آموزش کامل پرورش بوقلمون + [ از ۰ تا ۱۰۰ ]

پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون جز کسب و کارهای جدید و پرسود در کشور عزیز ایران است. جوانانی که دوست دارند کسب و کار جدید را تجربه کنند، پرورش بوقلمون را پرورش پرندگان دیگر مانند بلدرچین و مرغ می دهند. پرورش این پرنده می تواند سودهای فراوانی را به همراه داشته باشد. شما زمانی می توانید در این کسب و کار سود را تجربه کنید که بتوانید اطلاعات لازم برای شروع آن را به دست آورید. نداشتن اطلاعات می تواند کسب و کار شما را شکستگی و در کمترین حالت با ضررهای فراوان همراه کند. در این مطلب از سایت پرآور صنعت به کمک شما آمده ایم تا بتوانید اطلاعات لازم درباره بوقلمون و نحوه پرورش آن را به دست آورید. چنانچه در ذهن خود پرورش  این پرنده را می پرورانید ما برای شما صفر تا صد پرورش بوقلمون را در نظر گرفته ایم. برای اطلاعات بیشتر با پرآور صنعت همراه شوید. برای مطالعه این  مطلب به  ۷ دقیقه زمان نیاز دارید.

انتخاب نژاد اولین قدم پرورش بوقلمون

قدم اول در پرورش بوقلمون انتخاب نژاد مناسب با توجه به نوع کسب و کار است. نژادهای بیوتی، بومی، هیبرید و نیکولاس نژادهای مهم بوقلمون به شمار می روند. کسانی که تجربه کافی در این باره ندارند میتوانند با نژاد های اصلاحی کار خود را شروع نمایند. نژاد های اصلاحی در ابتدای کار به ۷ ماه زمان نیاز دارند تا بتوانند به رشد کامل برسند. بعد از هفت ماه شما از این نژاد ۷ کیلوگرم گوشت در اختیار خواهید داشت.

نوع کسب و کار در انتخاب نژاد بوقلمون بسیار مهم است. شما باید مشخص کنید که پرورش بوقلمون را به صورت تخم نطفه دار، خرید جوجه یا فروش بوقلمون های مولد انجام خواهید داد. با استفاده از هر یک از این روش ها می توانید بوقلمون مورد نظر خود را انتخاب کنید و با توجه به نژاد مورد نظر به کسب و کار خود ادامه دهید. در ادامه مطلب بوقلمونهای مولد و تخم نطفه دار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پرورش بوقلمون
پرورش بوقلمون

بیشتر بخوانید: خواص گوشت بوقلمون

خرید بوقلمون های مولد

خرید بوقلمون های مولد نسبت به خرید تخم و نطفه دار هزینه بالاتری را در پی خواهد داشت، اما بازه زمانی بسیار کوتاه تری را شما با استفاده از آنها برای رسیدن به سود طی خواهید کرد. توجه کنید برای رسیدن به بالاترین بازدهی در بوقلمون های مولد باید بوقلمون های نر موجود داشته باشد. شما به ازای هر ۴  بوقلمون ماده میتوان یک بوقلمون نر را در نظر می‌گیرد. شما می توانید با تهیه دان و فضای پرورشی مناسب بهترین بازدهی را از پرورش بوقلمون های مولد بگیرید.

خرید تخم نطفه دار بوقلمون

یکی دیگر از روش های پرورش بوقلمون خرید تخم نطفه دار است. خرید تخم نطفه دار به نسبت خرید بوقلمون های مولد هزینه بسیار پایین تری را برای شما در بر خواهد. بزرگترین عیب خرید تخم نطفه دار نبود اطلاعات کافی از میزان سلامتی آن است. همین امر می‌تواند راندمان کاری شما را به شکل چشمگیری کاهش دهد. چنانچه دوست دارید آن راندمان کاری خود را در پرورش بوقلمون بالا ببرید توصیه می کنیم خرید تخم را از مراکز معتبر در این زمینه خریداری کنید. نبود تخم نطفه دار با کیفیت می‌تواند سرمایه اولیه شما را تهدید نماید. در خرید آن دقت فراوان داشته باشید.

آیا پرورش بوقلمون نیاز به مجوز دارد؟

برای اینکه بتوانید پرورش بوقلمون را آغاز کنید نیازمند مجوزهای لازم در این زمینه را کسب کنید. برای دریافت  مجوزهای لازم باید مدارک مورد نظر که جهاد کشاورزی آنها را مد نظر گرفته است را فراهم و به این ارگان مراجعه کنید. مهمترین بخش مدارک شما متعلق به طرح توجیهی مدنظر برای پرورش بوقلمون است که باید کامل و جامع باشد برای اینکه بتوانید این طرح توجیهی را به بهترین شکل دهید توصیه می کنیم از افراد در این زمینه کمک بگیرید.

آیا پرورش بوقلمون نیاز به مجوز دارد؟
آیا پرورش بوقلمون نیاز به مجوز دارد؟

بیشتر بخوانید: با گوشت بوقلمون چی درست کنم؟ + [ غذا با گوشت بوقلمون ]

محیط مناسب برای پرورش بوقلمون

یکی از مهمترین نکات پرورش بوقلمون ایجاد محیط مناسب برای رشد این پرنده است. چنانچه دوست دارید در پرورش بوقلمون به سودهای کلان برسید محیط مناسب یکی از مهمترین اصولی است که باید آن را ایجاد کنید. چنانچه محیط مناسب برای پرورش بوقلمون را فراهم نکنید کسب و کار شما با شکست همراه خواهد بود. در بهترین حالت ضرر های کلان در صورت فراهم نبودن محیط مناسب جهت پرورش در انتظار شما است. محیط مناسب دارای تجهیزاتی چون قفس، وسایل گرمایشی و سرمایشی مانند هیتر و تهویه است.

دمای مناسب برای پرورش بوقلمون

جوجه بوقلمون در ابتدای زندگی خود نمی تواند خود را با محیط و دمای اطراف سازگار کند. شما باید شرایطی را با استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی برای جوجه بوقلمون فراهم کنید تا بتوانند بدنش  را با محیط اطراف سازگار کند. توجه داشته باشید اگر از هیتر و یا مادر و مصنوعی جهت فراهم کردن گرمای سالن استفاده می کنید باید تمام سالن به صورت یکنواخت  گرم باشد. دمای سالن در تمامی نقاط پرورش را به یک اندازه در نظر بگیرید.

در ابتدای کار برای پرورش بوقلمون باید دمای ۳۴ تا ۳۶ درجه سانتیگراد در نظر بگیرید. عدد مورد نظر را با توجه به رشد بوقلمون کم کم کاهش خواهید داد. در ادامه راه می توانید از برنامه دمای زیر استفاده نمایید.

 1. ۷ روز اول  ۳۲ درجه سانتی گراد
 2. ۷ روز دوم ۲۹ درجه سانتیگراد
 3. ۷ روز سوم ۲۶ درجه سانتیگراد
 4. ۷ روز چهارم ۲۴ درجه سانتیگراد
 5. ۷ روز پنجم ۲۱ درجه سانتیگراد
 6. ۷ روز ششم بالاتر از  ۱۸ درجه سانتیگراد

میزان فضای استاندارد برای پرورش بوقلمون

میزان تراکم بوقلمون در متر مربع می تواند تاثیر فراوانی بر رشد این پرنده داشته باشد. هرچقدر فضای بیشتر و راحت تری را به بوقلمون بدهید این پرنده رشد خود را به بهترین شکل پیگیری می کند. در ادامه به برنامه استاندارد جهت تعیین فضای استاندارد فشار خواهیم کرد میتوانید برای در نظر گرفتن میزان فضا از اعداد زیر استفاده کنید.

 1. در هفت روز اول 30 جوجه در هر متر مربع
 2.  در هفت روز دوم تا چهارم تعداد 20 جوجه
 3.  در هفت روز پنجم و ششم تعداد 10 جوجه
 4.  در هفت روز هفتم و هشتم تعداد 8 جوجه 
 5. در هفت روز نهم تا دوازدهم تعداد 5 عدد 
 6. در هفت روز سیزدهم تا بیستم تعداد 2 تا 3 بوقلمون در هر متر مربع

میزان نور مورد نیاز برای رشد بوقلمون

عامل بعدی که می‌تواند بر پرورش بوقلمون بسیار موثر باشد میزان نور است. میزان نور بر میزان تخمگذاری و وزن گیری بوقلمون گوشتی به طور مستقیم تاثیر گذار خواهد بود.  شدت نور و رنگ نور عامل مهم در برنامه نوری پرورش بوقلمون است. توجه داشته باشید برای اینکه بازدهی بوقلمون را بالا ببرید از نور قرمز و سبز در طول ۲۴ ساعت استفاده کنید. برای کاهش راندمان کاری نیز نور آبی بهترین گزینه است. توجه داشته باشید نحوه استفاده کردن از نور در پرورش بوقلمون به فضای محل رشد، نژاد، سن، نوع کشتار و طرز نگهداری بستگی دارد.

در ۴۸ ساعت اول شما باید به صورت ۲۴ساعته به جوجه بوقلمون ها نور برسانید. بعد از گذشت ۴۸ ساعت می توانید میزان نور را از ۲۴ ساعت به ۱۴ الی ۱۸ ساعت برسانید. میزان نور در ۴۸ ساعت اول و بعد از آن اهمیت زیادی دارد. به این نکته و عددهای گفته شده توجه داشته باشید. از ۶ تا ۲۲ هفتگی میزان نور ۱۴ ساعت در روز است بعد از ۲۲ هفتگی تا روز کشتار میزان نور در طول شبانه روز را ۱۲ ساعت در نظر بگیرید.

رطوبت مناسب برای پرورش بوقلمون

از دیگر عواملی که می‌تواند بر پرورش بوقلمون موثر باشد، رطوبت است. رطوبت سالن جهت رشد بوقلمون باید بین ۶۵ تا ۷۰ درصد باشد. توجه داشته باشید سالن باید خشک و مطبوع و به دور از هرگونه بوی نامناسب باشد. چنانچه بوی نامطبوعی را در سالن مشاهده کردید، بدانید درست عمل نکردن تهویه باعث این کار شده است.

رطوبت مناسب برای پرورش بوقلمون
رطوبت مناسب برای پرورش بوقلمون

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین یا بوقلمون + [ کدام گزینه سودمندتر است؟ ]

غذای بوقلمون

رشد بوقلمون با کیفیت غذای آن رابطه مستقیم دارد. هر چقدر غذای باکیفیت‌تری به بوقلمون ها برسانید بالطبع رشد مناسب تری را به آنها هدیه خواهید داد. غذای بوقلمون می تواند بر کیفیت تخم بوقلمون و گوشت آن تاثیرگذار باشد. میوه و سبزیجات خرد شده، تخم مرغ پخت و غذای سبز از جمله غذاهایی است که می توانید برای جوجه بوقلمون ها را در نظر بگیرید. برای بوقلمون های بالغ باید از غذای مخصوص بوقلمون استفاده کنید.

در نظر گرفتن بازار

تمامی کارهایی که شما برای پرورش بوقلمون انجام می دهید زمانی کارساز خواهد بود که شما بتوانید محصولات این پرنده را به بهترین شکل به متقاضیان عرضه کنید. برای این کار نیازمند مشورت با بازاریابان و مدیران فروش هستید. ابتدا نیاز مخاطب با توجه به منطقه جغرافیایی آن را در نظر بگیرید و سپس محصول مورد نظر را ارائه دهید. توصیه میکنیم فروش محصولات بوقلمون را مانند پرورش آن جدی بگیرید.

شما برای ما از پرورش بوقلمون بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را با 0 تا 100 پرورش بوقلمون آشنا کردیم. شما برای رشد بهتر این پرنده از تکنیک های خاصی استفاده می کنید آن را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت در میان بگذارید. همچنین می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا پشتیبان سایت پرآور صنعت به آنها پاسخ دهند.

سوالات متداول

نژادهای مهم بوقلمون را در پرورش بوقلمون کدامند؟

نژادهای بیوتی، بومی، هیبرید و نیکولاس

آیا پرورش بوقلمون نیاز به مجوز دارد؟

بله نیاز به مجوز دارید برای پرورش بوقلمون

رطوبت مناسب برای پرورش بوقلمون چند درصد است؟

بین ۶۵ تا ۷۰ درصد

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *