راه های افزایش تخمگذاری قرقاول

راه های افزایش تخمگذاری قرقاول

قرقاول یکی از پرندگان زیبا و دوست داشتنی است که در ایران طرفداران زیادی دارد. از این رو پرورش قرقاول همچنان در کشور ما و در نقاط مختلف رو به رشد است. قرقاول جز پرندگانی است که گوشت و تخم آن مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل خواص بسیار زیاد محصولاتش طرفداران زیادی دارد. همین امر سبب شد ما مقاله ای در رابطه با راه های افزایش تخمگذاری قرقاول برای شما مخاطبان گرامی بنویسیم.

در این مقاله قصد داریم به بررسی راه های افزایش تخمگذاری قرقاول بپردازیم. با توجه به گسترش استفاده از گوشت و تخم قرقاول در ایران، افراد زیادی ترغیب شده اند که اقدام به پرورش قرقاول بکنند. از جمله مواردی که همواره جای سوال و بحث دارد، چگونگی افزایش تخمگذاری قرقاول می باشد. با پرآور صنعت همراه باشید تا به بررسی این مسئله بپردازیم. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

قرقاول
قرقاول

حتما بخوانید : اصول پرورش قرقاول را پیش از شروع این کسب و کار بدانید!

قرقاول، پرنده مفید و زیبا

دلایل مختلفی برای تمایل پرورش دهندگان جهت پرورش قرقاول وجود دارد. از جمله اینکه گوشت قرقاول یکی از مواد مقوی است که برای انسان ها نیز مفید می باشد. از طرفی زیبایی منحصر به فرد قرقاول، آن را به پرنده زینتی نیز تبدیل کرده است. معمولا پرورش قرقاول به دو صورت انجام می شود. یا از طریق قرقاول های مولد و تخمگذاری یا از طریق جوجه کشی با دستگاه های مختلف.

جیره غذایی قرقاول تخمگذار

جیره غذایی قرقاول، مهم ترین سهم را در افزایش تخمگذاری قرقاول، همچنین افزایش کیفیت و حجم گوشت آن ها دارد. جیره غذایی قرقاول متفاوت از جیره غذایی سایر پرندگان و ماکیان است. معمولا باید دارای 28 درصد پروتئین باشد که در سن بلوغ این عدد به 24 درصد کاهش می یابد. به تغذیه و دان مصرفی قرقاول مولد توجه داشته باشید و تلاش کنید که دان مقوی و مفیدی در اختیارشان قرار دهید.

انواع قرقاول
انواع قرقاول

حتما بخوانید : آموزش تخصصی جوجه کشی در پرورش قرقاول

جفت گیری قرقاول ها

یکی از عواملی که باید از آن اطلاع داشته باشید چگونگی جفت گیری قرقاول ها می باشد. باید بدانید که قرقاول نر از چند قرقاول ماده برای جفت گیری استفاده می کند.

همچنین شرایط جفت گیری را هم باید بدانید. مثلا در فصل بهار و گرم شدن هوا قرقاول ها آماده جفت گیری می شوند. یکی از راه های افزایش تخمگذاری قرقاول توجه به شرایط جفت گیری می باشد.

شرایط محیطی، مهم ترین بخش تخمگذاری قرقاول

در کنار همه عوامل موثر در افزایش تخمگذاری قرقاول، یکی از عوامل مهم دیگر، شرایط محیطی مناسب می باشد. چند نکته را در این زمینه لازم است که یادآور شویم. از جمله اینکه :
محل پرورش قرقاول باید بدور از آلودگی های شهری و آلودگی های محیطی باشد. پاکیزه بودن هوا، میل به جفت گیری و تخمگذاری را هم افزایش می دهد.

همچنین محل پرورش قرقاول، باید به دور از سر و صدا و خیابان باشد. همچنین یکی از اساسی ترین مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید، رعایت ساعات نور برای قرقاول تخمگذار است.

اگر بنا به هر دلیلی نوردهی قطع شود، در فرآیند تخمگذاری اثر منفی خواهد داشت.

قرقاول های تخمگذار در طول تخمگذاری باید مورد توجه قرار بگیرند و مراقبت های لازم نیز صورت بگیرد. در غیر این صورت، مشکلات مختلفی به وجود خواهد آمد که در میزان تخمگذاری قرقاول اثر خواهد گذاشت. لذا جهت افزایش تخمگذاری قرقاول، شرایط محیطی لازم را باید فراهم کنید.

پیشنهاداتی جهت افزایش تخمگذاری قرقاول
پیشنهاداتی جهت افزایش تخمگذاری قرقاول

حتما بخوانید : آموزش پرورش قرقاول

پیشنهاداتی جهت افزایش تخمگذاری قرقاول

از جمله پیشنهادات دیگر ما برای افزایش تخمگذاری قرقاول، این است که بهتر است قبل از اینکه ماه تخمگذاری قرقاول های مولد برسد، مراقبت های لازم را انجام دهید. شرایط تخمگذاری را فراهم کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که میزان تخمگذاری قرقاول از یک حدی بیشتر نمی شود. این حد بستگی به نژاد قرقاول دارد. همچنین این مسئله را فراموش نکنید که پرورش قرقاول ها با پرورش سایر پرندگان متفاوت است.

مثلا جوجه های قرقاول نمی توانند در سطح صاف بایستند و لازم است که کف سالن پرورش را با خاک اره و خاک های دیگر بپوشانید تا بعدا این پرندگان دچار مشکل نشوند. نهایتا تلاش کنید که محیطی آرام برای قرقاول های مولد فراهم کنید. محیط آرام، تاثیر بسیار زیادی در آرامش قرقاول و در نتیجه افزایش تخم گذاری قرقاول دارد.

تخمگذاری قرقاول
تخمگذاری قرقاول

حتما بخوانید :میزان تخمگذاری قرقاول ها

شما برای ما از راه های افزایش تخمگذاری قرقاول بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با راه های افزایش تخمگذاری قرقاول آشنا کردیم. اگر تجربه ای دارید که موجب افزایش تخمگذاری قرقاول می شود، آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود در این باره را از پشتیبانان سایت پراور صنعت بپرسید. متخصصان و پشتیبانان سایت پراور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد. امیدواریم از این مطلب به بهترین شکل بهره برده باشید.

سوالات متداول

چه میزان از جیره غذایی قرقاول تخمگذار را پروتئین تشکیل می دهد؟

28 درصد

یکی از راه های افزایش تخمگذاری قرقاول را نام ببرید؟

جفتگیری قرقاول

مهمترین عامل در میزان تخمگذاری قرقاول چیست؟

نژاد قرقاول

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *