مرغ کوشین را به طور کامل بشناسید + [ کوشین یا کوچین ؟ ]

مرغ کوچین

در این مطلب از سایت پرآور صنعت قصد داریم شما را با یکی از بهترین نژاد مرغ یعنی مرغ کوچین آشنا کنیم. مرغ کوچین (Kochin chickens) یکی از بهترین نژاد های مرغ است که امروزه در سراسر جهان کار پرورش رونق بزرگی گرفته است. اولین جایی که توانست مرغ کوشین را به سراسر دنیا ببرد، کشور چین بود. چین را می توان به نوعی خاستگاه مرغ کوچین نام گذاری کرد. علاوه بر داشتن خاصیت لازم برای استفاده گوشتی و تخم گذاری، این مرغ ها پر های بسیار زیبایی دارند. در این مطلب از وبسایت پراور صنعت قصد داریم در مورد آشنایی بیشتر با مرغ های کوچین، مقاله ای را در اختیار شما قرار دهیم. برای مطالعه این مطلب و آشنایی با مرغ کوچین تنها کافیست 6 دقیقه از زمان خود را صرف کنید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انواع نژاد مرغ کوشین

 1.  مرغ کوشین آبی
 2.  مرغ کوشین کوکو
 3.  مرغ کوشین لاوندر
 4.  مرغ کوشین بانتام
 5.  مرغ کوشین رد متلد

مرغ نژاد کوکو

اولین مرغ کوشین که می‌توان به آن اشاره کرد مرغ نژاد کوکو است. مرغ نژاد کوکو به رنگ فوق العاده سفید می باشد که همین عامل باعث شده تا پرورش دهندگان در اکثر مواقع نژاد کوکو را نسبت به سایر نژادها در اولویت قرار دهند. این نژاد از مرغ کوشین به قدری زیباست که بسیاری از افراد از آن به عنوان حیوان خانگی استفاده می کنند. از خصوصیات اخلاقی این نژاد از مرغ کوشین میتوان به آرام بودن و ارتباط نزدیک آن به انسان اشاره کرد. تخم هایی که مرغ نژاد کوکو تولید می کند به رنگ قهوه ای کمرنگ می باشد.

مرغ نژاد لایت

یکی از نژادهای مرغ کوشین که در ایران نیز وجود دارد، مرغ نژاد لایت است. چنانچه دوست دارید پرورش مرغ کوشین را انجام دهید مرغ لایت یکی از دسترس ترین نژادهایی است که می توانید با استفاده از آن کسب و کار خود را آغاز نمایید. مرغ لایت محبوب ترین نژاد در بین پرورش دهندگان، مزارع و مرغداران به شمار می رود. از جمله خصوصیات های ظاهری ویژه این نژاد از مرغ می توان به براق بودن پرها و وجود طیف رنگ بندی مختلف  اشاره کرد.

انواع نژاد مرغ کوشین
انواع نژاد مرغ کوشین

مرغ کوشین طلایی

سومین گزینه ای که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، مرغ کوشین طلایی است. همانطور که از نام این مرغ پیداست پرهای آن به رنگ طلایی می باشد. علاوه بر طلایی بودن رنگ پرها، حجیم بودن آنها نیز در نگاه اول توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند. بسیاری از افراد مرغ کوشین طلایی را با مرغ برهما اشتباه می گیرند. این دو نژاد نسبت به یکدیگر شباهت بسیار بالایی دارند. کوشین طلایی شباهت بسیار زیادی به مرغ سفید کوشین نیز دارد. این نژاد از مرغ کوشین جزء نادرترین و زیباترین پرندگان در ایران به شمار می رود.

مرغ کوچین لاوندر

از دیگر نژادهای موجود در کشور ایران می توان به مرغ کوشین لاوندر اشاره کرد. این مرغ در مناطق کوهستانی و سرسبز زندگی می کند. علت نامگذاری این نژاد از مرغ کوشین استفاده آن از گیاه لاوندر برای تغذیه است. علاوه بر تغذیه گیاه لاوندر رنگ مرغ کوشین لاوندر به رنگ لاوندر نیز می باشد. یکی از زیباترین گونه های مرغ کوشین لاوندر است.

مرغ کوشین بلک متلد

گزینه بعدی از مرغ های کوچین که آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، مرغ کوشین بلک متلد است. معروف بودن این نژاد از مرغ کوشین به دلیل رنگ مشکی پرهای آن می باشد. علاوه بر مشکی بودن رنگ پرها حجیم بودن آنها نیز توجه هر بیننده را به خود جلب می کند.  از جمله حساسیت های این مرغ از نژاد کوشین می‌توان به شرایط آب و هوایی گرم اشاره کرد. این مرغ به شرایط آب و هوایی گرم حساس است و سعی می کند بیشتر در مناطق کوهستانی به زندگی بپردازد. حجیم بودن پرهای این نژاد از مرغ کوشین نیز به دلیل انتخاب آن برای زندگی در مناطق کوهستانی است.  بلک متلد جزء نژاد های مورد علاقه مردم ایران برای پرورش به شمار می رود.

مرغ بانتام

چنانچه دوست دارید مرغ کوشین را در زمینه گوشتی پرورش دهید می توانید به سراغ مرغ بانتام بروید. مرغ بانتام یکی از حجیم ترین مرغ های نوع نژاد کوشین به شمار می رود. این مرغ در سن شش ماهگی به بلوغ خواهد رسید و جز مرغ هایی است که می تواند مادر خوبی برای سایر جوجه ها باشد. همچنین از دیگر ویژگی‌های مرغ بانتام می‌توان به تعامل خوب با انسان ها نام برد.

مرغ طوسی

آخرین نژاد از نژاد مرغ کوشین که به آن اشاره خواهیم کرد و آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، مرغ طوسی است. همانطور که از نامش پیداست پرهای آن به رنگ طوسی می باشد. این نژاد زیباترین و کمیاب ترین نژاد های مرغ نژاد کوشین به شمار می رود. شکل ظاهری مرغ کوشین هر کسی را ترغیب می کند تا یک عدد از آن در خانه داشته باشد. کوشین طوسی با نژاد خاکستری مرغ برهما شباهت بسیار زیادی دارد.

آشنایی با مرغ کوچین

مرغ کوچین یکی از خاص ترین نژاد های مرغ است که زیبایی منحصر به فردی دارد. پر های این مرغ با مرغ های معمولی کاملا متفاوت است. این مرغ ها توانایی رشد بسیار بالایی دارند و اگر به خوبی به آنها رسیدگی کنید می توانند عملکرد تخم گذاری فوق العاده و وزن استثنایی داشته باشند. پرورش مرغ کوچین نیز از جمله کسب و کار های پردرآمد است. در برخی از نقاط کشورمان، پرورش مرغ کوشین رونق خوبی دارد.

شید برای بسیاری از شما سوال باشد که آیا طعم گوشت این پرنده با مرغ معمولی تفاوت دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که گوشت این پرنده در مقایسه با مرغ های معمولی لذیذ تر و دلنشین تر است. از این رو شما می توانید این پرنده را به نیت مصارف وشتی آن پرورش دهید.

پرورش مرغ های کوچین
پرورش مرغ های کوچین

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین به صورت ۱۰۰ درصد کاربردی + [ آپدیت ۱۴۰۱ ]

پرورش مرغ کوشین

چنانچه دوست دارید مرغ کوشین را در مزرعه و یا به صورت صنعتی نگهداری کنید باید  طبق استانداردهای روز دنیا رفتار کنید. اگر پرورش مرغ کوشین طبق استانداردهای روز دنیا نباشد به طور قطع سرمایه شما از دست خواهد رفت و شما با ضرر های بسیار زیادی همراه خواهید شد در ادامه مطلب به  نکات مهم در هنگام پرورش این مرغ را برای شما بیان خواهیم کرد با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سرما و گرما

اولین و مهمترین مورد در پرورش این نژاد از مرغ در امان نگه داشتن آنها از باد، باران، سرما و گرما است. شما زمانی می توانید مرغ ها را به رشد کامل برسانید که بتوانید آنها را از این چهار عامل اصلی در امان نگه دارید. اگر بتوانید در برابر این عوامل شرایط مناسبی را فراهم کنید به طور قطع ۵۰ درصد از راه را رفته اید و نگرانی در این مورد نخواهید داشت.

تصور کنید مزرعه و یا زمینی سرسبز را در اختیار دارید و توانسته اید باد، باران، گرما و سرمای شدید را کنترل کنید، شما دیگر نیاز به ارکان دیگر به جز سرپناهی برای این پرندگان نخواهید داشت. برای مرغ کوشین در این مواقع می توانید قفس مرغ را در نظر بگیرید که برای تخمگذاری به آن مراجعه کند و یا در برابر سرما و گرما در امان باشد.

بهداشت

دومین عامل در هنگام پرورش مرغ کوچین بهداشت است. با توجه به اینکه اکثر نقاط بدن مرغ کوچین را پر پوشانده عدم بهداشت می تواند تلفات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. باید توجه داشته باشید محیط پرورش این پرنده را هر از گاهی ضدعفونی نمایید و با استفاده از قفس مرغ از شروع بیماری ها جلوگیری کنید. چنانچه نتوانید بهداشت مناسبی را فراهم کنید شروع بیماری در این نوع از پرندگان بیداد کرده و موجب تلفات بسیار بالایی می شود. با استفاده از قفس مرغ به راحتی می توانید بهداشت مورد نظر را فراهم کنید و در هنگام شروع بیماری ها آن را به بهترین شکل کنترل نمایید.

در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی

بهتر است در این مرغ را شرایط آب و هوایی مناسب پرورش دهید. مرغ های کوشین در اکثر مناطق آب و هوایی چون مناطق گرم و کویری، کوهستانی و معتدل به بهترین شکل به رشد خود ادامه می دهد. اما زمانی این رشد به بهترین شکل پیش خواهد رفت که شما بتوانید شرایط زندگی مساعد آن را فراهم سازید. با استفاده از چندین تجهیزات چون قفس، سیستم گرمایشی و سرمایشی، فن تهویه، دماسنج و رطوبت سنج، انواع دارو و واکسن می توانید شرایط ایده‌آل پرورش مرغ کوچین را فراهم سازید. با داشتن عوامل فوق  می تواند شرایط ایده آل را برای پرورش این نژاد از مرغ فراهم کنید اما زمانی این شرایط می تواند کارساز باشد که شما بتوانید تغذیه و آب مناسبی را به این مرغ برسانید. در ادامه مطلب به طور کامل و مفصل به تغذیه مرغ کوچین خواهیم پرداخت.

تغذیه مرغ کوشین

تغذیه مرغ کوشین یکی از مهمترین عواملی است که در پرورش آن باید مورد توجه قرار گیرد. تغذیه مناسب می تواند میزان سود دهی شما از تولید پرورش مرغ را تحت تاثیر قرار دهد.  نوع و میزان تغذیه به قدری مهم است که می تواند صنعت شما را با موفقیت یا ورشکستگی همراه کند. به این نکته توجه ویژه ای داشته باشد. شما می‌توانید در جیره غذایی مرغ کوچین از انواع غلات، دانه ها، میوه ها، سبزیجات و حشرات استفاده کنید. استفاده از دان مخصوص مرغ نیز می تواند برای شما بسیار کارساز و کارآمد باشد. شما می توانید با توجه به نوع نیاز و میزان سرمایه یکی از گزینه های گفته شده را انتخاب کنید. توجه داشته باشید تغذیه مورد نظر برای پرورش مرغ کوشین علاوه بر تامین انرژی باید دارای املاح معدنی، پروتئین و ویتامین باشد.

تغذیه مرغ کوشین
تغذیه مرغ کوشین

هرچقدر تغذیه در رشد این نژاد از مرغ مهم باشد به همان میزان آب نیز اهمیت فراوانی دارد. چنانچه آب سالم به جوجه کوچین ها نرسد قطعاً رشد درستی نخواهند داشت. شما می‌توانید با استفاده از آبخوری های بهداشتی به صورت روزانه آب مناسب مرغ کوشین را به آنها برسانید. با استفاده از آبخوری نیپل قفس های سایت پرآور صنعت دیگر نگران میزان آب نباشید.  قفس های قفس مرغ سایت پرآور صنعت تمام اتوماتیک بوده و با استفاده از نوک زدن جوجه ها قطع و وصل میشود. توجه داشته باشید با استفاده از این تکنیک می توانید نه تنها آب مناسب را به جوجه ها برسانید بلکه از تجمع آلودگی ها و باکتری ها جلوگیری می کنید.

در کنار آبخوری همیشه باید دانخوری نیز پاکیزگی خود را داشته باشد. توصیه میکنیم هر از گاهی دانخوری های مرغ ها را بشویید و آنها را ضدعفونی کنید تا از این طریق بیماری وارد بدن مرغ کوچین نشود.

تقویت کننده ها

در کنار غذا و آب برای بازدهی بالاتر می توانید از بسیاری از تقویت کننده ها استفاده کنید. توجه داشته باشید واکسن ها و تقویت کننده ها می توانند موجب سلامتی بیشتر و طول عمر بالاتر مرغ کوچین شود.  مولتی ویتامین ها یکی از بهترین گزینه ها در تقویت کننده ها هستند.  توجه داشته باشید زمانی می توانید از تقویت کننده استفاده کنید که با دامپزشک مربوط مشورت کرده باشید. کم یا زیاد بودن تقویت کننده ها می تواند موجب عدم رشد در این مرغ ها شود.  توصیه های دامپزشکان را در این مواقع جدی بگیرید.

قیمت غذای مرغ کوچین

با توجه به اینکه شما محصولات مختلفی را برای غذای مرغ کوچین انتخاب می کنید قیمت غذای مرغ کوچین نیز متفاوت خواهد بود. قیمت غذا در این مواقع ثابت نیست برای آشنایی با قیمت ثابت غذا ها می توانید با سایت های مرتبط در این زمینه ارتباط برقرار کنید

شناخت پیشینه مرغ کوشین

آشنایی با مبدا و زیستگاه اصلی این مرغ ها می تواند اطلاع خوبی برای آشنایی بیشتر شما با مرغ کوچین باشد. در ابتدای مطلب اشاره کردیم که زیستگاه اصلی مرغ کوچین، کشور چین است. در ابتدا منظور ما از زیستگاه، محلی بود که برای اولین بار کار پرورش مرغ های کوین صورت گرفته بود. اگر بخواهیم کمی دقیق تر و جزئی تر به این موضوع بپردازم باید به سوابق تاریخی مراجعه کنیم. سوابق تاریخی نشان می دهد که این مرغ ها ابتدا در کشور ویتنام مشاهده شده و سپس به دست فرانسوی ها رسیده است.

اما این فرانسوی ها نبودند که کار پرورش این پرنده را انجام داده باشند. این مرغ ها توسط فرانسوی ها به کشور چین انتقال داده شده است. چینی ها نیز اولین کسانی بودند که به تکثیر و پرورش مرغ های کوچین پرداختند. با این اوصاف و همانطور که گفته شد، چین اولین کشوری بود که این مرغ ها از آنجا پرورش یافتند و رفته رفته به سایر کشور ها رسیدند. اما لازم است یک نکته دیگر را در خصوص بازه زمانی یافت شده این پرنده به شما بگوییم. اولین بار در ابتدای قرن 19 و در دهه 40 بود که این پرنده در ویتنام یافت شد و سپس پس از چند سال به چین رسید.

تاریخچه مرغ های کوچین
تاریخچه مرغ های کوچین

بیشتر بخوانید: نژاد مرغ گوشتی + [ بهترین نژاد مرغ گوشتی ایرانی]

ویژگی های رفتاری مرغ کوچین

بارزترین ویژگی شخصیتی این پرندگان، آرام بودن آن ها است. مرغ های کوچین در اکثر ساعات شبانه روز در سکوت به سر می برند. آنها رفتار های پرخاشگرانه از خود نشان نمی دهند و کم جنب و جوش هستند. اگر در زندگی خروس ها نیز دقت کنید، مشاهده این آرامی خواهید شد. شاید بتوان اصلی ترین صفت آن ها را تنبلی دانست چرا  مرغ های کوچین تمایلی برای راه رفتن و تحرک از خود نشان نمی دهند.

اما داشتن این ویژگی شخصیتی کمی کار پرورش را مشکل کرده است. تمایل نداشتن برای حرکت و تنبل بودن این مرغ ها باعث شده آن ها یکی از اصلی ترین شکار های حیوانات وحشی باشند چرا که به سادگی شکار می شوند با این اوصاف اگ قصد پرورش مرغ کوچین را دارید، بهتر است محیطی امن برای زندگی آن ها در نظر بگیرید.

قیمت مرغ کوشین

قیمت مرغ کوشین به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل در قیمت گذاری مرغ کوشین میزان رشد آن است. تخم نطفه دار، جوجه مرغ کوشین و مرغ کوشین بالغ از حالات مختلف ارائه این پرنده است. چنانچه دوست داشتید خرید مرغ کوشین را انجام دهید، توصیه می‌کنیم به میزان رشد مرغ کوشین توجه بسیار زیادی داشته باشید. هر چقدر میزان رشد این پرنده بیشتر باشد، هزینه مرغ کوشین بالاتر خواهد بود. مرغ کوشین را می‌توان از طریق سایتهای شیپور، دیوار، نیاز روز و سایر سایت های معتبر خریداری کنید.

ویژگی های ظاهری مرغ کوچین

بدن این مرغ ها را تماما پر پوشانده است. این پر های زیبا به قدری زیاد هستند گاهی باعث می شود پاهای آن ها دیده نشود.رنگ پر های مرغ کوشین بسیار متنوع است اما رایج ترین رنگ اکثر پرندگان، خاکستری است. وزن این پرندگان در حالت رشد معمولی به 2 و نیم کیلو گم می رسد. اما اگر همین پرندگان 2 و نیم کیلوگرمی را مشاهده کنید، اصلا قادر نخواهید بود وزن آن ها را تشخیص دهید. بالا بودن حجم پر ها باعث شده آن ها بزرگتر از حد مشخص شده به نظر برسند.

داشتن تاج 5 انشعابی و قرمز رنگ در کنار چشم های قهوه ای باعث شده زیبایی ظاهری این پرنده بیشتر به دید آید. پاهای این پرندگان بسیار نازک هستند. از آنجایی که حجم پر بسیار زیاد است، قادر نخواهید بود به سادگی پای آن ها را ببینید. در حالت عادی تنها قسمتی از انگشتان آن ها مشخص است.

خصوصیات ظاهری مرغ کوچین
خصوصیات ظاهری مرغ کوچین

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ تخمگذار از ۰ تا ۱۰۰+ [ کامل و اصولی ترین راهنما ]

شما برای ما از مرغ کوچین بنویسید

در این مطلب از وبسایت پراور صنعت سعی کردیم یکی از گونه مرغ های بسیار رایج و پر طرفدار در دنیا را به شما معرفی کنیم. در این مطلب شما به تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص مرغ کوچین دست پیدا کردید. پرورش این پرنده می تواند انتخاب مناسبی برای راه اندازی یک کسب و کار سودآور باشد چرا که این مرغ ها قادر هستند، توانایی تخم گذاری خود را در زمستان نیز حفظ کنند.

اگر شما اطلاعات دیگری در خصوص این مرغ ها دارید، می توانید برای ما بنویسید. همچنین اگر سوالی در خصوص مرغ کوچین در ذهنتان وجود دارد، قادر خواهید بود آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما در کمترین زمان نسبت به پاسخ سوالاتتان اقدام کنند.

سوالات متداول

زادگاه مرغ کوچین کدام کشور است؟

چین

وزن مرغ کوچین چقدر است؟

2 تا 2 و نیم کیلوگرم

قیمت مرغ کوشین به چه عواملی بستگی دارد؟

مهمترین عامل در قیمت گذاری مرغ کوشین میزان رشد آن است

انواع نژاد مرغ کوشین را نام ببرید؟

مرغ کوشین آبی، مرغ کوشین کوکو، مرغ کوشین لاوندر، مرغ کوشین بانتام، مرغ کوشین رد متلد

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۷ دیدگاه
 • مرتضی طاهری 15 آبان 1400 / 7:30 ب.ظ

  سلام و تشکر از مطالب کامل درباره ی مرغ کوچین.آیا پرورش مرع کوچین سودآوری خوبی داره؟

  • احمد 4 دی 1400 / 6:29 ب.ظ

   مطلبتون عالی بود .مرغ کوشین چه غذایی لازم داره؟!

 • امین 4 دی 1400 / 6:05 ب.ظ

  سلام از مطلب کاملتون درباره پرورش مرغ کوچین متچکرم.موفق باشید.

 • احمد 4 دی 1400 / 6:28 ب.ظ

  مطلبتون عالی بود و کارآمد

 • احمد 4 دی 1400 / 6:29 ب.ظ

  مطلبتون عالی بود .مرغ کوشین چه غذایی لازم داره؟

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:08 ب.ظ

   در بخش غذای مرغ کوچین هستش

 • احمد 4 دی 1400 / 6:30 ب.ظ

  مطلبتون عالی بود .مرغ کوشین برای زندگی چه امکاناتی لازم داره

 • احمد 4 دی 1400 / 6:30 ب.ظ

  مرغ کوشین برای زندگی چه امکاناتی لازم داره

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:08 ب.ظ

   قفس تمام انتظارات شما رو براورده می کنه

 • احمد 4 دی 1400 / 6:31 ب.ظ

  چه مقدار سرمایه برای شروع این کار لازم است

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:07 ب.ظ

   از ده میلیون به بالا

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:08 ب.ظ

   قفس بهترین گزینه برای پرورش مرغ کوچین است

 • Zynb 4 دی 1400 / 6:33 ب.ظ

  با ۱ هکتار زمین میشه محل نگهداری این کار را احداث کرد؟

  • طاعتی 5 دی 1400 / 3:06 ب.ظ

   بله با یک هکتار به راحتی میشه پرورش مرغ کوچین رو اغاز کرد. توصیه می کنیم از قفس به جای بستر استفاده کنید

 • محمدعلی 12 دی 1400 / 2:48 ب.ظ

  من برای انتخاب مرغ به عنوان حیوان خونگی و یک مونس وارد سایتتون شدم تا اطلاعات کسب کنم و واقعا براتون متاسفم که تو قرن ۲۱ هنوز حیوانات عزیزی مثل مرغ رو فقط به دیدگاه غذا معرفی میکنید و همه مطالبتون راجب پرورش عامدانه و بی رحمانه مرغ ها بدون حق زندگی برای سلاخیشونه و گوشت جسد اونها رو لذیذ و دلنشین خطاب میکنید، متاسفم براتون

 • مینا 28 آبان 1402 / 8:54 ق.ظ

  زیباترین مرغ کوشین دنیارو دارم. انقدر زیباست با اینکه پیر شده اما نمیتونم دل ازش بکنم. شبیه افسانه هاست

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 11:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، بسیار خوشحالیم که حیوان دوستی در جامعه روز به روز بیشتر میشود…
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *