علت دعوا و نوک زدن بلدرچین و کبک ها چیست؟؟ کانیبالیسم یا همنوع خواری + درمان

کانیبالیسم

شاید نام کانیبالیسم یا همنوع خواری را شنیده باشید. در این مطلب از سایت پراور صنعت قصد داریم شما را با این پدیده بیشتر آشنا کنیم. همچنین قصد داریم به سوالات ذهنی شما پاسخ دهیم. کانیبالیسم یا همنوع خواری چیست؟ علت دعوای بلدرچین و کبک ها چیست؟ چرا بلدرچین و کبک ها به یکدیگر نوک میزنند؟ دلایل بروز خشونت در بلدرچین و کبک چیست؟ از جمله سوالاتی هستند که در این مطلب از سایت پرآور صنعت به پاسخ های آنها دست خواهید یافت. مطالعه این مطب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

کانیبالیسم یا همنوع خواری چیست؟

کانیبالیسم یا همنوع خواری نوعی عادت پرخاشگرانه و تهاجمی در بسیاری از حیوانات از جمله بلدرچین و کبک است که موجب بروز مشکلاتی به ویژه در طول دوره پرورش آن ها می شود. حیواناتی که به هم نوع خواری دچار می شوند به خود و سایر حیوانات آسیب رسانده و گاهی موجب مرگ آن ها می شوند. بروز کانیبالیسم یا هم نوع خواری در بلدرچین و کبک در تمام سنین، نژاد ها و هر دو نوع جنس نر و ماده دیده می شود.

مرگ بلدرچین و کبک های مبتلا به کانیبالیسم یا همنوع خواری در اثر نوک زدن های فراوان و کندن پرها به شکلی خشن اتفاق می افتد. دیدن این نشانه ها در طیور پرورشی را باید جدی گرفت زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع، این عادت در میان همه گله پخش شده و تلفات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

کانیبالیسم
کانیبالیسم

حتما بخوانید : قفس های استاندارد و ضدزنگ پرورش بلدرچین و کبک

کانیبالیسم یا هم نوع خواری در بلدرچین و کبک و علائم رفتاری آن ها


کانیبالیسم یا هم نوع خواری در بلدرچین و کبک دارای علائم رفتاری مشخصی است که باید به آن‌ها توجه ویژه ای داشت تا از بروز تلفات سنگین جلوگیری نمود.

1) نوک زدن :


یکی از علائم رفتاری ابتلا به کانیبالیسم، نوک زدن های تهاجمی است. با توجه به سن و وضعیت گله بلدرچین و کبک، نوک زدن می تواند در سر، ناخن و مقعد اتفاق بیفتد. در پرنده های تازه از تخم در آمده عارضه نوک زدن به مقعد بیشتر دیده می شود ولی نوک زدن به ناخن مربوط به جوجه های کوچک است. نوک زدن به سر معمولا در اثر جنگ میان پرنده ها روی داده و در نهایت تبدیل به عادت می شود.

2) کندن و خوردن پرها :


وجود برخی بیماری های انگلی و کمبود برخی عناصر می تواند در بلدرچین و کبک این عادت را ایجاد کند.

علل شیوع کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک :


برخی از شرایط محیطی و نگهداری ماکیان از جمله کبک و بلدرچین می تواند موجب بروز و تشدید همنوع خواری گردد. عواملی مانند :

1) استفاده از قفس های غیر استاندارد :


قفس های غیر استاندارد به علت زنگ زدگی، ضخامت ناکافی مفتول ها و جمع شدن بلدرچین ها در یک گوشه قفس، داشتن لبه های تیز و برنده  موجب تحریک بلدرچین و کبک ها شده و در نتیجه کانیبالیسم رخ می دهد.

2) تراکم بالای بلدرچین و کبک ها :


تراکم بالای بلدرچین و کبک ها در فضای کوچک سالن پرورشی که منجر به بالا رفتن رقابت غذایی بین بلدرچین و کبک ها می شود و حیوانات شروع به نوک زدن به هم برای تصاحب آب یا غذا می کنند و این شروع بروز کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک خواهد بود.

کانیبالیسم
کانیبالیسم

حتما بخوانید : مزایا و معایب پرورش بلدرچین و کبک

3) نور نامناسب :


نور نامناسب سالن یکی دیگر از این دلایل است. نور را نباید از حالت بهینه بالاتر برد. استفاده از لامپ های سفید بزرگ‌ تر از 40 وات توصیه نمی شوند و به جای آن می توان از لامپ های قرمز یا مادون قرمز استفاده نمود. این لامپ ها تا حدودی به تامین گرما هم کمک می کنند. وجود نور در تمام 24 ساعت موجب ایجاد استرس در پرندگان شده و بهتر است از دوره نوری 16 ساعته استفاده شود.

4) تهویه نامناسب :


تهویه نامناسب سالن پرورشی و بالا بودن دمای هوا می تواند موجب بروز تلفات در اثر همنوع خواری گردد.

5) بیماری های انگلی :


انواع بیماری های ناشی از انگل های خارجی مانند شپشک و کنه و همچنین بیماری هایی که دستگاه عصبی را درگیر می کنند نیز از عوامل تاثیر گذار در کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک هستند.

6)  دان مناسب :


یکی دیگر از عوامل مهم در پرورش بلدرچین و کبک غذای مناسب است. دان های بی کیفیت می تواند سبب بروز کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک گردد. دان هایی که میزان پروتئین، متیونین و نمک در آن‌ها از حد مجاز کمتر باشد بی کیفیت محسوب می شوند. همچنین دان هایی که انرژی زیادی دارند فعالیت پرندگان و احتمال بروز خشونت در آن‌ها را افزایش می دهند.

در بیشتر حیوانات، موجودات ضعیف در گله مانند بلدرچین ها و کبک های ناتوان، فلج و یا زخمی به طور طبیعی از چرخه طبیعت حذف می شوند. عوامل ذکر شده و هر عواملی که موجب استرس شود کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک را به وجود می آورد.

درمان کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک :


در سیستم های پرورش ماکیان، بحث های مدیریتی جایگاه ویژه ای دارند و می توانند تولید را تضمین کنند؛ اما در بهترین مزارع با بالاترین میزان مدیریت باز هم معضل کانیبالیسم یا همنوع خواری می تواند بروز کند. به همین سبب دقت کافی به نکاتی که موجب پیشگیری از بروز از کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک می شود بسیار آسان تر و کم هزینه تر از درمان است. به این ترتیب می توان از تلفات احتمالی جلوگیری کرده یا آن ها را کاهش داد.

اولین اقدام برای جلوگیری از کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک

اولین اقدام برای جلوگیری از کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک جدا کردن حیواناتی است که به همدیگر نوک می زنند. برای کاهش فعالیت در بلدرچین و کبک ها باید نور مستقیم را کاهش داد و تهویه را بهبود بخشید. زیرا در برخی گونه ها فعالیت های بالا و حالت های تهاجمی وابسته به گونه می تواند در نهایت منجر به کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک گردد. حیوانات با سن و اندازه های متفاوت بهتر است جدا از هم نگهداری شوند.

همان طور که اشاره شد وجود انگل های خارجی از عوامل بروز و تشدید کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک است و مبارزه با آن‌ها می تواند در کنترل این عادت مخرب موثر باشد.

روش های جلوگیری از کانیبالیسم

تامین دان با کیفیت، افزایش پروتئین غذا و اضافه کردن سبزیجات برگ دار و یا تکه های کشک در سالن پرورشی باید در دستور کار قرار گیرد. وجود سبزیجات باعث می شود بلدرچین و کبک ها به سمت آن ها جذب شده و نوک بزنند. روش دیگری نیز برای مشغول کردن پرندگان وجود دارد. می‌توان دانه ها را در اعماق مختلف ریخت و یا علوفه را در کل سالن پخش نمود و یا برای جبران کمبود غذایی در دان های بی کیفیت نمک را به آب بلدرچین و کبک اضافه کرد.

استفاده از گریس و صمغ درخت کاج

برای اینکه پرندگان زخمی عاملی برای تحریک نوک زدن در بلدرچین و کبک ها نشود معمولا از برخی مواد بر روی زخم آن‌ها استفاده می شود که مانع از نوک زدن سایربن به محل زخم ها می گردد. موادی مانند گریس و صمغ درخت کاج می توانند برای این کار مورد استفاده قرار گیرند.

داروی کانیبالیسم

بسیاری از افراد زمانی که دور به بیماری کانیبالیسم مبتلا میشوند به دنبال داروی کانیبالیسم برای آنها هستند. از آنجایی که بیماری کانیبالیسم می تواند خسارات بسیار زیادی را به کسب و کار ها وارد کند بودن و دارو می تواند استرس و نگرانی جهت روبرو شدن با این بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهد.  بیماری کانیبالیسم هیچ دارویی نداشته و شما برای این که پرندگان با این بیماری دست و پنجه نرم کنند باید از این بیماری جلوگیری نمایید. امیدواریم در آینده نه چندان دور داروی کانیبالیسم توسط دانشمندان کشف شود تا صنعت طیور بیشتر از گذشته پیشرفت نماید.

آیا بیماری کانیبالیسم به انسان منتقل خواهد شد؟

یکی از سوالاتی که ذهن مخاطب این سایت پراورصنعت را به خود درگیر می‌کند این است که آیا بیماری کانیبالیسم میدهد بلدرچین، کبک و مرغ به انسان منتقل می شود؟ این فرضیه کاملاً رد می شود. بیماری کانیبالیسم به هیچ عنوان به انسانها از طریق طیور منتقل نخواهد شد. نه تنها بیماری کانیبالیسم بلکه سایر بیماری‌ها نیز از طیور به انسانها  منتقل نخواهد شد. چون می توانید با خیالی راحت اقدام به پرورش طیور کنید و از نگرانی هایی مانند انتقال ویروس از پرنده به انسان دوری نمایید.

کانیبالیسم
کانیبالیسم

آیا کانیبالیسم با نمک درمان میشود؟

زمانی کانیبالیسم را می توانید درمان کنید که بتوانید نیازهای اولیه بدن طیور را فراهم سازید. یکی از نیازهای مهم بدن پرندگان ید است. شما می‌توانید با استفاده از نمک و یا محلول آب و نمک ید  مورد نیاز بدن پرندگان را به بهترین شکل فراهم سازید. توجه داشته باشید که همیشه از محلول آب و نمک استفاده نکنید زیرا پرندگان عاشق آب های گوارا و خنک هستند.

بهترین قرص برای درمان کانیبالیسم

قرص تریپتوفان در جیره غذایی بهترین قرص برای درمان کانیبالیسم است. چنانچه شما دوست دارید کانیبالیسم را درمان و یا از وجود آن دهد پرورش طیور جلوگیری کنید توصیه می‌کنیم از این قرص در جیره غذایی طیور استفاده نمایید.

شما برای ما از روش های جلوگیری از  کانیبالیسم یا همنوع خواری بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت به کانیبالیسم یا همنوع خواری پرداختیم و به سوالات ذهنی شما به خوبی پاسخ دادیم. چنانچه شما از تجربیات متفاوت تری در این زمینه برخوردار هستید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. نظرات شما می تواند به متقاضیان سایت پراور صنعت کمک کند تا به بهترین شکل با کانیبالیسم یا همنوع خواری مبارزه نمایند.

سوالات متداول

کانیبالیسم یا همنوع خواری چیست؟

کانیبالیسم یا همنوع خواری نوعی عادت پرخاشگرانه و تهاجمی در بسیاری از حیوانات از جمله بلدرچین و کبک است که موجب بروز مشکلاتی به ویژه در طول دوره پرورش آن ها می شود. حیواناتی که به هم نوع خواری دچار می شوند به خود و سایر حیوانات آسیب رسانده و گاهی موجب مرگ آن ها می شوند. بروز کانیبالیسم یا هم نوع خواری در بلدرچین و کبک در تمام سنین، نژاد ها و هر دو نوع جنس نر و ماده دیده می شود. مرگ بلدرچین و کبک های مبتلا به کانیبالیسم یا همنوع خواری در اثر نوک زدن های فراوان و کندن پرها به شکلی خشن اتفاق می افتد. دیدن این نشانه ها در طیور پرورشی را باید جدی گرفت زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع، این عادت در میان همه گله پخش شده و تلفات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

علل شیوع کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک چیست؟

استفاده از قفس های غیر استاندارد، تراکم بالای بلدرچین و کبک ها ، نور نامناسب، تهویه نامناسب، بیماری های انگلی، دان نامناسب

درمان کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک چیست؟

در سیستم های پرورش ماکیان، بحث های مدیریتی جایگاه ویژه ای دارند و می توانند تولید را تضمین کنند؛ اما در بهترین مزارع با بالاترین میزان مدیریت باز هم معضل کانیبالیسم یا همنوع خواری می تواند بروز کند. به همین سبب دقت کافی به نکاتی که موجب پیشگیری از بروز از کانیبالیسم یا همنوع خواری در بلدرچین و کبک می شود بسیار آسان تر و کم هزینه تر از درمان است. به این ترتیب می توان از تلفات احتمالی جلوگیری کرده یا آن ها را کاهش داد.

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۵۸ دیدگاه
 • امیر حسین خیری 5 مهر 1397 / 12:29 ب.ظ

  سلام من نمی دانم چه موقعه ی بلدرچین تخم گذاری می کند که حدود ۵۰روز است که گذشته

  • مدیریت سایت 7 مهر 1397 / 12:31 ب.ظ

   سلام در شرایط استاندارد بلدرچین ها از ۴۰ الی ۴۵ روزگی شروع به تخمگذاری میکنند.
   با احترام

   • حجت 17 اردیبهشت 1399 / 0:28 ق.ظ

    سلام بلدرچین هام دیروز یکی که همشونو میزد زدن چشمشو کور کردن امروزم زدن سرشو شکستن زخمی رو جدا کردم الانم تنهاس هیچی نمیخوره چیکار کنم؟؟

    • هادی 31 شهریور 1399 / 2:38 ب.ظ

     ضبح اسلامی

    • حسین 29 بهمن 1399 / 10:31 ق.ظ

     سلام بلدرچینم خیلی بی حاله و دوتا چشمش نابینا شده و هیچی نمیبینه و غذا نمیخوره چیکار کنم؟؟
     یک بلدرچین دیگه هم دارم اون بلدرچین نابینا رو میزنه باید چکار کنم
     بلدرچین نابینام قبلا چشم راستش نابینا بود ولی الان دوتا چشمش نابینا شده باید چکار کنم لطفا بگید؟؟؟؟

     • مدیریت سایت 17 اسفند 1399 / 3:55 ب.ظ

      سلام ایا حالت دیگه ای هم جز این مورد داره

  • علیرضا 21 فروردین 1400 / 4:18 ب.ظ

   سلام من ۳ تا از بلدرچینام میریزن سر یکی دیگه بعد اومدم دیدم بالش خونیه جدا هم کردم بعد جدا کردن چیکار کنم

   • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:52 ب.ظ

    اسپری اکسی تترا سایکلین بزنید به محل زخم

 • عیوض 23 مهر 1397 / 0:31 ق.ظ

  سلام.من وختی بلدرچینامو یه جا میکنم نوک میزنه.اینقد نوک میزنه تا مجبور شم جداشون کنم.چیکار باید بکنم تا تخم گذاری کنند؟

  • مدیریت سایت 24 مهر 1397 / 4:17 ب.ظ

   سلام به شما نوک میزنند یا به یکدیگر؟؟

 • امیر محمد 28 مهر 1397 / 4:16 ب.ظ

  من ۱۲ تابلدرچین داشتم ۴ تا دیگه هم خریدم نمیدونم چکار کنم که باهم دعوانکنند

  • مدیریت سایت 29 مهر 1397 / 12:51 ب.ظ

   سلام باید میزان روشنایی رو کمتر کرده و همچنین برگ سبز یا چیزهای زنگی درون قفسشان قرار دهید تا سرگرم شوند. با احترام

  • محمد حسین 10 مرداد 1399 / 10:13 ب.ظ

   سلام یکی از بلدرچین های ماده توسط بلدرچین نر سرش به شدت زخمی شده به طوری که پرنده خیلی ضعف داره و می لرزه غذا نمی تونه بخوره سرش رو بتادین زدم و آب عسل با ۰.۲۵ قرص استامینوفن ۳۲۵ دادم خورد.
   کار های لازم دیگه که باید براش انجام بدم رو لطفا بگین.
   بلدرچین نر بیماری خاصی داره یا باید کشته شه .
   لللللللطفا پاسخ بدید.ممنون می شم

   • مدیریت سایت 12 مرداد 1399 / 1:44 ب.ظ

    سلام کار خاصی نیاز نیست انجام بدید فقط بلدرچینی که نوک میزنه رو سریعا از سایر بلدرچین ها جدا کنید. با احترام

 • حسن زنگنه 18 آبان 1397 / 11:29 ب.ظ

  ۱۰عدد بلدرچین دارم در فضای ۶متری باغچه زندگی میکنم
  مرتبا درگیری نوک زدن دارن ک پرهای همو میکنن و در نهایت زخمی شدن و کشتار
  بهترین راه رو لطف کنید

  • مدیریت سایت 19 آبان 1397 / 9:09 ق.ظ

   سلام روز بخیر
   بهتره که از هم جداشون کنید…
   با احترام

   • امین قادری چوبینی 16 بهمن 1399 / 3:19 ب.ظ

    سلام من هم بلدرچین هایم باید جدا کنم به هم دیگر نوک می زنند یک نر و یک ماده

    • مدیریت سایت 19 بهمن 1399 / 1:16 ب.ظ

     سلام اگر همدیگرو زخمی نمیکنن ایرادی نداره چون در روند طبیعی جفت گیری این اتفاق میفنه

     • امیرحسین اشرف 28 اردیبهشت 1400 / 3:14 ب.ظ

      سلام من ۲۱ بلدرچین دارم به تازگی اینا هی توی قفس بالا پایین میپرن بعد دیدم به بلدرچین نر به بقییه نوک میزنه و جداش کردم بعد دیدم دوباره دارن بالا پایین میپرن یعنی این همع دیگه میزنن؟؟ یا عادییه

  • پانی کوچولو 26 مرداد 1399 / 10:51 ب.ظ

   سلام، بلدرچین نر، ماده رو گاهی از ناحیه سر نوک میزنه، حتی ما رو هم میخواد نوک بزنه
   چکار کنم؟

   • مدیریت سایت 1 شهریور 1399 / 4:27 ب.ظ

    سلام اگر شدید هست جداشون کنید. با احترام

 • Ali 28 آذر 1397 / 9:46 ب.ظ

  سلام بلدرچین نر خیلی بد نوک میزنه و ماده هارو زخمی کرده سر یکیشون خونی شده باید چیکار کنیم؟؟؟؟

  • مدیریت سایت 29 آذر 1397 / 12:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   باید بلدرچین بیمار رو از سایر بلدرچین ها جدا کنید همچنین ممکنه این کندن پر ها برای جفت گیری باشه، اگر خیلی شدیده کانیبالیسم میشه…
   با احترام

 • Ali 26 اسفند 1397 / 10:31 ق.ظ

  سلام. من چهار ماهی میشه سه عپ کبک گرفتم و توقفس ۲در۲ نگهشون میدارم ولی یکی از ماده هارو جدا کرده بودم الان ک نرو انداختم پیش اون ماده نرو میزنه ..وفقط تو سرش نوک میزنه …اگه میشه راهنمایی کنید…ممنون

  • مدیریت سایت 28 اسفند 1397 / 3:23 ب.ظ

   سالم اگر خیلی شدید هست که جداشون کنید و اگر خیلی شدید نیست صبر کنید درست میشه. با احترام

 • ستاره 27 اسفند 1397 / 5:13 ب.ظ

  سلام من ۷ بلدرچین داشتم یکشون از بس به معقدش نوک زده بودن مرد چکار کنم بقیشون اینطوری نشن ممنون….

  • مدیریت سایت 28 اسفند 1397 / 1:02 ب.ظ

   سلام متاسفانه کانیبالیسم گرفتن…
   سریعا بلدرچین های بیمار رو جدا کنید و از راهکار های درمانی همین مطلب استفاده کنید. با احترام

 • ابراهیم 1 فروردین 1398 / 7:49 ب.ظ

  سلام اگه بلدر چین بیمار رو جدا کنم چند وقت طول میکشه که دوباره بندازم شون پیش هم

  • مدیریت سایت 5 فروردین 1398 / 9:27 ق.ظ

   اگر درمان شد میتونید پیش هم بزارید، فقط باید دقت کنید که حتما درمان شده باشه. با احترام

 • محمد صادق 25 فروردین 1398 / 12:43 ب.ظ

  سلام.سه عدد کبک داشتم و جدیدا دو تا جوجه مرغ هم گرفتم و باهم توی یک قفس هستند.فقط مشکلی که هست اینه که یکی از جوجه ها کبک ها رو میزنه و کبک ها از ترس خودشون رو به تور قفس میزنن. میخواستم بدونم با گذشت زمان به هم عادت میکنند یا نه؟ راهکاری هست؟
  ممنون

  • comment-editor 27 فروردین 1398 / 6:08 ب.ظ

   سلام
   باید کبک ها و جوجه مرغ ها رو از هم جدا کنید. برای این منظور می تونید قفس یک طبقه مرغ رو تهیه کنید که دارای یک جدا کننده بوده و می تونید پرنده ها تون رو بطور جداگانه در یک قفس نگهداری کنید.
   با احترام

   • بلدرچین زخمی 19 خرداد 1400 / 7:39 ق.ظ

    سلام من سه تا بلدرچین دارم.یکیشون به یکی دیگه مدام نوک میزنه و الان چشم و گوش و بالای سر اون یکی زخم شده و الان هیچی نخورده از دیروز تا حالا
    اونی که نوک میزد رو جدا کردم
    کی میتونم ببرمش پیش بقیه؟برم این بلدرچینم رو با یکی دیگه عوض کنم یا راه درمان هم داره؟

  • حمید 14 اردیبهشت 1400 / 9:57 ق.ظ

   سلام
   من دوعدد کبک چوکار دارم داخل قفس هستن ولی نمیدونم کدوم نر کدوم ماده فقط یکیش سرش گردتره وبیشترهم آوار میخونه بعد ی کبک نر گرفتم که بیرون ازقفس هستش و همش با اون کبک که گفتم سرش گردتره میخوان بجنگن ومیدونم اگه برن پیش هم همو میکشن میخواستم بدونم ایا اونم نرهستش؟

 • امیرحسین قلیزاده 29 فروردین 1398 / 11:08 ق.ظ

  سلام میخواستم بدونم چه طور بفهمم که بلدرچین بیمار که هست چه طور بفهمم درمان شده و چه چیزی برای درمانش بهش بدم

  • comment-editor 31 فروردین 1398 / 10:40 ق.ظ

   سلام
   جهت آگاهی از بیماری های بلدرچین و راه کار های درمانی لطفأ مقاله ی تخصصی بیماری های بلدرچین را مطالعه نمایید
   با احترام

 • فرشید 14 اردیبهشت 1398 / 6:46 ب.ظ

  سلام من یک جفت بلدرچین داشتم که آزادانه با هم در باغچه زندگی می کردند. امروز عصر که برای سرکشی از آن ها رفتم با صحنه بسیار وحشتناک روبرو شدم.
  بلدرچین ماده از ناحیه سر آسیب دیده و مغز آن خورده شده بود.
  آثار زیادی از خونریزی هم مشاهده می شد.
  علت چه می تونه باشه؟
  با تشکر از شما.

 • محمد 19 اردیبهشت 1398 / 7:13 ق.ظ

  سلام با عرض احترام من چهارتا بلدرچین دارم یکی از ماده ها که تخمم میده به یکی دیگه بلدرچینا میزنه فکر کنم ماده هست چون یک نر دیگری هست بهش نوک نمیزنه .مشکلش چیه باید چیکار بکنم به اون یکی تخم میده دیگه به اون نوک نزنه شدید نیست ولی وقتی از کنار هم رد میشن یکی دوتا نوک میزنه به سرش و یک صدای عجیبی در میاره وقتی نوک میزنه ممنون میشم بگید

  • مدیریت سایت 21 اردیبهشت 1398 / 2:28 ب.ظ

   سلام متاسفانه واضح مطرح نشده سوالتون
   اگر شدیدا به همدیگه نوک میزنن که جداشون کنید ولی اگر شدید نیست، نیاز نیست جداشون کنید. با احترام

 • Hamed 19 اردیبهشت 1398 / 1:30 ب.ظ

  سلام من زد تا بلدرچین ماده دارم دیشب یکیش زده اون یکی رو همچون زده به سرش با نوک که مغزش معلومه علت چی بوده

  • مدیریت سایت 21 اردیبهشت 1398 / 2:29 ب.ظ

   سلام احتمالا کانیبالیسم گرفتن دوست عزیز

 • حسین 7 خرداد 1398 / 12:30 ب.ظ

  سلام وقت بخیر بلدروین نر من اون یکی هارو میزنه و یکی را از سرش زخمی کرده من باید نر را جدا کنم یا زخمی شده را اگر نر را جدا کنم در کجا نگه داری کنم و چند روز باید تنها بمونه و این کار باعت رفع همنوع خواری میشه یا نه

  • ادمین 8 خرداد 1398 / 10:45 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   باید همون بلدرچین نر رو به مدت دو هفته در قفس جداگانه نگه دارید و در قفس سنگ یا برگ درخت بذارید تا به اون نوک بزنه و بعد از مدتی از سرش بیفته. در صورتی که درمان نشد باید به کشتارگاه منتقل بشه.
   با احترام

 • ابوالفضل غفاری 16 تیر 1398 / 3:09 ق.ظ

  سلام من یک بلدرچین ماده دارم رفتم یک بلدرچین نر هم خریدم ولی بلدرچین نر به نظر میاد که بچه هست ولی بلدرچین نر بلدرچین ماده رو میزنه و بلدرچین ماده هم خودش رو به قفس میزنه باید چیکار کنم ازهم دیگه جداشون کنم یا نه

  • ادمین 16 تیر 1398 / 11:37 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   برای مدتی از هم جداشون کنین. و تو قفس بلدرچین نر،یک تکه سنگ یا مقداری برگ بریزین تا به اونا نوک بزنه و به مرور این عادت نوک زدن از سرش بیفته.
   با احترام

   • علی 2 مهر 1399 / 3:29 ب.ظ

    سلام منزیرپاشون خاک میریزم اروم میشن خاک بازی خیلی دوس دارن نمیدونم درسته یانه

    • مدیریت سایت 1 آبان 1399 / 9:09 ق.ظ

     سلام اشتباه هستش

 • ابوالفضل غفاری 16 تیر 1398 / 6:37 ب.ظ

  سلام ببخشید که دوباره مزاحم شدم میخواستم بدانم که اینا اگه دوباره تخم گذاشتند بعد ۱۷ روز باید ۱۰۰ درصد با دسگاه بچه جوجه رو در بیارم یا اینکه خودش هم از تخم بیرون میاد

  • ادمین 17 تیر 1398 / 12:16 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر بلدرچین ها کرچ شدن، نیازی به دستگاه نیست. اما درصورتی که کرچ نشن باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنین.
   با احترام

 • ابوالفضل غفاری 17 تیر 1398 / 2:10 ب.ظ

  سلام اینا کی تخممی گذارند الان ان ماده در بهار کاملا ۱۰ تا تخم گذاشت و اونم تنهایی دیگه کی تخم می گذارد در تابستان هم ۱ تخم گذاشت ولی تخمه شکسته دیگه تخم نمی ذارند

  • ادمین 18 تیر 1398 / 10:42 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها تو سن ۴۰ تا ۴۵ روزگی شروع به تخمگذاری میکنن. برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنین و شرایط محیطی و دمایی مناسب رو براشون فراهم کنین.
   با احترام

 • ابوالفضل غفاری 18 تیر 1398 / 2:39 ب.ظ

  کرچ یعنی چه باید چیکارکنم باید بلدرچین ماده روی تخم ها بخوابه یا به چیز دیگس

  • ادمین 19 تیر 1398 / 3:15 ب.ظ

   سلام
   کرچ شدن یعنی پرنده خودش روی تخم بخوابه. از اونجایی که اغلب بلدرچین ها کرچ نمیشن و باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کرد، اما تو پرورش خانگی میشه شرایطی رو که قبلا هم خدمتتون توضیح دادم فراهم کنید تا بلدرچین کرچ بشه.
   موفق باشید

 • ابوالفضل غفاری 22 تیر 1398 / 4:14 ق.ظ

  چیکار کنم تخم نمی ذاره هرکاری هم کردم تخم نذاشت قبلا می ذاشت ولی الان مه باید چیکار کنم

  • مدیریت سایت 22 تیر 1398 / 10:48 ق.ظ

   سلام
   از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده میکنید؟!

 • علی حسنی 23 تیر 1398 / 1:23 ق.ظ

  سلام من ۵ تا جوجه کبک ۲ ماهه دارم یکیشون بالایه نوک همه رو میخوره تا جایی که دیگه از یکیشون خون میاد بتادین میزنم براش بالایه نوکش فک کنم بینیشو یه تیکشو کنده باید چه کنم مشکل چیه

  • مدیریت سایت 24 تیر 1398 / 12:52 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   احتمالا کانیبالیسم گرفتن، بهتره که پرنده بیمار رو جدا کنید تا بقیه مبتلا نشن. با احترام

 • مهدي 29 تیر 1398 / 9:59 ب.ظ

  سلام من یه جفت کبک کوهی دارم که تخم گذاشته و فقط کبک نر میره روی تخم ها میخوابه،تخم ها که جوجه شدن کبک ماده سریع نوک میزنه به پاهای جوجه ها و متاسفانه پاهاشون رو میکنه،کبک ماده رو جدا کردم ولی باز دیدم یه جوجه از ناحیه پا دوباره اینجوری شده،دفعه قبلی کبک نر جوجه رو نگه میداشت حتی بهش دونه هم میداد نمیدونم علتش چی میتونه باشه

 • سپهر 20 دی 1398 / 7:13 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من یه جفت بلدرچین دارم که اخیرا شروع کردن به دنبال هم دویدن و نوک زدن اونوقت باید جداشون کنم؟

  • ادمین 22 دی 1398 / 11:24 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگه فقط گاهی این اتفاق میفته اشکالی نداره، طبیعیه. اما اگه همیشه در حال دعوا هستن باید از هم جدا بشن.
   با احترام

 • سید 22 بهمن 1398 / 6:24 ب.ظ

  با سلام من ۴۰۰ عدد جوجه ۵ روزه دارم اگه میشه فضای مورد نیاز و نور مناسب و … رو بگید چون همو ب خون ریزی انداختن و اینکه زیر بال های همو زخم می کنند

  • ادمین 23 بهمن 1398 / 9:50 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   برای این تعداد بلدرچین، ۱ قفس بلدرچین ۳ طبقه مخصوص جوجه کافی ست. بلدرچین ها به ۱۶ ساعت روشنایی و ۸ ساعت خاموشی نیاز دارند.
   با احترام

 • Amir 19 اسفند 1398 / 3:34 ب.ظ

  سلام .من دو تا بلدرچین دارم نرو ماده .بلدرچین ماده به نر میزنه بعد ده دقیقه اروم میگیره بعد شروع میکنه به نوک زدن .علتش چیه؟

  چیکار کنم .

  راهنماییم کنید لطفا.

  • ادمین 21 اسفند 1398 / 2:46 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگه نوک زدنش همیشگی و مداوم نیست و یا شدت نداره، طبیعیه و موردی نداره.
   با احترام

 • Amir 21 اسفند 1398 / 7:41 ب.ظ

  نه نوک زدنش مداوم نیست

  یه صدای خاصی در میاره چند تا نوک میزنه بعد اروم میگیره

  ببخشید الان دو ماهه خریدم ولی هنوز تخم نمیزاره

  • مدیریت سایت 22 اسفند 1398 / 10:08 ق.ظ

   اطمینان حاصل کنید بلدرچین ماده باشه

 • Amir 22 اسفند 1398 / 2:46 ب.ظ

  ماده هستش

  • ادمین 24 اسفند 1398 / 9:49 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   باید شرایط محیطی و دمایی مناسب باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 • Kh 27 فروردین 1399 / 12:28 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من۳ هزارتا جوجه یک روزه کبک دارم الان توی سن ۲۵روزگی هستن و شدیدا پرخاشگر شدند علت چیه توی سالن که میرم همشون خودشون رو میزنن اینور اونور از ویتامین سی هم استفاده میکنم

  • مدیریت سایت 27 فروردین 1399 / 1:09 ب.ظ

   سلام، در دسترس بودن دان و همچنین میزان نوردهی رو بررسی بفرمایید. با احترام

   • شریف 21 خرداد 1399 / 10:30 ب.ظ

    سلام من ۳ تا کبک دارم یکی ماده و تخم گذار و دو تا نر . هر دفعه یکی از نر ها ماده را می زنه الان یه قسمتی از پشت ماده را پرهاشو کندن تا همو می زنن یکی دو روز جداشون می کنم باز مندازمشون پیش هم باز همو می زنن . چه کارشونو کنم

    • مدیریت سایت 26 خرداد 1399 / 1:37 ب.ظ

     سلام اگر پرهای پشت بلدرچین ماده کنده میشه طبیعی هستش و مربوط به جفت گیریه. با احترام

 • امید 29 فروردین 1399 / 6:55 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ۳۰ تا بلدرچین ۴۰ روزه دارم سالم و سر حال هیچ گونه پرخاشگری هم ندارند من ۴۰ تا بلدرچین ۱۵ روزه خریدم گزاشتم پیش اون ۳۰ تا بلدرچین ۴۰ روزه اما نمیدونم چرا بلدرچین های ۴۰ روزه میوفتن دنبال بلدرچین های ۱۵ روزه و نوک میزننشون فقطم بلدرچین های کوچیکو نوک میزنن و به همدیگه کاری ندارن باید چیکار کنم که بزرگا اون کوچیکارو نزنن؟

  • مدیریت سایت 1 اردیبهشت 1399 / 2:51 ب.ظ

   سلام در دو قفس مجزا قرارشون بدید بصورتی که همدیگه رو ببینن، بعد از مدتی میتونید کنار هم بزاریدشون. با احترام

 • خدابنده لو 13 اردیبهشت 1399 / 3:30 ب.ظ

  سلام
  من ۲ تا بلدرچین دارم بلدرچین ماده بلدرچین نَر را می زند بلدرچین نَر هم فرار می کنه و خودشو به در و دیوار قفس می زنه اما قفسشون کوچیکه الان هم از هم جدا کردم چی کار کنم دیگه دعوا نکنن اگر پاسخ بدین ممنون می شوم.

  • مدیریت سایت 15 اردیبهشت 1399 / 10:51 ق.ظ

   سلام
   بلدرچین هارو باید از هم جدا کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن، بعد از مدتی بهم عادت میکنن و میتونید کنار همدیگه قرارشون بدید. با احترام

 • خدابنده لو 13 اردیبهشت 1399 / 4:00 ب.ظ

  ادامه دیدگاه قبلی
  بلدرچین نَر هم غذا نمی خورد

 • Fateme 14 خرداد 1399 / 11:38 ب.ظ

  سلام من ۳ تا بلدرچین ۱۰ روزه دارم یکیشون به پای اون دو تا نوک میزنه باید چیکار کنم تا خوب شه؟وقتی خوب شد دیگه این عادت از سرش میپره؟

  • مدیریت سایت 26 خرداد 1399 / 1:32 ب.ظ

   سلام مدتی جداشون کنید به طوری که همدیگه رو ببینن و بعد از مدتی کنار همدیگه قرارشون بدید. با احترام

 • ابراهیم 19 خرداد 1399 / 5:10 ب.ظ

  سلام
  من ۳تا بلدرچین دارم ۲ماده یکی نر
  یکی از ماده ها گاهی به طور یک دفعه ایی می دود ومی ایستد
  وسرش هم توسط نر پرش کنده شده
  چه کار باید بکنم ؟؟آیا مریضی است؟؟؟

  • مدیریت سایت 26 خرداد 1399 / 1:35 ب.ظ

   سلام پرنده نر که نوک میزنه مبتلا به کانیبالیسم شده، لطفا از همدیگه جداشون کنید. با احترام

   • حسین 17 مرداد 1399 / 9:09 ب.ظ

    اگه از هم جدا کنم امکانه خوب شدن هست

    • مدیریت سایت 23 مرداد 1399 / 1:44 ب.ظ

     سلام بله باید ازهمدیگه جداشون کنید. با احترام

 • حسین 17 مرداد 1399 / 9:06 ب.ظ

  با سلام یکی از بلدرچین های ماده من وقتی دیگری را میبیند با نوک به او ضربه میزند وفقط به او نوک میزند وبه نر نوک نمی زند

  • مدیریت سایت 23 مرداد 1399 / 1:45 ب.ظ

   سلام احتمالا رد زخم یا خون روی بدنش وجود داره که باعث تحریک اون بلدرچین میشه. با احترام

 • حسین 17 مرداد 1399 / 9:10 ب.ظ

  چه کنم

 • یوسفی 11 شهریور 1399 / 10:01 ب.ظ

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید شما
  علت نوک زدن مداوم و پشت سر هم بلدرچین ماده تخمگذار به میله های قفس چیست ؟
  آیا نوعی بیماری است یا کرچ است ؟

  • مدیریت سایت 13 شهریور 1399 / 12:42 ب.ظ

   سلام ایا دان کافی در اختیارشون قرار گرفته؟

   • یوسفی 13 شهریور 1399 / 7:17 ب.ظ

    بله ، دان بطور مرتب در اختیارشان هست ، پرنده های نر این خصلت رو ندارن ولی یکی از پرنده های ماده این رفتار را بروز میدهد .

  • امین 16 بهمن 1399 / 3:16 ب.ظ

   بلدرچین نر من به بلدرچین ماده ی من نوک می زند و پر هایش را می کند چه کار کنم

   • مدیریت سایت 19 بهمن 1399 / 1:15 ب.ظ

    سلام این مورد مربوط به جفت گیری هستش و ایرادی نداره

 • یوسفی 11 شهریور 1399 / 10:06 ب.ظ

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید شما
  علت نوک زدن مداوم و پشت سر هم بلدرچین ماده تخمگذار به میله های قفس چیست ؟
  آبا نوعی بیماری است یا پرنده کرچ است ؟

 • مسلم کریمی 26 شهریور 1399 / 2:05 ب.ظ

  باسلام وقت شما بخیرمن شش تابچه کبک دارم که مدام پریکدیگررامیخورن دیگه پری براشان نونده پرهای روی پشتشون همه کنده شده نمیدانم بایدچکارکنم ممنون میشم اگرمنوراهنمایی کنید

  • مدیریت سایت 1 آبان 1399 / 9:20 ق.ظ

   سلام این امر طبیعی هست و مربوط به جفت گیری میشه. با احترام

 • A_SH_66 30 مهر 1399 / 7:24 ق.ظ

  بلدرچین ماده با نوک بلدرچین نر رو میزنه
  چیکار کنم که دیگه بلدرچین ماده نوک نزنه
  من فکر میکنم واسه این که هنوز جفت نشدن
  بلدرچین ماده این رفتار رو از خودش نشون میده

  • مدیریت سایت 1 آبان 1399 / 9:19 ق.ظ

   سلام اگر بهم اسیبی نمیرسونن نیازی نیست اقدامی انجام بدید. با احترام

 • علی 2 آبان 1399 / 2:07 ق.ظ

  با عرض سلام
  من دو عدد بلدرچین دارم بعضی وقتا بی حال میشن به هم نوک نمیزنن در باغچه کوچک نگهداری میکنم لامپ قرمز هم گذاشتم برگ سبز هم میزارم واسه مشغولی فقط میتونین بگین چه کنم تا بی حال نشن ؟ ممنون

  • مدیریت سایت 3 آبان 1399 / 3:53 ب.ظ

   سلام منظورتون واضح نیست! بهم نوک نمیزنند یا میزنند؟ اگر سرماخورده شدن مخلوط سیر و ماست رو روزی سه بار توی حلقشون بریزید

 • محمد 12 آبان 1399 / 11:49 ب.ظ

  سلام بابت مطالبتون تشکر میکنم
  یکی از بلدرچینام توسط جوجه های مرغی از ناحیه سر تا کمر به اندازه دو سه سانت پرهاش کامل کنده شده و زخمی شده
  میخوام بدونم پرهاش در میاد دوباره و برای اینکه حیوون اذیت نشه کاری از دستم بر میاد
  تشکر

  • مدیریت سایت 15 آبان 1399 / 9:21 ق.ظ

   سلام بله دوباره درمیاد نگران نباشید. میتونید با اسپری اکسی تترا سایکلین ضدعفونی کنید. با احترام

 • مصطفی 18 آبان 1399 / 7:52 ب.ظ

  سلام و عرض ادب من میخام چند عدد بلدر چین و کبک بگیرم برای پرورش آیا جای مشخصی برای خرید هستش و اینکه منبعی برای مطالعه و آگاهی کامل

  • مدیریت سایت 20 آبان 1399 / 2:46 ب.ظ

   سلام وقت بخیر، از پرنده فروشی ها میتونید تهیه کنید چون تعداد کم هستش. برای مطالعه هم میتونید از مقالات همین سایت و سایت paravar.ir و سایت arashkermani.com استفاده کنید. با احترام

 • زمانی 19 آبان 1399 / 8:59 ق.ظ

  سلام. من سه تا بلدرچین چین داشتم که دوتا مشکی و یک زرد. اوایل زرده به یکی از مشکی ها نوک میزد. بعد یه اتفاقی افتاد و سیاهه مرد. حالا ۴تا۵ ماه گذشته. ولی یهو سیاهه شروع کرد به نوک زدن زرده. چیکار کنم به نظرتون؟

  • مدیریت سایت 20 آبان 1399 / 2:50 ب.ظ

   سلام اگر در حدی نیست که بهم اسیب بزنن ایرادی نداره اما اگر بهم اسیب میزنن جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن، بعد از مدتی مجدد کنارهم قرارشون بدید. با احترام

 • اسی 27 آذر 1399 / 11:44 ب.ظ

  سلام میزان اب جوجه چند روزه رو بفرمایید

  • مدیریت سایت 30 دی 1399 / 5:44 ب.ظ

   سلام متوجه منظور شما نشدیم

 • امین 16 بهمن 1399 / 2:13 ب.ظ

  سلام بلدرچین نر من به بلدرچین ماده ی من نوک می زند و پر هایش را میکند چه کار کنم

 • حسین 23 بهمن 1399 / 11:03 ب.ظ

  سلام، هر نوع چوبی از هر درخت و یا گل درختی ها سبب رفع و مشغول شدن بلدرچینی که کانیبالیسم دارد می شود؟ با توجه به این که آن پرنده ها را از دیگر بلدرچین ها جدا نکنم

  • مدیریت سایت 27 بهمن 1399 / 10:30 ق.ظ

   سلام باید جدا کنید حتما، بله فقط رنگش بنفش نباشه چون از محدوده دید پرنده خارجه

   • حسین 29 بهمن 1399 / 9:01 ق.ظ

    سلام، بسیار سپاسگزارم

 • امیر رضا 5 اسفند 1399 / 1:14 ق.ظ

  سلام

 • Meysam 10 اسفند 1399 / 4:31 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم که کبک عین مرغ همیشه تخم میزاره یا نه ؟؟
  بلدرچین بهتره یا کبک؟؟؟

  • مدیریت سایت 17 اسفند 1399 / 3:41 ب.ظ

   سلام نه کبک ها یه دوره خاموشی دارن که توی اون دوره تخم نمیزارن

 • مسعود 9 فروردین 1400 / 1:55 ق.ظ

  سلام من یک بلدرچین نر و سه ماده از نژاد آسیایی دارم اوایل داخل کارتن نگه می‌داشتم تاریک بود از وقتی گذاشتم داخل قفس ماده ها نر رو میزنن اگه برگردونم داخل کارتن درست میشن، فعلا نر رو جدا کردم.

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:31 ب.ظ

   سلام جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن بعد از مدتی میتونید دوباره کنار هم قرارشون بدید

 • امیررضا 22 فروردین 1400 / 6:35 ب.ظ

  سلام، من چهار تا کبک دارم حالا سه تا ازشون بایکی دیگه دعوا میکنن میشه بگید چکار کنم؟

  • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:48 ب.ظ

   سلام یه مدتی از همدیگه جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن و بعد کنار هم قرارشون بدید

 • samad. pn 24 فروردین 1400 / 3:27 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت محترم
  برای درمان بلدرچینی که در اثر کانیبالیسم از ناحیه ی سر به شدت زخمی شده چه چیزی رو توصیه میکنید؟؟؟ باتشکر

  • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:47 ب.ظ

   سلام اسپری اکسی تترا سایکلین

 • ارشیا 25 فروردین 1400 / 4:53 ب.ظ

  سلام من ی بلدرچین ماده دارم که همش میزنه به یکی دیگه از ماده ها حالا اونی که بیماری رو گرفته جداکردم و یکی از مادهها پرهای روسرش کنده شده چند داروی داروخانه ایی به من معرفی کنید برای درمانش ممنون بابت سایت خوبتون

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:33 ب.ظ

   سلام اگر زخمی نشدن داروی خاصی نیاز نیست. با احترام

 • پلگ 30 فروردین 1400 / 5:28 ب.ظ

  سلام من یه بلدرچین دارم که حدود ۶ ماه تخم کرد و بعدم کانیبالیسم گرفت دیگه تخم نمیکنه
  هر روز پر های خودشو میکنه خودشو زخمی (خونی) میکنه
  گفتن بزار جایی که فقط غذا دانشجو ببینه منم همین کارو کردم ولی هنوز خودشو میزنه هر کی میدونه لطفا بگه که چیکار کنم

  سریعا بگید لطفا

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:40 ب.ظ

   سلام توی قفسش برگ درخت تازه و سبز بزارید تا به اونها نوک بزنه

 • fatemeh 4 اردیبهشت 1400 / 4:59 ب.ظ

  سلام من دوتا کبک نرو ماده دارم
  کبک ماده همش کبک نر رو میزنه باید جداشون کنم
  یا علامت جفت گیریه؟؟؟

  • مدیریت سایت 8 اردیبهشت 1400 / 2:33 ب.ظ

   سلام اگر جراحت ایجاد میشه باید جداشون کنید

 • محمد 11 اردیبهشت 1400 / 10:07 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  دان مخصوص بلدرچین تخم گذار رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

  • مدیریت سایت 12 اردیبهشت 1400 / 2:27 ب.ظ

   سلام با واحد فروش در ارتباط باشید

   • فاطمه 4 مهر 1402 / 2:09 ب.ظ

    سلام من سه تا بلدرچین دارم بعد یه دونه رو هم پیدا کردم گربه میخواسته بخورتش از بین دندوناش نجاتش دادن
    بعد اوردمشون پیش این سه تا بعد یکیشون بهش هی نوک میزد جداشون کردم ولی بعدش یکی دیگشون همش به اونی که نوک مسزد بع این دعوا میکنن تاحالا با هم اینجور نشده بودن تا این جدیده اومد این شکلی شدن میخواستم ببینم علتش چیه چیکار باید بکنم ممنون

    • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 12:44 ب.ظ

     سلام دوست عزیز، نوک زدن و کندن پرها یکی هنگام جفت گیری ایجاد میشود که کاملا طبیعی هست و یکی هنگانی که مبتلا به کانیبالیسم میشوند. برای جفت گیری پرنده اسیبی نمیبیند اما اگد مبتلا به کانیبالیسم شده باشد باید ابتدا جداشوند سپس اقدامات درمانی شروع شود.
     بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

  • محمد 26 مرداد 1400 / 3:07 ب.ظ

   سلام
   من ۴ تا بلدرچین در خونه دارم ۳ تا ماده و ۱ نر
   الان ماده ها خوب تخم میذارن
   یکی از ماده ها فقط به پای بقیه بلدرچین ها نوک میزنه البته خیلی حالت تهاجمی نیست اما نزدیک هر بلدرچین میشه همینکارو تکرار میکنه.
   بلدرچین نر هم تازه خریدم اما خیلی فعالیت نداره که تخمهای نطفه دار باشه

 • محمد مهدی 16 خرداد 1400 / 1:37 ب.ظ

  سلام وقت شما بخیر
  ببخشید من یه نر و سه ماده دارم که تو قفس تقریبا نیم در سی و پنج نگهداریشون می کنم اغلب اوقات تو بالکن و باغچه ازادن ولی وقت خواب یا وقتایی که کار دارم می ذارمشون تو قفس و یکی از ماده ها دو تای دیگه رو می زنه
  کانیبالیسم هستش؟ امروز صبح وقتی دیدمشون نر یا طرف گردنش خونی بود و سر اون یکی ماده هم کچل شده بود و کمی خونی فعلا جدا گردم مادر رو درست میشه ؟ چه کارایی کنم برای خوب شدن شرایط

 • غرایی 1 تیر 1400 / 11:47 ب.ظ

  سلام من دوتا بلدرچین کوچیک گرفتم
  حالا همش یکیش به پای اونیکی نوک میزنه

 • فلاح 13 تیر 1400 / 4:25 ب.ظ

  سلام من دو تا کبک دارم دو ماه هست خریدم اصلا تخم نمیزاره امروز هم به هم نک میزدن از هم جداشون کردم توی باغچه حیاط زندگی میکنن و این که چرا تخم نمیزارن لطفا پاسخ بدید

 • عباس 17 تیر 1400 / 6:22 ب.ظ

  سلام من یه بلدرچین ماده دارم که رنگش سفیده و یه بلدرچین نر دارم که رنگش قهوه ایه. وقتی که این دو تا رو برای اولین بار خریدم، ماده سوار نر میشد و پر های سرش رو میکشید ولی از فرداش بلدرچین نر فقط به سر بلدرچین ماده نوک می زنه. سرش دیگه رفته رفته بی پر میشه. بلدرچین ماده دیگه از نر فراری شده. من هر روز بهشون گندم و سبزیجات و آب کافی می دم ولی بعضی مواقع سر آب و غذا هم باهم رقابت می کنن. قفسشونم که یکمی زنگ زده.
  چیکار کنم این دو تا به جای اینکه با هم رقابت کنند، با هم جفت بشن؟

 • یوسف 18 تیر 1400 / 1:19 ب.ظ

  سلام من یه بلدرچین ماده سفید دارم که یکم رنگش قهوه ایه و یه بلدرچین نر دارم که رنگش کاملا قهوه ایه. من هر وقت نر رو پیش ماده تو قفس قرار میدم، ماده می پره و به سقف قفس برخورد می کنه و تو قفس بی قرار میشه و سر و صدا می کنه انگاری که میخواد فرار کنه. بلدرچین نر هم که تا وارد قفس میشه میره پرهای سر ماده رو میکنه و بعضی وقت ها هم میخوره. سر ماده دیگه رفته رفته بی پر میشه. من فعلا نر رو از ماده جدا کردم و تو کارتن گذاشتم.
  قفس ماده هم یکمی زنگ زده.
  هر وقتم که این دو تا رو تو حیاط رها می کنم نر بلافاصله میره سراغ ماده که پرهای سرش رو بکنه و ماده هم فرار می کنه.
  آیا این رفتارا طبیعیه یا اینکه باید جدا نگهشون دارم؟

 • سمانه عشقی 22 تیر 1400 / 3:54 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من یک بلدرچین ماده دارم تو خونه تو قفس تواتاقم کنار خودم نگهداریش میکنم .تخم گذار ام هست
  امروز به طرز عجیبی داره دستایه ما رو نوک میزنه .مبپره بالا و وحشیانه نوک میزنه و صدای عجیبی در میاره از خودش ممنون میشم راهنماییم کنید بیماری خاصی گرفته؟ من چیکارش کنم ؟

 • ابولفضل 31 تیر 1400 / 12:13 ب.ظ

  سلام من یه جفت بلدرچین مینیاتوری دارم. بلدرچین نر به انگشت ماده نوک میزنه و انگشتاش زخم شده. نوک زدن بلدرچین نر اصلا تهاجمی نیست. فکر کنم از روی کنجکاوی هست. باید چیکار کنم دیگه نوک نزنن؟

 • AMIR MOHAMAD 22 شهریور 1400 / 10:04 ق.ظ

  سلام چند عدد کبک دارم که پر های هم دیگرا میخورد چکار باید انجام دهم

 • mhd 24 مهر 1400 / 11:38 ب.ظ

  سلام من ۵ تا بلدرچین بالغ داشتم و دوتا دیگ گرفتم گذاشتم کنارشون ،یکی از ماده قدیمی ها اون دوتا جدید رو بشدت میزنه و سر یکیشون و بدجور زخم و خونی کرده ،الان ۲ تا جدید رو جدا کردم و بلدرچین زخمی رو سرش رو بتادین زدم و پماد آنتی باکتریآل ،میشه بگید چکار کنم حالش زودتر خوب بشه چه مواد خوراکی بهش بدم و اینکه چکار کنم که ماده قدیمی نزنشون؟

 • محمد حسین 18 آبان 1400 / 5:28 ب.ظ

  سلام من دوتا بلدرچین ماده و نر دارم یه دوروزی هست یه ماده دیگه هم خریدم ماده ها هر وقت همو می‌بینند شروع به دعوا می‌کنند و به سر هم نوک میزنند چیکار کنم باهم دوست بشن دیگه دعوا نکنن

  • طاعتی 20 آبان 1400 / 2:47 ب.ظ

   سلام باید دنبال دلیلش بگردید تا این مشکل رفع بشه دلایل بسیار زیادی وجود داره

 • شیر محمدی 24 آبان 1400 / 9:25 ق.ظ

  سلام ببخشید من تابستان سه تا بلدرچین خریدم که بعد از ۲۰ روز شروع کردند به تخم گذاشتن تا یک ماه تخم میذاشتن ولی الان دو ماهی میشه که همدیگر رو میزنند و تخم هم دیگه نمیذارن جدا شون کردم ولی وقتی میزارم تو حیاط هر وقت همدیگر رو میبینند همدیگرو میزنند چکار باید کنم؟ممنون

 • شیر محمدی 24 آبان 1400 / 9:29 ق.ظ

  سلام ببخشید من تابستان سه تا بلدرچین ماده خریدم که یکیشون سیاه و دوتاشون سفیدند و بعد از ۲۰ روز شروع کردند به تخم گذاشتن تا یک ماه تخم میذاشتن ولی الان دو ماهی میشه که همدیگر رو میزنند و تخم هم دیگه نمیذارن جدا شون کردم ولی وقتی میزارم تو حیاط هر وقت همدیگر رو میبینند همدیگرو میزنند چکار باید کنم؟ممنون

  • طاعتی 25 آبان 1400 / 1:50 ب.ظ

   سلام وقتتو بخیر باید علت های مختلف رو بررسی کنید مثل بیماری، محل زندگی، گرما، دما و غیره قطعا با رعایت این موارد درگیری بین بلدرچین ها کمتر میشه

   • علی 13 آذر 1400 / 1:46 ب.ظ

    سلام خسته نباشید من ۱۳ تا بلدرچین دارم که ۷۰ روزه هستن ۱۰ تا ۸ ماده و ۳ تا نر رو یکجا گرفتم و ۳ تا ۲ هفته بعد ۲تا ماده و ۱نر گرفتم مدتی در قفس بودن بعد یه لونه تو باغچه با آجر و تور درست کردم و زیرشون خاک و خاک اره ریختم ۱۲ ساعت بعد دیدم یکی از بلدرچین های نر جدید نر قدیمتر میزنه الان نر هارو در آوردم نر قدیمه نوک منقارش شکسته و خون میاد از دماغش چی کارکنم الان؟ الان یکی از ماده ها هم با بقیه ماده ها و یکی از نر ها همدیگر می بینن نک می‌زنند.

 • علی 13 آذر 1400 / 1:47 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ۱۳ تا بلدرچین دارم که ۷۰ روزه هستن ۱۰ تا ۸ ماده و ۳ تا نر رو یکجا گرفتم و ۳ تا ۲ هفته بعد ۲تا ماده و ۱نر گرفتم مدتی در قفس بودن بعد یه لونه تو باغچه با آجر و تور درست کردم و زیرشون خاک و خاک اره ریختم ۱۲ ساعت بعد دیدم یکی از بلدرچین های نر جدید نر قدیمتر میزنه الان نر هارو در آوردم نر قدیمه نوک منقارش شکسته و خون میاد از دماغش چی کارکنم الان؟ الان یکی از ماده ها هم با بقیه ماده ها و یکی از نر ها همدیگر می بینن نک می‌زنند.

 • مرتضی 14 آذر 1400 / 8:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من ۳ تا بلدرچین دارم اولش آروم بود ولی یکیشون خیلی دیوونه شد و بقیه رو نوک میزنه حتی منم نوک میزد مجبور شدم جداشون کنم.ولی آب و غذا می‌خوره. حالا اون دو تا یکی شون باز اون یکی رو میزنه چیکر کنم؟

 • دیجی سروی 15 دی 1400 / 8:16 ب.ظ

  ممنونم مطلبتون عالی بود

 • امین 2 اسفند 1400 / 8:54 ب.ظ

  سلام دوتا بلدرچین دارم… بلدرچین نر ماده رو میزد بعد جدا کردم و گذاشتم تو یه قفس وجداشون کردم وکاری کردم که همدیگرو ببینن… یعد دو ماه انداختم پیش هم و بلدرچین نر بد تر میزنه… جوری که تو یه روز تمام موهاش رو کند… لطفا راهنمایی کنید

 • کسری 18 اسفند 1400 / 0:12 ق.ظ

  سلام من ۴تا بلدرچین خریدم شب اول اونی از همه کوچیک تره یکیو میزد و چون جا نداشتم داخل حموم گذاشتموشون فردا دیدم کوچیکه سر یکیرو خون انداخته بعد جداش کردم بعد مدتی بزرگه هم شروع کرد به زدن بقیه بعد دو تا دو تا جدا کردم البته روز دوم مکان خوبی براشون پیدا کردم بعد الان کوچیکه بقیرو نمیزنه ولی بزرگه بقیه رو میزنه مو بدنشون رو میخوره و موی سر شون رو میکنه حتی خون میاد چه راه حلی هست اگر هم خاستید داخل اینستا یا واتساپ عکسشون زو میفرستم و عکس جا و … اگه میشه راهنمایی کنید جون هم اونا اذیت میشن هم من

 • احمد 13 فروردین 1401 / 6:59 ب.ظ

  سلام من چند تا جوجه بلدرچین داشتم که تازه به بلوغ رسیده بودند بلدرچین در سر دو بلدرچین ماده رو شدید زخمی کرد جوری که پوست سرش کنده شد و به گوشت (قبل ازجمجمه) رسیده خون خشک شده و غذا میخوره وعادی هم راه میرسه خدارو شکر ولی من می‌خوام سرش رو درمان کنم جوری که مثل روز اولش بشه و اثری از به جا نمونه چیکار کنم میشه لطفاً راهنمایی کنید

  • طاعتی 17 فروردین 1401 / 2:46 ب.ظ

   سلام برای درمان این نوع موارد با دامپزشک مشورت کنید

 • اسماعیل 28 تیر 1401 / 10:27 ق.ظ

  سلام من چند تا جوجه کبک دارم۳ماهه هستند بالای نوک هم دیگر رومیخورن زخمی کردن چیکار کنم

 • Abdollah 14 خرداد 1402 / 11:28 ب.ظ

  سلام من هشت تا بلدرچین داشتم دوتا کبک تویک قفس یه روز امدم دیدم سه ازبلدرچین ها سرشون زخمی شده گردنش کم مونده ازبدنش جداشه یکی از کبکها مریض شده نفهمیدم چیشده کبک وسه تا بلدرچینها مردن بعد یماه یک کبک وبقیه بلدرچینها بودن الانم دو بلدرچینام زخمی شدن کبک جدا کردم امروز دوباره از سینه اش زخمی شده علتش لطفن بفرمایین ممنونم ازتون

  • مدیریت سایت 20 خرداد 1402 / 6:37 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، علت ابتلا به کانیبالیسم هست

 • Zhm 28 مرداد 1402 / 11:52 ق.ظ

  سلام من ۸ تا بلدرچین ماده در یک قفس دارم همشون خیلی آروم بودن همزمان خریدم همسن هستن، بعداز چندروز یکی از بلدزچینا مدام به پاهای بقیه نوک میزنه من جداش کردم و داخل کارتون گذاشتم که نیمه تاریک هست، اما حالا سوالم اینه که چه اتفاقی میفته که یهو شروع میکنن نوک زدن و حالا باید چیکارش کنم دیگه نوک نزنه؟

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 1:37 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، احتمالا مبتلا به بیماری کانیبالسیم شده که در اثر نور شدید، دمای بسیار بالا، دان نامناسب و… این بیماری ایجاد میشود. جهت بهبود و درمان هم میتوانید از راهکارهای ذکر شده در همین مقاله استفاده نمایید.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

 • صادق 13 شهریور 1402 / 8:02 ب.ظ

  سلام ۹تا بلدرچین دارم تو قفس چوبی چارتاشم دیروزخریدم دو تا نر زرد یه طوسی که نمیدونم نره یاماده احتمالا ماده با یه ماده مشکی ماده مشکی قبلیم طوسیرو میزنه تو سرش انقدر که وقتی فهمیدم پوست سرش کنده شده بود خون امده بود جدا کردم چون همرو میزد امروز زرده قبلیم هم طوسیرو میزد انداختمش پیش مشکیه مشکیه هم اونو زد قرص تریپتوفان پودر کردم بهشون دادم مشکیه دوتا نوک زد دیگه نزد کاهو‌هم‌بهشون دادم باز طوسیرو زد یه نرم دارم انگشتش کبود شده بالا گرفته اونو تازه خریدم لطفا خواهش کمکم کنید

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 1:45 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، به بیماری کانیبالیسم مبتلا شدند و بهتره جداشون کنید و از راهکارهای گفته شده در همین مقاله استفاده کنید.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *