۰ تا ۱۰۰ شناخت قرقاول+ [ عمر، صدا و تغذیه پرنده قرقاول ]

قرقاول آمریکایی

قرقاول یکی از پرنده های زینتی است که جزو خانواده ماکیان به شمار می‌رود. آنها ابتدا در آسیا، بلغارستان و یونان دیده می شدند و بعد از بازه زمانی کوتاهی به سراسر جهان منتقل یافتند. این پرنده بیشتر دوست دارد در مناطق مرطوب و معتدل و پر از علف و درخت زندگی کند. هر چقدر زیستگاه قرقاولها به طبیعت نزدیک تر باشد، این پرندگان رشد و شادابی بیشتری خواهند داشت. جثه قرقاولها در حدود اندازه مرغ و خروس معمولی و ارتفاع قد آنها حدود ۵۰ سانتی متر است. با توجه به لذیذ بودن گوشت قرقاول بسیاری از افراد دوست دارند گوشت این پرنده را جایگزین گوشت مرغ کنند. از این رو پرورش قرقاول نسبت به سالیان گذشته رونق بیشتری پیدا کرده است. در این مطلب از سایت پرآورصنعت قصد داریم شما را با قرقاول بیشتر آشنا کنیم.چنانچه دوست دارید با این پرنده بی نظیر که از دور شبیه طاووس است و زیبایی های طاووس را یدک می کشد آشنا شوید با پرآور صنعت در این مطلب همراه شوید. با استفاده از این مطلب میتوانید با پرنده قرقاول، صدای قرقاول، طول عمر قرقاو،ل زیستگاه قرقاول و بسیاری از ویژگی های دیگر آن آشنا شوید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

انواع قرقاول

پرنده قرقاول نژادهای مختلفی دارد که ۲۶ نوع از آنها شناسایی شده است. از جمله نژادهای مختلف قرقاول می‌توان به قرقاول آمریکایی، قرقاول ایرانی یا خزر بلژیکی، خاکستری، گوش دار سفید، میکادو، سبز، ویتنام ،تاجدار، تاج کوتاه، مسی، گوش دار تبتی و بسیاری از نژادهای دیگر اشاره کرد. در ادامه به ویژگی های قزقاول آمریکایی و ایرانی به نمایندگی از سایر قرقاول ها خواهیم پرداخت.

قرقاول آمریکایی

 1.  هر چند خاستگاه قرقاول اصالت شرقی داشته و در ایران در سواحل خزر موجود هستند، اما نوع قرقاولی که در ایران بیشتر پرورش داده می شود قرقاول آمریکایی است.
 2. ویژگی خاصی که قرقاول آمریکایی را از هم نوعان خود قابل تشخیص می کند حلقه سفیدی است که دور گردن آن دیده می‌شود.
 3. در میان انواع قرقاول ها که در ایران وجود دارد قرقاول آمریکایی به علت قیمت مناسب‌تری که دارد مورد مصرف خوراکی قرار می‌گیرد.
 4. قرقاول آمریکایی در هر دوره تخم گذاری ۱۰۰ عدد تخم میگذارد.
 5. سن بالغ شدن این نوع قرقاول در یک سالگی است.
 6. معمولاً ۵۰ درصد از تخمهای این پرنده به جوجه تبدیل می‌شوند.
 7.  به علت قیمت پایین این نژاد از قرقاول ها در پرورش قرقاول گوشتی از آنها استفاده می شود.
 8. جنس نر این قرقاولها زندگی چند همسری را انتخاب میکند ( حدود ۵تا ۸ عدد) و در طبیعت وسعتی از محل زندگی خود را به حرمسرای خود اختصاص می‌دهد و  با پرندگان مزاحم نزاع و درگیری دارد.
 9.  قرقاول امریکایی ماده در روز یک تخم گذاشته و تا زمانی که لانه را از تخم پر نکرده روی آنها نمی خوابد. تعداد تخم هایی که پرنده ماده در طبیعت می گذارد ۱۰ تا ۱۲ عدد است و تا ۲۵ روز بر روی تخمها می خوابد.
 10. این نژاد از قرقاول ها همه چیز خوار بوده و به نسبت محل زیست و فصول سال رژیم های غذایی متفاوتی دارند( انواع مختلف غلات و دانه های کوچک تر، شاخه های سر سبز تازه، جوانه ها، ریشه ها، توت ها، حشرات، عنکبوت ها، کرم های خاکی و حلزون ها).
 11. به علت ویژگی های متمایز قرقاولهای امریکایی که حلقه سفید به دور گردن است (فقط نوع نر) به آنها قرقاول گردن حلقه ای نیز گفته می شود.
 12. گونه نر قرقاول آمریکایی در سن ۸ ماهگی تا یک سالگی به بلوغ رسیده و آماده جفت گیری است.
نکاتی در مورد قرقاول آمریکایی
نکاتی در مورد قرقاول آمریکایی

بیشتر بخوانید: ۰ تا ۱۰۰ شناخت قرقاول بلژیکی یا قرقاول طلایی

قرقاول ایرانی

قرقاول ایرانی در زمانهای نه چندان دور در ایران زندگی می کرد. جالب است بدانید قرقاول ایرانی جزو زیباترین نژادهای قرقاول در دنیا به شمار می‌رود. محل سکونت قرقاول ایرانی در دریای خزر و جنگل های شمال کشور است. به همین دلیل نام آن را قرقاول خزری گذاشته بودند. این قرقاول بیشتر شبیه طاووس استکه گردنی بلند و دمی بسیار باشکوه دارد. قرقاول ایرانی در سال ۱۰۰ عدد تخم از خود به جای می گذارد. برای قصدداریم در مطلبی جداگانه به قرقاول ایرانی بیشتر بپردازیم.

قیمت قرقاول

قرقاول ها معمولاً با توجه به سنی که دارند قیمت های مختلف را به خود می بینند. برای پرورش قرقاول شما باید از طریق تخم نطفه دار، جوجه قرقاول و یا قرقاول بالغ استفاده کنید. قیمت هر یک از این قرقاول ها در بازار با توجه به تورم و منطقه جغرافیایی متفاوت خواهد بود. وزن مورد بعدی است که میتواند بر قیمت قرقاول تاثیرگذاری مستقیم داشته باشد. در این قسمت از گفتن قیمت قرقاول به صورت مبلغی و یا عددی معذور هستیم، زیرا در در مناطق مختلف قیمت های گوناگونی به مشتریان ارائه می شود.

پرورش قرقاول

با توجه به نکاتی که قبلاً ذکر شد پرورش پرنده قرقاول از بسیاری جهات می‌تواند صرفه اقتصادی داشته و بهترین نژاد برای این منظور باشد. سن پایین تر بالغ شدن و میزان تخمگذاری بالا در این نژاد نسبت به نژادهای دیگر قرقاول توجیه اقتصادی بهتری دارد. برای پرورش قرقاول توجه به نکات زیر لازم است:

دمای مورد نظر رشد پرنده قرقاول

هر چند قرقاول ها خونگرم هستند و می‌توانند تا حدی دماهای بالاتر یا پایین‌تر از حد متوسط را دوام بیاورند، اما باید به این نکته توجه شود که در صورتی که دمای محل پرورش آنها سردتر از حد متوسط باشد با صرف انرژی برای گرم کردن خود رشد آنها مختل شده و کافی نخواهد بود. ضمن اینکه دمای بیش از حد نیز سبب می‌شود پرنده به وسیله بال زدن و له له زدن دمای بدنش را کاهش دهد و به این ترتیب در دراز مدت شاهد رشد ناکافی پرنده قرقاول خواهید بود. توصیه می‌شود دمای محیط برای جوجه قرقاول در هفته اول حدود ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تنظیم شود و هر هفته ۲.۵-۲ درجه از این دما کم کنید تا به حدود ۲۵ درجه سانتیگراد برسد.

رطوبت

بازدم پرندگان در محل نگهداری آنها می تواند باعث نوسان میزان رطوبت شود. اندازه گیری و تنظیم رطوبت در محیط نگهداری پرندگان می تواند از شیوع بیماری جلوگیری کرده و به سلامت بیشتر آنها کمک کند. جوجه قرقاول های آمریکایی به ۶۰ درصد رطوبت و نوع بالغ آن ها ۵۵-۵۰ درصد رطوبت نیاز دارند.

پرورش قرقاول آمریکایی
پرورش قرقاول آمریکایی

بیشتر بخوانید: گوشت قرقاول

نور

یکی از عوامل لازم در پرورش پرنده قرقاول توجه به نور مناسب و مورد نیاز آنها است که از دو طریق به دست می آید. روش نوردهی باز و روش سیستم نوردهی بسته. در روش اول از نور طبیعی و در روش دوم از نور مصنوعی استفاده می شود. در پرورش قرقاول مولد سیستم نوردهی مناسبی که بتواند تاثیر خوب بر تخم‌گذاری بگذارد نوردهی مصنوعی است. در این روش برای افزایش راندمان تخمگذاری از ۱۶ ساعت نور و هشت ساعت تاریکی به جای نور طبیعی استفاده می شود. با استفاده از قفس قرقاول به راحتی می توانید تمام امکانات لازم برای رشد قرقاول  را فراهم سازید.

غذای قرقاول

توجه به جیره غذایی این نژاد از پرنده قرقاول مانند همه پرندگان قابل پرورش مهم است . قرقاول از بدو تولد به جیره غذایی متنوع مغزی با مقدار زیاد پروتئین نیاز دارد. با این تفاوت که حجم غذای این پرنده نسبت به دیگر پرندگان پرورشی مانند مرغ پایین‌تر است . جیره قرقاول شامل مخلوطی از گندم، کنجاله سویا، ذرت، جو، پودر صدف، نمک، مکمل های ویتامینی و املاح معدنی می باشد. پروتئین موجود در جیره در هفته های اول تولد جوجه ها ۲۸ تا ۳۰ درصد کل جیره است و بعد از بالغ شدن پرنده پروتئین مورد نیاز کاهش پیدا کرده و به ۲۴ درصد می‌رسد .

آب

قرقاول نیاز به آب بهداشتی سالم و خنک دارد. به طور میانگین و در یک دمای معمولی قرقاولها دو برابر وزن جیره روزانه آب مصرف می کنند.

صدای قرقاول

قرقاول آمریکایی و دیگر انواع نژاد پرنده قرقاول معمولاً پرندگان کم صدایی هستند که چندان صدایی در محیط پرورش ایجاد نمی کنند. قرقاول نر آمریکایی در طول یک روز فقط ۲ تا ۳ بار تولید صدا می کند که ۲ تا ۳ بار تکرار می شود. در نتیجه صدایی که قرقاول نر تولید می کند بسیار آرام‌تر از صدای پرندگانی مانند خروس است .

صدای قرقاول آمریکایی
صدای قرقاول آمریکایی

طول عمر قرقاول چقدر است؟

عمر قرقاول با توجه به نوع پرورش گوشتی آن ۱۶ هفته است چرا که در این سن به رشد و وزن نهایی رسیده و آماده کشتار است. اما در صورتی که پرنده قرقاول در طبیعت زندگی کند معمولاً ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کند هرچند طول عمر تا ۱۵ سال نیز در این پرنده مشاهده شده است.

آیا پرنده قرقاول پرواز میکند ؟

یکی از سوالاتی که ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند پرواز قرقاول است.قرقاول جز پرندگانی است که قدرت پرواز دارد و زمانی از این قدرت استفاده می کند که جانش در خطر بیفتد. قرقاول در اکثر اوقات ترجیح می دهد که بر روی زمین راه برود و در صورت مشاهده خطر به پرواز بپردازد. پرنده قرقاول از نامش پیداست پراوز برایش میسر است.

شما برای ما از پرنده قرقاول بنویسید

در این مطلب از سایت پراور صنعت شما را با پرنده قرقاول به صورت صفر تا صد آشنا کردیم. چنانچه شما اطلاعات کامل‌تری درباره قرقاول دارید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید سوالات خود در این باره را از پشتیبانان سایت پرآور صنعت بپرسید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

انواع قرقاول را نام ببرید ؟

قرقاول 26 نژاد دارد که به معروفترین انها می شود به قرقاول آمریکایی، قرقاول ایرانی یا خزر بلژیکی، خاکستری، گوش دار سفید، میکادو، سبز، ویتنام ،تاجدار، تاج کوتاه، مسی، گوش دار تبتی آشاره کرد

طول عمر قرقاول چقدر است؟

عمر قرقاول با توجه به نوع پرورش آن ۱۶ هفته می باشد

آیا پرنده قرقاول پرواز میکند ؟

بله پرنده قرقاول همانطور که از نامش پیداست پراوز می کند

طاعتی
دیدگاه کاربران
۳۲ دیدگاه
 • محسن 28 آبان 1400 / 7:05 ب.ظ

  فعلا محیط زیست با پرورش مشکل داره و جلوی خرید و فروش و گرفته

  • طاعتی 30 آبان 1400 / 3:42 ب.ظ

   باید عوامل مختلفی رو بررسی کنی
   اما اگر به قدقد کردن افتادن تخمگذاری رو شروع می کنن

 • اصلان 24 آذر 1400 / 9:46 ب.ظ

  انواع نژاد قرقاول رو نام ببرین تا بیشتر با قرقاول اشنا بشیم ممنونم

  • طاعتی 25 آذر 1400 / 3:20 ب.ظ

   از قرقاول و انواع نژاد قرقاول بیشتر صحبت خواهیم کرد. منتظر اپدیت جدید قرقاول باشید

 • Sara 25 آذر 1400 / 10:53 ب.ظ

  کانل ترین مطلبی بود که درباره قرقاول خوندم ممنونم از شما

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:28 ب.ظ

   خوشحالیم که مورد پسند شما بود مطلبمون

 • رهنما 26 آذر 1400 / 4:02 ب.ظ

  مطلبتون خیلی عالی بود
  برای وسیله های جانبی چقدر هزینه لازم است؟؟

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:23 ب.ظ

   بستگی داره از چه وسایلی استفاده کنید

 • mhmd reza 26 آذر 1400 / 4:05 ب.ظ

  مطلبتون خیلی خوب فقط ی سوال از مشخصات بارز قرقاول هم بگید

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:23 ب.ظ

   در این مطلب به خصوصیات بارز قرقاول اشاره شده

 • خالد 26 آذر 1400 / 5:58 ب.ظ

  قرقاول خیلی پرنده خوبیه من قرقاول امریکایی دارم و ازش راضی هستم
  مطلبتون هم عالیه ممنون

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 3:04 ب.ظ

   لطف دارید متشکرم

 • احمد 26 آذر 1400 / 11:05 ب.ظ

  از صدای قرقاول بیشتر بگید ممنونم بابت این مطلب عالی

  • طاعتی 27 آذر 1400 / 2:29 ب.ظ

   حتما در اینده ای نزدیم مطلب قرقاول رو آپدیت می کنیم تا به نکته ای که گفتیم بپردازیم

 • شایان مصلح 1 دی 1400 / 9:59 ب.ظ

  قرقاول خیلی زیباست اما خیلی گرونه

 • رحیم 4 دی 1400 / 6:13 ب.ظ

  مطب آشنایی با قرقاوول بسیار خوب و کامل بود.تشکر

 • عبدالکریم عرب 21 دی 1400 / 11:41 ب.ظ

  قرقاول را از کجا تهیه کنیم

  • طاعتی 25 دی 1400 / 3:39 ب.ظ

   از سایت های معتبر و بازار پرنده فروش ها

 • سجاد آذری 29 دی 1400 / 11:20 ق.ظ

  والا من از یک چیز سر در نمیارم تو ۹۰% سایتها. کتاب‌ها. عکسها. نوشته قرقاول آمریکایی. ولی برای خرید فروش این ۱۰%میاد وست ومیگه قرقاول ایرانی. آقا اگه دارید عکس قرقاول آمریکایی وقرقاول ایرانی را جدا بگزارید ما بشناسیم.

  • طاعتی 2 اسفند 1400 / 2:52 ب.ظ

   حق کاملا با شماست دوست من
   تغییر میدیم تا شما هم بهتر آشنا بشید

 • مهدوی 2 اسفند 1400 / 12:27 ب.ظ

  به انواع نژاد قرقاول هم بپردازید. از نوع های اون کم گفتید

  • طاعتی 3 اسفند 1400 / 3:43 ب.ظ

   حتما دوست من. ما رو دنبال کنید تا با انواع نژاد قرقاول آشنا بشید

 • ناشناس 21 اردیبهشت 1401 / 2:11 ب.ظ

  داشتن قرقاول و دیدن زیبایی هاش بهتون حس خوبی میده ممنونم بابت تشریح کامل این پرنده بی نظیر

  • طاعتی 28 اردیبهشت 1401 / 3:37 ب.ظ

   حالتون همیشه خوش و به زیبایی قرقاول

 • عماد 21 اردیبهشت 1401 / 10:17 ب.ظ

  عالیییییییییی بود مطلب کامل و بی نظیر

 • سامان صالح 25 اردیبهشت 1401 / 8:08 ق.ظ

  شناختی که شما از قرقاول به من دادید از خیلی از سایت ها بهتر بود ممنونم بابت جمع اوری این مطالب

 • ناشناس 3 خرداد 1401 / 1:50 ب.ظ

  قرقاول پرنده بسی زیباییست و گوشت لذیذ و مفیدی دارد

 • ناشناس 6 تیر 1401 / 2:37 ب.ظ

  عالی هستین شما بازم بذارید از این مطلب ها

  • طاعتی 18 تیر 1401 / 3:23 ب.ظ

   نظر لطف شماست

 • نیلو 30 اردیبهشت 1402 / 4:39 ب.ظ

  سلام یک قرقاول از صبح تو حیاط روبه روی ما قدقد در حیاط همسایمون قفله چه کار کنیم تا مارو می بینه فرار می کنه باتشکر

 • ترکمن طبیب 21 آبان 1402 / 11:10 ق.ظ

  سلام و احترام
  مدرسی هستم از استان گلستان شهرستان گنبد قابوس

  می خواهم تمامی فوت و فن پرورش قرقاول را یاد بگیرم و اینکه چطوری به سود برسم؟

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 11:43 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، در این خصوص از شما دعوت میکنم مقاله تخصصی سود پرورش قرقاول رو مطالعه نمایید.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *