بیماری های رایج در کبک ها + راه های مقابله با هر بیماری به صورت تخصصی

بیماری های کبک

پرورش کبک می تواند در بازه زمانی کوتاهی ثروت بسیار زیادی را نصیب شما کند. در هنگام پرورش نیز ممکن است به دشواری های زیادی بر بخورید. از جمله این دشواری ها می‌توان به بیماری های کبک اشاره کرد. بیماریهای که نه تنها شما را به سودهای کلان نزدیک نمی کند، بلکه شما را از سودهای اندک نیز باز می دارد. از این رو قصد داریم در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با بیماریهای رایج در کبک (quebe diseases) و راه های مقابله با هر بیماری بیشتر آشنا کنیم. چنانچه پرورش کبک را انجام می‌دهید توصیه می‌کنیم در این مطلب از سایت پراور صنعت می توانید تمام اطلاعات موجود را کسب کنید. این مطلب می تواند بهترین منبع برای شما در هنگام وقوع بیماری در کبک باشد. این مطلب 6 دقیقه از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد.

بیماری های کبک
بیماری های کبک

بیشتر بخوانید: تخم کبک

بیماری های کبک و راه های مقابله با آن

کبک ها جزو پرندگانی هستند که در معرض بیماری های مختلفی قرار دارند. اگر قصد پرورش کبک را دارید باید اطلاعات کاملی در مورد شایع ترین بیماری های کبک و راه های جلوگیری و درمان آن ها کسب کنید. ما در این قسمت از سایت پرآور صنعت به معرفی برخی از این بیماری ها خواهیم پرداخت.

بیماری نیوکاسل در کبک و راه های مقابله با آن

همانطور که می دانید بیماری نیوکاسل یکی از شایع ترین بیماری ها در طیور است. کبک ها نیز از این امر به دور نیستند. عوامل مختلفی از قبیل: تماس با کبک مرده، مصرف آب و دان آلوده، محل نگهداری ناسالم و چندین عوامل دیگر در تشکیل بیماری نیوکاسل در کبک ها نقش دارند. بیماری نیوکاسل علاوه بر شایعه بودن، یکی از کشنده ترین بیماری ها در طیور است. این بیماری خطرناک اکثرا در فصول سرد سال کبک ها را به خود درگیر می کند.

برای جلوگیری از مبتلا شدن کبک ها به بیماری نیوکاسل باید محیط مناسبی را برای زندگی آن ها تدارک ببینید، محیطی که هیچ گونه آلودگی را در خود نداشته باشد. ظرف آب و دان و محل نگهداری این پرندگان را مرتب تمیز کنید تا آلودگی در زندگی این پرندگان باقی نماند. اما بهترین راه مقابله با بیماری نیوکاسل، تزریق واکسن نیوکاسل به کبک ها است. بهتر است در 30 الی 35 روزگی عمر این پرندگان، واکسن نیوکاسل را تهیه کرده و به کبک ها تزریق کنید. فراموش نکنید که برای تزریق باید از دامپزشک کمک بگیرید چون واکسن نیوکاسل باید در جلد پوست تزریق شود.

راه های مقابله با بیماری کبک ها
راه های مقابله با بیماری کبک ها

بیشتر بخوانید: کبک کوهی

بیماری آنفولانزا در کبک و راه های مقابله با آن

شایع ترین بیماری که عموما تمام پرندگان پرورشی را در مواقعی از سال گرفتار خود می کند، بیماری آنفولانزا است. کبک ها نیز مانند دیگر پرندگان بیش از هر چیزی در معرض ابتلا به بیماری آنفولانزا هستند. بیماری آنفولانزا از یک ویروس نشات گرفته و از طریق ترشحات دهان و بینی در محیط پخش می شود. پرنده ای که از دهان یا بینی خود ترشحات آلوده را در محیط پخش می کند، این امکان را ایجاد می نماید که مابقی گله با نفس کشیدن در آن محیط یا نوک زدن به فضولات خود را آلوده کنند.

قابلیت خطرناک بیماری آنفولانزا، سرعت انتشار آن است. اگر شما بتوانید در ابتدا، کبک بیمار را شناسایی کنید خطر ابتلا سایر کبک ها را کم کره اید. اما چند راهکار برای مقابله با این بیماری در کبک ها وجود دارد. بهداشت محیطی، مصرف آب و غذای سالم، تزریق واکسن آنفولانزا و جداسازی و قرنطینه کردن کبک بیمار از بهترین راهکار های مقابله با بیماری آنفولانزا در کبک ها است.

بیماری آسیت در کبک ها و راه های مقابله با آن

بیماری آسیت بیماری نیست که تنها به کبک ها اختصاص یافته باشد. با در نظر گرفتن چند موضوع می تواند برای کبک ها از خطرناک ترین بیماری ها به شمار برود. مهم ترین دلیل ابتلای کبک ها به این بیماری، نبود اکسیژن کافی است. وقتی که اکسیژن به اندازه کافی در محیط نگهداری کبک ها یا همان سالن های نگهداری نباشد کبک ها به بیماری آسیت مبتلا می شوند.

بیماری آسیت سبب بزرگ شدن قلب، افزایش تپش قلب، بزرگ شدن سینه و شکم پرنده و افزایش جریان خون در ریه ها می شود. این بیماری فوق العاده خطرناک است. سعی کنید از بروز این بیماری جلوگیری کنید. اما بهترین راه مقابله با بیماری آسیت در کبک ها، ایجاد یک سیستم تهویه مناسب در سالن پرورش است. شما با ایجاد یک سیستم تهویه در سالن نگهداری کبک ها می توانید از تشکیل بیماری آسیت در گله کبک ها جلوگیری کنید.

بیماری در کبک ها
بیماری در کبک ها

بیشتر بخوانید: ویتامین های مورد نیاز کبک

بیماری مایکوپلاسما

یکی دیگر از بیماری های رایج در کبک ها که می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی در این پرنده شود، مایکوپلاسما است. این بیماری می تواند ضررهای بسیار زیادی را به شما وارد نماید و گله های زیادی را از بین ببرد. برای اینکه بتوانید از این بیماری جلوگیری کنید توصیه می کنیم از دارویی به نام تایلوزین استفاده کنید.

توجه به چند نکته

اگر به خوبی بیماری های رایج در کبک ها بیندیشید متوجه خواهید شد که چند اصل می توانند هم در تشکیل و هم در جلوگیری از بیماری تاثیر گذار باشند. استفاده از مواد غذایی سالم، استاندارد بودن سالن نگهداری، پاکیزگی محل زندگی و استفاده از واکسن های مناسب، از بهترین عواملی هستند که می توانند هم برای مقابله و هم برای جلوگیری از تشکیل بیماری ها در کبک موثر باشند. شما باید به این چند عامل بیش از هر مسئله دیگری توجه کنید.

قفس نگهداری کبک

شرکت پرآور صنعت توانسته بهترین راهکار برای جلوگیری از بیماری های کبک را با تولید قفس های استاندارد و مخصوص کبک ها ارائه دهد. قفس کبک که در شرکت پرآور صنعت تولید و به فروش میرسد، تمامی نکات استاندارد از قبیل، جداسازی ظرف آب و دان، ضد زنگ بودن قفس ها، فضای کافی و دفع فضولات پرندگان را در نظر گرفته است. با این اوصاف شما می توانید تنها با خرید قفس های نگهداری کبک تولیدی شرکت پرآور صنعت، از بروز بیماری در گله کبک ها جلوگیری کنید. با خرید قفس های استاندارد شما کمترین شانس را برای تشکیل بیماری در محل زندگی کبک ها ایجاد می کنید.

سوالات متداول

راه های مقابله با بیماری نیوکاسل در کبک چیست؟

عوامل مختلفی از قبیل: تماس با کبک مرده، مصرف آب و دان آلوده، محل نگهداری ناسالم و چندین عوامل دیگر در تشکیل بیماری نیوکاسل در کبک ها نقش دارند.

راه های مقابله با بیماری آسیت در کبک چیست؟

بهترین راه مقابله با بیماری آسیت در کبک ها، ایجاد یک سیستم تهویه مناسب در سالن پرورش است.

راه های جلوگیری از بیماری مایکوپلاسما چیست؟

برای اینکه بتوانید از این بیماری جلوگیری کنید توصیه می کنیم از دارویی به نام تایلوزین استفاده کنید

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱ دیدگاه
  • Iderss 5 اردیبهشت 1401 / 10:05 ب.ظ

    عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *