۰ تا ۱۰۰ غذای کبوتر + [ بهترین زمان غذا دادن به کبوتر ]

غذای کبوتر

یکی از بزرگترین معضلاتی که پرورش دهندگان کبوتر با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد، غذای کبوتر است. پرورش کبوتر زمانی برای شما سودمند و مفید خواهد بود که بتوانید غذای اصولی و استاندارد را برای این پرنده فراهم سازید. غذای کبوتر با میزان سودمندی پرورش این پرنده رابطه مستقیم خواهد داشت. یعنی اینکه اگر شما بتوانید غذای کبوتر را به استانداردهای روز دنیا نزدیکتر کنید، پرورش مطلوب تر و سوددهی بالاتر را نیز تجربه خواهید کرد. ما در این مطلب از سایت پرآور صنعت به کمک آن دسته از افراد که دوست دارند یک جیره غذایی مناسب را برای کبوتر ها بچینند آمده ایم. مطالعه این مطلب ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

مهم ترین غذای کبوتر

کبوترانی که بیشتر میل پرواز دارند ارزن میتواند مهمترین غذا برای آنها باشد. در کنار ارزن می‌توانید از تخم جادو و تخم علف نیز استفاده کنید. وجود این موارد در کنار هم انرژی مورد نیاز برای پرواز کبوتر را به بهترین شکل فراهم می کند. از طرف دیگر ارزن ها دچار سبکی کبوتر شده و باعث ایجاد مزاحمت در هنگام پرواز آنها نخواهند شد. هضم آسان، سبکی در پرواز و تامین انرژی بدن سه ویژگی مهم ارزن در غذای کبوتر است. غذا جز اصولی ترین گزینه ها در پرورش کبوتر خواهد بود.

اصول تغذیه کبوتر

در تغذیه کبوتر باید دسته بندی های مختلف را در نظر گرفت تا بتوان به بهترین شکل جیره غذایی آن را تعیین نمود. سن کبوتر، فصل غذا، نژاد، بازه زمانی رشد مانند جوجه کبوتر، کبوتر بالغ و کبوتر جوجه دار از مهمترین مواردی هستند که می‌توانند در هنگام چینش تغذیه، جیره غذایی را دچار تغییرات بسیار زیادی کند. کسی که جیره غذایی کبوتر را تهیه می‌کند باید تمامی موارد فوق را در نظر بگیرد تا پرورش کبوتر با سود دهی همراه شود. شما هر گاه موارد فوق را رعایت کردید می توانید با توجه به استانداردهای چیده شده دانه‌هایی مانند ارزن، شاهدانه، جارو، عدس، گندم و سایر گزینه ها را در برنامه غذایی قرار دهید. توجه داشته باشید در کنار اصول تغذیه باید شرایطی را فراهم کنید تا این پرنده بتواند به بهترین شکل رشد کند. یکی از مهمترین تجهیزات در این موارد قفس کبوتر است. قفس بهترین شرایط را برای زندگی این پرنده فراهم می کند.

اصول تغذیه کبوتر
اصول تغذیه کبوتر

چه زمانی به کبوتر آب و دان ندهیم؟

بهترین زمان برای غذا خوردن کبوتر بعد از پرواز و استراحت آنهاست. توجه داشته باشید غذای مورد نظر را مشت مشت به کبوتر بدهید و آن را به یکباره در اختیار آن قرار ندهید. یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام دادن غذا به کبوتر باید رعایت کنید این است که قبل از بیرون رفتن در آب و هوای مختلف به آنها غذا ندهید تا بتوانند به سبکی وزن مورد نظر در هنگام پرواز دست پیدا کنند. آب را همیشه در دسترس کبوتران قرار دهید، اما توجه داشته باشید یک ساعت بعد از خوردن دان کبوتر ها به آب نیاز دارند. میزان آبدهی در فصول بهار بیشتر از گذشته خواهد شد. فصل بهار بهترین زمان برای جلد و عادی کردن کبوتر است.

غذای کبوتر در تابستان

از بهترین دانه های گیاهی که می تواند در فصل تابستان تغذیه کبوتر را تامین کند، می توان به بادام زمینی، کلزا، کنجد، سیاهدانه، تخم کتان، سویا، ذرت سفید، تخم جارو، گندم، آفتابگردان و جو اشاره کرد. به تمام گزینه های گفته شده ارزن را نیز اضافه کنید، زیرا ارزن دانه سبکی است که در فصل تابستان به راحتی هر چه تمام تر در بدن کبوتر هضم خواهد شد و در هنگام مسابقات و پرش به پرنده آن سبکی بی نظیری عطا می‌کند. به دلیل گرم بودن آب و هوا در فصل تابستان برای کاهش دمای کبوتر می توانید از انواع ویتامین ها مانند ویتامین ث و ویتامین B  استفاده نمایید. خیار رنده شده، هندوانه، خربزه و سایر میوه های تابستانی میتوانند گرمای بدن کبوتر ها را به طور چشمگیری در تابستان پایین بیاورد. شما می توانید با توجه به نوع نیاز و جیره غذایی هر کدام از غذاهای گفته شده را در فصل تابستان در اختیار کبوترها قرار دهید.

غذای کبوتر در زمستان

اصلی ترین گزینه غذای کبوتر در فصل زمستان گندم است. گندم با توجه به طبع گرمی که دارد می تواند نه تنها انرژی کبوتر را تامین کند، بلکه به راحتی سرمای اطراف را نیز خنثی می نماید. در کنار گندم می توانید از ارزن و مکمل هایی چون مواد معدنی، ویتامین ها و آنزیم ها استفاده کنید.

غذای کبوتر در پاییز

شما در فصل پاییز می توانید در اقلامی مانند ذرت، سیاه دانه، کتان، گندم، ارزن و مواد معدنی و ویتامینه برای غذای کبوتر استفاده کنید. غذای کبوتر در پاییز با توجه به شرایط مختلف آب و هوایی و سنین پرنده از اقلام گوناگونی تشکیل خواهد شد.

غذای کبوتر پرشی

همانطور که در دو ناحیه از مطلب به آن اشاره شد، بهترین غذای کبوتر پرشی ارزن است. ارزن به راحتی قابل هضم بوده و انرژی مورد نظر کبوتر برای پرواز را به بهترین شکل تامین می نماید. ارزن به کبوتر سبکی خواهد داد و اختلالی در پرواز و یا پرش آن ایجاد نخواهد کرد. چنانچه شما از گزینه دیگری در غذای کبوتر پرشی استفاده می کنید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات برای ما کامنت نمایید تا ما و سایر مخاطبین با آن آشنا شویم.

غذای کبوتر پرشی
غذای کبوتر پرشی

حتما بخوانید: نکات مهم در هنگام خرید کبوتر سالم که باید آن را بدانید

مقدار غذای کبوتر در روز

برای یک جیره بندی مناسب و استاندارد در غذای کبوتر می توانید سه وعده غذایی را برای آن در طول شبانه روز در نظر بگیرید یا اینکه می توانید مقدار غذای کبوتر در روز را به صورت جفت محاسبه نموده و در طول روز آن را در اختیار این پرنده قرار دهید. بهترین زمانی که شما می توانید در طول روز بازدهی بالایی از غذای کبوتر داشته باشید غروب است. این کار می‌تواند انرژی مورد نیاز برای خواب شب این پرنده را تامین کند و در طول شبانه روز گشنه نشود. در ادامه مطلب مقدار غذای کبوتر در روز را به صورت جدول آورده ایم تا شما بدانید چگونه برای هر بخش چه مقدار ای را در نظر بگیرید.

میزان مصرف دانه ها، مواد معدنی و سنگریزه در جیره غذایی کبوتر

دانه مخلوط مواد معدنی و سنگریزه
یک جفت کبوتر با تولید 13 جوجه در سال 136 گرم در روز

50 کیلوگرم در سال

7 گرم در روز

2/5 کیلوگرم در سال

کبوتر بالغ بدون تولید جوجه 38 گرم در روز

14 کیلوگرم در سال

2 گرم در روز

0/7 کیلوگرم در سال

کبوتران با 4 هفته سن تا 6 ماهگی 52 گرم در روز

8 کیلوگرم در 22 هفته

2/5 گرم در روز

0/38 کیلوگرم در 22 هفته

کبوتران جوان تا 4 هفته سن 1/62 کیلوگرم 80 گرم

مواد غذایی و مقدار آن در جیزه غذایی کبوتر

ماده غذایی مقدار
پروتئین خام 18 درصد
چربی خام 4 درصد
فیبر خام 5درصد
انرژی قابل جذب 15 MJ در کیلوگرم
کلسیم 1 درصد
فسفر 0/6 درصد
مس 2 میلیگرم / گرم
ید 1 میلیگرم / کیلورگرم
منگنز 50 میلیگرم / کیلوگرم
روی 50 میلیگرم / کیلوگرم
متیونین 0/35 درصد
متیونین + سیستئین 0/65 درصد
لیزین 0/80 درصد
ویتامین آ 8000 IE / کیلوگرم
ویتامین د 3 1000 میلیگرم / کیلوگرم
ویتامین د 15 میلیگرم / کیلوگرم
ویتامین کا 3 میلیگرم / کیلوگرم
ویتامین ب 6 5 میلیگرم / کیلوگرم
ویتامین ب 12 35 میلیگرم / کیلوگرم

غذای کبوتر در هنگام جوجه کشی

بهترین فصل برای جوجه کشی کبوتر پاییز و زمستان است. ماش و کافشه برای استخوان بندی جوجه ها در این مواقع بهترین گزینه به شمار می رود. در کنار این دانه ها میتوانید از ارزن، گاودانه، ذرت، گندم و قره ماش نیز استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید از غذاهایی که باعث چسبندگی و اختلالات گوارشی میشود دوری نمایید.

چه غذاهایی برای کبوتر مضر است؟

توجه داشته باشید در جیره غذایی کبوتر نباید غذاهایی را بگنجانید که باعث مشکل گوارشی در آنها میشود. گندم به مقدار زیاد و نان سیاه جزو آن دسته از گزینه هایی هستند که می توانند باعث مشکل گوارشی در بدن کبوتر شود. حتی الامکان گندم را به میزان لازم استفاده کرده و از نان سیاه استفاده نکنید. از قرار دادن غذا های گوشتی در جیره غذایی کبوتر بپرهیزید. معده کبوتر قدرت هضم غذاهای گوشتی را نداشته و خوردن غذایی گوشتی در بسیاری از مواقع می تواند منجر به تلفات شود. چیپس، پفک، بیسکویت، شکلات، غذاهای چرب و نمک دار، غذاهایی با فرآورده های تهیه شده از شیر مانند پنیر از دیگر ممنوعیات استفاده در غذای کبوتر است.

چه غذاهایی برای کبوتر مضر است؟
چه غذاهایی برای کبوتر مضر است؟

حتما بخوانید: ساخت لانه کبوتر با چوب + [ مرحله به مرحله ]

شما برای ما از غذای کبوتر بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با صفر تا صد غذای کبوتر آشنا کنیم. چنانچه شما از گزینه‌های دیگری در رژیم غذایی کبوتر استفاده می کنید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت به اشتراک بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود درباره جیره غذای کبوتر را از پشتیبان سایت پرآورصنعت بپرسید تا آنها به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

مهم ترین غذای کبوتر برای پروازی سبک کدام گزینه است؟

ارزن

غذای کبوتر در هنگام جوجه کشی چیست؟

ماش و کافشه ارزن، گاودانه، ذرت، گندم و قره ماش

چه غذاهایی برای کبوتر مضر است؟

نان سیاه چیپس، پفک، بیسکویت، شکلات، غذاهای چرب و نمک دار، غذاهایی با فرآورده های تهیه شده از شیر

طاعتی
دیدگاه کاربران
۱۳ دیدگاه
 • سجادی 26 مرداد 1401 / 7:04 ق.ظ

  سلام نحوه برآورد نیاز غذایی روزانه کبوتران مختلف چگونه هست .آیا متدخاصی دارد.ممنون اگر بفرمایید تا در فرمول نویسی جیره غذایی کبوتران استفاده کنیم

  • طاعتی 1 شهریور 1401 / 3:35 ب.ظ

   برای این کار باید از یک فرد متخصص مشورت بگیرید در یک کامنت نمیشه کامل توضیح داد

 • متین 26 مرداد 1401 / 10:05 ق.ظ

  درباره سرلاک پرندگان هم بزارید فرق بین ایرانی و خارجی سرلاک فقط فرماتون تو ایرانیا

  • طاعتی 1 شهریور 1401 / 3:33 ب.ظ

   سلام حتما در مطلبی کامل به این موضوع خواهیم پرداخت

 • حسین . رودسر 16 آبان 1401 / 10:01 ب.ظ

  با تشکر از مطالب 🖐

 • محبوبه 23 دی 1401 / 5:47 ب.ظ

  سلام .ممنون میشم راهنمایی کنید کبوتر چند روز بدون غذا زنده میمونه؟ من ی کبوتر تو خونم دارم تا دو روز آینده نمیتونم برم بهش غذا بدم آب ب اندازه کافی داره. غذا هم دیروز براش دوتا مشت ذرت خرد شده ریختم . تا یکشنبه ظهر ک برگردم خونه زنده میمونه ؟؟؟؟🥺

  • مدیریت سایت 26 دی 1401 / 11:25 ق.ظ

   سلام بهتره به جای ریسک کردن به هرشکلی شده برای کبوتر غذا بفرستید

 • Saeid 29 بهمن 1401 / 8:08 ب.ظ

  سلام کبوترهای بنده تقریبا از وقتی که هوا سرد شده و بیشتر اوقات در گنجه موندن یا بهتر بگم ۹۰ درصد روزها در گنجه(اتاق بزرگ با سقف بلند هست) می‌مونن اکثرأ مشکل تنفسی دارن خیلی به سختی وبا دهان باز و خش خش نفس میکشن صداهای مختلفی مثل عطسه و سرفه و سکسکه میدن تتراسایکلین اربترومایسن و ید خوراکی استفاده کردم جواب نداد هر چند روز یکی از کبوترهای (جوجه بیشتر) تلف میشن خواهش میکنم راهنمائی بفرمائید ممنون میشم

 • فاطمه 25 اسفند 1401 / 6:30 ب.ظ

  سلام
  توی حیاط مجتمع ما یک کبوتر آسیب دیده هست که با اینکه ما فکر می‌کردیم بمیرد ولی حدود دو ماه هست خودش را سرپا نگه داشته.
  نمیتونه پرواز کنه.
  من چه کمکی میتوانم بهش بکنم؟
  امکانش را ندارم که ببرمش داخل منزل.

 • امیرمحمد 13 فروردین 1402 / 4:29 ب.ظ

  سلام می خواستم بدونم مدت زمان هضم ارزن از زمانی که دانه رو بر می داره تا تبدیل به مدفوع بشه حدودا چقدر است

 • صمد مهدی پور 10 تیر 1402 / 9:30 ب.ظ

  با درود

  اگر مشخص می نمودید برای یک کبوتر در یک روز چقدر یا چند گرم باید دانه بدهیم عالی میشد.

 • حمیدرضا 14 مرداد 1402 / 0:30 ق.ظ

  آیا میتوان نان خشک نرم شده را به جیره غذایی کبوتران جوجه کشی اضافه کرد ؟تخم هندوانه و خربزه و طالبی چطور ؟

  • مدیریت سایت 22 مرداد 1402 / 11:43 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، در پرورش خانگی مشکلی نداره ولی صنعتی خیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *