پولت چیست؟

پولت چیست

پولت (day old chicks) به جوجه های یک روزه تا مرغ های 110 روزه گفته می شود. اگر نسبت به پولت آشنایی کمی دارید و یا دوست دارید اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید، این مطلب را از دست ندهید. در ادامه پراور صنعت قصد دارد شما را با خصوصیات پولت ها، دلیل یکنواخت نبودن وزن آنها و نکات مهم در پرورش پولت بیشتر آشنا کند. برای اطلاعات بیشتر در این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

پولت چیست
پولت چیست

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ مرندی

عوامل مهم در انتخاب پولت ها یا مرغ های نیمچه تخمگذار

در ادامه مطلب با عوامل مهم و موثر در انتخاب پوت ها شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد.

وزن 

یکی از مهم ترین ویژگی های مرغ های نیمچه تخمگذار، وزن آنها است. همچنین اینکه مرغ از چه روشی به این وزن رسیده نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. معمولا مرغ های نیمچه تخمگذار سفید رنگ در سن 18 ماهگی باید 1 کیلو 250 گرم باشند. مرغ های پولت قهوه ای که معمولا از نوع سفید آن سنگین تر هستند، نیز باید 1 کیلو و نیم باشند. از طرفی این باور وجود دارد که پولتهای سبک وزن تر، اقتصادی تر هستند. اما بعد از چندین بار تخم گذاری کردن، کیفیت تولید آنها به مقدار قابل توجهی افت پیدا می کند.

دان 

معمولا خوراک نیمچه های تخمگذار با توجه به وزن آنها مشخص می شود. کمپانی هایی که پولت ها را پرورش میدهند، با توجه به ژن آنها که قبلا مورد بررسی قرار گرفته شدند، مقدار خوراکی که هر مرغ یا جوجه نیاز دارد را پیش بینی می کنند. به همین دلیل، در بازه زمانی مشخص شده ای مرغ های نیمچه را به طور مرتب وزن می کنند.

پولت
پولت

بیشتر بخوانید: مرغ سیاه

پیک تولید طولانی

این فکر وجود دارد که خرید پولت های سبک تر اقتصادی تر می باشد. اما جوجه ها و مرغ هایی که سنگین وزن تر هستند، معمولا راندمان تولید بالاتری را در دوره های مختلف دارند. از همین رو برعکس تصوری که وجود دارد، پولت های سنگین تر بسیار اقتصادی تر از پولت های سبک وزن هستند زیرا می توانند تولید بیشتری داشته باشند.

پولت های سنگین 

یک سری از مرغ ها و جوجه ها وجود دارند که با توجه به نژادی که دارند، وزن آنها بیشتر از حد استاندارد است. خوراک این پولت ها را نباید یکدفعه ای کم نمود. بلکه باید به مرور زمان غذای آنها را کم کرد. متوقف نمودن یکدفعه ای خوراک پولتها باعث می شود تا، کیفیت تولید آنها کاهش پیدا کند. برای اطلاعات بیشتر درباره غذای مرغ ها می توانید به مطلب ” میزان مصرفی مرغ در شرایط مختلف چقدر است ” مراجعه کنید.

پولت های سنگین 
پولت های سنگین

بیشتر بخوانید: مرغ سلطان

علت عدم یکنواختی وزن پولت ها

  1. واکسیناسیون آن ها ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نباشد و یا در زمان مناسب، انجام نشده باشد.
  2. پولتها به بیماری های انگلی و یا عفونی دچار شده باشند.
  3. تراکم بیش از حد در سالن پرورش
  4. عدم توجه به میزان استاندارد و نوع خوراک

توجه داشته باشید که اگر وزن بعضی از پولتها در گله خودشان از حد معقول کمتر باشد، باید آنها را جدا نمود و مطابق با توضیحات بالا آنها را به وزن ایده آل رساند. پرورش مرغ می توانید از قفس مرغ پراور صنعت که از بهترین کیفیت برخوردارند استفاده کنید. ما در تمامی مراحل پرورش مرغ در کنار شما خواهیم بود.

پرورش پولت تخمگذار

دوره پرورش پولت تخمگذار معمولا از یک تا سه ماهگی به طول می‌انجامد و حدوداً ۱۱۰ روز طول می‌کشد .برای این که بتوانید پرورش پولت تخمگذار زا ه بهترین شکل انجام دهید باید مواردی چون بستر سازی درست، فضای ایمن، سیستم آبخوری و دانخوری  و بسیاری از موارد دیگر را برای پولت تخمگذار آماده کنید. برای نگهداری و فراهم آوردن شرایط درست مرغ های تخمگذار قفس مرغ تخمگذار بهترین گزینه برای شما به شمار می رود.

قیمت پولت

قیمت پولت به عوامل مختلفی چون نوع رشد و مرکزی که از آن پولت مورد نظر را خریداری می کنید، بستگی دارد. برای خرید پولت توصیه می کنیم جوجه های ۴ ماه را انتخاب کنید. همچنین توصیه ما به شما این است که برای اینکه قیمت پولت را به بهترین شکل مورد بررسی قرار دهید، سایت های مختلف را بررسی کنید تا به ثبات قیمت مناسبی به درخرید برسید.

شما برای ما از پولت بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با پولت آشنا کردیم. چنانچه تجربه خاصی در این باره دارید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات سوالات خود در این باره را با پشتیبانان سایت پراور صنعت مطرح نمایید. امیدواریم از این مطلب سایت ما نهایت بهره را برده باشید.

سوالات متداول

پولت چیست؟

پولت به جوجه های یک روزه تا مرغ های 110 روزه گفته می شود

عوامل مهم در انتخاب پولت ها یا مرغ های نیمچه تخمگذار چیست؟

وزن ، دان ، پیک تولید طولانی و عوامل مهم دیگر که پراور صنعت در این مطلب به ان پرداخته است

علت عدم یکنواختی وزن پولت ها چیست؟

واکسیناسیون آن ها ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نباشد و یا در زمان مناسب، انجام نشده باشد. پولتها به بیماری های انگلی و یا عفونی دچار شده باشند. تراکم بیش از حد در سالن پرورش. عدم توجه به میزان استاندارد و نوع خوراک

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *