۵ عامل موثر بر کیفیت تخم مرغ

کیفیت تخم مرغ

پرورش مرغ تخم گذار در کشور ما یکی از کسب و کار های پر رونق است. این رونق بالا در پرورش مرغ تخم گذار مربوط به درخواست بالای مردم برای مصرف تخم مرغ است. تخم مرغ یکی از اصلی ترین و پر تکرار ترین محصولات در برنامه غذایی ما انسان ها به شمار می رود. انسان ها علاقه دارند تا با کیفیت ترین تخم مرغ را مصرف کنند. پرورش دهندگان مرغ تخم گذار که قصد کسب درآمد از فروش تخم مرغ دارند باید سعی کنند با کیفیت ترین تخم مرغ ها را به مردم ارائه بدهند.

به راستی کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟ برای اینکه با این موضوع مهم آشنا شوید با ما در این مطلب از وب سایت پرآور صنعت همراه باشید. برای مطالعه این مطلب تنها کافیست 5 دقیقه از زمان خود را صرف کنید.

عوامل موثر بر کیفیت تخم مرغ

همانطور که گفتیم، تخم مرغ مصرفی توسط مردم کشورمان باید با کیفیت باشد. اما پرورش دهندگان برای تولید تخم مرغ های با کیفیت باید چه اقداماتی انجام دهند؟ در ادامه این مطلب از پراور صنعت قصد داریم درباره 5 مورد از عوامل موثر بر کیفیت تخم مرغ با شما صحبت کنیم.

سن مرغ

مرغ تخم گذار بیشترین تاثیر را بر کیفیت تخم مرغ دارد. اگر قصد کسب سود از طریق فروش تخم مرغ با کیفیت را دارید باید مرغ های مناسبی را برای تخم گذاری انتخاب کنید. سن مرغ یکی از اصلی ترین معیار ها برای تولید تخم با کیفیت یا بی کیفیت است.

هر چه مرغ های مسن تری را برای تخم گذاری انتخاب کنید، پوسته تخم مرغ های تولیدی ضعیف تر خواهند بود. مرغ ها با بالا رفتن سنشان نمی توانند تخم مرغ با کیفیتی بگذارند. این گونه تخم های تولید شده اکثرا پوسته ضعیف، حالت مایع درونی مسموم کننده و ویژگی های منفی دیگری دارند. برای عملیات تخم گذاری شما باید مرغ های جوانتر را که توان تخم گذاری بیشتری دارند انتخاب کنید. پس در انتخاب مرغ تخم گذار به خصوص سن آن دقت کنید.

سن مرغ
سن مرغ

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ در قفس های صنعتی چه مزایایی دارد؟ + قفس مناسب برای خرید

تغذیه مرغ ها

مفید یا مضر بودن تغذیه می تواند بر عملکرد تخم گذاری مرغ ها و کیفیت تخم های تولیدی موثر باشد. کیفیت تخم مرغ ها از مواد معدنی که به بدن مرغ ها وارد می شود تاثیر می پذیرند. مرغ ها باید از مواد مغذی تغذیه کنند تا کار راحتی برای تخم گذاری داشته باشند. جیره غذایی مرغ ها برای تخم گذاری باید از مواد مغذی حاوی کلسیم و پروتئین بالا تشکیل شده باشد تا انرژی مورد نیاز مرغ ها را نیز تامین نمایند. مرغ ها برای تخم گذاری باید انرژی بالایی داشته باشند تا بتوانند با کیفیت ترین تخم ها را تولید کنند.

برای جیره غذایی مرغ ها پیشنهاد می کنیم از سبوس برنج، ذرت آسیاب شده و برنج استفاده کنید. در دسترس بودن این مواد در ساعات مختلف روز برای تغذیه شدن مرغ ها ضروری است. اما علاوه بر دانه، برای مرغ ها باید آب مناسب را نیز تهیه کنید. نقش آب نیز در کیفیت تخم مرغ بالا است. پیشنهاد میکنیم ظرف آب این پرندگان را از آب خنک تر پر کنید. مصرف آب خنک باعث استحکام بیشتر پوسته تخم مرغ می شود.

تغذیه مرغ
تغذیه مرغ

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ مرندی را ساده، تخصصی و کاربردی فرا بگیرید

استرس

استرس و اضطراب تاثیر مثبتی بر کیفیت مرغ ها نمی گذارد. استرس به هنگام پرورش مرغ یکی از مخرب ترین تاثیرات را بر کیفیت تخم های تولید شده می گذارد. در هنگام پرورش برای دور کردن استرس و اضطراب باید شرایط صحیح را برای تخم گذاری فراهم کنید.

در روند پرورش مرغ تخم گذار و تخم گذاری منابع استرس زیادی فراهم می شود. ایجاد مزاحمت حشره های کوچک، صداهای وحشتناک، سرما و چند عامل دیگر می توانند برای مرغ ها ایجاد استرس کنند. وجود استرس باعث بروز دو رفتار در تخم گذاری مرغ ها می شود. آن ها در هنگام استرس یا قادر به تخم گذاری نخواهند بود و یا تخم های بی کیفیت را از خود به نمایش می گذارند. در سالن های نگهداری مرغ که به صورت غیر استاندارد می باشند، شاهد این بوده ایم که تخم های تولیدی در شرایط استرس زا چه کیفیت ضعیفی دارند. اکثر این تخم ها با کوچک ترین لمسی می شکنند. وجود استرس باعث تشکیل نشده لایه محکم تر تخم مرغ می شود.

تخم مرغ باکیفیت
تخم مرغ باکیفیت

بیشتر بخوانید: میزان غذای مصرفی مرغ

بیماری ها

بیماری ها و ویروس های مختلف بر میزان تخم گذاری و کیفیت تخم های تولید شده تاثیر بسزایی خواهند گذاشت. نیوکاسل و آنفولانزا دو مورد از شایع ترین بیماری ها در بین مرغ ها هستند. مرغ هایی که به بیماری گرفتار باشند قادر به تخم گذاری نخواهند بود. تخم های گذاشته شده پرندگان بیمار نیز غیر قابل مصرف است. پیشنهاد میکنیم واکسن های مربوط به هر بیماری را در زمان معین و قبل از تخم گذاری به بدن مرغ ها تزریق کنید. علاوه بر این برای اینکه از سلامت تخم ها اطمینان حاصل کنید سعی کنید گله مرغ ها را به صورت ماهی یکبار به دامپزشک نشان دهید.

محل زندگی

برای اینکه مرغ ها تخم های با کیفیتی بگذارند باید مکانی آرام و گرم را برای آنها تهیه کنید. محل زندگی در کیفیت تخم مرغ تاثیر بسزایی دارد. محلی را که برای مرغ ها انتخاب می کنید باید کاملا از آلودگی ها زدوده شده باشد. اما چگونه می توان تمامی شرایط ایده آل برای تخم گذاری مرغ را تهیه کرد؟ تهیه قفس مرغ بهترین راهکار برای ایجاد شرایط استاندارد زندگی مرغ و تخم گذاری آن است. شما باید قفس هایی را تهیه کنید که مرغ ها از زندگی در آن ها احساس خطر نکنند و آلودگی ها و بیماری ها به آن ها سرایت نکند.

شرکت پرآور صنعت با اگاهی از این موضوع اقدام به تولید قفس های نگهداری مرغ کرده است که با تهیه آن ها می توانید شرایط مطلوب زندگی مرغ ها را فراهم کنید. کیفیت تخم مرغ های تولیدی مرغ هایی که در این قفس ها نگهداری میشوند، بالا خواهد بود زیرا تمام شرایط استاندارد برای تغذیه، سرما و گرما، استرس، تخم گذاری و آب و دان مرغ ها فراهم شده است. شما می توانید این قفس های مخصوص نگهداری مرغ را با کمترین هزینه تهیه کنید تا به وسیله آن ها به روند کسب و کار خود سروسامان دهید.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *