عوامل مهم و تاثیرگذار در تغذیه مرغ گوشتی

تغذیه مرغ گوشتی

امروزه پرورش طیور مختلف به یکی از مهم ترین کسب و کار ها تبدیل شده است. مرغ با کاربردی که در سفره ما ایرانی ها دارد به یکی از مهم ترین خوراک های ما تبدیل شده. مرغ گوشتی پرنده ای است که بخش عمده ای از این نیاز ما را تامین می کند. اما افرادی که کار پرورش مرغ گوشتی را آغاز میکنند باید نکاتی را برای پرورش بهتر این پرنده در ذهن داشته باشند. میزان سود حاصله از پرورش مرغ گوشتی تا حدود زیادی بستگی به وزن و میزان گوشت پرنده دارد. از این رو تغذیه یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر مقدار گوشت پرنده است. برای اینکه پرورش بهتر و پرسودتری را داشته باشید باید تغذیه مرغ گوشتی را بیش از هر چیزی در نظر بگیرید. چندین عامل به صورت همزمان در کیفیت تغذیه مرغ گوشتی تاثیر گذارند. این چند عاملی که در مورد تغذیه مرغ گوشتی برایتان خواهیم گفت می توانند به بهبود کسب و کار شما کمک کنند. با ما در وب سایت شرکت پرآور صنعت همراه باشید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد تغذیه مرغ گوشتی را تهیه کنید.

تغذیه مرغ گوشتی
تغذیه مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: پرورش کبک گوشتی

تغذیه مرغ گوشتی

همانطور که دانستید تغذیه از مهم ترین عوامل تعیین کننده سود و زیان شما در پرورش طیور است. اما باید بدانید تغذیه مناسب مرغ گوشتی را چه اجزایی تشکیل می دهند. مهم ترین فرمول یک جیره غذایی مناسب برای مرغ گوشتی عبارتند از: اسید آمینه، ویتامین ها، آب، انرژی و مواد معدنی.

این اجزا در جیره غذایی مرغ گوشتی باید به صورت هماهنگ عمل کنند تا باعث رشد استخوانی و عضلانی این پرنده شوند. برای رشد این پرندگان باید کیفیت مواد غذایی، فرم دام و بهداشت تغذیه را توجه چندانی ببخشیم زیرا این عوامل از اجزا و نکات اصلی تغذیه مرغ گوشتی می باشند.

رعایت برخی نکات به هنگام انتخاب تغذیه مرغ گوشتی

برای اینکه جیره غذایی مرغ گوشتی را تهیه کنید باید مواردی را در نظر بگیرید. شما باید برای مرغ و خروس تغذیه ای جداگانه تهیه کنید. ساختار بدنی دو جنس نر و ماده مرغ متفاوت است از این رو باید تغذیه متفاوتی برای این دو جنس در نظر بگیرید. میزان چربی مورد نیاز در جیره غذایی یکی دیگر از نکات است که باید به آن در تغذیه مرغ گوشتی توجه کنید. علاوه بر این در دسترس بودن و قیمت دان را باید در نظر بگیرید. چرا که قیمت یکی از مهم ترین مواردی است که پرورش دهندگان به آن فکر می کنند. باید از دان های مقوی و به صرفه استفاده کند تا میزان هزینه شما از سود حاصل شما بالاتر نرود.

نکات انتخاب تغذیه مرغ گوشتی
نکات انتخاب تغذیه مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر استرس در مرغ ها و راه های مقابله با آن

مهم ترین فرمول های تغذیه مرغ گوشتی

اما همانطور که گفتیم اسید آمینه، ویتامین ها، آب، انرژی و مواد معدنی از مهم ترین فرمول های تشکیل برنامه غذایی مرغ های گوشتی هستند.

آّب

آب یک ماده مغذی و لازم برای هر جانداری است. می دانید که پرندگان نیز به مشابه ما انسان ها نمی توانند بدون آب زندگی کنند و حیاتشان بدون مصرف آب پایان می یابد. آب علاوه بر ادامه دادن به حیات پرندگان نقش مهمی در هضم غذا و انتقال عناصر غذایی به بدن پرنده را ایفا می کند.

اما باید برای آب پرندگان یک میزان مناسب را در طول روز در نظر بگیریم. تعیین آب مصرفی پرندگان در طول روز به چندین عامل بستگی دارد. قرار گیری این عوامل در کنار یکدیگر باعث مشخص شدن میزان آب مصرفی مرغ گوشتی در طول روز می شود.

1_ میزان رطوبت و دمای محیط

2_ نوع خوراک مصرف شده و کیفیت آن

3_ میزان غذای مصرفی پرنده در طول روز

4_ سن مرغ گوشتی و میزان سلامت بدنی آن

این چهار عامل اند که مشخص می کنند پرنده در طول یک روز به چه میزان آب نیاز دارد. سعی کنید آب پاکیزه را برای مصرف مرغ گوشتی در نظر بگیرید. مصرف آب پاک از مهم ترین بخش های تغذیه مرغ گوشتی است که می تواند در رشد آن تاثیر گذار باشد. اما برای 4 نکته گفته شده لازم است اطلاعات بیشتری نیز کسب کنید. هر چه دمای محیط بالاتر رود میزان مصرف آب گله مرغ های گوشتی نیز افزایش می باید. سعی کنید دمای محیط را در 10 تا 14 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. این را نیز به یاد داشته باشید که آب باید به طور مداوم در دسترس پرندگان باشد در غیر این صورت باعث درگیری و تنش بین مرغ ها خواهد شد. قفس مرغ بهترین گزینه برای داشتن استانداردهای موجود است.

اسید آمینه مورد نیاز مرغ گوشتی

یکی دیگر از مهم ترین قسمت هایی که باید در تغذیه مرغ گوشتی آن را در نظر گرفت تهیه اسید آمینه مورد نیاز این پرندگان است. مهم ترین وظیفه ای که اسید آمینه در بدن پرندگان بر عهده دارد، ساخت عضلات و تکثیر سلولی است. شما باید این نیاز را با دادن تغذیه هایی از قبیل سویا و ذرت برای بدن این پرندگان تامین کنید.

اسید آمینه مورد نیاز مرغ گوشتی
اسید آمینه مورد نیاز مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی مرغ و راه های مقابله با آن

تامین انرژی

انرژی یکی از رکن های اساسی در تغذیه این پرنده است. شما برای داشتن یک برنامه غذایی ایده آل برای پرندگان باید انرژی لازم را از طریق مواد غذایی گوناگون به این پرندگان برسانید. اغلب افراد برای جیره غذایی پرندگان باقیمانده غذاهای خود را به خورد مرغ ها می دهند. باقی مانده غذای انسان ها نمی تواند از انرژی مورد نیاز پرندگان را تامین کند. مهم ترین منبع سرشار از انرژی ذرت و گندم می باشند. این دو ماده می توانند مناسب ترین خوراکی برای تغذیه مرغ گوشتی باشند. با تهیه این دو ماده می توانید انرژی لازم را به بدن مرغ های گوشتی برسانید.

ویتامین

برای تکمیل سالم ترین تغذیه مرغ گوشتی باید ویتامین لازم بدن این پرندگان را تهیه کنید. ویتامین در مواد غذایی مختلف وجود دارد. بهتر است گاهی برای خروج از تکراری بودن برنامه غذایی پرندگان، سبزیجات به مرغ های گوشتی دهید. سبزیجات از اصلی ترین منبع های ویتامین هستند. علاوه بر سبزیجات، از دانه های مقوی برای تغذیه مرغ گوشتی استفاده کنید. انواع دانه ها نیز می توانند به شما برای رساندن ویتامین های مختلف به بدن این پرنده کمک کنند. در این مطلب و در وبسایت پرارور صنعت سعی کردیم ایده آل ترین و مهم ترین نکات تغذیه مرغ گوشتی را برایتان شرح دهیم تا نسبت به تهیه بهترین تغذیه برای این پرندگان اقدام کنید.

سوالات متداول

مهم ترین فرمول یک جیره غذایی مناسب برای مرغ گوشتی چیست؟

اسید آمینه، ویتامین ها، آب، انرژی و مواد معدنی.

تعیین آب مصرفی پرندگان در طول روز به چع عامل بستگی دارد؟

1_ میزان رطوبت و دمای محیط 2_ نوع خوراک مصرف شده و کیفیت آن 3_ میزان غذای مصرفی پرنده در طول روز 4_ سن مرغ گوشتی و میزان سلامت بدنی آن

مهم ترین وظیفه ای که اسید آمینه در بدن پرندگان بر عهده دارد، چیست؟

مهم ترین وظیفه ای که اسید آمینه در بدن پرندگان بر عهده دارد، ساخت عضلات و تکثیر سلولی است. شما باید این نیاز را با دادن تغذیه هایی از قبیل سویا و ذرت برای بدن این پرندگان تامین کنید.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۳ دیدگاه
 • فرشاد طهماسبی 15 آبان 1400 / 2:05 ب.ظ

  فروش ران، سینه، فیله، پشت گردن، پوست واسکلت مرغ گوشتی
  خرید مرغ گوشتی و اسکلت وخمیر مرغ
  ۰۹۱۰۹۵۹۴۶۲۹طهماسبی

  • طاعتی 15 آبان 1400 / 4:03 ب.ظ

   دوست من امیدوارم توی کارت موفق باشی
   ما هم در پراور صنعت با شماهر شما موافقت می کنیم تا بتونیم کمک کوچیکی کرده باشیم

 • محسن 14 اسفند 1401 / 8:43 ب.ظ

  سلام
  کتاب در این زمینه معرفی میکنید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *