کبک چوکار

کبک چوکار

کبک چوکار (Quebec Chokar) یکی از محبوب‌ترین کبک ها و پرندگانی است که مردم بر روی زمین به پرورش آن فکر می کنند. کبک چوکار برای اولین بار در هندوستان رویت شد. این کبک همانند سایر کبک ها در کوهها لانه می سازد و از حشرات و و گیاهان اطراف خود تغذیه می نماید. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در باره کبک چوکار به دست آورید توصیه می کنم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. ما در این مطلب شما را با صدای این نژاد از کبک، پرورش کبک چوکار و قیمت کبک به طور کامل آشنا خواهیم کرد. این مطلب به صورت صفر تا صد برای شما به نگارش در می آید تا برای شناخت این پرنده بی نظیر دچار دردسر نشوید. توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب ما را یاری کنید. مطالعه مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد. مطمئن هستیم با مطالعه ۶ دقیقه‌ای این مطلب اطلاعات ای ۶۰۰ دقیقه ای کسب خواهید کرد.

آشنایی با کبک چوکار

همان طور که گفتیم، این نژاد از کبک ها اولین بار در کشور هندوستان مشاهده شدند. زیستگاه اصلی کبک چوکار نیز همین کشور است. امروزه جمعیت زیادی از کبکهای چوکار در هندوستان وجود دارند. وجود تعداد زیادی کبک چوکار در هندوستان سبب شده این کباب را با نام کبک هندی نیز بشناسند. البته نام علمی دیگری برای این نژاد از کبک ها وجود دارد. Alectoris chukar  نام علمی است که بر این نژاد از کبک قرار داده شده. برخی این نژاد از کبک یا همان کبک هندی را با نام کبک پاکستانی نیز می شناسند. این نام گذاری کبک چوکار به کبک پاکستانی به دو دلیل است.

اول اینکه کبک چوکار، پرنده ملی پاکستانی ها می باشد و مردم این کشور علاقه خاصی به آن دارند. دوم اینکه زندگی تعداد زیادی کبک چوکار در پاکستان سبب این نام گذاری شده است. اگر به پاکستان سفر کرده باشید، به راحتی می توانید در کوه های این کشور، کبک چوکار را ببیند. انتخاب چوکار برای شروع پرورش کبک بسیار مناسب است.

آشنایی با کبک چوکار
آشنایی با کبک چوکار

شکل ظاهری کبک چوکار چگونه است؟

آشنایی با ویژگی های ظاهری پرنده، برای شناسایی آن بسیار مهم است. کبک چوکار ظاهری بسیار منحصر به فرد دارد. رنگ بدن و پر های این پرنده، خاکستری است. اندازه کبک چوکار در مقایسه با نژاد های دیگر، بزرگ تر است. این بزرگ نشان داده حجم این پرنده به خاطر وجود گوشت در آن است. معمولا وزن این نژاد از کبک نسبت به سایر نژاد ها بیشتر و سنگین تر است. رنگ خاکستری، تمام بدن این کبک را فرا نگرفته است. پر هایی که در زیر شکم و گردن این نژاد از کبک وجود دارد به رنگ های آبی و قرمز می باشد.

خاص ترین ویژگی ظاهری کبک چوکار به نقابی است که از چشم او کشیده شده. خط مشکی رنگی از اطراف چشم او تا پایین گردنش کشیده شده و تا سینه ام می رسد. البته تفاوت هایی بین کبک چوکار نر و ماده وجود دارد. کبکهای چوکار نر نسبت به جنس ماده خود کمی بزرگتر و سنگین تر هستند. معمولا وزن کبک های نر 500 تا 800 گرم است اما وزن کبک چوکار ماده از 400 تا 600 گرم می باشد. این تفاوت به قدری است که می توانید با مشاهده جزئی به جثه آن، نر یا ماده بودنش را تشخیص دهید.

تولید مثل کبک چوکار

کبک چوکار همانند اکثر موجودات روی زمین به صورت جفتی زندگی میکند. کبک های چوکار معمولا در فصل‌های سرد سال به صورت گروهی دور هم جمع می‌شوند تا طعمه پرنده های مهاجر و شکارچیان نشوند. اما در روزهای گرم سال زندگی به صورت جفتی را به زندگی های گروهی ترجیح می دهند. این پرندگان حتی دوست ندارند در هنگام احساس خطر به پرواز بپردازند و در این هنگام سرعت دویدن را جایگزین پرواز میکند. معمولاً در اواخر اسفند و با شروع فصل بهار کبک های نر برای پیدا کردن جفت خود آواز سر می دهند تا فصل جفتگیری را آغاز نمایند. بعد از اینکه کبک های چوکار نر جفت خود را پیدا می کنند با باز و بسته کردن پرهای خود و تکان دادن سر کبک های ماده را ترغیب به تولید مثل می نمایند. بعد از رضایت کبک ماده کبک های نر در میان بوته و کوهپایه‌ها به لانه سازی می پردازند. انتخاب پایه های کوه برای لانه سازی تهیه غذا در دوران جفتگیری را راحت می کند. با انتخاب این مناطق جفت نر برای تهیه غذا می تواند از گیاهان و حشرات در فصل جفت گیری استفاده نماید. کبک چوکار ماده بعد از بارور شدن 7 تا 21 تخم از خود به جای می گذارد و از آنها در ۲۴ روز مراقبت می کند تا آنها سر از تخم در بیاورند.

تغذیه کبک چوکار

شاید برایتان سوال باشد که کبک چوکار چگونه غذای خود را فراهم می کند؟ از آنجایی که این کبکها در کوهستان زندگی می کنند، باید تغذیه خود را از راه شکار حشرات کوچک، خزندگان بسیار ریز، دانه های که بر روی زمین ریخته شده و علف ها فراهم کنند. میوه تمشک نیز می تواند جزو تغذیه های مهم این نژاد از کبک باشد.

اما نکته جالب به هنگام تغذیه این پرندگان، روش عجیبی است که آن ها برای هضم غذایشان انتخاب می کنند. کبک چوکار سعی می کند هنگام خوردن غذا، سنگ ریزه هایی را به همراه ان ببلعد. خوردن سنگریزه به همراه غذا سبب می شود، غذایشان راحت تر هضم شود.

تغذیه کبک چوکار
تغذیه کبک چوکار

بیشتر بخوانید: فواید تخم کبک

کبک چوکار چگونه لانه سازی می کند؟

در ابتدا گفتیم که اصلی ترین محل زندگی کبک چوکار، کوهستان است. این پرندگان سعی می کنند لانه خود را در سطح های شیبدار و ناهموار کوه بسازند. آن ها لانه های خود را بیشتر ر قسمت های خیلی پرت می سازند تا از خطر شکار دیگر حیوانات در امان بمانند. اگر قصد دارید از لانه این پرندگان مطلع شوید، به قسمت هایی بروید که سنگ ریزی در آنجا زیاد است. البته تعداد کمی از این کبک ها به ناچار لانه خود را در میان بوته های انبوه و چمنزار هایی که در کوه پایه وجود دارد، می سازند.

قیمت کبک چوکار

قیمت کبک چوکار به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از این عوامل وزن است. شما هر چقدر وزن بالاترین را در هنگام انتخاب کبک چوکار انتخاب کنید بالطبع باید قیمت بیشتری را پرداخت نمایید. عامل دوم سن  است. دومین عاملی که می تواند بر قیمت این نژاد از کبک تاثیر گذار باشد سن آن است. شما هرچقدر کبکی که انتخاب می‌کنید جوانتر و بالغ تر باشد باید قیمت بالاتری را بپردازید. اگر مایلید قیمت کبک چوکار که را به صورت دقیق بدانید به سایت های معتبری مثل نیازروز، دیوار و شیپور مراجعه نمایید و قیمتهای مختلف را مورد قیاس قرار دهید. به دلیل داشتن نوسان در قیمت کبک چوکار از گفتن مبالغ دقیق معذور هستیم.

پرورش کبک چوکار

برای پرورش کبک چوکار باید از بین بستر و قفس یک گزینه را انتخاب کنید.هر کدام از دو گزینه مورد نظر را انتخاب کنید باید امکاناتی مانند گاز، برق، آب آشامیدنی و تغذیه را برای پرنده فراهم نمایید. برای پرورش کبک چوکار به شما توصیه می‌کنیم از قفس کبک استفاده کنید. قفس شرایطی را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید به راحتی هرچه تمام تر کبک ها را مدیریت کنید و رشد مناسب تری به آنها هدیه دهید. این نژاد از کبک به وسیله قفس راحت تر رشد خواهد کرد و شما با استفاده از قفس با عوامی مانند شکستن تخم، دور ریز دان و آب و محیطی کثیف و آلوده مواجه نخواهید شد. در پرورش این نژاد از کبک عواملی مانند دما، رطوبت، سالم بودن و تمیز بودن محیط می تواند تاثیر بالایی داشته باشد.

صدای کبک چوکار

بیشتر بخوانید: پرورش کبک در خانه

شما برای ما از کبک چوکار بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با کبک چوکار، نوع تغذیه، شکل ظاهری و بسیاری از موارد دیگر آشنا کردیم. چنانچه سوالی در ذهن شما از این بابت است آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین در قسمت نظرات می‌توانند تجربیات خود درباره کبک چوکار را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

شکل ظاهری کبک چوکار چگونه است؟

کبک چوکار ظاهری بسیار منحصر به فرد دارد. رنگ بدن و پر های این پرنده، خاکستری است. اندازه کبک چوکار در مقایسه با نژاد های دیگر، بزرگ تر است.

تغذیه کبک چوکار چیست؟

از آنجایی که این کبکها در کوهستان زندگی می کنند، باید تغذیه خود را از راه شکار حشرات کوچک، خزندگان بسیار ریز، دانه های که بر روی زمین ریخته شده و علف ها فراهم کنند. میوه تمشک نیز می تواند جزو تغذیه های مهم کبک چوکار باشد.

اصلی ترین محل زندگی کبک چوکار کجاست؟

کوهستان

طاعتی
دیدگاه کاربران
۲ دیدگاه
  • معظم 26 آذر 1400 / 6:10 ب.ظ

    این مواردی که درباره کبک چیکار گفتید خوبه اما به نظرم پرورش کبک چوکار رو کم داره

    • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:01 ب.ظ

      حتما در مطلبی جداگانه به پرورش کبک چوکار خواهیم پرداخت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *