پرورش بلدرچین گوشتی

اصول پرورش بلدرچین گوشتی

پرورش بلدرچین گوشتی (Raising meat quail) سود دهی بسیار بالایی خواهد داشت. با توجه به این که بازار رقابتی در پرورش بلدرچین روز به روز افزایش می یابد کسانی که دوستان پرورش بلدرچین گوشتی را انجام دهند باید اطلاعات لازم در این باره را به درستی در اختیار داشته باشند. اطلاعات لازم درباره این پرنده باید به خوبی به دست می آید. چنانچه فرد پرورش دهنده نسبت به رشد این پرنده، بیماری ها، تغذیه، فضای پرورش و بسیاری از عوامل دیگر آگاهی نداشته باشد به طور قطع پرورش بلدرچین گوشتی با ضرر های فراوانی همراه خواهد بود. در این مواقع نباید به سوددهی فکر کرد بلکه باید جلوی ضررهای احتمالی را گرفت. در نظر داشته باشید اگر پرورش این پرنده به بهترین شکل و به صورت اصولی انجام شود می‌تواند یک منبع درآمدی بسیار خوب برای شما به شمار رود. چه بسیارند افرادی که با استفاده از این کسب و کار به سود دهی بالایی رسیده اند.

اگر دوست دارید شما هم جزء این دسته از افراد باشید توصیه می کنم با ما در این مطلب از سایت پرآور صنعت همراه باشید. پرآور صنعت تمامی جوانبی که شما نیازمند آن هستید را مورد بررسی قرار داده است. مطالعه این مطلب به 9 دقیقه زمان نیاز دارد.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی

گوشت بلدرچین فواید بسیار زیادی چون چربی کم، پروتئین مناسب، ترمیم کننده بافت بدن، بالا بردن ایمنی بدن، تقویت حافظه و مفید بودن برای کودکان را دارا می باشد. گوشت بلدرچین یکی از خوشمزه ترین گوشت هایی است که انسان می تواند با استفاده از آن غذاهای مختلفی را تجربه کند. با توجه به مزایای گفته شده پرورش بلدرچین از نوع گوشتی و تخمگذار بیشتر از هر بازه زمانی مورد توجه قرار گرفته است. اگر شما هم مایلید تا پرورش بلدرچین گوشتی را انجام دهید، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور صنعت همراه باشید.

 پرآور صنعت در این مطلب به طور کامل شما را با آموزش پرورش بلدرچین گوشتی، فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین گوشتی، چگونه شروع کردن این کسب و کار، بهترین نژادهای بلدرچین برای پرورش و نکات بسیار مهم در در هنگام پرورش بلدرچین گوشتی را به شما آموزش خواهد داد.

آموزش پرورش بلدرچین گوشتی
آموزش پرورش بلدرچین گوشتی

بهترین نژادهای بلدرچین گوشتی برای پرورش

بلدرچین سفید یا آمریکایی و بلدرچین سینه سفید یا هندی دو نوع از نژاد های بلدرچین هستند که می ‌توانند بهترین بازدهی را به شما از پرورش بلدرچین گوشتی بدهند. توصیه می کنیم برای پرورش بلدرچین گوشتی حتماً از این دو نژاد استفاده کنید. این دو نژاد سرمایه شما برای کسب و کار را چندین برابر می کند و سودآوری شما از بابت پرورش بلدرچین گوشتی را تضمین می نمایند. البته این تضمین بستگی به رعایت شما نسبت به پرورش دارد. هر چقدر نسبت به بلدرچین گوشتی آگاهی بیشتری داشته باشید و آگاهی خود را به بهترین شکل اجرا کنید، قطعاً سودآوری بالاتری نیز خواهید داشت. بلدرچین گوشتی معمولاً ۴۰ تا ۵۰ روز طول میکشد تا آماده کشتار شود و وزنی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم دارد.

مزایای پرورش بلدرچین گوشتی

یکی از بهترین مزایای پرورش بلدرچین گوشتی نیاز نداشتن به فضاهای وسیع و بزرگ است. با استفاده از قفس بلدرچین به راحتی هرچه تمام تر می توانید پرورش بلدرچین گوشتی خود را آغاز نمایید .برای هزار قطعه بلدرچین معمولاً ۲۵ متر فضا نیاز است. برای تامین راحت‌تر فضا می توانید از قفسهای مخصوص پرورش بلدرچین استفاده کنید. قفس مخصوص پرورش بلدرچین با توجه به نوع نیاز شما میزان بلدرچین های پرورشی طراحی شده است.

چند دلیل وجود دارد که با اطلاع از آن ها پرورش بلدرچین گوشتی را به مابقی حیوانات ترجیح خواهید داد. دلیل اولی که می توانیم این برتری را به بلدرچین بدهیم فاصله کوتاه نسلی این حیوان است. بلدرچین با سرعت بیشتری نسبت به مرغ رشد می کند.  همچنین گوشت بلدرچین بسیار مرغوب تر از مرغ است. پروتئین یکی از اصلی ترین مواد سبد غذایی خانوار است. از این مردم همیشه نیاز به گوشت دارند. با این اوصاف همیشه مشتری برای شما وجود خواهد داشت.

هزینه راه اندازی پرورش بلدرچین گوشتی خیلی کمتر از سایر کسب و کار ها است. این حیوانات در عین به صرفه بودن، بازدهی خوبی به همراه دارند. این نکته نیز جالب است که بدانید بلدرچین ها در اکثر مواقع در سکوت به سر می برند. از دیگر دلایلی که می تواند شما را برای پرورش این پرنده قانع کند فضای مورد نیاز این پرنده است. بلدرچین برعکس مابقی پرندگان به فضای بسیار زیادی نیاز ندارد. حتی می شود در بالکن یا حیاط خانه از آن نگهداری کنید بدون اینکه دردسری برای شما ایجاد شود.

خرید و قیمت بلدرچین گوشتی

اگر دوست دارید پرورش این پرنده بی‌نظیر را آغاز کنید ابتدا باید نوع پرورش را انتخاب نمایید. به طور قطع یکی از روش های پرورش انتخاب جوجه بلدرچین و یا استفاده از بلدرچین بالغ در سنین پایین است. کسانی که به این دو روش پرورش بلدرچین را انجام میدهند به طور قطع در بازار به دنبال جوجه بلدرچین و بلدرچین بالغ خواهند بود. با توجه به اینکه کیفیت بلدرچین های گوشتی بازار بسیار با یکدیگر متفاوت است، باید در هنگام خرید نکاتی را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این نکات دیگر دچار ضرر نخواهید شد یا  نگران هدر رفت پول خود نخواهید بود.

 اولین و مهمترین نکته سن بلدرچین است. معمولاً سن بلدرچین هر چقدر بالاتر می رود هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. این امر در وزن بلدرچین نیز صدق می کند. اگر بلدرچین سنگین تری را انتخاب کنید به طور قطع هزینه بیشتری را باید پرداخت نمایید. در این مواقع به شما توصیه می کنیم جوجه بلدرچین ها را انتخاب نمایید تا هزینه کمتر و سودآوری بالاتری را در کسب و کار داشته باشید. مورد بعدی در هنگام خرید بلدرچین گوشتی که می تواند بر قیمت بلدرچین گوشتی نیز تاثیر گذار باشد، سلامت است. در هنگام خرید باید از سالم بودن بلدرچین اطمینان حاصل کنید.توجه داشته باشید بیماری در یک بلدرچین می تواند تمام گله را درگیر کند.  هنگام خرید حتما تمامی بلدرچین ها را بازرسی نمایید.

فضای مورد نظر برای پرورش بلدرچین گوشتی

فضای مورد نظر برای پرورش بلدرچین گوشتی باید از لحاظ سیستم تهویه، سیستم سرمایشی و گرمایشی، نوردهی و رطوبت در بهترین حالت خود قرار داد داشته باشد. لامپ ال ای دی، کولر صنعتی، سیستم سرمایشی و گرمایشی از جمله وسایل ضروری هستند که باید در فضای مورد نظر پرورش بلدرچین گوشتی قرار داده شوند تا بتوانند بهترین شرایط را برای رشد بلدرچین فراهم سازند. برای تامین رطوبت می توانید از مه پاش های استاندارد استفاده نمایید.

به ازای هر ۳۰ قطعه بلدرچین باید یک عدد دانخوری و یک عدد آبخوری تعبیه نمایید. توجه داشته باشید باید روزانه فضولات مربوط به بلدرچین ها را پاک کنید تا بلدرچین های گوشتی دچار بیماری نشود.

پرورش بلدرچین گوشتی را چگونه شروع کنیم ؟

برای پرورش بلدرچین گوشتی نیاز به یک فضای آرام است. می‌توانید یک سوله و یا یک قسمتی از خانه خود را به این کار اختصاص دهید. با استفاده از قفس های بلدرچین نیز می توانید پرورش بلدرچین گوشتی را آغاز نمایید. در کنار قفس ها میتوانید دستگاه جوجه کشی ارزان و با کیفیتی را از شرکت های مختلفی خریداری کنید با استفاده از دستگاه می توانید تخم های نطفه دار را به بلدرچین تبدیل نمایید. توصیه می‌کنیم برای ابتدای کار برای تشخیص تخم نطفه دار از یک فرد با تجربه استفاده کنید. تخمهای نطفه داری را که تهیه کرده اید را به راحتی می توانید از طریق دستگاه های جوجه کشی به جوجه بلدرچین تبدیل نمایید.

بعد از ۱۷ روز جوجه ها از تخم در می آورند. شما قبل از دنیا آمدن جوجه باید فضای مورد نظر برای پرورش آنها را مانند دمای محیط و لامپ مادر مصنوعی را تهیه کنید. توجه داشته باشید نور برای جوجه بلدرچین باید در دو هفته اول به صورت ۲۴ ساعته فراهم باشد و دمای محیط ۳۷ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شود. برای هر ۵۰ جوجه بلدرچین یک دانخوری و یک آبخوری در نظر گرفته شود. به طور میانگین هر ۵ روز باید ۵ درجه از دمای محیط کم کنید تا زمانی که دمای محیط را به 25 برسانید. بعد از گذشت ۱۴ روز میتوانید بلدرچین ها را به سالن اصلی منتقل کنید و دمای محیط را بین ۲۱ تا ۲۵ تنظیم نمایید. به یاد داشته باشید تهویه هوا همیشه باید روشن باشد. بعد از انتقال بلدرچین ها به سالن ۴ هفته زمان نیاز دارید تا بلدرچین را به بلدرچین بالغ تبدیل کنید و آن را به عنوان بلدرچین گوشتی بفرشید.

پرورش بلدرچین گوشتی را چگونه شروع کنیم ؟
پرورش بلدرچین گوشتی را چگونه شروع کنیم ؟

هزینه پرورش بلدرچین گوشتی

هزینه پرورش بلدرچین گوشتی با توجه به نوع امکانات و نوع نیاز شما بسیار متفاوت خواهد بود. برای به دست آوردن هزینه پرورش بلدرچین گوشتی می‌توانید عوامل مختلف را در نظر بگیرید. هزینه مکان مورد نظر، خرید قفس، تغذیه، آب و سایر موارد را جمع کنید و از مبلغ فروش بلدرچین گوشتی کم نمایید.

پرورش بلدرچین گوشتی در بستر

برخی از فعالان در زمینه پرورش بلدرچین گوشتی دوست دارند پرورش بلدرچین گوشتی در بستر را جایگزین پرورش آن در قفس کنند. در این مواقع باید هزینه بیشتر و راندمان کاری کمتری برای پرورش بلدرچین گوشتی در نظر بگیرند. معمولاً پرورش بلدرچین گوشتی در بستر با معایب بسیار زیادی چون هدر رفتن دان، راندمان کاری پایین، سود کمتر، تکثیر بیماری ‌ها، مدیریت ضعیف تر، شکستن تخم ها و کثیف بودن فضای پرورش همراه خواهد بود.

پرورش بلدرچین گوشتی در قفس

کسانی که پرورش بلدرچین گوشتی را در سر می‌پرورانند، دوست دارند پرورش بلدرچین گوشتی در قفس را جایگزین پرورش بلدرچین گوشتی در بستر کنند. در پرورش بلدرچین گوشتی در قفس از شکستگی تخم ها، کثیف بودن فضای پرورش، مدیریت ضعیف، اسراف دان و بسیاری از معایب دیگر خبری نیست. پرورش بلدرچین گوشتی در قفس می تواند شرایطی را فراهم کند که مدیریت راحت تری نسبت به سایر حالات پرورش داشته باشید.

پرورش بلدرچین گوشتی در خانه یا منزل

بسیاری از پرورش دهندگان دوست دارند از فضای خانه برای پرورش بلدرچین گوشتی استفاده کنند تا هزینه های کمتری را بابت اجاره مکان مورد نظر پرداخت نمایند. توصیه ما به این افراد استفاده از قفس بلدرچین در خانه است. با استفاده از قفس بلدرچین به راحتی هرچه تمام تر می توانید پرورش بلدرچین گوشتی در خانه را انجام دهید. قفس بلدرچین شرایطی را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید از کوچکترین فضا به بهترین شکل استفاده کنید. همچنین قفس بلدرچین مدیریت راحتی را برای شما در پی خواهد داشت. با استفاده از این تکنیک دیگر نگران پرورش بلدرچین در خانه نخواهید بود. به یاد داشته باشید با استفاده از قفس می توانید از فضاهای مرده و بی استفاده نیز به بهترین استفاده کنید . برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلب پرورش بلدرچین در خانه مراجعه کنید. این مطلب ۰ تا ۱۰۰ آموزش پرورش بلدرچین در خانه یا منزل را در اختیار شما قرار میدهد.

اصول پرورش بلدرچین گوشتی

 برای اینکه در شروع کار به مشکل بر نخورید باید با حداقل گله حدود 500 تا 100 عدد بلدرچین شروع کنید. تامین فضای کافی از موضوعات بسیار مهم است که باید در پرورش بلدرچین گوشتی به آن توجه بسیاری کنید. می دانید که میزان مصرف خوراک با وزن بلدرچین ها رابطه مستقیمی دارد، یعنی هر چه دام پرندگان مقوی تر باشد، ارزش آن ها بالاتر می رود. تغذیه بلدرچین باید از: ذرت، سویا، سبوس گندم، ویتامین آ، نمک و غیره تشکیل شده باشد.

علاوه بر نکات گفته شده باید به مواردی مانند: دمای هوا، میزان روشنایی و آلوده نبودن محیط نیز توجه کنیم. تمامی این موارد گفته شده در میزان سلامت پرندگان نقش اساسی را ایفا می کنند. برای پرورش این پرنده می توانید از قفس بلدرچین استفاده کنید. قفس های بلدرچین خود را از سایت پرآور صنعت بخواهید.

اصول پرورش بلدرچین گوشتی
اصول پرورش بلدرچین گوشتی

بیشتر بخوانید: غذای بلدرچین چیست

غذای بلدرچین گوشتی

همانطور که گفته شد تغذیه بلدرچین گوشتی می‌تواند به طور مستقیم بر روی رشد این پرنده تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید که کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، روی و فسفر باعث عقب ماندگی، عدم رشد پرها، مشکلات تنفسی و کمبود وزن در بلدرچین گوشتی خواهد شد. شما باید به نحوی جیره غذایی بلدرچین گوشتی را بچینید که بتوانید در اولین روزهای زندگی این پرنده مولتی ویتامین ها را از طریق آب آشامیدنی برای رفع کمبودهای ذکر شده به آنها برسانید. تغذیه نه تنها بر رشد بلکه بر روی تخم گذاری و افزایش تخم گذاری بلدرچین نیز تاثیر می گذارد. از این رو ما در ادامه مطلب جدولی را برای شما تهیه کرده ایم تا بتوانید با استفاده از آن به بهترین شکل جیره غذایی یک بلدرچین گوشتی از بدو تولد تا کشتار را بدانید.

پرورش تخم بلدرچین

برای شرایط ایده آل تخم گذاری ، بلدرچین ها باید از همه نظر در امان باشند. چند مورد را برای پرورش بهتر تخم بلدرچین برای شما ذکر خواهیم کرد. اولین مورد تغذیه مناسب این حیوان است. دسترسی بلدرچین ها به آب و مواد غذایی باید درست شکل گیرد. ظرف دام و آب این پرندگان نباید در ارتفاع بالا قرار گیرد تا هنگام خوردن دچار مشکل شوند. محل تخم گذاری آن ها باید به صورت مداوم تمیز شده باشد. اگر محل تخم گذاری این حیوان کثیف باشد، از تخم گذاری در آن مکان اجتناب می کند.

در بسته بندی تخمها حساسیت به خرج دهید.تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ بسیار کوچک تر است. پس برای جایگذاری آنها از بسته بندی های مخصوص خود استفاده کنید. اگر مایلید تا در هنگام پرورش بلدرچین از تخم آن بیشتر استفاده کنید حتما مطلب ” عوامل موثر در افزایش تخمگذاری بلدرچین سایت پراور صنعت ” را مطالعه نمایید.

پرورش تخم بلدرچین
پرورش تخم بلدرچین

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ گوشتی

نقش سلامت در پرورش بلدرچین گوشتی

مقابله با بیماری از اصلی ترین چالش های نگهداری بلدرچین است. این پرندگان به طور طبیعی در قفس زندگی نمی کنند ، بنابراین باید آنها را در فضای آزاد تری نگه داری کنید. بلدرچین بالغ را به گله اضافه نکنید. ابتدا با بلدرچین جوان تر و سپس پیر تر کار کنید. برای پرندگان مسن تر آسان تر است که مسائل را به پرندگان جوان منتقل کنند تا بالعکس. حداقل هفته ای یکبار آب خوری ها را تمیز کنید. مطمئن باشید که آنها همیشه خوراک و آب دارند. خوراک کپک زده را به خورد آن ها ندهید.

جلوی ورود حشرات مزاحم به محل زندگی بلدرچین ها را بگیرید این کار باعث اذیت و آزار آن ها می شود و در نتیجه به کاهش وزن آنها ختم خواهد شد. در صورت از بین رفتن یک حیوان، فورا آن را از گله جدا کرده و دفن کنید. همچنین اگر با مورد مشکوکی در بین گله بلدرچین ها مواجه شدید، پرنده را از گله خارج کرده و به مدت یک هفته آن را قرنطینه کنید تا بیماری اش به مابقی حیوانات سرایت نکند. با رعایت کردن این نکات به هنگام پرورش بلدرچین گوشتی جلوی سایر بیماری های شایع در بین این حیوان را بگیرید. از شایعترین بیماری هایی که ممکن است یک بلدرچین به آن مبتلا شود عبارتند از: برونشیت، مارک، نیوکاسل، سالمونلا، آنفولانزا و تاول کف پا است.

شما برای ما از پرورش بلدرچین گوشتی بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با اصول پرورش بلدرچین گوشتی آشنا کردیم. اگر جز عزیزانی هستید که این پرنده بی نظیر را پرورش می دهید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار مخاطبین سایت پراور صنعت قرار دهید. همچنین از این طریق می توانید سوالات خود درباره پرورش بلدرچین گوشتی را از پشتیبانان سایت پراور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت پراور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد. این مقاله ای که برای شما تهیه کردیم می تواند به شما برای پرورش هر جه بهتر بلدرچین کمک کند. البته نکات دیگری نیز باید برای پرورش بلدرچین بیاموزید.

سوالات متداول

بهترین نژادهای بلدرچین گوشتی برای پرورش کدام نژادها هستند؟

بلدرچین سفید یا آمریکایی و بلدرچین سینه سفید یا هندی دو نوع از نژاد های بلدرچین هستند که می ‌توانند بهترین بازدهی را به شما از پرورش بلدرچین گوشتی بدهند.

فضای مورد نظر برای پرورش بلدرچین گوشتی چه خصوصیاتی دارد؟

فضای مورد نظر برای پرورش بلدرچین گوشتی باید از لحاظ سیستم تهویه، سیستم سرمایشی و گرمایشی، نوردهی و رطوبت در بهترین حالت خود قرار داد داشته باشد. لامپ ال ای دی، کولر صنعتی، سیستم سرمایشی و گرمایشی از جمله وسایل ضروری هستند که باید در فضای مورد نظر پرورش بلدرچین گوشتی قرار داده شوند تا بتوانند بهترین شرایط را برای رشد بلدرچین فراهم سازند. برای تامین رطوبت می توانید از مه پاش های استاندارد استفاده نمایید. به ازای هر ۳۰ قطعه بلدرچین باید یک عدد دانخوری و یک عدد آبخوری تعبیه نمایید. توجه داشته باشید باید روزانه فضولات مربوط به بلدرچین ها را پاک کنید تا بلدرچین های گوشتی دچار بیماری نشود.

هزینه پرورش بلدرچین گوشتی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه پرورش بلدرچین گوشتی با توجه به نوع امکانات و نوع نیاز شما بسیار متفاوت خواهد بود. برای به دست آوردن هزینه پرورش بلدرچین گوشتی می‌توانید عوامل مختلف را در نظر بگیرید. هزینه مکان مورد نظر، خرید قفس، تغذیه، آب و سایر موارد را جمع کنید و از مبلغ فروش بلدرچین گوشتی کم نمایید.

مزایای پرورش بلدرچین گوشتی در قفس چیست؟

کسانی که پرورش بلدرچین گوشتی را در سر می‌پرورانند، دوست دارند پرورش بلدرچین گوشتی در قفس را جایگزین پرورش بلدرچین گوشتی در بستر کنند. در پرورش بلدرچین گوشتی در قفس از شکستگی تخم ها، کثیف بودن فضای پرورش، مدیریت ضعیف، اسراف دان و بسیاری از معایب دیگر خبری نیست. پرورش بلدرچین گوشتی در قفس می تواند شرایطی را فراهم کند که مدیریت راحت تری نسبت به سایر حالات پرورش داشته باشید.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *