شرایطی را ایجاد کنند تا بتوانند سودآوری خود را به چندین برابر افزایش دهند. یکی از راه های افزایش سوداوری افزایش تخمگذاری در مرغ (ways to increase laying hens) است. در برخی از موارد بسیاری از پرورش دهندگان مرغ به دنبال راه های افزایش تخم گذاری مرغ ها هستند. باید بدانیم که چندین عامل به صورت همزمان باید رعایت شود تا تخم گذاری مرغ افزایش یابد. با افزایش روند تخم گذاری طیور رونق مثبتی در کسب و کار شما ایجاد خواهد شد. برای اینکه با راه های افزایش تخم گذاری در مرغ آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما در وب سایت پرآور صنعت همراه باشید. مطالعه این مطلب به 8 دقیقه زمان نیاز دارد.

راه های افزایش تخمگذاری مرغ را بیشتر بشناسید

همانطور که گفتیم چندین عامل در کنار یکدیگر می توانند در کاهش و یا افزایش میزان تخمگذاری در مرغ نقش مستقیم داشته باشند. می دانید که میزان تخم گذاری تاثیر بسیاری در سود کسب و کار دارد. هرچه میزان تخم گذاری در مرغ ها بیشتر باشد، سود حاصله نیز بیشتر است. حال می خواهیم در این بخش به بررسی این عوامل و راه های افزایش تخم گذاری مرغ بپردازیم.

راه کارهای افزایش تخمگذاری مرغ
راه کارهای افزایش تخمگذاری مرغ

بیشتر بخوانید: ۵ عامل موثر بر کیفیت تخم مرغ

کنترل بیماری

بیماری یکی از مواردی است که در صورت توجه نکردن حتی می تواند تخم گذاری در مرغ ها را متوقف کند. بیماری های مختلف می توانند با نفوذ به گله مرغ ها آن ها را گرفتار کنند و تخم گذاری آن ها را کاهش دهند. بدن یک مرغ بیمار در هنگام بیماری بسیار ضعیف می شود و توانایی دفع بیماری را نیز از خود ندارد و برای تخم گذاری مرغ باید کاملا در سلامت باشد تا بتواند تخم گذاری مناسبی داشته باشد.

در صورتی که در گله مرغ ها شاهد ی مرغ بیمار بودید، فورا آن را از محل تخم گذاری خارج کرده و برای مدتی آن را قرنطینه کنید. همچنین محل تخم گذاری این مرغ بیمار را ضد عفونی کنید تا بیماری به سایرین گله سرایت نکند. پس از ابتلای یک مرغ به بیماری آن را واکسن های مشخص شده تحت کنترل دامپزشک درمان کنید تا قدرت تخم گذاری آن مرغ به مرور زمان برگردد.

تغذیه مهمترین عامل افزایش تخمگذاری در مرغ

حال می خواهیم در مورد یکی از مهم ترین راه های افزایش تخم گذاری مرغ برایتان صحبت کنیم. تغذیه مهم ترین عاملی است که می تواند به روند تخم گذاری مرغ ها کمک کند. این طبیعی است، مرغ هایی که با یک جیره غذایی ساده تغذیه می شوند میزان تخم گذاری پایین تری در طول هفته داشته باشند. مرغ هایی که در برنامه غذایی آن ها تنها آّب و نان قرار دارد، میزان تخم گذاری شان در هفته بین 2 الی 3 تخم است.

تغذیه مهمترین عامل افزایش تخم گذاری در مرغ
تغذیه مهمترین عامل افزایش تخم گذاری در مرغ

بیشتر بخوانید: انواع روش های پرورش مرغ تخمگذار

برای افزایش تخمگذاری مرغ باید به این قسمت اهتمام بیشتری ورزید. یک مرغ برای داشتن میزان تخم گذاری ایده آل باید جیره غذایی به خصوصی (کنسانتره) داشته باشد. اگر قصد دارید با کمک تغذیه، میزان تخم گذاری مرغ را افزایش دهید، باید این پرندگان را به مصرف مواد غذایی پر پروتئین و حاوی کلسیوم عادت دهید. انواع دانه ها مانند: ذرت، سویا و سایر حبوبات می توانند منبع خوبی برای این پروتئین و کلسیم باشند. علاوه بر این موارد، کاهو نیز یک منبع سرشار از کلسیم است که می تواند تاثیر بسزایی در افزایش تخم گذاری مرغ بگذارد. تغذیه را در راه های افزایش تخم گذاری مرغ در الویت قرار دهید.

تاثیر محل زندگی در تخم گذاری مرغ

در بسیاری از شرکت های پرورش مرغ شاهد این بوده ایم که مرغ ها با توجه به داشتن تغذیه مناسب و عدم ابتلا به بیماری میزان تخم گذاری مناسبی از خود ارائه نداده اند. دلیل این امر مناسب نبودن فضای محل زندگی این پرندگان بوده است. اما این مشکل را شرکت پرآور صنعت با تولید قفس مرغ مخصوص این پرنده بر طرف کرده است. شما می توانید با خرید این قفس های ایده آل، شرایط مناسب برای تخم گذاری مرغ ها را فراهم کنید. این قفس ها دمای محیطی مناسب برای تخم گذاری را فراهم می کنند. برای اینکه یک مرغ بتواند به راحتی تخم گذاری کند باید دمای محصیلی محیط مناسب باشد. دمای ایده آل برای تخم گذاری این پرندگان بین 22 الی 27 درجه سانتیگراد است.

مهمترین عوامل در افزایش تخم گذاری مرغ
مهمترین عوامل در افزایش تخم گذاری مرغ

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ تخمگذار به سبک آمریکایی ها !

قفس های تولیدی شرکت پرآور صنعت با در نظر گرفتن تمامی شرایط مناسب، این امکان را برای نگهداری مرغ ها فراهم کرده است. با سیستم های گرمایشی که در این قفس ها وجود دارد، راه مناسبی را برای افزایش تخم گذاری مرغ ایجاد کرده است. علاوه بر دما، میزان روشنایی از عوامل دیگری است که می تواند در کاهش یا افزایش تخم گذاری این پرندگان موثر باشد. برای اینکه میزان تخم گذاری مرغ ها کاهش پیدا نکند شما باید برای آن ها 14 الی 17 ساعت روشنایی را در نظر بگیرید. این نکته نیز از مواردی است که توجه نکردن به آن می تواند باعث کاهش تخم گذاری در مرغ ها شود.

تاثیر لانه در میزان تخم گذاری مرغ ها

لانه محل زندگی این پرندگان یکی از راه های مناسب و ظریف برای افزایش تخم گذاری در این پرندگان است. مرغ ها برای اینکه به تخم گذاری ترغیب شوند باید در محلی که تصمیم به تخم گذاری دارند احساس راحتی کنند. برای این کار شما باید کف لانه این پرندگان را با استفاده از گیاهان نرم، پشم شیشه و یا خاک بپوشانید تا مرغ ها به هنگام تخم گذاری احساس راحتی کنند. هر چقدر لانه این پرندگان گرمتر و راحت تر باشد آن ها بیشتر برای تخم گذاری ترغیب می شوند.

اجرای دوره تولک

برای این که بتوانید بهترین نتیجه گیری را از تخمگذاری مرغ داشته باشید، باید به این امر توجه کنید که هر چقدر تعداد دفعات تخم گذاری مرغ بالاتر رود، تعداد تخم تولید شده کمتر خواهد شد. یک مرغ به طور طبیعی در هفته ۵۵ تا ۶۵ تخم از خود به جای میگذارد. برای اینکه کیفیت و تعداد تخم مرغها کم نشود، بسیاری از پرورش دهندگان از دوره تولک استفاده می کنند. دوره تولک به این صورت است که مرغ از دوره تخم گذاری خارج شده و به خود استراحت می دهد تا بتواند مجدداً قوای قبلی خود را به دست آورد. این دوره حدود 1 تا 2 ماه زمان می برد. با استفاده از این دوره بعد از یک یا دو ماه مرغ های شما می تواند کیفیت تخمگذاری گذشته را داشته باشند. توجه داشته باشید با توجه به شرایط بازار دوره تولک را اجرایی کنید، زیرا ممکن است در برخی از موارد به کسب و کار شما لطمه بزند. از خصوصیات بارز دوره تولک تولید تخم مرغ های بزرگتر نسبت به دوره های قبل می باشد.

 نمک در تغذیه مرغ ها را جدی بگیرید

یکی از روش های افزایش تخمگذاری مرغ استفاده از نمک مناسب در جیره غذایی آنهاست. مرغ های تخمگذار همانند سایر موجودات بر روی زمین به نمک احتیاج دارند. توجه داشته باشید چنانچه نمک را از لیست غذایی مرغ ها حذف نمایید، تولید تخم مرغ به شدت با کاهش روبرو می شود. نمک مورد نیاز مرغ های تخمگذار به شکل کلسیم است. نمک های مورد نظر برای مرغ ها باید فاقد ید باشد.

آب یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش تخم گذاری مرغ

یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش تخم گذاری مرغ می شود، آب است. بسیاری از پرورش دهندگان به تغذیه مرغ توجه ویژه ‌ای دارد، اما هرگز به آب مصرفی مرغ توجه نمی کنند. توجه داشته باشید که حجم بالایی از بدن مرغ را آب تشکیل می دهد و باید در اکثر مواقع آب تمیز و بهداشتی در دسترس آنها برای آشامیدن وجود داشته باشد. دائماً به آبخوری ها سر بزنید، در فصل زمستان مراقب یخ زدگی لوله های آبخوری باشید و آب تمیز و گوارا برای مرغ ها فراهم کنید.

نور مناسب باعث افزایش تخمگذاری مرغ ها می شود!!!

عامل بعدی که می‌ تواند بر افزایش تخم گذاری مرغ تاثیر باشد، نور است. مرغ تخمگذار در روز باید ۱۴ ساعت نور در اختیار داشته باشد. منظور از در اختیار داشتن نور فقط نور خورشید نیست، بلکه می توانید با استفاده از پروژکتورها و لامپ ها نور مصنوعی ایده‌آل ‌مرغ ‌ها را به وجود بیاورید. توصیه می‌کنیم با استفاده از ابزار نورسنج نور سالن مورد نظر را اندازه گیری نمایید تا نور محل زندگی مرغ ها کم و زیاد نباشد.

جمع آوری تخم مرغ ها در زمان های مناسب

توصیه می کنیم برای این که تخم مرغ های تولید شده توسط مرغ ها در امان باشند، آنها را به صورت روزانه جمع آوری کنید. مرغ ها معمولاً از سر کنجکاوی و گرسنگی تخم مرغ های خود را شکسته و آن را میل می‌کنند و همین هم باعث کاهش تخم گذاری مرغ می شود. در برخی از مواقع ممکن است تخم مرغ دچار آلودگی و یا شکستگی شود. جمع آوری به موقع تخم ها باعث افزایش تخم گذاری مرغ می شود.

دور کردن عوامل استرس زا

محیط پرورش مرغ علاوه بر دوری از بیماری ها و بهداشتی بودن باید دور از عوامل استرس زا باشد. ترس می‌تواند تاثیر زیادی بر تخم گذاری مرغ ها داشته باشد. هرگاه بتوانید عوامل استرس زا را در محیط پرورش مرغ ها کنترل کنید با افزایش تخمگذاری مرغ همراه خواهید بود. عواملی مانند گرمای بیش از حد، سرمای بیش از اندازه، تغییرات دمایی و رطوبت بسیار زیاد، سر و صداهای ناهنجار و سایر عوامل که باعث ترس مرغ ها شود را از مرغ ها دور کنید.

خواب مرغ را جدی بگیرید

یکی از مهم‌ترین عواملی که می ‌تواند باعث افزایش تخمگذاری شود، خواب کافی و مناسب است. همانطور که روشنایی یا نور مرغها را در طول روز به صورت ۱۴ ساعته فراهم می کنید باید شرایط را فقط سازید تا مرغ ها بتوانند ۸ ساعت خواب مفید داشته باشند.

شما برای ما از عوامل موثر بر افزایش تخمگذاری مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را به طور کامل با عوامل افزایش تخمگذاری مرغ آشنا کردیم. توجه کنید که رعایت هر یک از این راه ها به تنهایی نمی تواند تاثیر مثبتی در افزایش تخمگذاری مرغ ها داشته باشد. بنابراین ضروری است که شما تمامی این عوامل را در کنار هم رعایت کنید تا به سود کسب و کار شما و فروش بیشتر تخم مرغ منجر شود. توصیه می‌کنیم عواملی مانند تغذیه، آب، نور و محیط زندگی را برای داشتن تخمگذاری بیشتر جدی بگیرید. چنانچه تخم گذاری مرغ دچار افت شدید شد می‌تواند با نظر یک دامپزشک از مکمل ها و داروها استفاده کنید. چنانچه شما شیوه دیگری را برای افزایش تخمگذاری مرغ در پیش گرفته ‌اید می‌توانید آن را از طریق سایت نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین از این طریق می توانید سوالات خود را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت بپرسید. پشتیبان سایت پرآور صنعت سعی می کنند در اسرع وقت به سوالات شما به صورت جامع و تخصصی پاسخ دهند.

سوالات متداول

مهمترین عامل افزایش تخمگذاری در مرغ چیست؟

تغذیه

برای افزایش تخمگذاری مرغ قفس را انتخاب کنیم یا بستر؟

قفس. برای اگاهی با دلایل انتخاب قفس این مطلب را مطالعه کنید

خواب کافی و مناسب برای مرغ در شبانه روز برای افزایش تخمگذاری چقدر است؟

مرغ باید ۸ ساعت خواب مفید داشته باشند

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۳ دیدگاه
 • محمد روحانی 2 آذر 1400 / 7:09 ب.ظ

  سلام در یک کیلو دان مرغ تخمگذار چه مقدار نمک ترکیب کنیم و آیا روزانه باید نمک بدهیم؟

  • طاعتی 3 آذر 1400 / 3:37 ب.ظ

   سلام کاملا بستگی به وزن و سن مرغ شما بستگی داره

   • میلاد 16 آذر 1400 / 5:17 ب.ظ

    سلام ببخشید
    من ۳ تا مرغ دارم با یک خروس
    خروس از ۳ ماهگی شروع به خوندن کرد و با مرغ ها جفت شد حالا ۳ تا مرغ من ۴ ماهه هستن و ۳ تا شون دارن تخمکذاری میکنن این که اشکال نداره انقدر زود تخمگذاری میکنن جا و غذا شون هم عالیه

    • طاعتی 20 آذر 1400 / 2:34 ب.ظ

     سلام نه هیچ مشکلی وجود نداره

 • امید 1 شهریور 1401 / 9:56 ق.ظ

  سلام من ۲۵تا مرغ دارم دوتاش فقط تخمگذاری میکنن .الان ۴ماهه که خریدمشون .کاهو خیلی زیاد میدم .گندم و نان خشک . چکار کنم که تخمگذاری کنن

  • طاعتی 1 شهریور 1401 / 3:26 ب.ظ

   سلام بهشون غذای مخصوص مرغ بدید

  • مهدی 4 خرداد 1402 / 0:13 ق.ظ

   سلام تا دوهفته اصلا بهشون غذای خیس وسبزیجات نوید فقط دون خشک مثل ذرت گندم دان پارس بدیدتخم میکنن

 • arshia 24 مرداد 1402 / 6:37 ب.ظ

  سلام من یه تعداد جوجه مرغ و مرغ تخمگذار دارم براشون دانه پرسی مخصوص گرفتم ولی نمی خورند چکار کنم عادت کنند و مصرف کنند.

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 1:27 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، کم کم با تغذیه قبلی ترکیب کنید بصورتی که روزانه ۲۰ درصد از تغذیه قبلی کم کنید و دان را افزایش دهید تا به ۱۰۰ درصد برسد.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

 • پویا 13 شهریور 1402 / 9:54 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت همه ممنون میشم بگید راهی وجود داره که مرغمونو کرچ کنیم یا احتمال کرچ شدنشو بالا ببریم

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 1:23 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، خیر کرچ شدن در فصل مخصوص صورت میگیرد و بصورت مصنوعی نمیتوان کاری انجام داد.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

 • ماهان هستم 2 مهر 1402 / 5:04 ب.ظ

  سلام ۲۷عددمرغ تخمگذاردارم روزی ۵الی ۶عددتخم میذارن دان پارس گندم وذرت بهشون میدم گاهی هم سبزی داروی تقویتی هم دادم چکار کنم که تخم بذارن ؟

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 12:38 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، بررسی بفرمایید که دمای محیط پرورش هم مناسب هست یا خیر؟
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *