پرورش مرغ

پرورش مرغ

پرورش مرغ جز کسب و کارهایی است که می‌تواند انسان را به درآمدزایی بالایی برساند. با توجه به اینکه گوشت و تخم مرغ روز به روز جایگاه ویژه تری را در بین خانوار ایرانی پیدا می کند پرورش مرغ می‌تواند افرادی که به این کسب و کار علاقمند هستند را به سودآوری کلانی برساند. اگر شما هم دوست دارید پرورش‌مرغ را انجام دهید توصیه می کنیم قبل از هر کاری اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. داشتن پرورش مرغ پرسود و سودمند نیاز به آموزش پرورش مرغ دارد. هرچقدر شما بتوانید اشراف بیشتری در این کسب و کار داشته باشید به طور قطع می‌توانید سودآوری بالایی را نصیب خود کنید. چنانچه اطلاعات کافی در زمینه رشد مرغ را در اختیار نداشته باشید به طور قطع کسب و کار شما با ضررهای فراوانی همراه خواهد بود.

ما در این مطلب از سایت پرآور صنعت اطلاعات دقیقی درباره پرورش مرغ را اختیار شما قرار خواهیم داد. توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

آموزش پرورش مرغ

چرا آموزش پرورش مرغ برای شروع کسب و کار مهم است؟ در مقدمه به طور کامل درباره اینکه اگر اطلاعات لازم در پرورش مرغ را به دست نیاورید ممکن است چه بلایی سر کسب و کار شما بیاید صحبت کردیم. این شمایید که با انتخابی دقیقا و درست می ‌توانید کسب و کار خود را با آموزش پرورش مرغ از منابع معتبر به موفقیت پیوند بزنید. توصیه ما به شما این است که آموزش پرورش مرغ با جدی بگیرید و از کسب اطلاعات در این زمینه دور نشوید. یکی از بهترین منابع یادگیری در زمینه پرورش مرغ، پرورش بلدرچین ، پرورش کبک و پرورش قرقاول سایت پرآورصنعت است. پرآورصنعت در تمامی زمینه ها شما را بهترین و آخرین متدهای پرورش پرندگان آشنا می کند سایر مطالب سایت پرآورصنعت را از دست ندهید.

آموزش پرورش مرغ
آموزش پرورش مرغ

روش های پرورش مرغ

پرورش مرغ را می توانید به دو روش پرورش مرغ تخمگذار و پرورش مرغ  گوشتی انجام دهید. شما می توانید با توجه به نوع نیاز بازار خود هر یک از روش های گفته شده را انتخاب کرده و با استفاده از آن پرورش مرغ گوشتی و یا تخم گذار را آغاز نمایید. توجه کنید این دو روش نیز با روشهای دیگری انجام خواهد شد که در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. برای آشنایی تخصص با پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی به مطالب پرورش مرغ تخمگذار و پرورش مرغ گوشتی مراجعه کنید.

نحوه پرورش مرغ

پرورش مرغ را می توانید به نحوه های گوناگونی انجام دهید. 1. خرید تخم نطفه دار 2. خرید جوجه یک تا چند روزه 3. خرید مرغ بالغ. روش بیان شده جز روش های متداولی است که می‌توانید برای پرورش مرغ یکی از آنها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید هر یک از روش‌های گفته شده چالش‌های متفاوتی را برای شما در بر خواهد داشت.

خرید تخم نطفه دار

کسانی که دوست دارند سودآوری کلانی در زمینه پرورش مرغ داشته باشند به سراغ خرید تخم نطفه دار می‌روند. خرید تخم نطفه دار هزینه اولیه کمتری را نسبت به خرید جوجه یک تا چند روزه و مرغ بالغ دارد. از طرفی استفاده از تخم مرغ نطفه دار در پرورش مرغ سودآوری بیشتری نسبت به دو روش دیگر خواهد داشت. در کنار تخم مرغ نطفه دار باید دستگاه جوجه کشی نیز به همراه داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل کسب و کار خود را آغاز نمایید.

خرید جوجه یک تا چند روزه

خرید جوجه یک تا چند روزه چالش هایی مانند خرید دستگاه جوجه کشی و زمان بسیار زیاد را با خود به همراه نخواهد داشت. با استفاده از جوجه های یک یا چند روزه می توانید کسب و کار خود را سریعتر از حالت قبلی یعنی استفاده از تخم نطفه دار شروع نمایید. توجه داشته باشید خرید جوجه یک روزه به هزینه بیشتری نسبت به خرید تخم نطفه دار احتیاج دارد. در هنگام خرید جوجه به سالم بودن آن توجه داشته باشید.

خرید مرغ بالغ

خرید مرغ بالغ نزدیک ترین گزینه برای شما جهت رسیدن به سود است. با استفاده از مرغ بالغ می توانید گوشت و تخم مرغ را در سریعترین زمان ممکن در دست داشته باشید. توجه داشته باشید استفاده از مرغ های بالغ می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی را نسبت به حالت قبلی برای شما در بر داشته باشد. پرورش مرغ تخمگذار و گوشتی با استفاده از مرغ بالغ راحتتر و سریعتر انجام خواهد شد.

چه نکاتی را در هنگام پرورش مرغ باید رعایت کنیم؟

در هنگام پرورش مرغ باید نکات بسیار زیادی را مورد توجه قرار دهید. انتخاب نژاد مناسب، دما و رطوبت محیط، تجهیزات، غذای مرغ، محیط مناسب پرورش، واکسینه کردن و جلوگیری از بیماری جزء مواردی است که در هنگام پرورش مرغ باید آنها را رعایت کنید. در ادامه مطلب گفته شده را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چه نکاتی را در هنگام پرورش مرغ باید رعایت کنیم؟چه نکاتی را در هنگام پرورش مرغ باید رعایت کنیم؟
چه نکاتی را در هنگام پرورش مرغ باید رعایت کنیم؟

انتخاب نژاد مناسب

در هنگام پرورش مرغ باید به یک نکته بسیار زیاد توجه کنید آن هم انتخاب نژاد مناسب است. ابتدا باید با توجه به نوع نیاز، پرورش مرغ تخمگذار و یا گوشتی خود را انتخاب کنید و سپس با استفاده از نوع کسب و کار خود نژاد مناسب را برگزینید. هدف از تهیه مرغ می تواند گزینه اصلی در انتخاب نژاد باشد. در هنگام نژاد مرغ به میزان تخمگذاری در سال، دوره تخمگذاری، دوره رشد مرغ گوشتی توجه بسیار زیادی داشته باشید.

دما و رطوبت مناسب برای پرورش مرغ

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین عوامل در پرورش مرغ دما و رطوبت مناسب است. شما با توجه به نوع نژاد مرغ خود باید دما و رطوبت مناسب را در نظر بگیرید. مهمترین عواملی که می‌تواند در دما و رطوبت تاثیر گذار باشد، سن مرغ است.  مرغ ها با توجه به سن خود به دما و رطوبت متفاوتی نیاز خواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر می توانید با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید تا با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع پرورش دما و رطوبت مناسب را انتخاب نمایید. چنانچه دما و رطوبت مناسبی را فراهم نکنید با کاهش اشتها، گرمازدگی، کاهش کیفیت تخم نطفه دار، کاهش میفیت تخم مرغ، شیوع بیماری، کاهش سرعت رشد و تلف شدن مرغ ها مواجه خواهید شد. این دو مقوله را مانند انتخاب نژاد مناسب جدی بگیرید.

بیماری های مرغ

بیماریهای مرغ جز نکات مهم و ضروری است که می تواند عدم توجه به آن، کسب و کار شما را ورشکست کند. بیماری های مرغ نه تنها سودآوری شما را تهدید خواهد کرد بلکه کسب و کار شما را با اختلالات فراوانی نیز همراه می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره بیماری های مرغ می توانید به مطلب بیماری های مرغ مراجعه کنید تا به صورت 0 تا 100 با این مقوله آشنا شوید.

غذای مرغ

اگردوست دارید مرغ ها رشد سریع تری را پی بگیرند باید در غذای باکیفیت تری استفاده کنید. هر چقدر غذا های مورد نظر برای مرغ از استانداردهای بالاتری برخوردار باشد، رشد سریع تری را در پی خواهند گرفت. غذای مورد نظر برای مرغ باید دارای کلسیم، مواد معدنی، پروتئین ها و ویتامین ها باشد. نبود این عوامل می‌تواند با عدم رشد، نداشتن تخم باکیفیت، تلفات و بیماری همراه باشد.

برای تقویت جوجه ها در روزهای اول می توانید از آب شیرین استفاده کنید. در هفته‌های اول جوجه ها به طور متوسط به ۱۲ تا ۱۸ گرم دان نیاز خواهند داشت. برای غذای مرغ میتوانید از عواملی چون ماش، کنجاله سویا، گندم، ذرت، پودر استخوان، پودر صدف، دانه حشرات و انواع گیاهان استفاده کنید. مرغ هایی که بین ۲۴ تا ۲۵ هفته سن دارند معمولاً ۱۱۰ گرم جیره غذایی همراه با کلسیم و فسفر استفاده می کنند.

تجهیزات مناسب برای پرورش مرغ

شما می توانید از تجهیزات مختلفی برای پرورش مرغ استفاده کنید. از جمله این تجهیزات می‌توان به سیستم گرمایشی و سرمایشی، دماسنج،  رطوبت سنج، دانخوری، آبخوری و قفس اشاره کرد.

قفس یا بستر،بهترین گزینه برای پرورش مرغ

به طور قطع کسانی که پرورش مرغ را انجام می دهند دوست دارند این کار را بر در قفس انجام دهند تا بر روی بستر.  پرورش مرغ روی بسترمعایب بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. از جمله می‌توان به شیوع بیماری، دور ریز دان و آب، رشد حداقلی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

پرورش مرغ در قفس همیشه با مزایای بسیار بالایی همراه خواهد. از جمله این مزایا می توان به  صرفه جویی در مصرف اب و دان، رشد سریع، سوددهی بیشتر، جمع اوری راحت تر تخم مرغ، نشکستن تخم مرغ توسط مرغ ها و بسیاری از مزایای اشاره کرد. برای خرید قفس مرغ می توانید از طریق سایت پرآورصنعت اقدام کنید یا بر روی قفس مرغ کلیک نمایید.

blank

دور کردن استرس از مرغ ها را جدی بگیرید

از عواملی که می‌تواند کسب و کار شما را با سوددهی کمتر همراه کنند استرس است. توصیه می‌کنیم مکان مورد نظر برای پرورش مرغ را به دور از رفت و آمد انسان و سایر حیوانات قرار دهید تا موجب استرس نشود.  وجود قفس می‌تواند تا حدود زیادی استرس را از مرغ ها دور کند. هم چنین با استفاده از قفس می توانید جلوی شیوع بیماری ها را بگیرید.

نکات مهم برای انتخاب سالن پرورش مرغ

  1. دور از رفتار شهری قرار داشتن
  2. داشتن آب، برق، گاز، تلفن
  3. ایجاد فضای مناسب برای هر کاربری
  4. طراحی با توجه به نوع نیاز (گوشتی یا تخم گذار)
  5. ضدعفونی راحت
  6. در نظر گرفتن فضای مختلف مانند سوخت و انبار دان
  7. و بسیاری از موارد دیگر

شما برای ما از پرورش مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با نکات ریز و درشت پرورش مرغ آشنا کنیم. چنانچه شما جز افرادی هستید که دوست دارید این کسب و کار را آغاز کنید می توانید سوالات خود را از طریق قسمت نظرات از ما بپرسید تا پشتیبانان ما به سوالات شما پاسخ دهند.همچنین کسانی که تجربه زیادی در این زمینه دارند می توانند تجربیات خود را از همین طریق در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت پرآورصنعت قرار دهند. امیدواریم از این مطلب به بهترین شکل استفاده کرده باشید.

سوالات متداول

روش های پرورش مرغ را نام ببرید؟

پرورش مرغ تخمگذار و پرورش مرغ گوشتی

نحوه پرورش مرغ به چند روش است؟

3 روش . تخم نطفه دار. جوجه های یک یا چند روزه. مرغ بالغ

مهمترین عامل برای تعیین دما و رطوبت مناسب برای پرورش مرغ چیست؟

سن مرغ

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.