ستر و هچر چیست؟

ستر و هچر چیست؟

اگر با جوجه کشی آشنا باشید، حتماً کلمه ستر و هچر (setter and hatcher) را شنیده اید. در مقاله های مختلف ستر و هچر به طور مجزا تعریف شده و مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه مقالات گذشته می‌توانست مخاطبین را گمراه کند از این رو سعی کردیم در این متن این کلمات را برای شما به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم و مهمترین عوامل در هنگام اجرای ستر و هچر را برای شما بیان کنیم. اگر دوست دارید بدانید ستر و هچر چیست؟، چه کاربردهایی دارد؟  در این مطلب با پراور صنعت  همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی همین مسئله بپردازیم. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

هچر
هچر

حتما بخوانید : آموزش ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی + [ نکات مهم و ضروری ]

ستر چیست ؟

حتما میدانید که طول دوران جوجه کشی در همه پرنده ها یکسان نمی باشد، در طول مدت مختلف، دما و رطوبت باید کنترل شود و تخم های نطفه دار در دما و رطوبت مناسب قرار گیرند. در این مدت، دستگاه جوجه کشی اقدام به چرخاندن تخم های نطفه دار میکند، این مدت زمان که تخم ها در مرحله چرخش هستند را ستر میگویند. مدت زمان ستر در پرندگان مختلف متفاوت است. پس ستر، مرحله اول است و در این مرحله دما باید بالا باشد، معمولا در حدود 27 تا 30 درجه و رطوبت کم است. این مرحله چرخش مخصوص خود را دارد، برای مثال در مرغ معمولا ستر به 18 روز اول گفته میشود. از بین ستر و هچر معنی و مفهوم ستر را متوجه شدید، حال نوبت هچر است.

هچر چیست ؟

خب با مراحل اول جوجه کشی آشنا شدیم، معنی ستر را فهمیدیم، فهمیدیم که طول دوران چرخش تخم های نطفه دار در دستگاه را ستر میگویند. هچر هم سه روز آخر است، وقتی که جوجه ها آماده خارج شدن هستند، در این مرحله تخم ها را داخل سبد هچر میگذارند تا جوجه ها راحت از تخم خارج شوند. معمولا در دوران هچر، دما را کم و رطوبت را زیاد میکنند. به خوبی با معنی ستر و هچر آشنا شدید، حال به سراغ دیگر ویژگی های لازم در آنها می رویم.

مسئله رطوبت در ستر و هچر

حالا که با ستر و هچر آشنا شدید، بیایید نگاهی به مسئله رطوبت بیاندازیم. در دوران ستر، جوجه در داخل تخم به حد کافی آب و رطوبت دارد و اگر بیش از اندازه رطوبت داده شود ممکن است خفه شود، به همین دلیل به میزان رطوبت کمتری نیاز داریم و به میزان دمای بالاتری نیاز است، ولی در مرحله هچر قضیه برعکس میشود. در دوران هچر چون جوجه قصد خارج شدن دارد، باید تخم را نرم کنیم تا راحت خارج شود به همین دلیل به رطوبت بالاتری نیاز داریم.

نیاز به چرخش در مرحله ستر

ستر و هچر، دو مرحله از دستگاه جوجه کشی میباشد. در مرحله ستر، در طول 24 ساعت تخم نطفه دار 6 بار چرخش آهسته و منظم خواهد داشت. این چرخش فقط در دوران ستر مورد نیاز است.

دستگاه ستر و هچر همزمان

یکی از مسائلی که باید به آنها بپردازیم دستگاه ستر و هچر همزمان است. یعنی دستگاه به صورت همزمان شرایط ستر و هچر را فراهم میکند. برخی از دستگاه ها هم به صورت ستر و هچر غیر هم زمان هستند. یعنی در شرایط ستر، دستگاه موقعیت ستر را آماده میکند. وقتی تخم به مرحله هچر رسید، با انتخاب هچر عملیات مربوط به هچر را انجام میدهد. در دستگاه ستر و هچر غیر همزمان، دستگاه نمیتواند همزمان شرایط را برای ستر و هچر فراهم کند.

دستگاه هچر و ستر
دستگاه هچر و ستر

حتما بخوانید : انواع دستگاه جوجه کشی مرغ

دسته بندی دستگاه های جوجه کشی

به صورت کلی اگر بخواهیم دستگاه های جوجه کشی را طبقه بندی کنیم، به سه دسته عمده تقسیم میکنیم. هر یک از سه دسته عمده خود به دو بخش تقسیم میشود :

یا ستر و هچر همزمان است، یا ستر و هچر غیر هم زمان می باشد.

دسته اول دستگاه جوجه کشی مینی یا خانگی

دسته اول دستگاه جوجه کشی مینی یا خانگی نام دارد، این دستگاه ها ظرفیت کمی دارند. معمولا ظرفیت این دستگاه ها کمتر از 150 تخم جوجه است که مناسب منزل و خانه میباشد. این دستگاه ها به صورت ستر و هچر همزمان و غیر همزمان در بازار موجود میباشند که شما میتوانید اقدام به تهیه آنها بکنید.

دسته دوم، مدیوم یا نیمه صنعتی

دسته دوم، مدیوم یا نیمه صنعتی نام دارند، این دسته ها هم مدل ستر و هچر هم زمان و غیر هم زمان دارند، این دستگاه ها معمولا ظرفیت بیشتری نسبت به دسته اول دارند. این مدل ها چیزی در حدود دو هزار تخم ظرفیت دارند که در کارگاه های کوچک می توان از آنها استفاده کرد.

دسته سوم نیز دستگاه های جوجه کشی صنعتی

دسته سوم نیز دستگاه های جوجه کشی صنعتی می باشند، ظرفیت این دسته بالای دو هزار است. برای این مدل از دستگاه های جوجه کشی ستر و هچر هم زمان مفید میباشد که البته در بازار مدل ستر و هچر هم زمان و غیر هم زمان این دستگاه ها هم وجود دارد.

 قیمت دستگاه هچر

دستگاه با توجه به انواع مختلف آن می تواند هزینه های گوناگونی را برای شما در داشته باشد. در هنگام خرید دستگاه هچر حتماً به قیمت آن توجه کرده و آن را از سایت های معتبر ارائه کننده هچر خریداری نمایید. هر چقدر این دستگاه دارای کیفیت بهتری باشد قیمت بالاتری نیز را به خود اختصاص می‌دهد. برای به دست آوردن قیمت دستگاه هچر می توانید در سایت های مختلف ارائه کننده سر بزنید و انواع آن را با یکدیگر بسنجید.

شما برای ما از ستر و هچر بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت به طور کامل ستر و هچر را به زبان ساده برای شما تعریف کردیم. همچنین به پرسش ذهنی شما مبنی بر اینکه ستر و هچر چیست؟ به طور کامل پاسخ دادیم.  چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده خالی دید، می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین از این طریق می توانید سوالات ذهنی خود درباره ستر و هچر را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت بپرسید. آنها در اسرع وقت به سوالات شما به طور کامل پاسخ می دهند.

سوالات متداول

ستر چیست ؟

طول دوران چرخش تخم های نطفه دار در دستگاه را ستر میگویند.

بازه زمانی ستر به چه صورت است؟

در مرحله ستر، در طول 24 ساعت تخم نطفه دار 6 بار چرخش آهسته و منظم خواهد داشت.

دسته بندی دستگاه های جوجه کشی به چه صورت است؟

دستگاه جوجه کشی مینی یا خانگی، مدیوم یا نیمه صنعتی، دستگاه های جوجه کشی صنعتی

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *