۰ تا ۱۰۰ شناخت قرقاول بلژیکی یا قرقاول طلایی

قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی (طلایی) یکی از بی نظیر ترین و منحصر به فرد ترین نژادهای قرقاول است که با خود زیبایی های بی بدیل را به همراه دارد. از جمله ویژگی های منحصر به فرد این قرقاول می توان به تنالیته رنگ های مختلف، دم بلند و بدنی کشیده اشاره کرد. اکثر بدنه این پرنده به رنگ طلایی است. به دلیل وجود رنگ طلایی در بدن این نژاد نام آن را قرقاول طلایی گذاشته اند. قرقاول بلژیکی نام های دیگری چون، قرقاول طلایی و قوقاول لیمویی دارد.

ما در این مطلب شما را با خصوصیات ظاهری قرقاول بلژیکی، نحوه تشخیص قرقاول نر از ماده، تغذیه قرقاول، تخم گذاری، تولید مثل و جوجه کشی آن آشنا خواهیم کرد. اگر مایلید تا با این پرنده بی ‌نظیر بیشتر آشنا شوید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

قرقاول بلژیکی یا طلایی چند سال عمر خواهد کرد؟

اگر شرایط محیط زندگی قرقاول طلایی به بهترین شکل فراهم شود شما می توانید عمر مفید آن را ۵ تا ۶ سال در نظر بگیرید. شش سال گفته شده در صورتی است که شما بتوانید آن را در طبیعت نگهداری نمایید. چنانچه قرقاول بلژیکی را به صورت پرورشی و یا در اسارت نگهداری کنید می توانید طول آنها عمر آنها را از ۵ تا ۶ سال به ۱۵ تا ۲۰ سال برسانید. برای آشنایی بیشتر با طول عمر و نحوه زندگی قرقاول ها می توانید به مطلب قرقاول مراجعه کنید

خصوصیات اخلاقی قرقاول طلایی

قرقاول طلایی پرنده هایی است که تحرک بسیار کمی در زندگی خود دارد. به خاطر تحرک بسیار پایین ترجیح می‌دهد دامنه کوهستان را برای زندگی انتخاب کند. این نژاد از قرقاول زمانی ترجیح می‌دهد  به تحرک بپردازد که  نیاز به قضا داشته و یا فصل جفت گیری آن فرا رسیده باشد. این نژاد از قرقاول تنها زندگی کردن را می پسندد و به جز فصل جفت گیری تمامی مراحل زندگی خود را به تنهایی پشت سر می گذارد. این نژاد از قرقاول را اگر در طبیعت مشاهده کنید متوجه خواهید شد که اکثر اوقات خود را به پرس زدن و یافتن غذا بر روی زمین می گذراند. پرنده ای که آرامش و منفعل بودن را سرلوحه زندگی خود قرار داده است. قرقاول بلژیکی هنگام احساس خطر می تواند با سرعت بی‌نظیری فرار کند به طوری که دست هیچ شکارچی به راحتی به نرسد.

قدرت پرواز قرقاول های بلژیکی به قدری است که می‌توانند فواصل کوتاه را به راحتی هرچه تمام تر بپیمایند. این در صورتی است که این نژاد از قرقاول ها در هنگام پرواز در مسیرهای بلند دچار مشکل خواهند شد. این قرقاول ها پرواز را برای نشستن روی درختان کوتاه قامت انتخاب می کنند. در هنگام خطر می توانید صدای جیغ و بلند آن را بشنوید.  هرگاه دیدید قرقاول های لیمویی با صدای بلند جیغ می‌کشند بدانید دچار استرس شده و یا احساس خطر کرده است.

شکل ظاهری قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی نر و قرقاول بلژیکی ماده از لحاظ ظاهری با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. از جمله ویژگی های ظاهری قرقاول نر می توان به دمی درازتر اشاره کرد. پرهای قرقاول نر معمولاً به رنگ های قرمز، زرد طلایی و سیاه است و پر های پرپشت تری را نسبت به جنس ماده دارد. این در حالی است که قرقاول بلژیکی ماده از تنالیته رنگ های قهوه ای و قرمز بهره بیشتری برده است و دم کوتاه ترین نسبت به جنس نر دارد.

شکل ظاهری قرقاول بلژیکی
شکل ظاهری قرقاول بلژیکی

بیشتر بخوانید:  مزایای گوشت قرقاول برای بدن + خواص کلی آن

رنگهای دیگر قرقاول بلژیکی

  1. قرقاول های طلایی گلو سیاه
  2.  زرد
  3. هلویی
  4. لیمویی
  5.  دارچینی
  6. سالمون
  7. ماهاگونی
  8. اسپلش و نقره ای
  9. قرقاول وحشی قرمز طلایی

مهمترین دلیل در به وجود آمدن رنگ های مختلف قرقاول های بلژیکی جهش های آن است. رنگ های به وجود آمده به دلیل اسارت، نوع پرورش و زندگی گونه های مختلف با یکدیگر بوده است. توجه داشته باشید چنانچه قرقاول بلژیکی را در اسارت نگهداری کنید این کار می‌تواند به زیست اصلی آن ضربه مهلک وارد کند و موجب از بین رفتن گونه های اصیل آن شود.

زادگاه اصلی قرقاول بلژیکی

اکثر افراد تصور می‌کنند که قرقاول بلژیکی برای کشور بلژیک است. اما این تصور کاملا اشتباه می باشد. این قرقاول خاستگاه اصلی اش در ارتفاعات و کوه های چین و هیمالیا است. در بسیاری از نقاط جهان این قرقاول را به نام قرقاول چینی می شناسند. علاوه بر چین شما می‌توانید این قرقاول را در کشورهای اروپایی مانند انگلیس و فرانسه، در کشورهای آمریکایی مانند آرژانتین و کانادا بیشتر از سایر نقاط جهان ببینید.

تغذیه قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی جز پرندگانی است که شما در تهیه غذا برای آن دچار مشکل نخواهد شد. این قرقاول از انواع بذر ها، میوه های وحشی و انواع حشرات تغذیه می کند. اگر مایلید قرقاول طلایی را پرورش دهید و موارد گفته شده در بالا را نمی توانید تهیه کنید، استفاده از غذای مرغ را برای شما توصیه می‌کنیم. با استفاده از پلیت و دان مرغ  می توانید تغذیه و رژیم غذایی قرقاول طلایی را به خوبی تامین نمایید.

به یاد داشته باشید جیره غذایی قرقاول بلژیکی باید به مقدار کافی ویتامین، پروتئین و ماده معدنی به همراه داشته باشد. در کنار تمامی این موارد داشتن آبی پاکیزه و بدون ویروس و باکتری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

آب، بسیار مهم در تغذیه قرقاول لیمویی

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین نکاتی که در تغذیه قرقاول لیمویی باید آن را مورد توجه قرار دهید آب است. آب به نوعی می تواند در رشد این نژاد از قرقاول تاثیرگذار باشد که راندمان پرورش شما را چندین برابر کند و بالعکس.

آبی که شما در اختیار قرقاول طلایی قرار می دهید باید تمیز و عاری از میکروارگانیسم های ویروسی و باکتریایی باشد.  تمام تلاش خود را به کار گیرید که بعد از هر جیره غذایی آب قرقاول ها را عوض کنید و ظرف هایی که در آن آب می خورند را به طور کامل ضدعفونی نمایید. توجه داشته باشید بیش از هر پرنده دیگر قرقاول بلژیکی نیاز دارد آب مصرف کند.  قرقاول ها جز پرندگانی به شمار می روند که آب جزء موارد حیاتی آن است. آب در رشد سلامت و ادامه حیات آنها تاثیر مستقیمی می گذارد.

جفت گیری و تولید مثل قرقاول بلژیکی

با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا فصل جفت گیری و تخم گذاری قرقاول بلژیکی نیز فرا می رسد. قرقاول طلایی با دیدن قرقاول ماده در این فصل برای او نمایش های مختلفی را به اجرا در می آورد تا بتوانند نظر آن را برای جفت گیری جلب کند. بعد از اینکه نظر جنس ماده جلب شد به قلمروی که در نظر گرفته است می روند و جفت گیری می نمایند. بعد از اینکه جفت گیری به اتمام رسید پرنده ماده شروع به تخمگذاری می کند.  پرنده ماده حدود ۲۳ روز بر روی تخم گذاشته شده می خوابد و از آنها برای تبدیل شدن به جوجه مراقبت می نماید.

نکته جالب درباره جفت گیری قرقاولهای بلژیکی ماندگاری اسپرم آنها در لوله های رحم ماده است. در برخی از مواقع ممکن است جنس ماده به جفت گیری نیازی نداشته باشد و بعد از ۲۵ روز دوباره از اسپرهای داخل لوله تغذیه نمایند.

تولید مثل قرقاول بلژیکی
تولید مثل قرقاول بلژیکی

تخمگذاری و جوجه کشی قرقاول لیمویی

اگر بتوانید شرایطی را فراهم کنید تا قرقاول طلایی در آن احساس راحتی کند و تغذیه مناسبی داشته باشد، این پرنده در یک دوره برای شما 12 عدد تخم تولید می کند، اما اگر شرایط مهیا نبود حدود هشت تخم از خود تولید می نماید.

یکی از فرایندهای مهم تولید مثل قرقاول های بلژیکی جوجه کشی آنها است. باید توجه داشته باشید تمام عوامل موجود در جوجه کشی را به بهترین شکل رعایت کنید تا راندمان کاری شما در این زمینه پایین نیاید. جوجه کشی قرقاول بلژیکی در دوره ستر و هچر ۲۳ روز طول می کشد. از این ۲۳ روز ۲۱ روز آن به دوره ستر و 2 روز به دوره هچر اختصاص می یابد. در ستر  باید دمای جوجه کشی بر روی 37.5 و در دوره هچر بر روی 37.2 درجه تنظیم شود. رطوبت در این دوران ۵۷ تا 64 درجه است.

معمولاً افرادی که قرقاول طلایی را به صورت انبوه پرورش می دهند از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک استفاده برای جوجه کشی استفاده می کنند. دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک بدون نیاز به حضور شما و با تنظیمات اولیه می تواند‌ دوره ستر و هچر را به بهترین شکل برای شما انجام دهد.

جوجه کشی قرقاول لیمویی
جوجه کشی قرقاول لیمویی

بیشتر بخوانید: معرفی واکسن های مورد نیاز قرقاول

روش های پرورش قرقاول لیمویی

چنانچه مایلید تا قرقاول لیمویی را پرورش دهید می ‌توانید از سه روش خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی، خرید جوجه یک روزه و چند روزه، خرید قرقاول بلژیکی بالغ استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با هر یک از این روش ها توصیه می کنیم ادامه مطلب را دنبال نمایید. در تمامی نژادها برای پرورش قرقاول از این سه روش استفاده می شود.

خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی

اولین قدمی که در پرورش قرقاول طلایی یا بلژیکی می توانید بردارید خرید تخم نطفه دار از منابع معتبر و دستگاه جوجه کشی برای تبدیل کردن این تخم ها به جوجه است. در این روش، پرورش قرقاول لیمویی می تواند شما را به سوددهی کلانی برساند. توجه داشته باشید این روش نسبت به روش های دیگری که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد به زمان بیشتری برای رسیدن به سوددهی نیاز دارد. زمانی شما به زمان بیشتری احتیاج دارید که تخم های نطفه دار را به قرقاول های بالغ تبدیل نمایید. چنانچه دوست داشته باشید با فروش جوجه یکروزه به سوددهی برسید بازه زمانی شما بسیار کوتاه خواهد شد.

خرید جوجه یک یا چند روزه

با استفاده از این روش؛ دیگر دردسرهای برای خرید تخم نطفه دار دستگاه جوجه کشی را تجربه نخواهد کرد و با استفاده از جوجه های یک چند روزه و تبدیل کردن آنها به قرقاول بالغ می توانید سودهای کلان را عاید خود کنید. خرید جوجه یک روزه و چند روزه نسبت به خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی بازه زمانی کمتری را برای رسیدن به سود نیاز دارد.

خرید قرقاول بلژیکی بالغ

از آنجایی که گسترش قرقاول بلژیکی می تواند سودهای فراوانی را به همراه داشته باشد اکثر پرورش دهندگان خرید قرقاول بلژیکی بالغ را انتخاب می‌کنند تا با جوجه کشی از آنها به سود های فراوان دست پیدا کنند. چنانچه شما نیز دوست دارید پرورش قرقاول بلژیکی را انجام دهید توصیه می کنیم با توجه به هزینه های در نظر گرفته شده و میزان زمان مورد نیاز یکی از روش های گفته شده را انتخاب نمایید. توصیه میکنیم قبل از شروع پرورش قرقاول بلژیکی اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. زیرا پرورش قرقاول در ایران هنوز به  نقطه مورد نظر نرسیده است. چنانچه بی‌گدار به آب بزنید دچار شکست سنگینی خواهید شد. برای رسیدن به سود و راحتی در پرورش قرقاول می توانید از قفس قرقاول استفاده کنید.

شما برای ما از قرقاول بلژیکی یا قرقاول طلایی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت شما را به طور کامل با خصوصیات ظاهری قرقاول بلژیکی، تغذیه قرقاول طلایی، تولید مثل، تخم گذاری ها و جوجه کشی قرقاول لیمویی آشنا کردیم. چنانچه جای نکته ‌ای را در بین گزینه ‌های گفته شده خالی دیدید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات میتوانید سوالات خود را در این باره را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

زادگاه اصلی قرقاول بلژیکی کجاست؟

کوه های چین و هیمالیا

شکل ظاهری قرقاول بلژیکی چگونه است؟

قرقاول بلژیکی نر و قرقاول بلژیکی ماده از لحاظ ظاهری با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. از جمله ویژگی های ظاهری قرقاول نر می توان به دمی درازتر اشاره کرد. پرهای قرقاول نر معمولاً به رنگ های قرمز، زرد طلایی و سیاه است و پر های پرپشت تری را نسبت به جنس ماده دارد. این در حالی است که قرقاول بلژیکی ماده از تنالیته رنگ های قهوه ای و قرمز بهره بیشتری برده است و دم کوتاه ترین نسبت به جنس نر دارد.

تغذیه قرقاول بلژیکی چیست؟

قرقاول بلژیکی جز پرندگانی است که شما در تهیه غذا برای آن دچار مشکل نخواهد شد. این قرقاول از انواع بذر ها، میوه های وحشی و انواع حشرات تغذیه می کند. اگر مایلید قرقاول طلایی را پرورش دهید و موارد گفته شده در بالا را نمی توانید تهیه کنید، استفاده از غذای مرغ را برای شما توصیه می‌کنیم. با استفاده از پلیت و دان مرغ می توانید تغذیه و رژیم غذایی قرقاول طلایی را به خوبی تامین نمایید.

دوره ستر و هچر جوجه کشی قرقاول بلژیکی چقدر طول می کشد؟

جوجه کشی قرقاول بلژیکی در دوره ستر و هچر ۲۳ روز طول می کشد. از این ۲۳ روز ۲۱ روز آن به دوره ستر و 2 روز به دوره هچر اختصاص می یابد

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *