کبک کوهی و بررسی تمام جوانب آن

کبک کوهی

کبک نژاد های مختلف دارد که یکی از این نژادها کبک کوهی (Quebec Mountain) است. همانطور که از نام این پرنده پیداست در مناطق طبیعی مانند کوه ها و صخره ها به زندگی می پردازد. این پرنده علاقه بسیار زیادی به کوهستان و مناطق بلند دارد. در این مطلب از سایت پرآور صنعت با ما همراه باشید تا شما را  با این پرنده بی نظیر آشنا کنیم. اگه دوست دارید با مشخصات ظاهری کبک کوهی، جوجه کبک کوهی، نحوه تغذیه آن، کبک کوهی ماده و نر بیشتر بدانید توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۷ دقیقه زمان نیاز دارد.

محیط زندگی کبک کوهی

همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد، کبک کوهی دوست دارد در ارتفاعات و کوهها زندگی کند. این پرنده به وسیله علوفه و برگ های اطراف زندگی لانه مورد نظر خود را می سازند. طرح معماری آشیانه کبک کوهی به شکل یک گنبد گود یا کاسه است. لانه با همکاری جنس ماده و نر ساخته می شود. اما نکته‌ای که لانه های این نژاد کبک باید داشته باشد، ساخت آنها در ارتفاعات بسیار بلند برای در امان ماندن از دست شکارچیان و حیوانات وحشی است. برای پرورش این پرنده معمولا از قفس کبک استفاده می کنند و با استفاده از قفس محیط زندگی کبک را فراهم می سازند.

محیط زندگی کبک کوهی
محیط زندگی کبک کوهی

بیشتر بخوانید: بهترین نژاد کبک برای پرورش + [ عوامل مهم پرورش ]

لانه کبک کوهی

کبک کوهی معمولاً با استفاده از خار و خاشاک اطراف خود برای خود لانه می سازد این لانه باید در مکانی امن بر روی زمین و یا روی درخت و یا صخره باشد در بسیاری از مواقع با چشم می توانید لانه کبک کوهی را به خوبی شناسایی کنید، بلکه باید با نشانه هایی که این پرنده برای خود و لانه خود می گذارد، آن را شناسایی نمایید.

لانه کبک کوهی
لانه کبک کوهی

غذای کبک کوهی

کبک کوهی به دلیل زیستگاه هایی که در آن زندگی می کند می تواند از حشرات و موجودات زنده، علوفه، گیاهان سبز، حبوبات و انواع میوه ها به عنوان تغذیه خود استفاده نمایید. کبک های کوهی معمولاً برای تهیه تغذیه به دردسر زیادی نمی افتد و در نزدیک ترین زمان می‌توانند از موجودات و گیاهان اطراف خود غذای خود مورد نیاز را به دست آورند. غذای کبک کوهی یکی از نیازهای ضروریه زندگی انی پرنده است. غذای کبک کوهی با میزان رششد آن رابطه مستقیم دارد.

غذای کبک کوهی
غذای کبک کوهی

جوجه کبک کوهی

 با اتمام لانه سازی در اواخر ماه تیر کبک ماده شروع به تخمگذاری می کند، بعد از تخمک گذاری روی آنها می خوابد و از آنها مراقبت می کند تا جوجه کبک کوهی به دنیا بیاید. نکته جالب درباره جوجه کبک کوهی زودرس بودن آن است. جوجه ها در مدت کمی بعد از به دنیا آمده‌اند می‌توانند برای خود آشیانه بسازند، غذا تهیه کنند و حتی به پرواز بپردازند. جوجه های کبک کوهی بعد از مدتی لانه خود را ترک می کنند و به صورت انفرادی به زندگی می پردازند.

جوجه کبک کوهی
جوجه کبک کوهی

قیمت کبک کوهی

 از جمله عواملی که می تواند بر قیمت کبک کوهی تاثیرگذار باشد، می توان به نر و ماده بودن کبک کوهی، وزن، میزان سلامتی، میزان تخمگذاری و آوازخوان بودن یا نبودن آن اشاره کرد. هر یکی از این عوامل به تنهایی می تواند قیمت کبک کوهی را بالا و پایین ببرد. در هنگام خرید این نژاد است، حتماً به عوامل گفته شده و سالم بودن آن توجه ویژه‌ای داشته باشد.

خرید کبک کوهی

اگر می خواهید کبک کوهی را خریداری کنید، می توانید از طریق سایت های آگهی دهنده مانند دیوار و شیپور اقدام کنید. توجه داشته باشید یکی از مهمترین ارکانی که در هنگام خرید کبک کوهی باید به آن توجه داشته باشید، شکل ظاهری آن است. زیرا کبک کوهی و کبک پرورشی از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی ندارند، اما از لحاظ خاصیت غذایی بسیار با هم متفاوت هستند. توصیه می کنیم برای خرید کبک کوهی از افراد زبده و با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.

خرید کبک کوهی
خرید کبک کوهی

کبک کوهی ماده

کبک کوهی ماده در ساختن لانه کبک کوهی نر کمک می‌کند.  این کبک معمولا در سال ۲۱ تخم تولید می کند و از آنها برای تبدیل شدن به جوجه مراقبت می نمایند. کبک کوهی ماده تا زمانی وظیفه نگهداری جوجه ها را به عهده می گیرد که بتوانند پرواز و مستقل زندگی کردن را یاد بگیرند. نکته جالب درباره کبک کوهی ماده انفرادی زندگی کردن آن بعد از جفت گیری است.

کبک کوهی ماده
کبک کوهی ماده

کبک کوهی نر

یکی از کارهای بسیار مهم کبک کوهی نر محافظت از کبک های ماده در زمان خشکسالی و کمبود غذا است. کبک نر بعد از  تخمک گذاری و جفت گیری کبک ماده را رها می‌ کند و به سایر کبک های کوهی نر می پیوندد.

نحوه جفت گیری کبک کوهی

کبک های کوهی نر که تمایل به جفتگیری دارند، بال های خود را باز می کنند و با استفاده از سر و نمایش بال ها سعی می کنند و رضایت جنس مقابل جنس ماده را جلب نمایند. بعد از کسب رضایت جنس ماده به آشیانه و یا مکانی امن می روند و جفت گیری خود را انجام می دهد.

نحوه جفت گیری کبک کوهی
نحوه جفت گیری کبک کوهی

بیشتر بخوانید: انواع نژادهای کبک + [ کاملترین مطلب برای شناخت تمامی کبک ها ]

آواز کبک کوهی

یکی از مهمترین ارکانی که کبک کوهی با استفاده از آن می تواند جفت دلخواه خود را پیدا کند و یا در هنگام خطر و یا گم شدن گروه خود را بخواند، آواز است. کبک های کوهی با استفاده از تنالیته صدا و نحوه آواز خود می توانند علائم را به سایر همنوعان خود در طبیعت ارسال کنند.

آواز کبک کوهی
آواز کبک کوهی

مشخصات ظاهری کبک کوهی

از مشخصات بارز کبک کوهی می ‌توان به جثه بزرگ و بدنی کشیده اشاره کرد. اکثر پرهای بدن کبک کوهی به رنگ قهوه‌ای است که در آنها رنگ طوسی دیده میشود. این نژاد از کبک پاهایی قرمز و نوک کوتاهی دارد.

مشخصات ظاهری کبک کوهی
مشخصات ظاهری کبک کوهی

بیشتر بخوانید: انواع نژاد کبک ایرانی – [ کاملترین مطلب برای شناخت کبک ایرانی ]

مراقب کبک کوهی باشید

توصیه می نماییم برای اینکه نسل کبک کوهی پایدار بماند، از شکار کردن آن بپرهیزید. چناتچه دیدید این کبک دچار آسیب شده است، توصیه می‌کنیم به مداوای آن بپردازید و یا آن را به نزدیکترین مرکز درمان برسانید. کبک کوهی در آینده نه چندان دور با استفاده از شکار بی‌رویه می‌تواند منقرض شود.

تله کبک کوهی

یکی از زننده ترین کارها برای به دست آوردن کبک کوهی ایجاد تله برای این پرنده است. بسیاری از شکارچیان برای اینکه بتوانند کبک را شکار نمایند، بر روی زمین را چاله حفر می کنند و یا با استفاده از طرح‌ های دیگر سعی می کند این پرنده را به دام بیاندازد. با توجه به نوع زندگی کبک ها شکارچیان نوع تله های خود را طراحی می کنند. به شکارچیان توصیه می‌کنیم از شکار بی‌ رویه این پرنده دست بردارند، زیرا زمین متعلق به تمام موجودات آفریننده خداوند است.

تله کبک کوهی
تله کبک کوهی

کبک کوهی سفید

کبک کوهی سفید یکی از کبک هایی است که در سال های اخیر مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. بسیاری از افراد با توجه به زینتی بودن کبک سفید دوست دارند این کبک را از طبیعت بگیرند و از آن در خانه نگهداری کنند. چنانچه مایل بودید که کبک سفید را خریداری کنید، توصیه می کنیم آن را از سایت های معتبر و با مشورت افراد زود انجام دهید. زیرا شناسایی کبک سفید در برخی از مواقع به دلیل نادر بودن آن سخت است.

کبک کوهی سفید
کبک کوهی سفید

شما برای ما از کبک کوهی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با کبک کوهی، تغذیه آن، محیط زندگی، کبک کوهی نر و ماده و جوجه های این نژاد از کبک ها آشنا کردیم. چنانچه با این پرنده بی نظیر آشنا هستید و نظرات خاصی در این باره دارید، می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر سوالی درباره کبک کوهی دارید آن را با ما مطرح نمایید تا پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

محیط زندگی کبک کوهی چه ویژگی هایی دارد؟

کبک کوهی دوست دارد در ارتفاعات و کوهها زندگی کند. این پرنده به وسیله علوفه و برگ های اطراف زندگی لانه مورد نظر خود را می سازند

غذای کبک کوهی چیست؟

کبک کوهی به دلیل زیستگاه هایی که در آن زندگی می کند می تواند از حشرات و موجودات زنده، علوفه، گیاهان سبز، حبوبات و انواع میوه ها به عنوان تغذیه خود استفاده نمایید

مشخصات ظاهری کبک کوهی چگونه است؟

از مشخصات بارز کبک کوهی می ‌توان به جثه بزرگ و بدنی کشیده اشاره کرد. اکثر پرهای بدن کبک کوهی به رنگ قهوه‌ای است که در آنها رنگ طوسی دیده میشود. این نژاد از کبک پاهایی قرمز و نوک کوتاهی دارد.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۴ دیدگاه
 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:46 ق.ظ

  قیمت کبک کوهی چقدر است؟

 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:46 ق.ظ

  قیمت کبک کوهی چقدر است و از کجا تهیه کنیم

  • طاعتی 25 دی 1400 / 3:20 ب.ظ

   از قیمت کبک کوهی به دلیل نوسانات اطلاعی نداریم میتونید به سایت هایی که فروش پرنده رو انجام میدن مراجعه کنید

   • داود 10 تیر 1401 / 4:07 ب.ظ

    داداش اون عکس که گذاشتی کبک ماده اون کبک نیست تیهو نره

    • طاعتی 13 تیر 1401 / 3:28 ب.ظ

     سلام متشکرم از شما
     عوضش می کنیم
     به نکته عالی اشاره کردید

 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:48 ق.ظ

  کبک کوهی در چه مناطقی می توان پیدا کرد

 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:48 ق.ظ

  کبک کوهی در چه مناطقی است

  • طاعتی 25 دی 1400 / 3:19 ب.ظ

   مناطق کوهستانی

 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:48 ق.ظ

  مرسی از توضیحاتتون در مورد کبک کوهی

 • طاها طاهری 25 دی 1400 / 11:50 ق.ظ

  ممنونم از توضیحاتتون در مورد کبک کوهی

  • طاعتی 25 دی 1400 / 3:19 ب.ظ

   ممنونم نظر شما خستگی رو از تن ما بدر می کنه

 • امیر 7 بهمن 1401 / 1:18 ب.ظ

  سلام. چگونه جنسیت کبک ها مشخص میشود؟

 • مهدی 13 اسفند 1401 / 10:02 ب.ظ

  ی کبک نر میخام از کجا باید تهیه کنم
  چون ی ماده دارم همش از جوجه ای تو خونه بوده الانم خیلی میخونه دنبال جفت میگرده خیلی احساس تنهایی میکنه

 • فاطمه 19 خرداد 1402 / 1:12 ب.ظ

  امکان داره کبک کوهی احساس خطرکنه وتخماشووهمین طورآشیانشورهاکنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *