پرورش مرغ محلی + [ اطلاعات مهم ]

پرورش مرغ محلی

پرورش مرغ محلی با توجه به مقاوم بودن این نژاد در برابر بیماری و سرما می تواند یکی از مناسب ترین گزینه ها در بین پرورش طیور باشد. پرورش مرغ محلی را می توان به دو منظور تخمگذار و گوشتی انجام داد. شما به راحتی هرچه تمام تر می توانید پرورش این پرنده را در مناطق مختلف انجام دهید. این در صورتی است که پرورش مرغ های صنعتی در مناطق خاص و مکان های منحصر به فرد انجام خواهد شد. اگر شما هم دوست دارید با پرورش مرغ محلی به درآمد زایی برسید توصیه می‌کنیم قبل از شروع هر کاری این مطلب از سایت پرآور صنعت را به طور کامل و تا انتها مورد مطالعه قرار دهید. ما در این مطلب صفر تا صد پرورش این نژاد از مرغ را به شما آموزش خواهیم داد. مطالعه این مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

اهداف مهم پرورش مرغ محلی برای رسیدن به کسب درآمد

کسانی که پرورش مرغ محلی را انجام می دهند سه هدف مهم را در ذهن می پرورند که می‌توانند با استفاده از آن نوع رشد و نحوه درآمدزایی را مشخص کنند. پرورش گله مولد و مرغ مادر، پرورش گله گوشتی و پرورش گله تخمگذار جز اهداف مهم به شمار میروند. شما می توانید یکی از آنها را برای رسیدن به درآمد جهت پرورش مرغ محلی انتخاب نمایید. در ادامه این مطلب هر یک از موارد فوق را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اهداف مهم
اهداف مهم

پرورش گله مولد و مادر

اولین روشی که شما در پرورش مرغ محلی می توانید با استفاده از آن به درآمد زایی برسید پرورش گله مولد و مرغ مادر است. در این روش شما می توانید با استفاده از تولید تخم مرغ نطفه دار و جوجه یکروزه به درآمدزایی برسید. توجه داشته باشید در این روش شما سود دهی بالاتری را تجربه خواهید کرد. اما ریسک بسیار زیاد در این روش می‌تواند شما را دچار ضررهای بسیار زیاد کند. قبل از شروع این روش حتما با متخصصین مشورت نمایید و با استفاده از نظر آنها این کسب و کار را ادامه دهید.

از دیگر نکاتی که در این باره باید بدانید می‌توان به سوددهی در بازه زمان بسیار کم اشاره کرد. شما زمانی می توانید در بازه زمانی بسیار کم به سود دهی در پرورش گله مولد و مرغ مادر برسید که توانسته باشید بازاریابی را به بهترین شکل انجام داده باشید زیرا در غیر این صورت محصولات شما مانند تخم نطفه دار غیر قابل استفاده می شود.

پرورش گله گوشتی

روش دیگری که در پرورش مرغ محلی با استفاده از آن می توانید به درآمدزایی برسید پرورش گله گوشتی است. جوجه یک روزه از نژاد گوشتی را تهیه کنید و در دوره کوتاه ۴۵ روزه آنها را به مرغ بالغ گوشتی تبدیل نمایید. از آنجایی که گوشت مرغ جزو اجزای جدا نشدنی سفره های مردم است در بخش بازاریابی شما با مشکلات بسیار کمتری نسبت به پرورش گله مولد دست و پنجه نرم می خواهید کرد.

پرورش گله تخمگذار

برای پرورش گله تخمگذار شما باید جوجه های یکروزه از نژاد تخمگذار را انتخاب کنید و تا زمان شروع تخم گذاری از آنها نگهداری کنید. پرورش گله تخمگذار نسبت به دو روش گفته شده بسیار راحت تر و بازاریابی آسان‌تری را پیش رو خواهد داشت. چنانچه جز افراد کم تجربه در زمینه پرورش مرغ هستید توصیه می کنیم از پرورش گله تخمگذار به دلیل نگهداری راحت و بازاریابی آسان استفاده نمایید.

طول دوره پرورش مرغ محلی

دوره پرورش مرغ محلی با توجه به روش هایی که شما برای کسب درآمد از طریق آنها استفاده می کنید متغیر خواهد بود. پرورش مرغ محلی به صورت گوشتی حدود ۴۵ روز به طول  خواهد انجامید. چنانچه پرورش مرغ را به صورت تخم گذاری انجام دهید به حدود ۵ ماه نیاز دارید تا به درآمد زایی برسید. ناگفته نماند با توجه به سیستم نور دهی و تغذیه این پنج ماهه میتواند دستخوش تغییرات بسیار زیادی شود.

"طول

فضای مورد نظر برای پرورش مرغ محلی

فضای مورد نظر برای پرورش مرغ محلی به روش تخمگذار، گوشتی و مولد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. جوجه محلی برای پرورش نیازمند فضای کمتری نسبت به مرغ بالغ خواهد بود. از این رو در هنگام پرورش به سن جوجه ها توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا تراکم گله نسبت به فضا بسیار اهمیت دارد که در ادامه مطلب را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هر چقدر از سن جوجه ها بگذرد شما نیازمند فضای بیشتری برای پرورش مرغ محلی هستید. شما برای پرورش مرغ محلی به صورت تخمگذار برای ۴۰۰ عدد نیازمند ۴۰ متر مربع فضا هستید. برای پرورش مرغ گوشتی نیز شما میتوانید برای ۲۰۰ عدد مرغ گوشتی ۲۵ متر مربع فضا در نظر بگیرید. برای در نظر گرفتن فضا  جهت پرورش مرغ محلی به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر مرغ ها احساس راحتی بیشتری کنند شما راندمان کاری بالاتری را تجربه خواهید کرد. به نسبت تراکم گله و فضای مورد نیاز بسیار توجه داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش مرغ محلی

یکی از مهمترین ارکان در پرورش مرغ محلی باید آن را به بهترین شکل فراهم سازید، تجهیزات است. تجهیزات مورد نیاز باید تمامی استانداردهای روز دنیا را به همراه داشته باشد تا راندمان کاری بالای ۷۵ درصد را از خود به جای بگذارد. در ادامه مطلب به طور کامل تجهیزاتی که شما نیاز دارید را مورد بررسی قرار داده ایم.

قفس مرغ

یکی از مهمترین تجهیزات در پرورش مرغ محلی قفس مرغ است. قفس مرغ برای تو را برای شما به وجود می‌آورد تا بتوانید آمار دقیق کسب و کار خود را داشته باشید. به طور مثال به راحتی می‌توانید تعداد  مرغ های بیمار و سالم را از یکدیگر تفکیک کنید و آمار هر یک را به طور مجزا داشته باشید. میزان دان و آب مصرفی از دیگر آمارگیری‌های دقیقی است که شما می توانید با استفاده از قفس مرغ را انجام دهید. جلوگیری از شروع بیماری ها از دیگر مزایای استفاده از قفس مرغ در پرورش مرغ محلی است. شما با استفاده از قفس به راحتی هرچه تمام تر می توانید مرغ های بیمار را از مرغ های سالم جدا سازید تا بیماری در بین تمامی مرغ ها شیوع پیدا نکند.

دور ریز دان و آب یکی از مهمترین مواردی است که هزینه ها را به طور چشمگیری افزایش می دهد. با استفاده از قفس می توانید از دورریز دان و آب جلوگیری کنید. جمع آوری تخم مرغ ها نیز با استفاده از قفس مرغ بسیار آسان است. قفس ها با شیب ملایمی ساخته شده و این شیب باعث میشود تمامی تخم مرغ های تولید شده توسط مرغ ها محل مخصوص تخم مرغ ها ورود پیدا کند.

شما می توانید با استفاده از قفس مرغ مدیریت راحت تری را تجربه کنید و راندمان کاری بالا تر را نصیب خود نمایید. قفس ها به شما راندمان کاری بالایی ۷۵ درصد را هدیه خواهند داد. یکی از بهترین گزینه ها برای تهیه قفس مرغ سایت پرآور صنعت است. سایت پرآور صنعت قفس های مرغ خود را طبق استانداردهای روز دنیا ساخته و گارانتی ۱۰ ساله ضد زنگ و قابل شستشو بودن را به شما هدیه می دهد. با استفاده از قفس مرغ سایت پرآور صنعت دیگر دغدغه ای بابت پرورش مرغ محلی نخواهید داشت.

سیستم گرمایشی و سرمایشی

از دیگر تجهیزات مهم که باید آن را بسیار جدی بگیرید سیستم گرمایشی و سرمایشی است. سیستم گرمایشی در فصل زمستان و فنی سیستم سرمایشی در فصل تابستان برای فراهم آوردن شرایط محیطی ایده آل بسیار حائز اهمیت است. هیترها، بخاری، هواکش، فن و بسیاری از گزینه های دیگر می تواند جزء سیستم گرمایشی و سرمایشی مرغداری شما باشد. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود یکی از گزینه های موجود در بازار را برای فراهم آوردن شرایط ایده آل انتخاب کنید.

سیستم های کنترل دما و رطوبت

دما و رطوبت دو رکن اساسی هستند. چنانچه هر یک از موارد فوق را به بهترین شکل فراهم نکنید مرغ ها دچار استرس شده و راندمان کاری پایین را از خود به جای خواهد گذاشت. برای این که بتوانید کنترل دما و رطوبت را در پرورش مرغ محلی انجام دهید توصیه میکنیم سیستم کنترل دما و رطوبت را در سالن مرغداری نصب نمایید. با استفاده از این سیستم ها مانند دماسنج و رطوبت از می توانید با توجه به جدول دوره مرغ تخمگذار و گوشتی دمای مورد نیاز جوجه ها و مرغ بالغ را به بهترین شکل فراهم سازید.

دانخوری و آبخوری

یکی از تجهیزاتی که به طور مستقیم با مرغ های محلی در تماس خواهد بود دانخوری و آبخوری است. شما با استفاده از دانخوری و آبخوری غذا و آب مورد نیاز مرغ های محلی را تامین خواهد کرد. توجه داشته باشید دانخوری و آبخوری را با توجه به سن جوجه و مرغ انتخاب کنید. زیرا ارتفاع دانخوری ها و آبخوری ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. چنانچه جوجه ها به راحتی نتوانند آب و غذا میل کنند راندمان کاری شما کاهش پیدا خواهد کرد.

سیستم روشنایی

آخرین مورد از تجهیزات مهم در پرورش مرغ محلی که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، سیستم روشنایی است. به طور معمول مرغ های تخمگذار و گوشتی به صورت روزانه ۱۴ تا ۱۶ ساعت به نور نیاز دارند. از آنجایی که همیشه نور طبیعی در دسترس شما نخواهد بود شما باید بتوانید با استفاده از سایر تجهیزات نور مورد نیاز مرغ محلی را فراهم سازید. شما باید سالن خود را با توجه به نوع نیاز مرغ های محلی به نور های مصنوعی تجهیز نمایید.

نژادهای مختلف مرغ محلی

نژاد مرغ محلی می تواند به صورت مستقیم بر میزان سوددهی شما تاثیر گذار باشد. شما باید با توجه به نوع رشد و نحوه درآمدزایی خود یکی از نژادهای مرغ محلی را برای پرورش انتخاب نمایید. از جمله این نژادها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مرغ لگهورن
  2. مرغ رد آیلند
  3.  مرغ نیوهمشایر
  4.  مرغ کورنیش
  5.  مرغ سوسکس
  6.  مرغ پلیموت راک
پرورش مرغ محلی
پرورش مرغ محلی

نتیجه گیری

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را به صورت صفر تا صد با پرورش مرغ محلی آشنا کنیم. شما با مطالعه مطلب اطلاعات اولیه لازم برای شروع کسب و کار را به دست آورده اید. توصیه می‌کنیم قبل از شروع این کار با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و با توجه به میزان سرمایه گذاری و بازه زمانی که در اختیار دارید این  کسب و کار را شروع کنید. چنانچه شما هم جزو کسانی هستید که توانسته اید با پرورش مرغ محلی به درآمدزایی بسیار بالا برسید می توانید در سری قسمت نظرات و تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت قرار دهید.

اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با پشتیبان سایت و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید و آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

نژادهای مختلف مرغ محلی را نام ببرید؟

مرغ لگهورن مرغ رد آیلند مرغ نیوهمشایر و غیره

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش مرغ محلی کدامند؟

قفس مرغ سیستم روشنایی سیستم گرمایشی و سرمایشی و غیره

طول دوره پرورش مرغ محلی چقدر است؟

از 40 روز تا 5 ماه

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *