مرغ امپراطور یا مرغ برهما را به صورت ۰ تا ۱۰۰ بشناسید

مرغ امپراطور

مرغ امپراطور یکی از قدیمی ترین و زیباترین نژاد مرغ ها محسوب می شود. زیبایی و جثه مرغ امپراطور یا برهما چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد. از خصوصیات مرغ امپراطور میتوان به تخم گذاری خوب، وزن سنگین، گوشت خوشمزه و خلق و خوی آرام اشاره کرد. خاستگاه مرغ امپراطور کشور هندوستان بوده که در سال ۱۸۷۰ به کشورهای دیگر مانند انگلیس و امریکا برده شده است. نکته جالب درباره مرغ برهما معرفی این نژاد به عنوان یک نژاد رسمی بعد از ورود به کشور انگلیس است. نژاد برهما را در کشور هندوستان به عنوان یک نژاد رسمی نمی‌شناختند. برای اطلاعات بیشتر درباره مرغ امپراطور برهما میتوانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. سایت پرور صنعت در این مطلب به طور کامل شما رو با این نژاد از مرغ آشنا خواهد کرد. مطالعه این مطلب ۴ دقیقه زمان نیاز دارد.

نکات مهم برای پرورش مرغ برهما

برای اینکه بتوانید از پرورش مرغ برهما به سودآوری فراوان دست پیدا کنید ابتدا نیاز دارید نکات زیادی را مورد توجه قرار دهید. از آنجایی که پرورش مرغ برهما در بین پرورش دهندگان مرغ جز موارد محبوب به شمار می‌رود شما برای اینکه بتوانید از سایر رقبا پیشه بگیرید باید موارد زیر را مورد مطالعه قرار دهید و آن را به کار بگیرید.

ایجاد محیط امن و آرام

برای اینکه بهترین بازخورد را از پرورش مرغ امپراطور بگیرید ابتدا باید محیط زندگی این پرنده را امن و آرام نگه دارید. با امن و آرام نگه داشتن محیط زندگی این پرنده به هیچ عنوان به آن استرس وارد نشده و شما می‌توانید بالاترین راندمان کاری را از آن دریافت کنید. برای این کار شما نیاز به قفس مرغ، سالن مجهز ، سیستم آبخوری و دانخوری و بسیاری از تجهیزات دیگر نیاز دارید.

در کنار تمامی موارد به این مورد نیز توجه داشته باشید که مرغ امپراطور برای داشتن زندگی آرام و ایمن نیازمند به حرکت بسیار زیاد است، فضای کافی را برای حرکت این مرغ در نظر بگیرید .

تغذیه مرغ برهما

نکته دوم و مهمی که در پرورش مرغ از نژاد برهما باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید تغذیه صحیح و مناسب است. تغذیه به طور مستقیم بر کیفیت محصولات تاثیرگذار خواهد بود. از این رو شما باید غذایی را انتخاب کنید که بتواند به طور مستقیم کیفیت محصولات را بالا ببرد و راندمان کاری را به بیشترین حد ممکن برساند. از جمله غذاهایی که می‌توانید در تغذیه مرغ برهما از آن استفاده کنید می ‌توان به دان مخصوص، میوه‌ها، سبزیجات و آب تازه اشاره کرد. شما هم اگر گزینه‌ای را می‌شناسید که می‌تواند جز غذای این نژاد از مرغ باشد از طریق قسمت نظرات غذای مورد نظر را برای ما کامنت کنید.

بهداشت

بعد از محیط زندگی امن و تغذیه مناسب حالا نوبت این است که شما بهداشت مناسبی را برای رشد این پرنده فراهم سازید. بهداشت به شما کمک می‌کند که میزان تلفات را به کمترین حد خود برسانید و سودآوری بیشتری را تجربه نمایید. حتی الامکان سعی کنید در هنگام بروز بیماری پرنده سالم را از پرنده‌های بیمار جدا کنید و فضا را دوباره ضدعفونی نمایید. اجرای برنامه واکسیناسیون را نیز فراموش نکنید. برنامه واکسیناسیون می‌تواند از بروز بیماری‌ها جلوگیری کند.

ایجاد فضای کافی

نکته آخری که در پرورش مرغ برهما باید به آن توجه داشته باشید فراهم آوردن فضای کافی برای پرورش است. سعی کنید فضای کافی برای حرکت این نژاد از مرغ را در اختیارش قرار دهید و امکان دسترسی به آب و دان را برای آن راحت کنید.

برای اینکه بالاترین میزان سود و راندمان کاری را در پرورش مرغ برهما تجربه نمایید نیاز دارید تا اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید. شما هم اگر نکته‌ای در این باره می ‌دانید که دوست دارید سایر افراد از آن اطلاع پیدا کنند و کسب و کار موفقی را تجربه نمایند می ‌توانید از طریق قسمت نظرات نکات مورد نظر خود را با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید.

مشخصات ظاهری مرغ امپراطور

مرغ امپراطور از پاها و انگشتانی پوشیده از پر برخوردار است. اگر شما در نگاه اول به پاهای مرغ برهما توجه داشته باشید متوجه پر های کوچک و لطیف آنها خواهید شد. علاوه بر پا، پر تمامی بدن این پرنده زیبا و بینظیر را به صورت صاف و یکدست پوشانده است. تاج و ریش در سر به این پرنده زیبایی دو چندانی داده است. نژاد امپراطور نسبت به سایر نژادهای مرغ بزرگ تر و درشت تر می باشد.

مشخصات ظاهری مرغ امپراطور
مشخصات ظاهری مرغ امپراطور

حتما بخوانید: بهترین نژاد مرغ برای کرچ شدن

تفاوت مرغ برهمای اصل و غیر اصل

مرغ برهما اصل چند ویژگی ظاهری و رفتاری منحصر به فردی دارند و آنها را از مرغ های غیر اصل جدا می سازند. یکی از ویژگی های مرغ امپراطور اصل مقاومت بدنی آنها در برابر سرما است. دومین ویژگی منحصر به فرد مرغ برهمای اصل رفتار آرام و غیر تهاجمی نسبت به انسان است. این رفتار مرغ های امپراطور باعث شده است تا بسیاری از افراد آن را در دسته زینتی قرار دهند. این پرنده بی نظیر در شش ماهگی به بلوغ رسیده و اگر شما بتوانید تمام شرایط لازم برای رشد آن را فراهم سازی در سال می تواند حدود ۱۵۰ عدد تخم تولید نماید.

مزایا و معایب مرغ برهما

مرغ برهما یا امپراطور مزایا و معایب بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. در ادامه مطلب هر یک از نکات مثبت و نکات منفی آن اشاره خواهیم کرد. اگر دوست دارید با ویژگی‌های مثبت مرغ نژاد امپراطور بیشتر آشنا شوید این قسمت از مطلب سایت پرآور صنعت را مورد مطالعه قرار دهید.

نکات مثبت مرغ امپراطور

 1. مقاومت بدن آن در برابر سرما و بیماری ها
 2. تخم گذاری در فصل زمستان
 3. استفاده از آن به منظور مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار
 4. تعامل بسیار خوب با انسان و خصوصیات اخلاقی آرام
 5. داشتن شکل ظاهری زیبا و رنگ های گوناگون

نکات منفی مرغ برهما

 1. بالا بودن هزینه دان (مرغ برهما جیره غذایی بسیار زیادی را مصرف میکند)
 2. اذیت کردن سایر مرغ ها در هنگام جفت گیری
 3. تخم گذاری در هفت ماهگی

انواع رنگ مرغ برهما

مرغ برهما را می‌توانید با سه رنگ استاندارد مشاهده کنید. از جمله این رنگ ها می توان به روشن، تیره و بوف اشاره کرد. دربین رنگ گفته شده شما مرغ برهما سفید یا رنگ روشن را بیشتر از دو رنگ دیگر در طبیعت و یا به صورت پرورشی مشاهده خواهید کرد. به تازگی به جز رنگهای گفته شده مرغ امپراطور در رنگهای دیگر نیز قابل مشاهده بوده است اما هیچ کدام از رنگ ها ثبت نشده و کسی آنها را به رسمیت نمی شناسد.

قیمت مرغ امپراطور اصل و طلایی

بسیاری از مخاطبان به دلیل جثه و خوشمزه بودن گوشت مرغ این نژاد از مرغ را برای مصرف انتخاب می کنند. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که مرغ امپراطور به دلیل کم بودن در ایران نسبت به سایر مرغ ها از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود. قیمت مرغ امپراطور اصل و طلایی با توجه به سنی که دارد، متفاوت خواهد بود. شروع قیمت مرغ امپراطور اصل و طلایی از ۳۰۰ هزار تومان بوده و با توجه به افزایش سن قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

غذای مرغ برهما

چنانچه دوست دارید مرغ برهما را پرورش دهید، یکی از مهمترین مقوله هایی که باید رعایت کنید، غذای مرغ امپراطور است. غذای مرغ امپراطور با رشد این پرنده رابطه مستقیمی داشته و می تواند میزان رشد و بازدهی آن را چندین برابر افزایش و یا کم کند.

شما میتوانید از انواع غلات، سبزیجات تازه و دانه های آماده برای غذای مرغ برهما استفاده کنید. یکی از مهمترین نکاتی که در تهیه غذای مرغ برهما باید آنها را رعایت کنید، ندادن اضافه غذا به این نژاد از مرغ است. دادن اضافات غذایی به مرغ برهما می‌تواند از راندمان تخمگذاری و رشدش بکاهد و محصولات بی کیفیتی را نصیب شما کند. به جز غذا شرایط محیطی نیز می تواند یکی از مهمترین عامل بالا بردن راندمان کاری مرغ برهما یا امپراطور باشد. معمولا کسانی که پرورش این پرنده را در پی می‌گیرند از قفس مرغ امپراطور برای پرورش و بالا بردن راندمان کاری استفاده می نمایند.

مرغ امپراطور را از کجا بخریم؟

اگر جزو کسانی هستید که دوست دارید مرغ امپراطور را پرورش دهید و در پی این هستید که آن را خریداری کنید می توانید از طریق بازار پرنده فروش ها و سایت های معتبر این کار را انجام دهید.

مرغ امپراطور
مرغ امپراطور

حتما بخوانید: کرچ شدن مرغ و راه های رفع آن + [ چگونه مرغ را کرچ کنیم ]

بهترین مناطق ایران برای پرورش مرغ امپراطور

بهترین مناطق ایران برای پرورش مرغ امپراطور مناطق گیلان و لرستان هستند. کسانی که مرغ امپراطور را در این مناطق پرورش می دهند از راندمان کاری بالاتری بهره مند خواهند شد. توجه داشته باشید که می توانید مرغ امپراطور را در سایر نقاط کشور نیز پرورش دهید اما این مناطق راندمان کاری بالاتری نسبت به سایر مناطق خواهند داشت.

نژاد های مختلف مرغ امپراطور

مرغ امپراطور از نژادهای مختلفی برخوردار است. در ادامه مطلب این نژادها را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بتوانید در هنگام دیدن و یا خریدن نژاد های مختلف را از یکدیگر تجزیه کنید.

نژاد مرغ طلایی

یکی از زیباترین و معروف ترین نژاد های مرغ برهما نژاد طلایی است. مرغ نژاد طلایی شباهت بسیار زیادی به گونه سفید دارد. شباهت این دو به دلیل نزدیکی محل پرورش و مشابه بودن آن است.

مرغ نژاد خاکستری

این نژاد از مرغ برهما همانطور که از نامش پیداست پرهای خاکستری رنگ داشته و بسیار کمیاب است. چیزی که این نژاد را از سایر نژادها مجزا می کند شکل ظاهری منحصر به فرد آن است. کسانی که به دنبال پرنده های خاص و یا مرغ های زینتی بسیار منحصر به فرد هستند به سراغ مرغ نژاد خاکستری برهما میروند. زیبایی این مرغ به حدی بالاست که چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

نژاد مرغ بلو

نژاد مرغ بلو همانند نژاد خاکستری بسیار زیبا و کمیاب خواهد بود. این نژاد از مرغ برهما یا امپراطور نسبت به سایر مرغ ها روی آب و هوای گرم حساس است. کسانی که مرغ را در آب و هوای گرم و پرورش میدهند بدانند راندمان کاری پایینی در انتظار آنها خواهد بود.

جوجه کشی مرغ برهما

مرغ امپراطور جز مرغ هایی است که با جوجه هایش بسیار مهربان رفتار می کند. شما می‌توانید با استفاده از کرچ کردن مرغ امپراطور جوجه کشی آن ها را انجام دهید. اما به دلیل سنگین بودن وزن پرنده توصیه ما این است که از دستگاه جوجه کشی به جای کرچ کردن استفاده کنید. به دلیل سنگین بودن وزن مرغ برهما ممکن است جوجه ها زیر پای آن  لگد مال شوند. دوره جوجه کشی مرغ برهما همانند سایر مرغ ها ۲۱ روز به طول خواهد انجامید. دما و رطوبت مورد نیاز مرغ برهما همانند سایر مرغ ها در هنگام جوجه کشی خواهد بود.

جوجه کشی مرغ برهما
جوجه کشی مرغ برهما

حتما بخوانید: قرقاول بلژیکی ( طلایی یا لیمویی ) را بیشتر بشناسید

کرچ شدن مرغ امپراطور

برای کرچ کردن مرغ امپراطور تخم های مورد نظر را زیر آن قرار می دهید و با استفاده از  میزان نور مرغ امپراطور را ترغیب به نشستن و خوابیدن روی تخم مرغ ها می کنید. در هنگام کرچ شدن مرغ امپراطور کسی حق نزدیک شدن و یا رفت آمد در محل کرچ شدن را ندارد. این نژاد از مرغ به محض اینکه سر و صدا و یا ایجاد مزاحمت را حس کنند شروع به سر و صدای زیاد میکنند. چنانچه شرایط مورد نظر برای کرچ شدن مرغ برهما فراهم نباشد مرغ مورد نظر از روی تخم کنار آمده و ادامه کرچ شدن را انجام نخواهد داد.

تخم گذاری مرغ برهما

همانطور که در مطلب های بالا نیز به آن اشاره کردیم مرغ برهما در سن هفت ماهگی به بلوغ می رسد و از این سن شروع به تخمگذاری خواهد کرد. میزان تخمگذاری مرغ برهما در هفته ۴ عدد خواهد بود. رنگ تخم های مرغ نیز به رنگ قهوه‌ای است. علاقه مندی مرغ امپراطور به هوای خنک باعث شده است که این مرغ در فصل پاییز و زمستان نیز تخم گذاری خود را به بهترین شکل پیگیری نماید. مرغ برهما برعکس سایر مرغ ها برای اینکه بتواند به بهترین شکل تخم گذاری خود را پیگیری کند نیازی به فضای آرام و بدون سر و صدا ندارد و می‌تواند در فضاهای شلوغ نیز به مرغ تخم گذاری بپردازد.

اندازه و وزن مرغ امپراطور

این مرغ در حالت ایستاده حدود ۷۰ سانت قد داشته به طوری که بسیاری از کودکان در نگاه اول از این نژاد مرغ هراس دارند. رفته رفته با تغییر اصلاح نژاد این مرغ جثه کوچکتری به خود گرفت. وزن این نژاد از مرغ سه و نیم کیلوگرم خواهد بود. توجه داشته باشید مرغ های برهمای خانگی نسبت به پرورشی آن کوچکتر هستند به نحوی که وزن آنها به ۹۰۰ گرم خواهد رسید.

ایجاد فضا برای پرسه زنی

یکی از نکاتی که در پرورش مرغ برهما یا مرغ امپراطور باید آن را جدی بگیرید ایجاد فضا برای پرسه‌زنی است. برای فضای پرسه زنی مرغ برهما میتوانید حدود دو متر فضا را در نظر بگیرید. فضای مورد نظر جهت پرسه‌زنی نباید کمتر از ۲ متر باشد. در صورت نبود فضا مرغ امپراطور رفتارهای غیر معقولی را از خود نشان خواهد داد از جمله این رفتارهای غیر منقول می توان به نوک زدن و کندن پرهای سایر مرغ ها اشاره نمود.

توجه داشته باشید فضاهای کوچک میتواند مرغ برهما را دچار استرس و موجب پایین آمدن راندمان کاری شود. از این رو پیشنهاد میکنیم استاندارد ترین فضاهای لازم را برای رشد این نژاد از مرغ فراهم سازید. قفس مرغ در این شرایط می تواند شرایطی را برای شما فراهم کند که بتوانید به بهترین شکل فضای مورد نیاز مرغ برهما را فراهم سازید.

بزرگترین سایز مرغ برهما چقدر است؟

همانطور که گفتیم مرغ برهما یکی از بزرگ ترین نژادهای مرغ به شمار می‌رود و در بسیاری از مواقع جثه این پرنده را با بوقلمون مقایسه می‌کنند. با مقایسه مرغ برهما با بوقلمون متوجه خواهیم شد که جثه ی مرغ همانند بوقلمون بزرگ و طویل خواهد بود. مرغ امپراطور در بزرگترین حالت خود یک متر قد خواهد داشت. به نحوی که نظر بسیاری از افراد در سراسر دنیا را به خود جلب می کند. ناگفته نماند بزرگ نشان دادن جثه مرغ امپراطور علاوه بر وزن و قد پره های آن نیز است.  تمامی بدن مرغ امپراطور را پر و کرک پوشانده است.

فروش جوجه مرغ برهما

یکی از روش هایی که می تواند در پرورش مرغ امپراطور شما را به سودی فراوان برساند فروش جوجه مرغ برهما است. فروش جوجه مرغ ها به نحوی سودمند است که می تواند شرایط مالی شما را پس از یک تا دو سال فعالیت در این زمینه به طور کلی متحول کند. روحیه بالا و خونگرمی از خصوصیات بارز جوجه مرغ بر ها به شمار می روند به همین دلیل باعث فروش بسیار زیاد سالیانه آن شده است.

چنانچه دوست داشتید جوجه مرغ برهما را فراهم کنید این کار را از شهر شیراز انجام دهید. شیراز یکی از شهر های بسیار معتبر و معروف در زمینه نژاد مرغ برهما یا امپراطور به شمار می رود. مرغ امپراطور شهر زیبای شیراز یکی از زیباترین جوجه ها را داشته و فروش بسیار خوبی را نیز از خود به جای می گذارد.

شما برای ما از مرغ امپراطور یا برهما بنویسید

مرغ امپراطور یا برهما یکی از بی نظیر ترین و شگفت انگیز ترین نژادهای مرغ است که ما در این مطلب از سایت پرآور صنعت به طور کامل به معرفی آن پرداختیم. اگر شما از تجربه متفاوت تری نسبت به ما در این زمینه برخوردار هستید می توانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود درباره این مرغ را از پشتیبان سایت پرآور صنعت بپرسید و آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهد.

سوالات متداول

تفاوت مرغ برهمای اصل و غیر اصل چیست؟

مقاومت بدنی در برابر سرما آرام و غیر تهاجمی نسبت به انسان بلوغ در 6 ماهگی

قیمت مرغ امپراطور اصل و طلایی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت مرغ امپراطور اصل و طلایی با توجه به سنی که دارد، متفاوت خواهد بود

غذای مرغ برهما چیست؟

انواع غلات، سبزیجات تازه و دانه های آماده

طاعتی
دیدگاه کاربران
۳ دیدگاه
 • محمد 25 مهر 1401 / 12:14 ب.ظ

  عالی بود ممنون از مطلب بسیار مفیدتون

  • علی 5 خرداد 1402 / 6:36 ب.ظ

   خیلی ممنون فقط در مورد خوراک جوجه برهما هم بگید وشرایط نگهداریش

 • مرتضی 5 فروردین 1402 / 2:05 ق.ظ

  باعرض سلام وخسته نباشید،ایا امکانش هست که ازاین نژادها مرغ وخروس متفاوت رو میکس وجوجه کشی کنیم؟وایا حاصل این میکس جوجه کشی باارزشی خواهد داشت یایک سلیقه شخصی محسوب میشه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *