مرغ لگهورن + [ لگرن را بشناسید و پرورش دهید ]

مرغ لگهورن

پرورش مرغ تخمگذار یکی از پرسود ترین و بهترین کسب و کارهایی است که شما می توانید با شروع آن تحول عظیمی را در زندگی خود ایجاد کنید. اما زمانی پرورش این پرنده برای شما پرسود خواهد بود که بتوانید از بین نژادهای روی زمین یکی از بهترین نژاد ها را برای تولید تخم مرغ انتخاب کنید. یکی از بهترین نژادهایی که می‌تواند در این زمینه شما را یاری دهد، مرغ لگهورن است. مرغ لگهورن در طول یک دوره تخم گذاری حدود 280 تا 320 عدد به شما خواهد داد. با توجه به اینکه تخم مرغ جز اجزای جدا نشدنی سفره خانوار ایرانی است  شما می‌توانید بدون دغدغه آن را به فروش برساند. با این وجود از نگهداری مرغ لگهورن و پرورش آن غافل نشوید.

در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با مرغ لگهورن به صورت کامل آشنا کنیم تا بتوانید با شناخت کامل این پرنده را برای پرورش انتخاب نمایید. چنانچه دوست دارید با مرغ نژاد لگهورن به طور کامل آشنا شوید توصیه می‌کنیم در این مطلب سایت پرآور صنعت را تا انتها دنبال نمایید. مطالعه این مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

تاریخچه مرغ لگهورن

تاریخچه دقیق از مرغ لگهورن وجود ندارند اما در اکثر کتاب ها و نقشه ها تاریخ این پیدایش این پرنده را ۱۸۲۸ میلادی می دانند. بسیاری از افراد بر این باورند که در منطقه توسکانی ایتالیا چندین نژاد مرغ بومی با یکدیگر ترکیب شدند تا مرغ لگهورن به وجود بیاید. لیورنو شهر بندری در ایتالیا است که مرغ لگهورن در آن دیده شد. بعد از ایتالیا این نژاد از مرغ به کشورهای مختلفی مانند ایالات متحده آمریکا صادر گردید. بعد از ارسال مرغ لگهورن اصلاحات نژادی بسیار زیادی بر روی آن انجام شد. به طور مثال در نمایشگاه نیویورک سال 1868 و در سال 1870 . اصلاح نژاد بر روی نژاد مرغ موردنظر به خاطر افزایش تخمگذاری و مقاومت بدن آن در دوره تخمگذاری و بیماری بوده است.

خصوصیات ظاهری مرغ نژاد لگهورن

همانطور که گفتیم این نژاد از مرغ یکی از بهترین نژادهای مرغ تخمگذار است. تخم گذار بودن مرغ را یکی از ویژگی های بارز این نژاد به شمار می رود. تا به امروز ۱۳ گونه نژاد مرغ اصلاح شده با قابلیت های تخمگذاری متفاوت شناسایی شده است. اصلاح نژاد ها بر روی این مرغ باعث شده تا طول عمر این نژاد به پنج سال برسد و مقاومت بالایی در برابر تخمگذاری از خود نشان دهد. سفید، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن، قرمز، نخودی، دم سیاه و نقره ای از جمله نژادهایی هستند که از مرغ لگهورن می‌توانید در طبیعت مشاهده کنید.

از جمله خصوصیات بارز مرغ لگهورن می توان به کمری u شکل، بدنی لاغر و کشیده اشاره کرد.  وزن مرغ لگهورن حدود ۳ کیلوگرم است. اگر این سوال در ذهن شما نقش بسته است که آیا مرغ لگهورن می تواند پرواز کند یا خیر؟ باید بگوییم مرغ لگهورن توانایی پرواز در مسیرهای طولانی و موانع بلند را دارد. چنانچه پرورش آن را در دستور کار قرار می دهید حتما از قفس های بلند استفاده نمایید.

مرغ لگهورن
مرغ لگهورن

بیشتر بخوانید: ۰ تا ۱۰۰ شناخت مرغ کوچین

خصوصیات رفتاری مرغ لگهورن

از خصوصیات بارز رفتاری مرغ لگهورن می‌توان به باهوش بودن و فعالیت در فضای آزاد اشاره کرد. میتوانید این نژاد از مرغ را در فضای آزاد رها کنید تا بتواند غذای مورد نظر روزانه خود را به دست آورد. این مرغ ها به قدری باهوش هستند که می ‌توانند فعالیت و نوع پرسه زدن خود در بیرون را به طور کامل برای تامین غذا کنترل نمایند. پرهای لگهورن جز پرندگان پر سر و صدا به شمار می روند از  این رو که شما نمی توانید آنها را در فضا شلوغ پرورش دهید.

علاوه بر ایجاد سر و صدای زیاد مرغ لگهورن جز پرندگان پرخاشگر به شمار می رود. در بسیاری از مواقع اگر احساس خطر کند به کودکان و افرادی که در اطراف آن هستند حمله می نماید. چنانچه دوست دارید پرورش این پرنده را انجام دهید باید بدانید که آنها در کمتر از ۵ ماه به بلوغ می رسند و شما بعد از پنج ماه می توانید از تخم گذاری آن و به درآمد زایی برسید.

با توجه به نژاد های مختلفی از مرغ لگهورن در در طبیعت وجود دارد خصوصیات اخلاقی آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. چنانچه قصد خرید این مرغ را دارید قبل از خرید با فروشندگان مورد نظر مشورت نمایید. زیرا برخی از نژادهای مرغ لگهورن دارای خصوصیات اخلاقی آرام و کم سر و صدا هستند.

میزان تخم گذاری مرغ لگهورن و خصوصیات تخم مرغ آن

همانطور که گفته شد مرغ لگهورن در سال می تواند چیزی حدود 280 تا 320 عدد تخم تولید کند. چنانچه این عدد را در دوره تخمگذاری تقسیم کنیم شما در هفته حدود ۴ تا ۶ عدد از این مرغ به دست خواهید آورد. چنانچه دوست دارید ایده آل ترین نتیجه را از تخمگذاری مرغ را بگیرید، توصیه می کنیم از مرغ های لگرن ۳ و ۴ ساله استفاده کنید. این دو گزینه بالاترین بازدهی تخم گذاری را به شما هدیه خواهد داد.

تخم مرغ های نژاد لگهورن به رنگ سفید و با وزن تقریبی ۵۰ گرم می باشد. هر چقدر سن مرغ های لگهورن بالاتر باشد شما می توانید تخم مرغ های درشت تری را از آنها به دست آورید. از این نژاد نمی‌توان به عنوان پرورش مرغ گوشتی استفاده نمود زیرا وزن گیری بسیار پایینی دارد. همچنین شما نمی توانید از این نژاد از مرغ برای کوچک شدن و جوجه کشی استفاده نمایید زیرا مرغ لگهورن توانایی خوابیدن روی تخم ها را ندارد.

خرید مرغ نژاد لگهورن

برای اینکه کار پرورش مرغ را شروع کنید نیاز دارید در ابتدا با کمترین سرمایه بیشترین بازدهی را داشته باشید. برای این کار می توانید مرغ نژاد لگهورن را خریداری کنید. اما برای اینکه یک خرید امن را تجربه کنید و نگرانی بابت ضرر کردن در کار خود نداشته باشید باید از یک فروشگاه مطمئن خریداری کنید. به یاد داشته باشید جوجه های این نژاد از مرغ را از جایی تهیه کنید که اصول بهداشتی و پرورشی را رعایت کرده باشد و حتی الامکان انها را در قفس مرغ مورد پرورش داده باشند. معمولا جوجه هایی که در قفس نگهداری می شوند بیماری کمتری دارند.

مرغ لگهورن
مرغ لگهورن

بیشتر بخوانید: مرغ نژاد لهستانی + [ گونه های مختلف، شرایط نگهداری و ویژگی ها ]

اصول پرورش مرغ نژاد لگهورن

برای اینکه در طول کار پرورش دار مشکل نشوید و جلوی آسیب های احتمالی را بگیرید لازم است با برخی اصول به هنگام پرورش مرغ نژاد لگهورن آشنا باشید. در این قسمت می خواهیم شما را با چند نکته به هنگام پرورش مرغ لگهورن آشنا کنیم.

محل نگهداری مرغ لگهورن

یکی از بهترین سیستم هایی که شما می توانید با استفاده از آن مرغان را نگهداری کنید قفس مرغ و قفس مرغ تخمگذار است. قفس مرغ شرایطی را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید به بهترین شکل از مرغ لگهورن نگهداری کنید و شرایطی را فراهم آورید که این مرغ مناسب ترین رشد را داشته باشد. از مزایای استفاده از قفس مرغ و قفس مرغ تخمگذار می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 1. کنترل بیماری ها و سرایت نکردن آن از پرنده بیمار و پرنده سالم
 2. به حداقل رسیدن رفت آمد کارگران برای تمیزی و جمع آوری تخم ها
 3. فضای بهداشتی تر با آلودگی کمتر
 4. جمع آوری تخم مرغ با سرعت بالا و به صورت کاملا مکانیزه بدون شکستگی و ضایعات
 5. استفاده از فضاهای پرت برای پرورش
 6. رساندن آب و غذا بدون پرتی و صرف هزینه های بسیار زیاد
 7. استفاده از سینی فضولات برای جمع آوری آن

شما از چه چیزهایی برای نگهداری مرغ لگرن استفاده می کنید. چنانچه از روش متفاوت برای نگهداری مرغ استفاده می نمایید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین را برسانید به اشتراک بگذارید.

تغذیه مرغ نژاد لگهورن

برای اینکه یک مرغ لگهورن تخم گذاری مناسبی برای شما به ثمر بیاورد باید به میزان کافی ویتامین، فسفر، پروتئین، کلسیم و اسید های آمینه را دریافت کند. این مواد معدنی را شما می توانید از مواد غذایی گوناگونی به بدن مرغ ها برسانید.  برای اینکه فرمول غذایی مناسبی در اختیار گله قرار بگیرد می توانید دسته چربی ها را به چرخه غذایی پرندگان خود اضافه کنید.

تغذیه یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند تخم گذاری مرغ ها را کاهش یا افزایش دهد. تغذیه علاوه بر تاثیر بر تخم گذاری می تواند در وزن، میزان سلامتی، بیمار یا بیمار نشدن پرندگان و مقاومت بدن آن ها موثر باشد.

سیستم نور رسانی

سیستم نور رسانی در پرورش مرغ نژاد لگهورن نقش مهمی بر عهده دارد. در سه روز اول برای اینکه گله به محیط عادت کند باید نور بیشتری در محل زندگی آن ها به کار ببرید. اما این میزان نور باید مقطعی باشد اگر نور محیط به مدت طولانی بیش از اندازه باشد باعثآسیب به چشم های پرنده ها می شود.

آبخوری و دانخوری

در سالن های نگهداری این مرغ ها باید به میزان مورد نیاز دانخوری و آبخوری مرغ قرار دهید تا حیوانات برای مصرف دچار مشکل نشوند. سعی کنید این ظرف ها را به صورت یک شکل و در یک خط قراردهید. این کار از استرس پرندگان می کاهد.

هر چند یک بار به محل نگهداری پرندگان بروید و ظرف آبخوری و دانخوری آن ها را چک کنید و مطمئن باشید که آب و غذای کافی دارند. در صورتی که مرغ ها به ظرف های خالی از آب و دان عادت کنند به تدریج دچار سوء تغذیه می شوند و انواع بیماری ها گریبان گیر آن ها خواهد شد.

نمونه گیری از خون مرغ های نژاد لگهورن

برای اینکه از سلامت گله اطمینان حاصل کنید قبل از اینکه آن ها را به سالن های تخم گذاری منتقل کنید از مرغ ها نمونه خون بگیرید تا از ایمنی گله مطمئن شوید. این کار را هر چند هفته یکبار انجام دهید تا ضرری به گله وارد نشود. با مشاهده آزمایش خون ها هر پرنده ای که دچار بیماری بود را از گله خارج کرده و به مدت یک هفته قرنطینه کنید.

راههای پرورش مرغ لگهورن

مرغ لگهورن را می توانید با استفاده از سه روش پرورش دهید. 1. استفاده از تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی 2. استفاده از جوجه های یک و یا چند روزه 3. استفاده از مرغ  لگهورن بالغ.  پرسود ترین روش برای پرورش مرغ لگهورن استفاده از تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی است. با توجه به اینکه لگهورن جزو نژاد های نسبتاً گران به شمار می‌رود می‌توانید مرغ بالغ آن را خریداری کرده و با استفاده از خروس نژاد لگهورن تخم های نطفه دار زیادی را به دست آورید و سپس با استفاده از این چرخه  درآمدزایی خود را آغاز کنید.

مرغ لگهورن
مرغ لگهورن

بیشتر بخوانید: مرغ ارپینگتون را بشناسید + [ نژاد، نحوه نگهداری، ویژگی های ظاهری و رفتاری ]

شما برای ما از مرغ لگهورن بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با مرغ لگهورن، نژاد آن، خرید، اصول پرورش، نوع تغذیه و نحوه پرورش آن آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در این مطلب خالی دید آن را از طریق نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود درباره این نژاد از مرغ ها را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت بپرسید. پشتیبانان ما در اسرع وقت به سوالات شما به طور جامع پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

مرغ نژاد لگهورن چه رنگ هایی دارد؟

سفید، قهوه ای و خرمایی

میزان تخم گذاری مرغ لگهورن چقدر است؟

بیش از 250 تخم

تغذیه مرغ نژاد لگهورن چیست؟

مرغ لگهورن می تواند از تغذیه مرغ معمولی استفاده کند ودر کنار ان از ویتامین، فسفر، پروتئین، کلسیم و اسید های آمینه استفاده نماید

طاعتی
دیدگاه کاربران
۶ دیدگاه
 • مصطفی 17 اردیبهشت 1402 / 8:42 ب.ظ

  با سلام مرغ لگهورن کرچ میشود؟!

  • مدیریت سایت 20 خرداد 1402 / 6:53 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، بله

 • مرتضی 29 مهر 1402 / 10:34 ب.ظ

  شما خودتون گفتید کورچ‌نمیشه حالا در پاسخ به سوال فردی جواب بله است

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 12:03 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، احتراما مرغ ها در تمام نژاد ها کرچ میشوند.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

 • پویا 3 آبان 1402 / 8:30 ق.ظ

  سلام مرغ لگهورن سفید در استان کلستان میتونه زندگی کنه اگه میشه دهتا میخام بخرم سه ماههه در ایمیل جواب بدن چون در سایت جواب بدن واسم نمایش نمیده ممنون

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 11:57 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، به شرط فراهم سازی شرایط دمایی مناسب مشکلی از این بابت نخواهید داشت.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *