بیماری های رایج در قرقاول ها

بررسی بیماری های قرقاول

در این مقاله از سایت پراور صنعت قصد داریم شما را با بیماری های رایج در قرقاول، نحوه درمان آنها و واکسن های این پرنده بیشتر آشنا کنیم. چنانچه پرورش این پرنده را آغاز کرده اید و یا دوست دارید آغاز کنید در این مطلب با ما همراه باشید. نکات گفته شده در این مطلب می تواند شما را از ضررهای بسیار زیادی بازدارد و سوددهی شما را چندین برابر کند. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

چرا قرقاول؟

قرقاول، پرنده ای است که اخیرا پرورش آن رواج پیدا کرده است. به دلیل مزایای زیادی که در پرورش آن وجود دارد.گوشت، تخم و زیبایی قرقاول توانسته نظر افراد بسیار زیادی را به خود جلب نماید. از این رو افراد زیادی به پرورش قرقاول روی آورده اند. ما در مقالات گذشته پیرامون نحوه پرورش قرقاول صحبت کردیم، اما یکی از بحث های بسیار مهم که باید به آنها بپردازیم، بحث بیماری های این پرنده می باشد. بیماری های قرقاول به گونه ای است که اگر به درستی آنها را نشناسیم، ممکن است خسارت جبران ناپذیری در این کسب و کار، متوجه ما شود. با پرآور صنعت همراه باشید.

پرورش قرقاول
پرورش قرقاول

حتما بخوانید : میزان تخمگذاری قرقاول ها چقدر است؟

بیماری های قرقاول

از جمله بیماری هایی که در پرندگانی نظیر قرقاول مشاهده می شود بیماری طحال مرمری در قرقاول است. عمده ترین دلیل این بیماری ناسالم بودن محیط و عدم رعایت بهداشت در محیط پرورش قرقاول است. این بیماری باعث آسیب دیدگی طحال می شود و از همه مهم تر باید بدانید که امکان سرایت و پیشرفت بیماری در صورت توجه نکردن به قرقاول ها وجود دارد.

این بیماری بیشتر در جوجه های قرقاول و جوجه های نابالغ مشاهده می شود. سرعت رشد این بیماری به حدی سریع است که شاید بتوان گفت که راه درمانی وجود ندارد و ممکن است همه قرقاول ها را بیمار کند. در صورت مشاهده علائم بیماری طحال مرمری باید جوجه را از بقیه قرقاول ها جدا کنید.

بیماری های رایج در قرقاول

از جمله بیماری های رایج در پرورش قرقاول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بیماری بوتولیسم، تورم کف پا، سندروم، سل پرندگان ، نیوکاسل ، ناهنجاری پنجه، کوکسیدیوز، جرب، کانیبالیسم و پرکنی و آنفلوآنزا از مهمترین بیماری های شایع در بین قرقاول ها است.

هر یک از مریضی های رایج در این پرنده، بخشی از بدن قرقاول ها را تحت تاثیر قرار می دهد. شما با دانستن علائم هر بیماری، می توانید آنها را تشخیص داده و سریعا اقدامات اولیه را انجام دهید. تلاش کنید به محض دیدن هر یک از علائم در قرقاول ها، آنها را از محیط جدا کرده و اقدام به درمان آنها کنید. فراموش نکنید که هر بیماری در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است به بقیه هم سرایت کند و آنگاه دیگر پیشگیری ممکن نیست و شما خسارت بسیار زیادی خواهید دید.

از جمله بیماری های پر تلفات می توان به بیماری نیوکاسل اشاره کرد. این بیماری رایج در میان پرندگان می باشد که با تنگی نفس پرندگان و بی اشتهایی آنها خود را نشان می دهد. به محض دیدن هر یک از نشانه ها، قرقاول بیمار را از بین پرندگان جدا کنید و اقدام به زدن واکس و راه های درمانی مناسب بکنید.

بیماری های رایج در قرقاول
بیماری های رایج در قرقاول

حتما بخوانید: سود پرورش قرقاول چقدر است؟ + [ روش های افزایش سود ]

راههای پیشگیری از بیماری های قرقاول و درمان آنها

یکی از دلایل بیماری ها در این پرنده جیره های غذایی است که یا بهداشتی نیست و یا به صورت غیر بهداشتی ذخیره سازی می شوند لذا تلاش کنید جیره های غذایی قرقاول ها را به صورت استاندارد تهیه و ذخیره سازی کنید. یکی از عوامل اساسی بیماری های قرقاول همین جیره های غذای ناسالم است. ممکن است برخی از انگل ها در بستر قرقاول ها باشد، لذا تلاش کنید بستر مناسبی را برای قرقاول ها تدارک ببینید. همواره محل نگهداری قرقاول ها را ضدعفونی کرده و تمیز نگه دارید. یکی دیگر از دلایل بیماری های موجود در این پرنده استفاده از ماشین آلات و دستگاه های جوجه کشی آلوده است. با استفاده از قفس قرقاول این بیماری را از پرندگان خود دور کنید.

مشورت با متخصصان فراموش نشود

پیشنهاد می شود قبل از خرید دستگاه های جوجه کشی، با متخصصان در این زمینه مشورت کنید. تلاش کنید دستگاه های استاندارد برای قرقاول ها تهیه کنید. از جمله مشکلاتی که در پرورش قرقاول وجود دارد، تراکم بیش از حد پرندگان در کنار یکدیگر است. تلاش کنید برای قرقاول ها محیطی کافی در نظر بگیرید و از تراکم بیش از حد جلوگیری کنید. تغییر ناگهانی دمای محل پرورش هم از جمله مشکلاتی است که ممکن است منجر به بیماری قرقاول شود. از تغییر ناگهانی دمای محل پرورش بپرهیزید. برای این که بتوانید تمامی نیاز قرقاول ها را براورده کنید، حتما با متخصصان این زمینه مشورت کنید. یکی از متخصصان این زمینه آقای آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران است.

راههای پیشگیری از بیماری های قرقاول
راههای پیشگیری از بیماری های قرقاول

حتما بخوانید: آموزش جوجه کشی قرقاول

بیماری های قرقاول و دامپزشک

مشکلات و بیماری هایی که در بالا مطرح شد، هر کدام نشانه هایی دارند که به وسیله آن نشانه ها می توان تشخیص داد که قرقاول ها به کدام بیماری مبتلا هستند یا بتوان برای مقابله با بیماری، اقدامات لازم را انجام داد و واکس و داروی مربوطه را تهیه نمود. پیشنهاد ما این است که تلاش کنید در این زمینه از دامپزشک هم مشورت بگیرید. نشانه برخی بیماری ها شبیه به هم است و اشتباه در تشخیص بیماری نه تنها کمکی به قرقاول ها نمی کند بلکه ممکن است اوضاع را خراب تر کند. همچنین تلاش کنید از مصرف خودسرانه داروها و واکسن ها برای قرقاول ها خودداری کنید. از شما سپاسگزاریم که تا این بخش از مقاله همراه ما بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما خوانندگان عزیز مفید بوده باشد.

استفاده از واکسن برای جلوگیری از بیماری ها در قرقاول

بسیاری از بیماری ها در قرقاول نیاز به پیشگیری و استفاده از واکسن دارند. بیماری آنفلوانزا، برونشیت عفونی،نیوکاسل، مارک، وبا، گامبورو و ابله از جمله بیماری هایی هستند که به واکسن نیاز دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب ” معرفی واکسن های مورد نیاز قرقاول  ” مراجعه کنید.

شما برای ما از بیماری های قرقاول بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت سعی کردیم تمامی جوانب بیماری های این پرنده را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه تجربه ای در این زمینه دارید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. تجربیات شما می تواند به مخاطبین سایت پراور صنعت کمک کند تا به بهترین شکل با بیماری ها در قرقاول مبارزه کنند. امیدواریم از این مطلب نهایت بهره را برده باشید.

سوالات متداول

بیماری های رایج در قرقاول را نام ببرید؟

بیماری بوتولیسم، تورم کف پا، سندروم، سل پرندگان ، نیوکاسل ، ناهنجاری پنجه، کوکسیدیوز، جرب، کانیبالیسم و پرکنی و آنفلوآنزا از مهمترین بیماری های شایع در بین قرقاول ها است.

راههای پیشگیری از بیماری های قرقاول و درمان آنها چیست؟

یکی از دلایل بیماری ها در این پرنده جیره های غذایی است که یا بهداشتی نیست و یا به صورت غیر بهداشتی ذخیره سازی می شوند لذا تلاش کنید جیره های غذایی قرقاول ها را به صورت استاندارد تهیه و ذخیره سازی کنید. یکی از عوامل اساسی بیماری های قرقاول همین جیره های غذای ناسالم است. ممکن است برخی از انگل ها در بستر قرقاول ها باشد، لذا تلاش کنید بستر مناسبی را برای قرقاول ها تدارک ببینید. همواره محل نگهداری قرقاول ها را ضدعفونی کرده و تمیز نگه دارید. یکی دیگر از دلایل بیماری های موجود در این پرنده استفاده از ماشین آلات و دستگاه های جوجه کشی آلوده است. با استفاده از قفس قرقاول این بیماری را از پرندگان خود دور کنید.

آیا استفاده از واکسن برای جلوگیری از بیماری ها در قرقاول موثر است؟

بسیاری از بیماری ها در قرقاول نیاز به پیشگیری و استفاده از واکسن دارند. بیماری آنفلوانزا، برونشیت عفونی،نیوکاسل، مارک، وبا، گامبورو و ابله از جمله بیماری هایی هستند که به واکسن نیاز دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب ” معرفی واکسن های مورد نیاز قرقاول سایت پراور صنعت ” مراجعه کنید.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
  • جواد 21 شهریور 1400 / 2:17 ب.ظ

    سلام من یه قرقاول خریدم از پشتش و ته دومش خون ریزی داره
    الان چیکار کنم 🤔😕

  • سلام کبک و قرقاول های من رو پاهاشون نمی‌توانند وایسن 11 مرداد 1402 / 9:52 ب.ظ

    عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *