دلایل عطسه مرغ و راه های درمان آن

عطسه مرغ

پرورش مرغ یکی از پر طرفدارترین پرورش هایی است که در کشورمان رونق دارد. پرورشی می تواند برای شما مفید واقع شود که از روی آگاهی و با اطلاعات فراوان شروع شود. آغاز یک کار بدون آگاهی اثرات سوئی بر سرمایه و زمان صرف شده شما دارد. برای بهتر کردن روند پرورش مرغ لازم است اطلاعات زیادی را کسب و در روند پرورش به آن ها اهتمام بورزید. یکی از ضروری ترین نکاتی که باید آن را فرا بگیرید دلیل عطسه مرغ است. قطعه به هنگام پرورش عطسه های مرغ ها را شاهد خواهید بود و ایین سوال که دلیل عطسه مرغ چیست؟ در ذهنتان نقش می بندد.

ما در وب سایت پرآور صنعت اطلاعاتی را برایتان قرار داده ایم تا به روند پرورش طیور شما کمک کند. برای آشنایی بیشتر با عطسه مرغ با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

دلیل عطسه مرغ
دلیل عطسه مرغ

بیشتر بخوانید: عوامل مهم و تاثیرگذار در تغذیه مرغ گوشتی

عطسه مرغ

در این مطلب قصد داریم به پاسخ سوال دلیل عطسه مرغ چیست؟ بپردازیم. در یک تعریف کلی عطسه پاسخی است برای تحریک بینی توسط جسم خارجی. این جمله عمده ترین تعریفی است که برای عطسه وجود دارد. برای پی بردن به مبتلا بودن مرغ به بیماری یا عدم مبتلا بودن باید به علائمی که مرغ از خود نشان می دهد توجه کنید.

عطسه مرغ می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. گاهی در گله مرغ ها مشاهده می کنید که هر کدام از آنها روزی 1 الی 2 بار عطسه می کنند. این تعداد عطسه در طول روز برای مرغ ها کاملا طبیعی است. بینی این پرندگان حساس است به همین دلیل گرد و غبار به راحتی درون آن جمع می شوند. مرغ ها برای رهایی از این گرد و غبار ناچار به عطسه هستند. عطسه باعث خروج گرد غبار های ناشی از محیط نگهداری پرندگان می شود. 1 یا 2 عطسه در طول روز معمول است اما اگر تعداد عطسه بیش از این آمار بود فورا مرغ مشکوک را از گله جدا کرده و به دامپزشک مراجعه کنید.

برخی از عوامل در مرغ ها به دامپزشک نیاز دارند

شما باید به خوبی تمامی عواملی که نشانه های بیماری در مرغ ها است را بشناسید. همانطور که گفتیم اگر مرغ ها در روز بیش از 2 عطسه کنند می تواند نشانه های یک بیماری خطرناک باشند. اما این تنها نشانه بیماری نیست. در این قسمت می خواهیم برخی از نشانه های دیگر بیماری های مختلف را برایتان بیان کنیم. داشتن بال های نامرتب و ژولیده کردن خود، قرار دادن سر در زیر بال، خواب آلودگی های مکرر و بی حالی های مداوم و بیش از حد معمول، اجتناب کردن از مصرف آب و دان و داشتن مشکلات تنفسی همگی می توانند نشانه های برای شما باشند تا تشخیص دهید مرغ گرفتار بیماری شده است یا خیر.

این موارد ذکر شده برخی از عواملی اند که با مشاهده آن ها باید مرغ مبتلا را از مابقی گله خارج کنید و در قرنطینه قرار دهید. با مشاهده این موارد باید به دامپزشک مراجعه کنید تا از شیوع بیماری جلوگیری شود.

عطسه مرغ
عطسه مرغ

بیشتر بخوانید: 11 تکنیک منحصر به فرد برای افزایش تخمگذاری مرغ

دلیل عطسه مرغ چیست؟

یکی از مهمترین اطلاعاتی که هر پرورش دهنده مرغ باید آن را داشته باشد، آشنایی با دلایل عطسه مرغ ها است. عطسه در مرغ ها می تواند تابع دلایل مختلفی باشد. در این بخش می خواهیم در مورد برخی از رایج ترین دلایل عطسه مرغ با شما صحبت کنیم.

عفونت قارچی و باکتریایی

امروزه عفونت های قارچی یکی از عمده ترین مواردی است که در گله مرغ ها و پرورشگاه های نگهداری مرغ مشاهده می شود. مرغی که عفونت قارچی داشته باشد با عطسه های مکرر سعی می کند علائم خود را بروز دهد. پس عفونت های قارچی می تواند یکی از دلیل های عطسه مرغ ها باشد.

اما تنها عفونتی که باعث عطسه های پی در پی در مرغ ها می شود عفونت های قارچی نیست. عفونت های باکتریایی می تواند دلیل موجهی برای عطسه پرندگان باشد. تا این قسمت متوجه دو دلیل عطسه مکرر در مرغ ها شدید. تشخیص این ام که عطسه تابع کدام عفونت است، بسته به نظر دامپزشک دارد.

وجود اجسام خارجی در بینی مرغ ها

بینی یکی از حساس ترین قسمت های بدن هر موجود زنده ای است. مرغ ها نیز مانند ما انسان ها با ورود اجسام جانبی به بینی خود احساس حساسیت می کنند. آن ها دوست ندارند هیچ چشمی برایشان ایجاد مزاحمت کند. گاهی به دلایل وجود حشره های مزاحم و کوچک در بینی آن ها باعث می شود تا با عطسه آن را از بینی خود خارج کنند.

عطسه ناشی از گرد و غبار

عمده ترین مسئله ای که می تواند باعث عطسه مرغ شود، گرد و غبار هایی است که در محل زندگی این پرندگان وجود دارد. بستر پرورش و نگهداری این پرندگان باید پاکیزه باشد اما رعایت این مسئله بسیار دشوار است. گرد و غبار هایی که در سطوح نگهداری مرغ ها وجود دارد همراه با میکروب می باشد. این میکروب ها می توانند از طریق تنفس به بدن مرغ ها برسند و مشکلات طاقت فرسایی را برای این پرندگان ایجاد کند.

بهترین راهکار برای جلوگیری از  بیماری های ناشی از گرد و غبار، تهیه قفس های استاندارد است. شما باید برای جلوگیری از مشکلات قفس های نگهداری مرغ را از یک شرکت معتبر خریداری کنید. شرکت پرآور صنعت با تولید بهترین قفس های نگهداری مرغ می تواند به شما برای جلوگیری از مشکلات کمک کند.

جلوگیری از عطسه مرغ
جلوگیری از عطسه مرغ

بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر استرس در مرغ ها و راه های مقابله با آن

3 راهکار برای جلوگیری از عطسه مرغ

حال می خواهیم 3 راهکار را برای جلوگیری از عطسه مرغ ها پیشنهاد دهیم که انجام آن ها می تواند مرغ ها را از این مشکل رهایی یابند. شستشوی بینی این پرندگان اولین راهی از که برای مقابله با عطسه می توانید انجام دهید. برای استفاده از این راهکار شما باید بینی و سینوس مرغ را با آب نمک شست و شو دهید. استفاده از آنتی بیوتیک ها دومین روش مقابله با عطسه در مرغ ها می باشد. در هنگام عطسه زدن این پرندگان شما باید آنتی بیوتیک ها را ی از طریق دهان و یا از طریق تزریق به بینی به مرغ ها بدهید.

پاک کردن حفره بینی آخرین روشی است که برای از بین بردن گرد و غبار ایجاد شده درون بینی مرغ ها می توان استفاده کرد. شما از طریق مختلف باید نسبت به از بین بردن ترشحات اقدام کنید.هنگام پاکسازی حفره بینی مرغ توجه کنید که باعث آسیب دیدن بینی پرنده نشوید.

سوالات متداول

دلیل عطسه مرغ چیست؟

عفونت قارچی و باکتریایی، وجود اجسام خارجی در بینی مرغ ها، عطسه ناشی از گرد و غبار

راهکار برای جلوگیری از عطسه مرغ چیست؟

شستشوی بینی این پرندگان اولین راهی از که برای مقابله با عطسه می توانید انجام دهید. برای استفاده از این راهکار شما باید بینی و سینوس مرغ را با آب نمک شست و شو دهید. استفاده از آنتی بیوتیک ها دومین روش مقابله با عطسه در مرغ ها می باشد. در هنگام عطسه زدن این پرندگان شما باید آنتی بیوتیک ها را ی از طریق دهان و یا از طریق تزریق به بینی به مرغ ها بدهید. پاک کردن حفره بینی آخرین روشی است که برای از بین بردن گرد و غبار ایجاد شده درون بینی مرغ ها می توان استفاده کرد. شما از طریق مختلف باید نسبت به از بین بردن ترشحات اقدام کنید.هنگام پاکسازی حفره بینی مرغ توجه کنید که باعث آسیب دیدن بینی پرنده نشوید.

عمده ترین مسئله ای که می تواند باعث عطسه مرغ شود، چیست؟

عمده ترین مسئله ای که می تواند باعث عطسه مرغ شود، گرد و غبار هایی است که در محل زندگی این پرندگان وجود دارد

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱ دیدگاه
  • امیر 21 اسفند 1401 / 12:49 ب.ظ

    روش شستشو با اب نمک وهمچنین میزان نمک حل شده در اب رو میفرمایید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *