جوجه کشی بلدرچین + [ رازهای طلایی و اصول آن ]

جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی یکی از موارد قابل توجه در پرورش طیور است که برای سود آوری و کسب درآمد بیشتر، باید به صورت ویژه به آن توجه شود. اگر قصد دارید یک درآمد ایده آل کسب کنید توصیه می کنیم جوجه کشی بلدرچین را آغاز کنید. بلدرچین پرنده ای محبوب و دوست داشتنی در بین مردم است که گوشت فوق العاده مفیدی دارد. همین امر سبب شده مردم علاقه زیادی برای تهیه آن داشته باشند. همانطور که می دانید، بدون آگاهی و تجربه کافی نمی توان در کسب و کاری موفق بود. در این مطلب قصد داریم شما را با برخی اصول جوجه کشی بلدرچین آشنا کنیم. با ما در این مطلب از وبسایت پراور صنعت همراه باشید تا بیشتر با جوجه کشی بلدرچین و اصول آن آشنا شوید. برای مطالعه این مطلب تنها کافیست 7 دقیقه از زمان خود را به ما اختصاص دهید.

چرا باید آموزش جوجه کشی بلدرچین را فرا بگیریم؟

یکی از سوالاتی که برای اکثر کسانی که پرورش بلدرچین را انجام می دهند به وجود می آید این است که چرا باید آموزش جوجه کشی بلدرچین را باید فرا گرفت؟  کسانی که  به این کسب و کار علاقه مند هستند باید اطلاعات لازم را برای بالا بردن راندمان کاری به دست بیاورند. چنانچه شما نتوانید فوت و فن های جوجه کشی و تکنیک های آن را به صورت حرفه‌ای بیاموزید به طور قطع شغل شما با شکست سنگین و ضررهای بسیار زیاد مالی همراه خواهد بود. شاید با استفاده از اطلاعات اندک بتوانید جوجه کشی بلدرچین را تا حدود زیادی پیش ببرید اما در هنگام بروز مشکلات به طور قطع به مشکلات فراوانی بر خواهید خورد و نمی توانید از ضرر هایی که قرار است برای شما پیش بیاید جلوگیری کنید.

بسیاری از افراد بر این باورند که به جای آموزش جوجه کشی بلدرچین می توانند جوجه کشی را به صورت طبیعی انجام دهند تا هزینه ای بابت تهیه تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی پرداخت نکنند. یکی دیگر از باورهای این افراد بر این است که جوجه کشی طبیعی اطلاعات خاصی نمیخواهد و می توان با اطلاعات اندک آن را انجام داد. در جواب باید گفت که جوجه کشی طبیعی در تعداد پایین میسر است و شما نمی توانید آن را در تعداد بالا انجام دهید. یکی دیگر از نکاتی که در جوجه کشی طبیعی باید آن را مورد بررسی قرار داد، تلفات بسیار بالا در آن است. شما نمی‌توانید سرمایه کلان خود را روی تلفات بسیار بالا متمرکز کنید.  تلفات بسیار بالا در جوجه کشی طبیعی ممکن است از بیماری،  شکسته شدن تخم توسط بلدرچین مادر،  خورده شدن تخم توسط حیوانات موذی و عوامل بسیار زیادی دیگر باشد.

آموزش جوجه کشی بلدرچین به قدری مهم است که شما می توانید با استفاده از یک دستگاه و بالا بردن اطلاعات خود درباره فوت و فن های  آن سرمایه خود و درآمدزایی کسب و کار را چندین برابر کنید. تصور کنید با استفاده از دستگاه جوجه کشی به راحتی هرچه تمام تر می توانید مدت زمان جوجه کشی را به کمترین زمان خود رسانده و با انرژی کمتر این عمل را انجام دهید.  تخم را در درون دستگاه قرار داده آن را روشن می کنید و سپس دستگاه عمل چرخش، تنظیم دما و رطوبت را انجام خواهد داد و شما فقط بعد از گذشت چندین روز منتظر تولد جوجه ها خواهید ماند.

جوجه کشی بلدرچین چیست؟

جوجه کشی فرایندی است که تخم های نطفه دار به جوجه تبدیل خواهند شد. فرایند جوجه کشی به دو صورت طبیعی و یا به وسیله دستگاه انجام می شود. افرادی که قصد پرورش بلدرچین به صورت انبوه را دارند با کمک دستگاه جوجه کشی این فرایند را انجام می دهند. در هر دو صورت باید نکاتی را بیاموزید تا در تبدیل شدن نطفه ها به جوجه دچار خطا نشوید. در ادامه مطلب به اصول جوجه کشی بلدرچین به وسیله این دو روش اشاره خواهیم کرد.

جوجه کشی بلدرچین چیست
جوجه کشی بلدرچین چیست

بیشتر بخوانید: بلدرچین از چه سنی شروع به تخمگذاری می کند؟

جوجه کشی بلدرچین به صورت طبیعی

جوجه کشی بلدرچین به صورت طبیعی و بدون دستگاه بیشتر در محلاتی که فضای بزرگی را برای پرورش انتخاب نمی کنند، اتفاق می افتد. در این سبک، بلدرچین های ماده پس از تخم گذاری به مدت 10 الی 18 روز بر روی تخم خود می خوابند تا شرایط مناسب برای تبدیل نطفه به جوجه ایجاد شود. بلدرچین ها به وسیله نوک خود چرخشی در تخم ایجاد می کنند که باعث رشد صحیح نطفه شود.

البته در این نوع جوجه کشی نیز از قبل بلدرچین های نر و ماده، لانه ای را بر روی زمین برای خود ایجاد می کنند. میزان گرما و رطوبت نقش مهمی در کیفیت و سلامت جوجه های به دنیا امده دارد. البته به یاد داشته باشید که پس از به دنیا آمدن جوجه ها از طریق جوجه کشی طبیعی، باید حدود 15 الی 20 روز آن ها را تحت کنترل گرفته و از آنها مراقبت کنید. اصول جوجه کشی بلدرچین به روش طبیعی را جدی بگیرید تا در آینده کسب و کار خود دچار ضرر نشوید.

جوجه کشی بلدرچین به روش طبیعی
جوجه کشی بلدرچین به روش طبیعی

بیشتر بخوانید: تکنیک های تشخیص جنسیت و سن بلدرچین را در پرآور صنعت فرا بگیرید

جوجه کشی بلدرچین به وسیله دستگاه

پرورش دهندگان بزرگ بلدرچین به منظور کسب سود بیشتر برای فرایند جوجه کشی از دستگاه های مخصوص استفاده می کنند. دستگاه هایی که شرایط ایده آل را برای تبدیل نطفه به جوجه بلدرچین را فراهم می کنند. در جوجه کشی به صورت طبیعی تنها به یک بلدرچین مادر برای به دنیا آمدن جوجه ها نیاز بود اما در این سبک شما تنها به یک دستگاه جوجه کشی نیاز خواهید داشت.

البته چگونگی قرار دادن تنظیمات این دستگاه ها و میزان آشنایی شما پرورش دهندگان به آن ها است که سلامت جوجه ها را تضمین می کند. شما باید مواردی مانند دما، حرارت و میزان رطوبت را مناسب با تخم انتخاب شده قرار دهید. حال می خواهیم چند مورد از اصول جوجه کشی بلدرچین به وسیله دستگاه  را برایتان بیاوریم و آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

جوجه کشی بلدرچین با استفاده از دستگاه
جوجه کشی بلدرچین با استفاده از دستگاه

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین در خانه از ۰ تا ۱۰۰ + [ رایگان و کاربردی ]

ستر چیست؟

ستر در واقع به محلی گفته می شود که تخم هایی که آماده جوجه کشی شده اند در شانه های ویژه تخم قرار می گیرند تا فرایند جوجه کشی به درستی انجام شود. اما همانطور که گفتیم شما باید میزان دما ، رطوبت و دیگر نکات مربوطه را به درستی رعایت کنید. معمولا دمای ستر تا 40 درجه و میزان رطوبت آن نیز تا 60 درصد می رسد. البته این میزان دما و رطوبت برای 3 روز پایانی جوجه کشی بلدرچین است.

نقش ستر در جوجه کشی بلدرچین
نقش ستر در جوجه کشی بلدرچین

بیشتر بخوانید: ۰ تا ۱۰۰ شناخت جوجه بلدرچین + پرورش

دمای ستر برای جوجه کشی بلدرچین

بهترین دمایی که شما می توانید برای جوجه کشی بلدرچین تنظیم کنید بین 37 تا 38 درجه است. دما یکی از موثر ترین مواردی است که می تواند در تشکیل نطفه نقش داشته باشد. شما باید دمای لازم برای هر نوع جوجه کشی را بشناسید. اما دمای نامناسب و غیراستاندارد می تواند چگونه به نطفه ها آسیب برساند؟

بهترین دما برای جوجه کشی بلدرچین را برای شما معرفی کردیم. اگر شما دمای ستر را کمتر از این حد مشخص شده قرار دهید، باعث می شود جوجه ها نیز دیرتر به دنیا بیایند. افزایش دما نیز سبب زودتر خارج شدن جوجه ها از تخم می شود که در هر دو حالت آسیب های جدی به کسب و کار شما وارد می شود. دما یکی از اصول جوجه کشی بلدرچین است که باید به صورت دقیق اجرا شود.

میزان رطوبت برای جوجه کشی بلدرچین

یکی دیگر از اصول جوجه کشی بلدرچین که بسیار مهم می باشد، میزان رطوبت دستگاه است. رطوبت از مهم ترین عواملی است که می تواند در جوجه آوری موثر باشد. در صورتی که شما میزان رطوبت دستگاه را برای جوجه کشی بلدرچین از حد استاندارد پایین تر تنظیم کنید، منجر به بزرگ شدن کیسه هوایی تخم می شود.

در دستگاه های جوجه کشی رطوبت از راه های گوناگونی مثل، اسپری ریز قطرات آب یا ظرف آب درونی تامین می شود. تامین رطوبت به وسیله هر کدام از این حالت ها بسته به نوع ساخت و سلیقه شرکت سازنده دارد اما شما می توانید بسته به سلیقه خود هر کدام از دستگاه ها را تهیه و استفاده کنید.

نقش چرخش تخم ها در جوجه کشی بلدرچین

در ابتدای مطلب دانستید که در جوجه کشی به صورت طبیعی، بلدرچین های مادر برای چرخاندن تخم ها از نوک خود کمک می گیرند. عمل چرخاندن تخم ها یکی از مهم ترین اصولی است که میزان جوجه آوری را مشخص می کند و اهمیت بالایی در جوجه کشی بلدرچین دارد. در دستگاه های جوجه کشی کیسه هوایی وجود دارد که امکان چرخش تخم ها را فراهم می کند.

عمل چرخاندن باید حداقل در طول روز 5 بار انجام بگیرد اما برخی دستگاه های جوجه کشی نیز وجود دارد که تخم ها را هر 2 ساعت یکبار می چرخانند. شما باید تنظیمات دستگاه را طوری تنظیم کنید که حداقل 5 مرتبه در روز تخم ها چرخیده شوند. بی توجهی به این امر می تواند باعث از بین رفتن نطفه شود. چرخیدن باعث می شود جوجه بتواند سر خود را از قسمت باریک خارج کرده و به راحتی نفس بکشد. همچنین چرخیدن تخم ها از چسبیدن جوجه به پوسته جلوگیری می کند و احتمال جوجه آوری را بالاتر می برد.

نقش چرخش تخم ها در جوجه کشی بلدرچین
نقش چرخش تخم ها در جوجه کشی بلدرچین

بیشتر بخوانید: اصول پرورش بلدرچین گوشتی

دوره جوجه کشی بلدرچین چند روز است؟

دوره جوجه کشی بلدرچین با توجه به نژاد های مختلفی که دارد می تواند روزهای متغیری داشته باشد شما می توانید تمامی نژاد های موجود بلدرچین مانند بلدرچین ژاپنی و بلدرچین معمولی را در بازه زمانی ۱۷ الی ۲۳ روز جوجه کشی کنید. مدت زمان تعیین شده با توجه به نژاد ها تغییر پیدا خواهد کرد.

مراحل جوجه کشی بلدرچین

به صورت سریع و مرحله وار جوجه کشی بلدرچین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در قدم اول شما باید دستگاه جوجه کشی را تهیه کنید. بعد از خرید دستگاه جوجه کشی نباید آن را مورد استفاده قرار دهید، بلکه ابتدا باید آن را تست کنید و سلامت و از ایمنی آن اطمینان حاصل کنید. بعد از تهیه دستگاه جوجه کشی نوبت خرید تخم های نطفه دار است. شما می توانید تخم های نطفه دار را از مراکز معتبر جهت داشتن راندمان کاری بالاتر تهیه کنید. مرحله سوم ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار است. با این کار شما بیماریهایی که قرار است به جوجه بلدرچین ها منتقل شود را به طور کامل از بین می برید و یا به نوبه ای جوجه سالم و بدون بیماری را به دست خواهید آورد.

مرحله بعدی گرم کردن تخم های نطفه دار است. قبل از اینکه تخم نطفه دار را در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید آنها را گرم می کنید تا به دمای دستگاه عادت کند. حالا نوبت این است که تخم های نطفه دار را در داخل دستگاه بچینید. بعد از چیدن تخم نطفه دار در درون دستگاه جوجه کشی حالا نوبت تنظیم مهمترین موارد در دستگاه است. تنظیم رطوبت و دما، تهویه، چرخش و دیگر تنظیمات را انجام دهید. به تخم های نطفه دار ۷ روز فرصت دهید تا بتوانند مراحل جوجه کشی را به خوبی طی کنند. بعد از هفت روز نوبت شماست که غربالگری تخم های نطفه دار را انجام دهید شما باید تخم نطفه دار سالم و غیر سالم را از یکدیگر جدا نمایید تا باعث کاهش راندمان کاری نشوند.

بعد از خروج تخم های نطفه دار و ناسالم نوبت تنظیمات دستگاه برای زمان هچر است. شما میتوانید در زمان هچر  به مدت سه روز به تخم های نطفه دار زمان دهید تا به جوجه تبدیل شوند. بعد از زمان هچر  شما میتوانید جوجه بلدرچین ها را در اختیار داشته باشید اما توجه کنید بلدرچین ها اجازه دهید ۲۴ ساعت درون دستگاه جوجه کشی باقی بمانند و بعد از ۲۴ ساعت برای تنظیم دمای آنها با محیط آنها را  از دستگاه جوجه کشی خارج نمایید. به همین آسانی می توانید جوجه کشی بلدرچین را انجام دهید و سایر کارها را به دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بسپارید. البته برای کاهش هزینه های خود می توانید دستگاه های جوجه کشی خانگی و یا دستی نیز استفاده کنید.

نکات مهم برای خرید تخم نطفه دار

برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را جوجه کشی بلدرچین داشته باشید باید بتوانید تخم نطفه دار استاندارد را تهیه کنید. برای تهیه تخم های استاندارد می توانید به موارد زیر رجوع کنید.

  1. داشتن کمتر از یک هفته سن جزء مهمترین مواردی است که در هنگام خرید تخم نطفه دار باید آن را مورد بررسی قرار دهید. هر چقدر تخم های نطفه داری که شما انتخاب میکنید قدیمی تر باشد شانس کمتری برای تبدیل شدن به جوجه خواهند داشت.
  2. قبل از خرید تخم نطفه دار بلدرچین گله ای که از آن تخم نطفه دار گرفته شده است را مورد بررسی قرار دهید و سلامت آن اطمینان حاصل کنید.
  3. قبل از جوجه کشی بلدرچین باید تخم نطفه دار را در دمای ۱۶ درجه سانتی گراد و رطوبت ۷۰ درصد در محیط نگهداری نمایید. نگهداری تخم نطفه دار بلدرچین در یخچال کار بسیار خطرناک است و ممکن است سلامت تخم را به خطر بیاندازد.
  4. تخم نطفه دار را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی گرم کنید. این کار باعث دچار شوک نشدن تخم نطفه دار خواهد شد.
  5. قبل از استفاده از تخم های نطفه دار بلدرچین را ضدعفونی کنید.

بهترین زمان برای جوجه کشی بلدرچین

شما می توانید جوجه کشی بلدرچین را در فصل های مختلف سال انجام دهید. اما دو بازه زمانی اوایل فصل بهار و اوایل فصل پاییز به دلیل آب و هوای بسیار ایده آلی که دارد می تواند بهترین گزینه برای جوجه کشی بلدرچین باشد. شما می توانید در این دو بازه زمانی بالاترین راندمان کاری را از  جوجه کشی بلدرچین داشته باشید.

شما برای ما از جوجه کشی بلدرچین بنویسید

در این مطلب از وب سایت پراور صنعت سعی کردیم شما را با جوجه کشی بلدرچین و اصول مربوط به آن آشنا کنیم. با کسب این اطلاعات و توجه به آن ها می توانید کسب و کار موفقی را داشته باشید. شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید پاسخ تمامی سوالات خود را از ما بخواهید. فقط کافیست در بخش نظرات، سوال مد نظر خود را بپرسید تا پشتیبانان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند. اگر تجربه ای درباره اصول جوجه کشی بلدرچین دارید، آن را نیز در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

سوالات متداول

جوجه کشی بلدرچین چیست؟

جوجه کشی فرایندی است که تخم های نطفه دار به جوجه تبدیل خواهند شد. فرایند جوجه کشی به دو صورت طبیعی و یا به وسیله دستگاه انجام می شود. افرادی که قصد پرورش بلدرچین به صورت انبوه را دارند با کمک دستگاه جوجه کشی این فرایند را انجام می دهند. در هر دو صورت باید نکاتی را بیاموزید تا در تبدیل شدن نطفه ها به جوجه دچار خطا نشوید.

ستر چیست؟

ستر در واقع به محلی گفته می شود که تخم هایی که آماده جوجه کشی شده اند در شانه های ویژه تخم قرار می گیرند تا فرایند جوجه کشی به درستی انجام شود. اما همانطور که گفتیم شما باید میزان دما ، رطوبت و دیگر نکات مربوطه را به درستی رعایت کنید. معمولا دمای ستر تا 40 درجه و میزان رطوبت آن نیز تا 60 درصد می رسد. البته این میزان دما و رطوبت برای 3 روز پایانی جوجه کشی بلدرچین است.

دمای ستر برای جوجه کشی بلدرچین چقدر است؟

37 تا 38 درجه

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *