بیماری های رایج در کبک ها + راه های مقابله با هر بیماری به صورت تخصصی

بیماری های کبک

کبک ها یکی دیگر از طیوری هستند که کار پرورش آن ها در دهه اخیر به ویژه در 2، 3 سال گذشته در کشور ما رواج یافته است. پرورش کبک کسب و کار مناسبی برای افرادی است که قصد دارند با سرمایه نه چندان زیاد سودی را به دست آورند. اما قبل از شروع هر کسب و کاری لازم است اطلاعات جامعی را درباره آن به دست آوریم. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در پرورش طیور به آن توجه کنیم، مسائل مربوط به بیماری ها و راه های مقابله با آن ها است. با ما در وب سایت پرآور صنعت همراه باشید تا در این مطلب در مورد بیماری های کبک و راه های مقابله با آن با شما صحبت کنیم. این مطلب 6 دقیقه از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد.

بیماری های کبک
بیماری های کبک

بیشتر بخوانید: صفر تا صد شناخت سن تخم گذاری کبک

بیماری های کبک و راه های مقابله با آن

کبک ها جزو پرندگانی هستند که در معرض بیماری های مختلفی قرار دارند. اگر قصد پرورش کبک را دارید باید اطلاعات کاملی در مورد شایع ترین بیماری های کبک و راه های جلوگیری و درمان آن ها کسب کنید. ما در این قسمت از سایت پرآور صنعت به معرفی برخی از این بیماری ها خواهیم پرداخت.

بیماری نیوکاسل در کبک و راه های مقابله با آن

همانطور که می دانید بیماری نیوکاسل یکی از شایع ترین بیماری ها در طیور است. کبک ها نیز از این امر به دور نیستند. عوامل مختلفی از قبیل: تماس با کبک مرده، مصرف آب و دان آلوده، محل نگهداری ناسالم و چندین عوامل دیگر در تشکیل بیماری نیوکاسل در کبک ها نقش دارند. بیماری نیوکاسل علاوه بر شایعه بودن، یکی از کشنده ترین بیماری ها در طیور است. این بیماری خطرناک اکثرا در فصول سرد سال کبک ها را به خود درگیر می کند.

برای جلوگیری از مبتلا شدن کبک ها به بیماری نیوکاسل باید محیط مناسبی را برای زندگی آن ها تدارک ببینید، محیطی که هیچ گونه آلودگی را در خود نداشته باشد. ظرف آب و دان و محل نگهداری این پرندگان را مرتب تمیز کنید تا آلودگی در زندگی این پرندگان باقی نماند. اما بهترین راه مقابله با بیماری نیوکاسل، تزریق واکسن نیوکاسل به کبک ها است. بهتر است در 30 الی 35 روزگی عمر این پرندگان، واکسن نیوکاسل را تهیه کرده و به کبک ها تزریق کنید. فراموش نکنید که برای تزریق باید از دامپزشک کمک بگیرید چون واکسن نیوکاسل باید در جلد پوست تزریق شود.

راه های مقابله با بیماری کبک ها
راه های مقابله با بیماری کبک ها

بیشتر بخوانید: پرورش کبک با شیوه های اصولی را در پرآور صنعت فرا بگیرید

بیماری آنفولانزا در کبک و راه های مقابله با آن

شایع ترین بیماری که عموما تمام پرندگان پرورشی را در مواقعی از سال گرفتار خود می کند، بیماری آنفولانزا است. کبک ها نیز مانند دیگر پرندگان بیش از هر چیزی در معرض ابتلا به بیماری آنفولانزا هستند. بیماری آنفولانزا از یک ویروس نشات گرفته و از طریق ترشحات دهان و بینی در محیط پخش می شود. پرنده ای که از دهان یا بینی خود ترشحات آلوده را در محیط پخش می کند، این امکان را ایجاد می نماید که مابقی گله با نفس کشیدن در آن محیط یا نوک زدن به فضولات خود را آلوده کنند.

قابلیت خطرناک بیماری آنفولانزا، سرعت انتشار آن است. اگر شما بتوانید در ابتدا، کبک بیمار را شناسایی کنید خطر ابتلا سایر کبک ها را کم کره اید. اما چند راهکار برای مقابله با این بیماری در کبک ها وجود دارد. بهداشت محیطی، مصرف آب و غذای سالم، تزریق واکسن آنفولانزا و جداسازی و قرنطینه کردن کبک بیمار از بهترین راهکار های مقابله با بیماری آنفولانزا در کبک ها است.

بیماری آسیت در کبک ها و راه های مقابله با آن

بیماری آسیت بیماری نیست که تنها به کبک ها اختصاص یافته باشد. با در نظر گرفتن چند موضوع می تواند برای کبک ها از خطرناک ترین بیماری ها به شمار برود. مهم ترین دلیل ابتلای کبک ها به این بیماری، نبود اکسیژن کافی است. وقتی که اکسیژن به اندازه کافی در محیط نگهداری کبک ها یا همان سالن های نگهداری نباشد کبک ها به بیماری آسیت مبتلا می شوند.

بیماری آسیت سبب بزرگ شدن قلب، افزایش تپش قلب، بزرگ شدن سینه و شکم پرنده و افزایش جریان خون در ریه ها می شود. این بیماری فوق العاده خطرناک است. سعی کنید از بروز این بیماری جلوگیری کنید. اما بهترین راه مقابله با بیماری آسیت در کبک ها، ایجاد یک سیستم تهویه مناسب در سالن پرورش است. شما با ایجاد یک سیستم تهویه در سالن نگهداری کبک ها می توانید از تشکیل بیماری آسیت در گله کبک ها جلوگیری کنید.

بیماری در کبک ها
بیماری در کبک ها

بیشتر بخوانید: ویتامین های مورد نیاز کبک

توجه به چند نکته

اگر به خوبی بیماری های رایج در کبک ها بیندیشید متوجه خواهید شد که چند اصل می توانند هم در تشکیل و هم در جلوگیری از بیماری تاثیر گذار باشند. استفاده از مواد غذایی سالم، استاندارد بودن سالن نگهداری، پاکیزگی محل زندگی و استفاده از واکسن های مناسب، از بهترین عواملی هستند که می توانند هم برای مقابله و هم برای جلوگیری از تشکیل بیماری ها در کبک موثر باشند. شما باید به این چند عامل بیش از هر مسئله دیگری توجه کنید.

قفس نگهداری کبک

شرکت پرآور صنعت توانسته بهترین راهکار برای جلوگیری از بیماری های کبک را با تولید قفس های استاندارد و مخصوص کبک ها ارائه دهد. قفس کبک که در شرکت پرآور صنعت تولید و به فروش میرسد، تمامی نکات استاندارد از قبیل، جداسازی ظرف آب و دان، ضد زنگ بودن قفس ها، فضای کافی و دفع فضولات پرندگان را در نظر گرفته است. با این اوصاف شما می توانید تنها با خرید قفس های نگهداری کبک تولیدی شرکت پرآور صنعت، از بروز بیماری در گله کبک ها جلوگیری کنید. با خرید قفس های استاندارد شما کمترین شانس را برای تشکیل بیماری در محل زندگی کبک ها ایجاد می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *