۶ نکته بسیار مهم و کاربردی در پرورش مرغ گوشتی

مرغ گوشتی

پرورش مرغ گوشتی در دنیای امروز به خصوص در کشور ما به یکی از بزرگترین صنعت ها تبدیل شده است. کسب و کاری که به علت تقاضای بالای ما ایرانیان رونق بسیار زیادی دارد. مرغ گوشتی بیش از هر مواد دیگری در چرخه غذایی ما ایرانیان گنجانده شده است.  امروز قصد داریم در مورد همین کسب و کار یعنی پرورش مرغ گوشتی با شما صحبت کنیم. با ما در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت همراه باشید تا برخی از نکات مهم در پرورش مرغ گوشتی را بشناسید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

وزن مرغ گوشتی

یکی از نکات مهم در پرورش مرغ گوشتی کسب اطلاعات در مورد وزن این پرنده است. پرورش دهندگان مرغ گوشتی سعی می کنند تا از طریق پرورش و فروش آن به کشتارگاه ها، کسب سود کنند. معمولا وزن یک جوجه یک روزه 40 گرم می باشد. شما باید با استفاده از تغذیه مناسب و دیگر عوامل وزن این پرنده را افزایش دهید. بعد از انجام این فعالیت ها و انجام این فرایند ها مرغ گوشتی پس از گذشت 40 تا 45 روز به وزنی حدود 2500 گرم می رسد.

پرورش مرغ گوشتی
پرورش مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: چرا مرغ ها تخم های خود را می شکنند؟

خرید جوجه مرغ گوشتی

در قسمت بالا گفتیم که باید شرایط مناسب برای رشد جوجه فراهم باشد. اما یکی از نکات مهم در پرورش مرغ گوشتی مربوط به خود جوجه ها است. شما قبل از تهیه هر نوع امکاناتی باید جوجه های مناسبی را برای آغاز کار پرورش مرغ گوشتی تهیه کنید.

مرغ گوشتی نژاد های مختلفی از قبیل، جوجه گوشتی پلاس، جوجه گوشتی کاب و جوجه گوشتی راس دارد که شما برای شروع پرورش می توانید هر کدام از آن ها را تهیه کنید. سعی کنید برای شروع کار جوجه های سالم و سرحال تر را انتخاب کنید. تهیه جوجه های بیمار می تواند برای شما مشکل ساز شود و هزینه های اضافی را به هزینه های شما بیفزاید. تهیه جوجه های بیمار حتی می تواند باعث از دست رفتن سرمایه تان نیز شود.

تغذیه مرغ گوشتی

تغذیه در پرورش طیور همواره یکی از مهم ترین موارد موثر بر میزان سود دهی بوده است. مرغ گوشتی که اصل سود آن مربوط به فروش گوشت است، رابطه مستقیمی با تغذیه دارد. چگونگی و نوع تغذیه مصرفی مرغ ها می تواند باعث افزایش یا کاهش وزن آن ها شود. اما از چه مواردی می توان برای تغذیه این پرندگان استفاده نمود؟

برنج، گندم، تخم پنبه، سویا، بادام زمینی و کنجد جزو بهترین مواردی اند که می توانید به عنوان تغذیه جوجه مرغ ها استفاده کنید. هرچه تغذیه تهیه شده مقوی تر باشد جوجه ها بیشتر رشد می کنند. اما علاوه بر نوع تغذیه، چگونگی مصرف و تنظیم وعده های غذایی نیز در میزان رشد موثر است. شما باید بازه های زمانی مناسبی را برای دان پاشی انتخاب کنید. فراموش نکنید که جوجه ها نباید مدت زمان طولانی را گرسنه بمانند. بهتر است در روز 4 بار و در بازه های زمانی متفاوت به جوجه ها غذا دهید.

مرغ های گوشتی
مرغ های گوشتی

بیشتر بخوانید: عوامل مهم و تاثیرگذار در تغذیه مرغ گوشتی

نقش آب در پرورش مرغ گوشتی

پرندگان نیز مانند ما انسان ها برای ادامه حیات به آب نیاز دارند. برای پرورش مرغ گوشتی نیز شما باید آب مورد نیاز بدن آن ها را تامین کنید. اما برخی نکات برای تهیه ظرف آب وجود دارد که باید در امر پرورش آن ها را بیاموزید.

سعی کنید ظرف آب را به گونه ای در محل زندگی جوجه ها قرار دهید که همه آن ها بر روی یک ظرف تجمع نکنند. از شلنگ آب شفاف تر استفاده کنید تا بتوان عملیات رسوب زدایی را انجام داد. آب خوری را حداقل روزی 3 الی 5 بار شست شو دهید. سعی کنید عملیات تعویض آب را نیز هر 5 یا 6 ساعت انجام داده تا مرغ های گوشتی آب پاکیزه و سالم مصرف کنند. بهترین حرارت برای آب مصرفی نیز بین 23 تا 26 درجه است.

نوردهی در پرورش مرغ گوشتی

بسیاری از پرورش دهندگان به نوردهی توجه چندانی نمی کنند اما نور دهی نیز یکی دیگر از نکات مهم در پرورش مرغ گوشتی است که باید آن را رعایت کنید. سعی کنید در 2 شب ابتدایی سالن را روشن نگه دارید. این کار شما باعث می شود جوجه ها به محل آبخوری، دانخوری و تمامی فضای سالن محل نگهداری عادت کنند.

اما نوردهی مناسب برای جوجه ها چقدر است؟ در 5 روز ابتدایی زندگی جوجه ها برای هر متر 5 وات نور تهیه کنید. این میزان نور رفته رفته و با بالا رفتن عمر جوجه ها کمتر می شود. از 5 روزگی تا 20 روزگی مرغ های گوشتی برای آن ها 3 وات نور معادل 36 لوکس نور تهیه کنید. فراموش نکنید که میزان نور باید در تمامی سالن به صورت یکسان باشد.

نوردهی سالن پرورش مرغ گوشتی
نوردهی سالن پرورش مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی

دمای محل نگهداری مرغ های گوشتی

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، دما نیز به عنوان یکی دیگر از مهم ترین نکات در پرورش مرغ گوشتی می باشد. در پرورشگاه های مختلف مشاهده شده که جوجه ها به علت نامناسب بودن دما تلف شده اند. در این قسمت دمای مناسب برای نگهداری جوجه ها از ابتدای آغاز کار تا انتها را برای شما خواهیم گفت تا بتوانید دمای مناسب برای محل زندگی جوجه ها را تامین کنید.

میزان حرارت محل در 3 روز ابتدایی باید بین 31 تا 32 باشد. این حرارت از روز بعد و تا 14 روزگی این جوجه ها باید 30 باشد. از هفته دوم به بعد می توانید دمای محل را تا 28 درجه برسانید. شما می توانید این تغییر دما را به وسیله سیستم های گرمایشی و سرمایشی در محل بوجود بیاورید. البته یاد داشته باشید که دمای محیط به مرور زمان کم می شود و شما باید پس از 30 روزگی دما را تا 22 درجه تنظیم کنید. پرورش مرغ در قفس مرغ شرایط ایده آلی را برای شما از لحاظ دما و رطوبت به وجود می آورد.

دمای محل نگهداری مرغ های گوشتی
دمای محل نگهداری مرغ های گوشتی

بیشتر بخوانید: صفر تا صد شناخت مرغ شاخدار

شما از نکات مهم پرورش مرغ گوشتی بنویسید

در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت سعی کردیم برخی از نکات مهم پرورش مرغ گوشتی را در قالب یک مطلب مجزا برای شما تهیه کنیم تا شما در آغاز کار پرورش با آمادگی بالا شروع به کار کنید. در این مطلب سعی کردیم چندی از مهم ترین نکات را برایتان بیاوریم. شما نیز میتوانید نظرات و تجربیات خود را در انتهای مطلب و در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. علاوه بر این می توانید تمامی سوالات خود را نیز برای ما به اشتراک بگذارید. پشتیبانان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخ سوالات شما اقدام خواهند کرد.

سوالات متداول

وزن مرغ گوشتی چقدر است؟

معمولا وزن یک جوجه یک روزه 40 گرم می باشد.مرغ گوشتی پس از گذشت 40 تا 45 روز به وزنی حدود 2500 گرم می رسد.

تغذیه مرغ گوشتی چیست؟

برنج، گندم، تخم پنبه، سویا، بادام زمینی و کنجد جزو بهترین مواردی اند که می توانید به عنوان تغذیه جوجه مرغ ها استفاده کنید.

نقش آب در پرورش مرغ گوشتی چیست؟

پرندگان نیز مانند ما انسان ها برای ادامه حیات به آب نیاز دارند. برای پرورش مرغ گوشتی نیز شما باید آب مورد نیاز بدن آن ها را تامین کنید. اما برخی نکات برای تهیه ظرف آب وجود دارد که باید در امر پرورش آن ها را بیاموزید. سعی کنید ظرف آب را به گونه ای در محل زندگی جوجه ها قرار دهید که همه آن ها بر روی یک ظرف تجمع نکنند. از شلنگ آب شفاف تر استفاده کنید تا بتوان عملیات رسوب زدایی را انجام داد. آب خوری را حداقل روزی 3 الی 5 بار شست شو دهید. سعی کنید عملیات تعویض آب را نیز هر 5 یا 6 ساعت انجام داده تا مرغ های گوشتی آب پاکیزه و سالم مصرف کنند. بهترین حرارت برای آب مصرفی نیز بین 23 تا 26 درجه است.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
  • رسول ورمزیار 17 آبان 1401 / 2:37 ب.ظ

    سلام وقت بخیر مطلبتون عالی بود

    • طاعتی 18 آبان 1401 / 3:22 ب.ظ

      از پرنده فروشی های معتبر و یا سایت های دیوار، نیاز روز و غیره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *