میزان غذای مصرفی مرغ

میزان غذای مصرفی مرغ

میزان غذای مصرفی مرغ و اهمیت آن

در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان غذای مصرفی مرغ بپردازیم. اصلا غذای مرغ چیست؟ چه اهمیتی دارد که بدانیم میزان غذای مصرفی مرغ چقدر است؟

عوامل متعددی در میزان غذای مصرفی تاثیرگذار هستند که در این مقاله به بررسی همه این عوامل هم خواهیم پرداخت. از جمله عواملی که به بررسی آنها خواهیم پرداخت، سن مرغ میباشد که در میزان غذای مصرفی بسیار تاثیر گذار است. با ما همراه باشید…

دان مصرفی مرغ
دان مصرفی مرغ

حتما بخوانید : مرغ از چه سنی شروع به تخمگذاری میکند؟!

میزان غذای مصرفی مرغ از ابتدای تولد تا پایان کشتار

در این بحث، مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه شود، نژاد مرغ میباشد. میزان دان مصرفی در مرغ ها بستگی به سن آنها هم دارد و جدولی در این زمینه طراحی شده است که میزان دان مصرفی مرغ از تولد تا کشتار را نشان میدهد.

در این جدول غذای مرغ به سن مرغ بستگی داشته و بر اساس وزن کشی، مقدار غذای مصرفی اعلام میگردد. اما یک باور غلط در صنعت مرغداری وجود دارد که در ادامه میخواهیم این مسئله را بررسی کنیم.

یکی از باورهای غلطی که وجود دارد این است که هر چه به جوجه ها غذای بیشتری بدهیم برای جوجه ها مفیدتر میباشد. این تصور غلطی است، در واقع با بالا رفتن میزان مصرف دان در پرندگان، مرغ ها چاق شده و میزان تخمگذاری آنها هم کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. وزن مرغ ها باید به صورت زیر باشد :

از سن یک ماهگی، وزن آنها باید تقریبا 250 تا 300 گرم باشد. در 2 ماهگی، وزن مرغ باید بین 600 تا 700 گرم باشد. در 3 ماهگی یک کیلو و بعد از آن تقریبا 1 کیلو و 300 گرم باشد. بالا و پایین بودن وزن مرغ در سنین مختلف را میتوانید با وزن کشی تشخیص داده و سپس برنامه غذایی تنظیم کنید.

لذا میزان غذای مصرفی مرغ باید به گونه ای باشد که وزن مرغ از این موارد ذکر شده بیشتر یا کمتر نشود.

حتما بخوانید : غذای کبک در قفس

عوامل موثر در میزان غذای مصرفی مرغ

برای اینکه میزان غذای مصرفی مرغ را بدانیم باید قبل از آن یک سری مسائل را در نظر بگیریم. از جمله :

سن مرغ، نژاد مرغ، میزان رشد، میزان تحرک، کیفیت غذا، طعم غذا و…

علاوه بر موارد فوق، یکی از حساس ترین مسائلی که مطرح است سطح انرژی جیره مرغ است که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

نژاد های مختلف مرغ
نژاد های مختلف مرغ

حتما بخوانید : دلایل فلج شدن مرغ و خروس

میزان پروتئین و ویتامین های مورد نیاز درغذای مرغ

جیره ای که در اختیار مرغ قرار میدهید باید دارای ویتامین و پروتئین مناسب باشد. به طور کلی، 16 درصد پروتئین، 2.5 درصد کلسیم، پودر ماهی، ذرت، و… باید در جیره غذایی مرغ گنجانده شود تا مرغ شما در سلامت کامل باشد.

فراموش نکنید که در صورتی که این میزان پروتئین در غذای مرغ نباشد، شما شاهد کاهش تخمگذاری و همچنین کاهش رشد مرغ ها خواهید بود. بهتر است برای اینکه دقیقا بدانید میزان غذای مصرفی مرغ چقدر است، از پنجمین هفته به بعد اقدام به وزن کشی جوجه ها کنید.

در کل ترکیبات غلات، مواد معدنی، ویتامین ها، سایر مکمل های غذایی و … میتواند یکی از بهترین غذاها برای رشد جوجه و مرغ شما باشد.

ویتامین های مورد نیاز در غذای مرغ
ویتامین های مورد نیاز در غذای مرغ

حتما بخوانید : پرورش مرغ تخمگذار به سبک آمریکایی ها

شرایط غذایی و دان مرغ

همانطور که اشاره شد فقط دانستن اینکه مواد غذایی مورد نیاز مرغ چیست کافی نمیباشد، باید در جریان شرایط غذایی و دان مرغ هم باشیم. منظور از شرایط غذایی و دان مرغ، در واقع موادی هستند که باید در غذا باشند و یا اضافه گردند.

البته دانستن شرایط غذایی نیازمند دانستن سن مرغ است، سن مرغ از راه های مختلفی تشخیص داده میشود. با وجود همه این مسائل، پیگیری سن مرغ از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است.

البته این مسئله فرآیند پیچیده ای ندارد و شما میتوانید با چند آزمایش ساده به سن مرغ پی ببرید. یکی از این آزمایشات بررسی دور چشم مرغ است، معمولا رنگ دور چشم مرغ نشان دهنده سن آن نیز میباشد.

همچنین میتوانید به چین و چروک اطراف چشم مرغ دقت کنید.

از راه های دیگر تشخیص سن مرغ میتوان توجه به پرهای مرغ را مد نظر قرار داد. در هر صورت، با توجه به سن مرغ، جیره غذایی مناسب مرغ را یافته و تلاش کنید در این جیره به میزان کافی پروتئین، ویتامین، کلسیم، و سایر مواد مورد نیاز مرغ وجود داشته باشد.

میزان غذای مصرفی مرغ در پرورش این پرندگان اهمیت دارد. در این مقاله نیز به بررسی همین مسئله پرداختیم. تلاش کنید بر اساس سن و نژاد مرغ میزان غذای مصرفی مرغ را کنترل کنید.

با وزن کشی، کنترل بیشتری روی غذای مورد نظر مرغ خواهید داشت. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در مقالات بعدی درباره جیره های غذایی مرغ هم مفصل بحث خواهیم کرد.

جیره غذایی مرغ تخمگذار
جیره غذایی مرغ تخمگذار

حتما بخوانید :چگونه یک دستگاه جوجه کشی ساده و ارزان بسازیم؟!

سوالات متداول

عوامل موثر در میزان غذای مصرفی مرغ چیست؟

سن مرغ، نژاد مرغ، میزان رشد، میزان تحرک، کیفیت غذا، طعم غذا

میزان پروتئین و ویتامین های مورد نیاز درغذای مرغ چقدر است؟

جیره ای که در اختیار مرغ قرار میدهید باید دارای ویتامین و پروتئین مناسب باشد. به طور کلی، 16 درصد پروتئین، 2.5 درصد کلسیم، پودر ماهی، ذرت، و… باید در جیره غذایی مرغ گنجانده شود تا مرغ شما در سلامت کامل باشد.

نبود پروتئین چه عواقبی دارد؟

فراموش نکنید که در صورتی که این میزان پروتئین در غذای مرغ نباشد، شما شاهد کاهش تخمگذاری و همچنین کاهش رشد مرغ ها خواهید بود. بهتر است برای اینکه دقیقا بدانید میزان غذای مصرفی مرغ چقدر است، از پنجمین هفته به بعد اقدام به وزن کشی جوجه ها کنید.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *