۱۹ خواص تخم مرغ + [ شگفت انگیزترین خاصیت و فواید تخم مرغ ]

خاصیت های شگفت انگیز تخم مرغ

تخم مرغ یکی از اصلی ترین و پرتکرارترین محصولات در سبد غذای ما ایرانیان است. ما در غذاهای مختلف از تخم مرغ بهره می گیریم. تخم مرغ با خاصیت های فراوانی که دارد باید در دسته بندی سوپر غذاها قرار بگیرد. مصرف بالای مردم و علاقه به آن باعث شده کسب و کار پرورش مرغ تخم گذار نیز رواج بسیار زیادی به خود بگیرد. قصد داریم با ذکر چند مورد از خواص تخم مرغ، دلیل پرطرفدار بودن این محصول را برایتان بیان کنیم. با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت پرآور صنعت همراه باشید تا 4 مورد از خواص تخم مرغ را بشناسید. مطاله این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

فواید تخم مرغ

در سال  ۲۰۱۲ دو کشور آمریکا و چین محققانی که در دست داشتن یک برنامه پژوهشی مشترک را پیگیری کردند. برنامه مشترک رابطه بین مصرف تخم مرغ و خطرات ناشی از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی بود.  د و دانشگاه هاروارد ایالات متحده آمریکا و کالج پزشکی تانگجی چین پس از فعالیت های فراوان در این زمینه درصدد رابطه تخم مرغ و بیماری های قلبی و عروقی بودند که سرانجام در سال 2012 به این رابطه دست پیدا کردند. پژوهشگران دو کشور چین و آمریکا در پایان پژوهش خود به این مورد دست پیدا کردند که مصرف روزانه تخم مرغ باعث افزایش سکته مغزی و بیماری های قلبی نمی شود. بلکه مصرف روزانه این محصول می تواند کمک کند تا سکته‌ی هموراژیک تا ۲۵٪. کاهش پیدا کند.

این پژوهشگران حتی به موضوع کلسترول مضر در تخم مرغ نیز پرداخته اند و به طور کلی نظریه کلسترول مضر تخم مرغ را رد کرده اند. چنانچه خوردن تخم مرغ به صورت درست و متناوب باشد نه تنها نمیتوان آن را مضر خواند بلکه می تواند فواید بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد فواید تخم مرغ به قدری زیاد است که اگر به آن پی ببرید بدون شک از آن در برنامه غذایی روزانه خود استفاده خواهید کرد.

19 خاصیت تخم مرغ

تخم مرغ جزو مواد غذایی پر پروتئین و پر ویتامین است. اما قصد داریم ریز به ریز خواص تخم مرغ را در ادامه برایتان بیان کنیم تا بدانی چرا مصرف تخم مرغ جزو واجبات برنامه ریزی تغذیه است.

خاصیت تخم مرغ
خاصیت تخم مرغ

بیشتر بخوانید: خواص تخم کبک

داشتن مقادیر مناسب از مواد مغذی

تخم مرغ جزو آن دسته از محصولات غذایی قرار می گیرد که در خود مواد مغذی با درجات بالایی دارد. برای اینکه بیشتر با مواد مغذی درون تخم مرغ آشنا شوید چند مورد از این مواد مغذی را برایتان تشریح کرده ایم. تخم مرغ با داشتن 9 درصد فسفر، 15 درصد ویتامین بی 2، 5 درصد ویتامین بی 7، 6 درصد ویتامین A و 9 درصد ویتامین A 12 می تواند نیاز روزانه شما را برطرف کند. البته علاوه بر داشتن این مقادیر از مواد مغذی، تخم مرغ خواص دیگری همچون، ویتامین K، ویتامین E، ویتامین D و  کلسیم را در خود دارد.

با داشتن این مواد مغذی در درون تخم مرغ، می شود آن را به عنوان یک سوپر غذا معرفی کرد. خوردن روزانه یک عدد تخم مرغ می تواند تمامی نیاز های بدنتان در طول روز را برطرف کند. پس سعی کنید برای رفع این دسته از نیازها، خوردن روزانه یک تخم مرغ را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

تامین پروتئین نیاز بدن همراه با آمینواسیدها

پروتئین نقش بسیار گسترده ای در ساختار بدنی ما انسان ها ایفا می کنید . این مسئولیت به قدری گسترده است که برخی تشکیل ساختار اصلی بدن را داشتن پروتئین می بینند. پروتئین ها نقش بسیار مهمی در ساخت مولکول های بدن و ساخت بافت عضلات دارند. وجود ماده ای که بتواند این نیاز های بدنی را تامین کند، ضروری است. تحقیقات نشان داده که همه مردم کشور ما نمی توانند پروتئین مورد نیاز بدنشان را تامین کنند.

تامین پروتئین مورد نیاز بدن بسیار ساده است. شما می توانید با قرار دادن تخم مرغ در یکی از وعده های غذایی تان تمام پروتئین و آمینو اسید مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. از خواص تخم مرغ، سرشار بودن از پروتئین است. یک تخم مرغ 5 تا 6 گرم پروتئین در خود دارد. رساندن این مقدار پروتئین در اول صبح به بدن، می تواند تمام نیاز بدنی شما در طول روز را تامین کند. علاوه بر این خواص ذکر شده، مصرف تخم مرغ به کاهش فشار خون، سلامت استخوان ها و کاهش وزن کمک کند. پس با خیال راحت روز خود را با خوردن یک تخم مرغ شروع کنید.

مزیت استفاده از تخم مرغ
مزیت استفاده از تخم مرغ

بیشتر بخوانید: خواص گوشت بلدرچین

تخم مرغ بهترین منبع برای جبران کمبود آهن

کسانی که بدن آنها از کمبود آهن رنج می برند می توانند از تخم مرغ برای جبران کمبود آهن استفاده کنند. کسانی که آهن بدن خود را از دست می‌دهند معمولا با سردرد و کمبود انرژی همراه میشوند. تخم مرغ می تواند اکسیژن های مورد نظر به خون را برساند و به شما انرژی بدهد. توجه داشته باشید تخم مرغ آهن مفید را به بدن شما خواهند رساند که قابل هضم تر از دیگر آهن ها به شمار می رود.

پایین آوردن کلسترول

از دیگر خواص دارویی تخم مرغ می توان به پایین بودن کلسترول اشاره کرد. در گذشته نه چندان دور تصور دانشمندان بر این بود که تخم مرغ کلسترول بالایی دارد، اما در تحقیقات جدید به این نتیجه رسیدند کسانی که تخم مرغ مصرف می کنند بیماری قلبی کمتری را تجربه خواهند کرد. این تجربه به این معنی نیست که تخم مرغ کلسترول ندارد بلکه نتیجه این تحقیقات مفید بودن کلسترول تخم مرغ را نشان می دهد. کلسترول موجود در تخم مرغ تاثیر منفی بر قلب و عروق و بدن خواهد داشت. به طور کلی دو نوع کلسترول بد و خوب وجود دارد که کلسترول موجود در تخم مرغ گزینه خوب و کاهش دهنده بیماری های قلبی می باشد.

سلامت مغز

کسانی که به سلامت مغز خود بسیار اهمیت می دهند می توانند از تخم مرغ که دارای کولین است، استفاده نمایند. تخم مرغ به سلامت و رشد مغز شما کمک شایانی خواهد کرد. چنانچه دوست دارید مغز کودک شما سلامت و رشد مورد نظر شما را داشته باشد می توانید از تخم مرغ که منبع بسیار خوبی از انواع ویتامین ها و پروتئین ها است استفاده کنید.

تقویت استخوان ها

محصولاتی که دارای ویتامین D باشد می توانند به تقویت استخوان و جذب کلسیم کمک بسیار زیادی کنند. چنانچه استخوان های ضعیفی دارید و یا بدن شما از کلسیم پایینی برخوردار است می‌توانید برای تقویت آن از تخم مرغ که دارای ویتامین D و تنظیم کننده سطح کلسیم خون است، استفاده کنید.

حفظ سلامت مو و ناخن

مورد بعدی از خواص دارویی تخم مرغ می توان به حفظ سلامت مو و ناخن اشاره کرد. تخم مرغ سرشار از آمینو اسیدهای حاوی سولفور، ویتامین‌ها و مواد مغذی است. وجود آمینو اسیدهای حاوی سولفور، ویتامین و مواد مغذی مانند ویتامین B۱۲ و ویتامین A می تواند موجب حفظ و سلامت مو و ناخن شما شود. اگر جزو کسانی هستید که به سلامت مو و ناخن خود بسیار اهمیت میدهید می توانید تخم مرغ را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

بالا رفتن سیستم ایمنی بدن

بیشترین سود از خواص تخم مرغ را سیستم ایمنی بدن خواهد برد. ویتامین های موجود در تخم مرغ به صورت مستقیم بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار خواهند بود. ویتامین های موجود در این محصول مانند ویتامین D، ویتامین A موجب افزایش سطح ایمنی بدن در برابر ویروس ها و بیماری ها می شود.

جلوگیری از آسیب های چشم

بروز آب مروارید و کاهش قدرت بینایی دو مورد از شایع ترین بیماری هایی است که امروزه گریبانگیر مردم کشورمان می شود. بهترین کار برای پیشگیری از این قضایا، استفاده از دو ماده مغذی زآگزانتین و لوتئین که دو آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند هستند، می باشد. این آنتی اکسید های در شبکیه چشم ذخیره می شوند.

تحقیقات نشان داده هرچه از این دو آنتی اکسیدان که در مواد غذایی وجود دارد بیشتر استفاده کنید، کمتر به بیماری های چشمی مانند، کاهش قدرت بینایی و بروز آب مروارید مبتلا می شوید. یکی از خواص تخم مرغ، داشتن مقادیر بالا از این دو آنتی اکسیدان است. زرده تخم مرغ این دو آنتی اکسیدان را به مقدار بالایی در خود دارد که شما می توانید با مصرف آن این دو آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را تامین کنید. مصرف تخم مرغ می تواند باعث جلوگیری از این بیماری های چشمی شود. پس سعی کنید قبل از ابتلا شدن به بیماری های چشمی، مصرف تخم مرغ را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

مزایای استفاده از تخم مرغ
مزایای استفاده از تخم مرغ

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ های بومی

خواص تخم مرغ برای پوست

اگر جزو کسانی هستید که به سلامت و شفافیت پوست خود اهمیت میدهید تخم مرغ با وجود داشتن بیوتین، سلنیوم و ویتامین A می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای پوست شما باشد. بیوتین حفظ پوست، ویتامین A بازسازی و بهبود و سلنیوم محافظت پوست در برابر آسیب اکسیداسیون را برعهده دارند.

محافظ کبد

وجود کولین در تخم مرغ می تواند موجب عملکرد بهتر کبد در سیستم ایمنی بدن شود. برای حفظ سلامت کبد می توانید از تخم مرغ در رژیم های غذایی مختلف استفاده نمایید.

ساخت ترمیم سلول ها

در طول شبانه روز بدن ما سلول های مختلفی را تولید میکند. وجود کولین در تخم مرغ موجب ترمیم سلول‌های آسیب دیده و تولید سلول های جدید خواهد شد. کسانی که نیاز به ترمیم سلولها دارند تخم مرغ می تواند بهترین گزینه برای آنها باشد. 

حفظ و افزایش متابولیسم بدن

وجود ویتامین B12 در تخم مرغ باعث حفظ و افزایش متابولیسم بدن خواهد شد. متابولیسم نقش بسیار مهمی در بدن دارد که می تواند آرامشی بی نظیر را برای افراد در بر داشته باشد. برای حفظ متابولیسم تخم مرغ بهترین گزینه است.

کمک کننده برای کاهش وزن

یکی دیگر از خواص تخم مرغ، کمک کنندگی برای کاهش وزن است. تخم مرغ خاصیت سیر کنندگی دارد به همین دلیل می تواند باعث انتقال حس سیری به شما شود. افراد چاقی که نمی توانند در یک رژیم غذایی ثابت قدم باشند مجبور می شوند وعده های غذایی زیادی را مصرف کنند. کاهش کالری، یکی از مهم ترین خواص تخم مرغ است که می تواند برای کاهش وزن مناسب باشد. توصیه میکنیم افرادی که اضافه وزن دارند، مصرف تخم مرغ را در وعده غذایی صبحانه قرار دهند تا در طول روز کمتر احساس گرسنگی به آنها دست دهد.

تخم مرغ
تخم مرغ

بیشتر بخوانید: صفر تا صد شناخت مرغ لگهورن

گردش خون بهتر

از دیگر غواص تخم مرغ می توان به گردش خون بهتر اشاره کرد. مواد موجود در تخم مرغ می تواند شرایطی را فراهم آورد که خون به بهترین شکل در درون بدن انسان به گردش در بیاید. برای بهتر عمل کردن گردش خون بهتر است تخم مرغ را در وعده صبحانه بخورید. وجود تخم مرغ در وعده صبحانه مزایای بسیار بیشتری نسبت به وعده ناهار و شام خواهد داشت.

جلوگیری از لخته شدن خون

کسانی که تخم مرغ را در وعده های غذایی خود قرار میدهند معمولاً حملات قلبی و مغزی و لخت خود شدن خون در آنها کمتر دیده می شود. تخم مرغ از لخته شدن خون در بدن از حملات قلبی و مغزی جلوگیری خواهد کرد. این عامل بیشتر به کمک زرده تخم مرغ که حاوی پروتئین های ضد لخته است، انجام میشود.

خواص تخم مرغ برای بارداری

وجود کولین در تخم مرغ می تواند میزان مورد نیاز روزانه خانم های باردار را در دوران بارداری و شیردهی به راحتی هرچه تمام تر فراهم سازد. خانم هایی که در دوره بارداری و شیردهی به کولین نیازمندان می توانند با قرار دادن دو عدد تخم مرغ در وعده غذایی خود این نیاز بدن خود را به راحتی تامین کنند.

جلوگیری از آلزایمر

کسانی که در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی قرار دارند، معمولاً با ضعیف شدن حافظه روبرو می شوند. وجود تخم مرغ در وعده های غذایی می تواند از بروز آلزایمر و تضعیف حافظه جلوگیری نماید. وجود فسفاتیدیل، کولین، ویتامین B12، لسیتین در تخم مرغ موجب کاهش بیماری آلزایمر خواهد شد.

تعمیر کننده اسیدهای آمینه ضروری بدن

بدن ما نیاز به اسیدهای آمینه ضروری دارد که خودش نمی تواند آن را تولید کند.  پروتئین های موجود در تخم مرغ ها ۹ اسید آمینه ضروری بدن را تامین خواهند کرد. تخم مرغ یک منبع کامل پروتئین های ضروری به شمار خواهد رفت. 

خواص تخم مرغ آب پز و قهوه ای چیست؟

در ابتدای مطلب به طور کلی به 19 خواص شگفت انگیز تخم مرغ ها پرداختیم و حال قصد داریم به طور اختصاصی خواص تخم مرغ آب پز و قهوه ای را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه جز ورزشکاران هستید و در برنامه روزانه خود از تخم مرغ آب پز استفاده می کنید تا انتهای این قسمت از مطلب فواید تخم مرغ از سایت پرآور صنعت را مورد مطالعه قرار دهید.

خواص تخم مرغ آبپز

خواص تخم مرغ آبپز به قدری زیاد است که نمیتوان در یک مطلب به تمامی آنها پرداخت بلکه باید در مطالبی جداگانه به فواید تخم مرغ از نوع ابپز پرداخت. در ادامه قصد داریم با فواید مهم آن شما را آشنا کنیم.

کمک به رفع کم‌ خونی

با وجود ماده ای به نام آهن در تخم مرغ هموگلوبین های مورد نیاز خون فراهم شده و افراد در این مواقع از مبتلا به کم خونی در امان خواهند بود. یکی از فواید تخم مرغ آب پز دوری از کم خونی است.

کمک به گردش خون

موادی که در تخم مرغ وجود دارد می تواند به گردش خون در بدن کمک بسیار زیادی کند. برای انجام این کار می توانید تخم مرغ را در وعده صبحانه میل نمایید.

کم کردن احتمال ابتلا به سرطان سینه

کولین یکی از مهمترین موادی است که در تخم مرغ وجود دارد. بودن این ماده در تخم مرغ می تواند موجب کم کردن احتمال ابتلا به سرطان سینه شود. برای بهره بری از این خاصیت تخم مرغ می توانید در وعده غذایی هفتگی خود 2 وعده را به تخم مرغ اختصاص دهید.

ساخت و ترمیم سلول‌ ها

کولین علاوه بر کم کردن احتمال ابتلا به سرطان سینه می تواند باعث ساخت و ترمیم سلول های بدن شود.

براق کردن ناخن‌

آنتی اکسیم در تخم مرغ باعث براق شدن ناخن ها میشود. چنانچه علاقه مند به ناخن های زیبا و شفاف هستید می توانید مصرف تخم مرغ را در وعده غذایی قرار دهید.

مفید برای رژیم غذایی

افراد ورزشکار به دلیل بالا بودن درصد پروتئین در تخم مرغ می توانند از تخم مرغ آبپز در وعده غذایی خود استفاده کنند. تخم مرغ باعث تناسب اندام در بانوان و مردان خواهد شد. مصرف منظم تخم مرغ می تواند باعث تناسب اندام شود.

خواص تخم مرغ قهوه‌ ای

در این بخش از مظلب خواص تخم مرغ می خواهیم شما را با خواص تخم مرغ قهوه ای آشنا کنیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

حفظ و افزایش متابولیسم بدن

حفظ و افزایش متابولیسم بدن یکی از مهمترین خواصی است که با مصرف تخم مرغ قهوه ای عاید شما می شود. وجود ویتامین B12 در تخم مرغ قهوه ای می تواند باعث ایجاد و افزایش متابولیسم در بدن شود.

عوارض و مضرات تخم مرغ

در ادامه مطلب فواید تخم مرغ سعی داریم علاوه بر خواص تخم مرغ شما را با مضرات و عوارض آن نیز آشنا کنیم. به همان اندازه که مصرف تخم مرغ فواید بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت به همان اندازه نیز می تواند مضر باشد و سلامتی انسان را به خطر می اندازد. با ما برای دانستن عوارض و مضرات تخم مرغ در ادامه مطلب یاری کنید.

عوارض و مضرات تخم مرغ به عادت ها و حساسیت های افراد در کودکی به خصوص در سن های 5 تا 8 سالگی بر می گردد. از این که مصرف تخم مرغ فواید بسیار زیادی را با خود به همراه دارد بر کسی پوشیده نیست اما باید قبول کنیم که مصرف آن می تواند باعث یبوست و نفخ خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که افرادی کمی در دنیا هستند که به پروتئین موجود در تخم مرغ حساسیت نشان می دهند و این موضوع به صورت همگانی و برای تمامی افراد صدق نمی کند. در ادامه با این گزینه و سایر گزینه هایی که می تواند باعث مضر بودن تخم مرغ شود بیشتر خواهیم پرداخت.

عوارض و مضرات تخم مرغ
عوارض و مضرات تخم مرغ

حساسیت به پروتئین تخم‌مرغ امکان پذیر است؟

شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که آیا پروتئین موجود در تخم مرغ می تواند باعث حساسیت و واکنش منفی بدن در برابر  این محصوله پر از فواید شود. البته شدت حساسیت در افرادی که به این محصول حساسیت دارند متغیر خواهد بود. نوع حساسیت به وجود آمده می تواند از نوع کهیر، قرمزی چشم، متورم شدن قسمتی از بدن، آب ریزش بینی، خارش، مشکل گوارشی مانند نفخ و یبوست، افزایش وزن، استفراغ و سایر گزینه ها باشد. برای اینکه بدانید به تخم مرغ حساسیت دارید یا نه می توانید با دکتر مشورت کنید.

خوردن تخم ‌مرغ خام و عوارض آن

بسیاری از افراد مایل به خوردن تخم مرغ خام هستند که این کار میتواند عوارض بسیار زیادی را برای آنها در بر داشته باشد. خوردن این نوع خوردن تخم مرغ در فیلم های راکی در بین مردم باب شد. بودن باکتری سالمونلا در تخم مرغ خام می تواند افراد را دچار مسمومیت های غذایی شدید کند. از دیگر عوارض خوردن تخم مرغ خام می توان به اسهال، تب و دردهای شکمی اشاره کرد. برای اینکه فواید و خاصیت تخم مرغ عاید شما شود می توانید آن را به صورت آب پز، نیمرو و یا به صورت ترکیبی با غذای دیگر استفاده کنید.

لسیتین در تخم مرغ و عوارض آن

وجود لسیتین در تخم مرغ با فواید فراوانی به همراه خواهد بود. اما مصرف و دوز بیش از اندازه آن می تواند عوارض بسیار بالایی را با خود به همراه داشته باشد. مصرف مناسب ۱۰-۳۰ گرم لسیتین در طول شبانه روز بسیار مفید برای بدن است اما مصرف بیشتر آن با عوارضی چون کهیر، قرمزی چشم، متورم شدن قسمتی از بدن، آب ریزش بینی، خارش، مشکل گوارشی مانند نفخ و یبوست، افزایش وزن، استفراغ، سرگیجه و سایر گزینه ها همراه خواهد بود.

شما برای ما از خواص تخم مرغ بنویسید

در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت به معرفی 19 مورد از خواص تخم مرغ پرداختیم. با آگاهی یافتن از خواص تخم مرغ، دانستید که باید مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ را در برنامه غذایی خود قرار دهید. مصرف تخم مرغ می تواند برای سلامتی شما بسیار سازنده باشد. شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات، تمامی دیدگاه ها و سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما در کمترین زمان به سوالاتتان پاسخ دهند. همچنین اگر خواص دیگر تخم مرغ را می شناسید، می توانید آن را برای ما بنویسید تا نسبت به این ماده غذایی آگاهی بیشتری داشته باشیم.

سوالات متداول

خواص تخم مرغ را نام ببرید؟

داشتن مقادیر مناسب از مواد مغذی تامین پروتئین نیاز بدن همراه با آمینواسیدها تخم مرغ بهترین منبع برای جبران کمبود آهن پایین آوردن کلسترول سلامت مغز وغیره

خواص تخم مرغ برای پوست چیست؟

اگر جزو کسانی هستید که به سلامت و شفافیت پوست خود اهمیت میدهید تخم مرغ با وجود داشتن بیوتین، سلنیوم و ویتامین A می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای پوست شما باشد. بیوتین حفظ پوست، ویتامین A بازسازی و بهبود و سلنیوم محافظت پوست در برابر آسیب اکسیداسیون را برعهده دارند.

خواص تخم مرغ برای بارداری چیست؟

وجود کولین در تخم مرغ می تواند میزان مورد نیاز روزانه خانم های باردار را در دوران بارداری و شیردهی به راحتی هرچه تمام تر فراهم سازد. خانم هایی که در دوره بارداری و شیردهی به کولین نیازمندان می توانند با قرار دادن دو عدد تخم مرغ در وعده غذایی خود این نیاز بدن خود را به راحتی تامین کنند.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *