مرغ سفید

مرغ سفید

در صنعت پرورش مرغ استفاده از برخی نژادها متداول تر است. مرغ لگهورن از جمله نژادهای پر تنوع مرغها است که در انواع مختلف زرد کم رنگ، خرمایی ، قرمز،  مشکی، نقره ای و… قابل مشاهده است. اما نوع سفید آن به علت تخم گذاری بیشتر مورد تقاضای پرورش دهندگان می باشد. مرغ سفید ویژگی ها و خصوصیات زیادی دارد. برای اطاعات بیشتر 5 دقیقه از وقت خود را صرف مطالعه این مطلب کنید. در این مطلب به طور کامل با مرغ سفید و نکات پرورشی آن آشنا خواهید شد.

ویژگی های مرغ سفید

 1.  این مرغ‌ها با تمام اصلاحات نژادی که بر روی آنها اعمال شده همچنان لاغر هستند و کارکرد آنها برای پرورش مرغ گوشتی مناسب نیست. اما در عوض بهترین گزینه برای تولید تخم مرغ هستند.
 2. مرغ سفید توانایی تخم گذاری ۲۸۰ تا ۳۲۰ عدد تخم در سال را داشته و به خصوص در ۴-۳ ماه بعد از بلوغ اوج تخم گذاری در آنها مشاهده می شود .
 3.  با بالا رفتن سن این مرغ ها و مسن تر شدنشان تخم‌گذاری کمتری دارند اما اندازه تخم ها بزرگ تر خواهد شد.
 4.  با توجه به تخمگذاری زیاد مرغ سفید و تحلیل رفتن بدن پرنده عمر مفید این نوع مرغ کوتاه است.
 5.  سر و صدا و پرخاشگری به خصوص در محیط های جدید و ناشناس از ویژگی‌های رفتاری این مرغ ها بوده و در واقع موجودات چندان آرامی نیستند.
 6.  مرغ سفید به علت انرژی بالایی که دارد به فعالیت و چریدن در فضاهای باز علاقه مند است.
 7. توانایی پرواز در این مرغ ها نسبت به دیگر مرغ ها بیشتر بوده و می توانند از بالای حصار سه متری نیز  بپرند.
 8.  مرغ های این نژاد به ندرت کرچ میشوند و مناسب جوجه کشی نیستند پس برای جوجه کشی از این نژاد نیاز به ماشین جوجه کشی صنعتی و خانگی می باشد.
 9.  مرغ سفید در سنین جوجگی رشد سریعی داشته و در سن چهار و نیم ماهگی تخم گذاری را شروع میکند.
 10. هرچند این مرغ ها توانایی سازگاری با همه شرایط آب و هوایی را دارند اما آب و هوای معتدل برای آنها مناسب تر است.
ویژگی های مرغ سفید
ویژگی های مرغ سفید

حتما بخوانید: مقایسه پرورش مرغ بومی تخمگذار و مرغ سفید

پرورش مرغ سفید تخمگذار یا گوشتی؟

به طور کلی در پرورش مرغ دو هدف وجود دارد: پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار

شاید این سوال برای شما پیش بیاید مرغ سفید برای کدام یک از این دو هدف مناسب است؟

 در جواب این سوال باید گفت مرغ سفید انتخاب خوبی برای پرورش مرغ گوشتی نیست. با توجه به ویژگی‌های رفتاری این مرغ و جنب و جوش زیادی که دارد در نتیجه غذای مصرف شده توسط مرغ دچار سوخت و ساز شدید می‌شود. معمولاً مرغ سفید نمی‌تواند بیش از ۱۷۰۰ گرم وزن بگیرد. در نهایت مرغی با چنین ویژگی و وزن پایین مناسب پرورش گوشتی نخواهد بود. اما مرغ سفید گزینه ایده آلی برای تخمگذاری محسوب می‌شود.

پرورش مرغ سفید تخمگذار یا گوشتی؟
پرورش مرغ سفید تخمگذار یا گوشتی؟

حتما بخوانید: داروی تقویتی مرغ تخمگذار

فواید مرغ سفید تخمگذار

 1. بهترین نژاد مرغ های تخمگذار است.
 2.  مرغ سفید در تمام طول سال و هر فصلی قابلیت تخم گذاری دارد.
 3. ساختار دفاعی بدن مرغ سفید یا لگهورن بسیار بالا بوده و می تواند با هر شرایط خود را مطابقت دهد.
 4.  این مرغ توانایی تخم گذاری در شرایط مختلف آب و هوایی را دارد.
 5. به دلیل مکانیزم دفاعی بالایی که دارد مقاومت خوبی نیز در برابر بیماری ها از خود نشان می دهد.
 6. پرورش مرغ سفید یا لگهورن به علت تخم گذاری زیاد سود زیادی عاید پرورش‌دهندگان می‌کند. چرا که این مرغ در سال حدود ۳۰۰ تخم میگذارد. در صورت فراهم بودن تغذیه خوب، محل زندگی مطلوب و آب سالم توان تخم گذاری بیشتری را نیز دارد.
 7.  پوسته تخم در مرغ سفید مقاومت بالایی در برابر ضربه های احتمالی دارد و این ویژگی کاهش شکستگی تخم ها را در هنگام بسته‌بندی و انتقال را به دنبال دارد.

نکاتی برای پرورش مرغ سفید

در ادامه به نکاتی توجه کنید که در پرورش مرغ سفید می تواند بسیار کارامد باشد.

نکاتی برای پرورش مرغ سفید
نکاتی برای پرورش مرغ سفید

حتما بخوانید: تحریک مرغ برای تخم گذاری

سیستم نوری

 به طور کلی در نگهداری هر نوع پرنده ای فرایند نور رسانی مهم است. در پرورش مرغ سفید توجه به این نکته بسیار مهم تر است. اهمیت این موضوع از آن جهت قابل توجه است که مرغها در چند روز ابتدایی که وارد گله می شوند برای عادت کردن به شرایط جدید نیاز به نور کافی دارند. پس باید برای این منظور نور موجود در سالن ها را افزایش داد. به این ترتیب امکان سازگاری آنها با گله فراهم می شود .

تغذیه

مرغ سفید یا لگهورن نیز مانند موجودات دیگر برای تامین انرژی لازم به غذا نیاز دارد. تغذیه مطلوب می‌تواند بر فاکتورهایی مانند تخم گذاری، میزان عمر و فعالیت‌های بدنی مرغ اثرگذار باشد. معمولاً ۱۳۰ گرم دانه در طول روز می‌تواند نیاز تغذیه این مرغها را تامین کرده و انرژی لازم را به آنها برساند. فسفر، ویتامین، کلسیم، پروتئین و اسیدهای آمینه از جمله مواردی هستند که باید در جیره غذایی مرغ سفید موجود باشند.

محل نگهداری

قبلا گفته شد که مرغ سفید لگهورن توانایی زندگی کردن در همه نوع شرایط آب و هوایی را دارد. اما باید دید چه نوع سیستمی برای نگهداری این مرغ مناسب تر است. در پرورش این نوع مرغ بهترین گزینه برای محل پرورش آن قفس است. قفس مرغ باید دارای استانداردهای لازم برای نگهداری مرغ ها باشد. این استانداردها عبارتند از جداسازی ظرف آب و دان، ضدزنگ بودن، داشتن فضای کافی برای مرغ ها و وارد نشدن فضولات پرندگان به قفس.

زمان انتقال

زمان مناسب برای انتقال مرغهای سفید به سالن‌های تخمگذاری، دومین هفته سنی و بعد از آخرین واکسنی است که دریافت می کنند. بهتر است قبل از انتقال، جوجه ها وزن شوند تا کنترل و مدیریت سلامتی آنها امکان پذیر شود. علت انتقال این نوع مرغ در سن دو هفتگی بلوغ زودرس آن می باشد. توصیه می‌شود گله مرغ ها بصورت همزمان و در یک گروه سنی به سالن منتقل شوند تا دچار استرس و اثرات منفی آن نشوند .

نمونه گیری خون مرغها

بهتر است قبل از انتقال مرغ ها به سالن‌های تخم گذاری و همچنین در طول دوره پرورش از خون آنها نمونه گیری شود تا از نظر بیماری و آلودگی های محیط بررسی شوند.

کنترل وزن تخم مرغ

 با وزن کردن تخم مرغ ها در اولین تخم گذاری و سپس وزن کردن آنها در تخمگذاری مطلوب می توان به شناخت خوبی از شرایط مطلوب نگهداری مرغ ها رسید. با وزن کردن تخم ها هر دو هفته یکبار می توان کمبود جیره های غذایی مرغ ها را به موقع تشخیص داد.

سوالات متداول

به طور کلی در پرورش مرغ دو هدف وجود دارد، آن دو هدف چیست؟

پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار

فواید مرغ سفید تخمگذار چیست؟

بهترین نژاد مرغ های تخمگذار است. مرغ سفید در تمام طول سال و هر فصلی قابلیت تخم گذاری دارد. برای اطلاعات بیشتر به این مطلب از سایت پراور صنعت مراجعه کنید.

میزان دان مصرفی مرغ سفید در روز چقدر است؟

130 گرم دان

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *