مرغداری گوشتی + [ استانداردها و موارد مهم در سالن پرورش مرغ گوشتی ]

مرغداری گوشتی

پرورش مرغ گوشتی با توجه به مصرف گوشت مرغ به صورت روزانه در خانوارهای ایرانی می تواند گزینه درستی برای شروع یک کسب و کار مفید و پرسود باشد. پرورش این پرنده زمانی می تواند برای شما سودمند باشد که بتوانید اطلاعات و تجهیزات مورد نیاز در این باره را به بهترین شکل فراهم سازید. یکی از مواردی که باید به آن بیشتر از دیگر گزینه ها  توجه داشته باشید سالن مرغداری گوشتی است. سالن مرغداری گوشتی باید شرایطی را برای مرغ ها فراهم کند که بتوانند به بهترین شکل رشد خود را پیگیری کرده و وزن گیری را به بالاترین حد خود برسانند. مرغداری گوشتی به دلیل حساسیت هایی که در دوره پرورش در آنها اجرا می شود جزء مجموعه های کلیدی پرورش مرغ گوشتی است.

در ادامه مطلب به تمامی مواردی که شما نیاز دارید تا مرغداری گوشتی استانداردی داشته باشید اشاره خواهیم کرد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

موارد مهم در سالن پرورش مرغ گوشتی

از آنجایی که سالن پرورش مرغ گوشتی یکی از مهم‌ترین ارکان طول دوره پرورش مرغ از مرغ محسوب می شود باید شرایط ایده آل را برای مرغ گوشتی ایجاد کند. تجهیزات، دما و رطوبت، نور سالن، کیفیت هوا11ف دانخوری و آبخوری، سیستم گرمایشی و سرمایشی، کولر و بخاری، هواکش ها، ترموستات و تایمر و دیواره های استاندارد از جمله مواردی است که مرغداران گوشتی باید به خوبی آنها برای مرغ فراهم سازند.

مرغداری گوشتی
مرغداری گوشتی

بهداشت مرغداری گوشتی

بهداشت یکی از مهم ترین موارد در مرغداری گوشتی است. محیط بهداشتی می تواند شرایط ایده آلی را برای مرغ های گوشتی فراهم سازد تا بدون نگرانی بابت دست و پنجه نرم کردن با بیماری ها به رشد خود ادامه دهند. ضدعفونی کردن مرغداری گوشتی ۱۴ روز به طول خواهد انجامید. در این ۱۴ روز متخصصان در این زمینه به خوبی سالن و تجهیزات مورد نظر را ضدعفونی کرده و تجهیزاتی که نیاز به سرویس دارند را سرویس می کنند.

دما و رطوبت مرغداری گوشتی

بعد از بهداشت مهمترین عاملی که می تواند به طور مستقیم بر روی سودآوری پرورش مرغ گوشتی تاثیر گذار باشد، دما و رطوبت است. توجه داشته باشید جوجه ها تا سن ۱۴ روزگی قادر به تنظیم دمای بدن خود نیستند و شما موظف هستید قبل از ورود آنها به سالن مرغداری گوشتی دمای مورد نیاز برای حفظ آنها در برابر سرما خوردگی را ایجاد کنید. در کنار دما، رطوبت نیز از عامل های مهم دیگری است که می توانید به آن توجه داشته باشید. برای اینکه بتوانید رطوبت مورد نظر جوجه ها را فراهم کنید می توانید از دستگاه های رطوبت ساز و ابزارهای کنترلی جهت رسیدن به رطوبت مناسب استفاده کنید. در ادامه مطلب به میزان دما و رطوبت ای که شما در سالن مرغداری گوشتی با نیازدارید، خواهیم پرداخت.

سن (بر حسب روز) دمای مناسب (درجه سانتی گراد) رطوبت مناسب
۱ الی ۳ روزگی ۳۵ ۶۵ درصد
۴ الی ۷ روزگی ۳۳ ۵۰ درصد
۸ الی ۱۴ روزگی ۳۱ ۵۰ درصد
۱۵ الی ۲۱ روزگی ۲۹ ۵۰ درصد
۲۲ الی ۲۸ روزگی ۲۶ ۵۰ درصد
۲۹ الی ۳۵ روزگی ۲۳ ۵۰ درصد
۳۵ روزگی تا سن کشتار ۲۱ ۵۰ درصد

پرورش مرغ گوشتی به جز سالن مرغداری گوشتی امکان پذیر است؟

شاید این سوال در ذهن شما نقش بسته است که آیا می توان پرورش مرغ گوشتی را بجز سالن مرغداری گوشتی پرورش داد؟ در جواب این سوال باید بگوییم شما می‌توانید با روشهای مرسوم سنتی گذشته به راحتی هرچه تمام تر پرورش مرغ گوشتی را انجام دهید. با توجه به تجهیزات مدرنی که امروزه برای این صنعت در نظر گرفته شده است، تجهیزاتی مانند قفس مرغ پرورش مرغ گوشتی را در فضاهای کوچک نیز انجام دهید.

توجه داشته باشید پرورش مرغ گوشتی به روش سنتی دیر بازده بوده و حدود شش ماه طول میکشد تا شما را به سودآوری برساند. این در حالی است که در روش های مدرن شما به ۴۵ روز بیشتر نیاز ندارید تا سرمایه اولیه خود را به صورت کامل به دست آورید. انتخاب با خودتان است کدام گزینه را برای پرورش انتخاب کنید.

مرغداری گوشتی
مرغداری گوشتی

مشخصات یک سالن مرغداری گوشتی استاندارد

برای اینکه بتوانید یک سالن مرغداری گوشتی و بی نظیر را در اختیار داشته باشید باید استانداردهای موجود در این کار را به خوبی رعایت کنید. در ادامه مطلب  استاندارد هایی که باید در مرغداری گوشتی از آنها پیروی کنید را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 1. کف سالن باید قابل ضدعفونی شدن و شستشو را داشته باشد در این مواقع کف سالن را سیمان و یا آسفالت در نظر میگیرند
 2. دیوار ها قابل شستشو باشد
 3. فراهم آوردن سیستم تهویه مناسب
 4. دیوارها و سقف های بندی باشند
 5. سالن مرغداری گوشتی باید دارای لوله کشی استاندارد باشد به نحوی که در تابستان و زمستان تغییر دما ندهد
 6. در دیوارها و سقف هیچگونه شکافی وجود نداشته باشد
 7. درها و پنجره ها به خوبی بسته شود و من فرزند نداشته باشد
 8. رعایت اصول بهداشتی
 9. داشتن برق کشی های استاندارد
 10. در نظر گرفتن تجهیزات مناسب مانند لامپ به ازای هر متر مربع
 11. در نظر گرفتن دانخوری و آبخوری مناسب با توجه به متر مربع

میزان سرمایه احداث سالن مرغداری گوشتی چقدر است؟

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند میزان سرمایه احداث سالن مرغداری گوشتی را تحت تاثیر قرار دهد میزان مرغ ها و نوع کسب و کاری است که شما با توجه به آن سالن مرغداری گوشتی را احساس می کنید.

به طور مثال هزار قطعه مرغ متراژ بسیار کمتری نسبت به ۵ هزار قطعه مرغ نیاز دارد. به این مثال نیز توجه کنید که پرورش جوجه مرغ های گوشتی نسبت به پرورش مرغ های بالغ از فضای کمتری برخوردار خواهند بود. در این صورت شما می توانید جوجه های گوشتی تعداد بالاتری نسبت به مرغ های بالغ در متر مربع پرورش دهید. نوع روش پرورش نیز می‌تواند میزان سرمایه احداث سالن مرغداری را مشخص کند. شما با توجه به نوع پرنده مرغ و تعداد آنها هزینه های متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

مرغداری گوشتی
مرغداری گوشتی

مزایای استفاده از قفس در مرغداری گوشتی

به نظر شما چرا باید از قفس در مرغداری گوشتی استفاده کنیم؟  قفس مرغ یکی از مهم‌ترین ارکان در سوددهی و راندمان کاری بالا به شمار می‌رود. چنانچه شما مرغداری گوشتی را به روش های سنتی احداث کنید با راندمان کاری پایین و رشد نامناسب همراه خواهید بود. به گزینه‌های مورد نظر تلفات بسیار زیاد و هزینه دان و آب را اضافه کنید. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که چرا باید از قفس در مرغداری گوشتی استفاده کنید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مناسب برای تمامی فضاها

می توانید از قفس مرغ در فضاهای بسیار کوچک نیز استفاده کنید. این در صورتی است که در پرورش سنتی هیچ‌گاه خبری از پرورش مرغ در مرغداری های بسیار کوچک نخواهد بود. همچنین با استفاده از قفس طبقاتی می توانید  از فضاهای پرت نیز برای پرورش مرغ استفاده کنید. نه تنها مرغداری ها بلکه حیاط، پشت بام، انباری و فضاهای غیر قابل استفاده در منازل می تواند یک مرغداری گوشتی جهت تامین نیازهای خانواده برای شما باشد.

فضای بهداشتی تر

با استفاده از قفس مرغ می توانید فضولات مورد نظری که توسط مرغ ها تولید می شود را به راحتی پاک کنید و فضای مورد نظر را ضدعفونی نمایید. قفس های مرغ در زیر هر طبقه سینی فضولات دارند که سینی فضولات بعد از پر شدن توسط کارمندان خالی خواهد شد. سینی فضولات پرندگان کمک می کند تا از شهر گازهایی که توسط فضولات تولید می شود در امان بمانند. همچنین سینی فضولات از برخورد مستقیم پاهای پرندگان به فضولات جلوگیری می کند. این امر می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند.

جلوگیری از شروع بیماری ها

با استفاده از قفس مرغ می توانید به راحتی از شروع بیماری ها در مرغداری گوشتی جلوگیری نمایید. به محض اینکه با پرندگان بیمار مواجه شدید می توانید با استفاده از قفس آنها را از پرندگان سالم جدا کنید. این امر می تواند از شیوع بیماری‌ها جلوگیری نماید. با جلوگیری از شیوع بیماری ها به خوبی متوجه خواهید شد که اتلاف در کسب و کار شما بسیار کم و راندمان کاری بالا را به همراه خواهد داشت.

دان خوری و آبخوری

اکثر قفس های مرغ مجهز به دانخوری و آبخوری هستند. وجود این دانخوری و آبخوری ها طبق استانداردهای روز دنیا و با توجه به سن و مرغ طراحی شده است. این نوع طراحی می تواند شما را در هنگام رساندن دان و آب به پرندگان کمک کند.

ضد زنگ و قابل شستشو بودن

از دیگر موارد از مزیت های استفاده از قفس می توانیم ضد زنگ و قابل شستشو بودن آن را بیان کنیم. شما در روش های سنتی به هیچ عنوان نمیتوانید فضا را به طور کامل بشویید و آن ها را ضدعفونی نمایید این در صورتی است که قفس چنین شرایطی را به راحتی برای شما فراهم می سازد.

آمارگیری بسیار دقیق

آخرین مورد از مزیت های قفس که به آن اشاره خواهیم کرد آمارگیری دقیق است. شما می توانید تعداد دقیق جوجه مرغ ها، مرغ های بالغ، مرغ های بیمار و مرغ های سالم را با استفاده از قفس در اختیار داشته باشید این در صورتی است که به هیچ عنوان در روش سنتی نمی توان آمار دقیقی را در اختیار داشت. مرغداری گوشتی به طور کلی با استفاده از قفس از مدیریت راحت و راندمان کاری بالایی را به شما هدیه خواهد داد.

آیا می توان پرورش مرغ گوشتی را در منزل انجام داد؟

بسیاری از افراد دوست ندارند مرغداری گوشتی را به خاطر هزینه های بسیار زیادی که در بر می‌گیرد، انتخاب نمایند. از این رو دوست دارند با استفاده از قفس پرورش مرغ گوشتی را در خانه انجام دهد. در جواب باید به این افراد گفت که شما می توانید با استفاده از استاندارد هایی که در قسمت پرورش مرغ به آن اشاره کرده ایم پرورش مرغ گوشتی را در منزل انجام دهید و مشکلی از این بابت نیست.

شما برای ما از مرغداری گوشتی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را به صورت صفر تا صد با مرغداری گوشتی و استانداردهای آن آشنا کنیم. اگر جز یکی از متخصصان در این زمین هستید می توانید نظرات و پیشنهادات خود درباره چگونگی سالن مرغداری گوشتی را با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید از این طریق سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است را با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید تا به وسیله یکدیگر پاسخ کاملی به شما بدهیم. امیدواریم از این مطلب از سایت پرآور صنعت به بهترین شکل استفاده کنید.

سوالات متداول

موارد مهم در مرغداری گوشتی را نام ببرید؟

تجهیزات، دما و رطوبت، نور سالن، کیفیت هو،ا دانخوری و آبخوری، سیستم گرمایشی و سرمایشی

پرورش مرغ گوشتی به جز سالن مرغداری گوشتی امکان پذیر است؟

بله با استفاده از قفس مرغ در فضاهای کوچک و یا به روش سنتی

مشخصات یک سالن مرغداری گوشتی استاندارد چیست؟

دیوار ها قابل شستشو باشد فراهم آوردن سیستم تهویه مناسب دیوارها و سقف های بندی باشند و غیره

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *