غذای قرقاول + [ در طبیعت، منزل و بهترین تغذیه قرقاول ]

غذای قرقاول

یکی از بزرگترین چالش هایی که پرورش دهندگان قرقاول با آن روبرو هستند تهیه جیره غذایی مناسب برای قرقاول است. هر چقدر پرورش دهندگان قرقاول بتوانند کیفیت جیره غذایی این پرنده را بالا ببرند با کیفیت بهتر محصولات مواجه خواهند شد. غذای قرقاول بر روی رشد و کیفیت محصولات این پرنده تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. از آنجایی که این مقوله می تواند کسب و کار شما را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد ما غذای قرقاول را به طور کامل مورد بررسی قرار داده ایم تا در هنگام شروع و ادامه پرورش قرقاول به مشکل بر نخورید. توصیه می کنم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

غذای قرقاول در طبیعت

غذا مهمترین عامل در پرورش قرقاول است. غذای قرقاول هایی که در طبیعت به صورت آزادانه زندگی می کنند با قرقاول هایی که به صورت پرورشی به زندگی خود ادامه می‌دهند کاملا متفاوت خواهد بود. علف ها، حشرات، دانه‌های میوه، انواع جوانه، برگ، مگس، حشرات، مار ها و موش ها غذای قرقاول در طبیعت را تشکیل می دهند.

غذای قرقاول یک روزه

غذای قرقاول یک روزه با توجه به جوجه کشی طبیعی و مصنوعی بودن آن متفاوت خواهد بود. در صورتی که جوجه کشی قرقاول طبیعی باشد شما می توانید از استارتر با درصد پروتئین بالا استفاده کنید. اما در صورتی که جوجه کشی قرقاول با دستگاه جوجه کشی انجام شده باشد تا ۲۴ ساعت حق رساندن تغذیه به قرقاول ها را ندارید. دلیل این کار به خاطر جذب کامل کیسه زرده و جلوگیری از عفونت است. در این مواقع می‌توانید از محلول آب و مولتی ویتامین یا آب و شکر استفاده کنید.

غذای قرقاول
غذای قرقاول

حتما بخوانید: جوجه کشی قرقاول

غذای جوجه قرقاول

جوجه قرقاول ها تا یک ماهگی از استارتر مخصوص جوجه که حاوی ۲۸ درصد هستند استفاده می کنند. ذرت و سویا نیز بهترین گزینه برای مصرف هستند. در کنار ذرت و سویا می توانید از گزینه های دیگر مانند جو، گندم، پودر استخوان و صدف به‌ صورت آسیاب استفاده کنید.

غذای قرقاول در یک ماهگی تا بلوغ کامل

همانطور که می‌دانید غذای قرقاول با توجه به شرایط سنی که دارد، متفاوت خواهد بود. اما هیچ گاه نمی توانید غذای قرقاول یک روزه را با یک ماه و یک ماه تا بلوغ کامل را به یک شکل در نظر بگیرید. غذای قرقاول از یک ماهگی تا بلوغ کامل باید به نحوی باشد که بتواند انرژی لازم برای پرورش این پرنده را فراهم سازد. پروتئین لازم در این مواقع باید جهت رشد و بالا رفتن کیفیت محصول فراهم شود. غذای مخصوص بهترین گزینه در این مواقع است. شما می‌توانید پروتئین مورد نیاز در غذای قرقاول را در این مواقع ۲۴ تا ۲۶ درصد در نظر بگیرید.

غذای قرقاول تخم گذار و بالغ

برای این که بتوانید بهترین بازخورد را از غذای قرقاول بگیرید باید کلسیم آن را  تا ۱۷ درصد کاهش دهید. اقلامی مانند انواع غلات، جوانه ها، حبوبات، یونجه و علوفه، انواع میوه جات و سبزیجات مانند هندوانه کلم و شلغم می توانند بهترین غذای قرقاول تخمگذار و بالغ به شمار می رود.

یکی از مهمترین نکات در غذای قرقاول بالغ که باید آن را مورد توجه قرار دهید بودن کلسیم به اندازه کافی برای بالا رفتن محصولات تولیدی مانند تخم مرغ در این پرنده است. کلسیم می تواند به طور مستقیم بر روی کیفیت محصولات شما تاثیر گذار باشد. شما در دوران تخمگذاری قرقاول می توانید از مکمل هایی مانند کلسیم، پودر صدف و پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید.

غذاهای ممنوعه برای قرقاول

همانطور که بسیاری از غذاها می تواند بر کیفیت محصولاتی که از قرقاول ها به دست می آورید تاثیر مثبت داشته باشد. بسیاری از غذاها می تواند تاثیر منفی روی بدن قرقاول ها بگذارد. از جمله مواردی که شما نباید در جیره غذایی قرقاول ها از آنها استفاده کنید می توان به هسته، چربی، شکلات، نمک، کافئین، سیر و پیاز اشاره کرد. غذای گفته شده مضر بوده و در بسیاری از مواقع موجب کاهش کیفیت محصولات و اتلاف در این پرنده می شود.

غذای قرقاول
غذای قرقاول

حتما بخوانید: ۵ عامل موثر بر کیفیت تخم مرغ

پروتئین لازم برای قرقاول در سنین مختلف چقدر است؟

یکی از مهمترین اقلام در غذای قرقاول پروتئین است. پروتئین میزان رشد و مقاومت بدن قرقاول ها در برابر بیماری ها را مشخص میکند. شما باید با توجه به سن قرقاول میزان پروتئین لازم را در غذایی پرنده در نظر بگیرید. در ادامه به پروتئین مورد نظر با توجه به سن قرقاول اشاره کرده ایم.

 

سن پروتئین مورد نیاز (درصد)
0 تا 3 هفتگی 29 %
3 تا 7 هفتگی 26 %
7 تا 24 هفتگی 24 %
از 24 هفتگی به بعد 14 %

تاثیر آب در جیره غذایی قرقاول

بسیاری از افراد برای آب در جیره غذای قرقاول اهمیت خاصی قائل نمی شوند و همین امر می تواند رشد این پرنده را  کند نماید. آب یکی از مهم ترین موارد در جیره غذایی قرقاول است که باید آن را به بهترین شکل و طبق استانداردهای روز دنیا فراهم کنید. توجه داشته باشید آبی که در اختیار قرقاول ها قرار می دهید باید تمیز و به دور از هرگونه میکروب باشد. در این مواقع توصیه می کنیم آبخوری هایی که به وسیله آن آب را به قرقاول ها می رسانید را هر چند روز یکبار ضدعفونی کرده و بشویید. چنانچه یکی از آبخوری ها آلوده باشد سایر پرندگان نیز به بیماری مبتلا خواهند شد.

بهترین غذا برای قرقاول

غذای قرقاول معمولاً مانند رژیم های غذایی سایر طیور مثل بلدرچین و مرغ در نظر گرفته می شود. بهترین غذای قرقاول از ترکیباتی چون دانه های گندم، جو، ارزن و مواد معدنی مانند کلسیم تشکیل شده است. از سایر غلات نیز در غذای قرقاول ها مانند گندم سیاه نیز استفاده می شود. به جز ترکیبات گفته شده شما می توانید گوشت گاو پخته شده، تخم مرغ آب پز، کاهو و دانه های نان را با یکدیگر ترکیب کنید و یک غذای بی نظیر را به قرقاول های خود ارائه دهید. این ترکیب می تواند بهترین غذای قرقاول باشد.

غذای سالم و ناسالم چه تاثیری روی بدن قرقاول ها می گذارد؟

قرقاول هایی که غذای سالم و استاندارد میل  می کنند معمولاً دارای پرهای شفاف‌تر، چشمانی روشن تر داشته و با نشاط تر زندگی می کنند. این در حالی است که قرقاول هایی که تغذیه نامناسبی دارند با کسلی و حرکات ضعیف مواجه هستند و معمولاً در یک گوشه کز کرده و میلی به تحرک ندارند.

غذای قرقاول
غذای قرقاول

حتما بخوانید: جوجه بلدرچین + [ جوجه بلدرچین یک روزه ]

شما برای ما از غذای قرقاول بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم شما را با غذای قرقاول به طور کامل آشنا کنیم. چنانچه شما تجربه متفاوتی در زمینه تغذیه قرقاول ها دارید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما و یا سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت در میان بگذارید. همچنین می توانید سوالاتی که درباره غذای قرقاول برای شما پیش آمده است را از پشتیبانان سایت بپرسید تا آنها در اسرع وقت و به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

غذای قرقاول در طبیعت چیست؟

علف ها، حشرات، دانه‌های میوه، انواع جوانه، برگ، مگس، حشرات، مار ها و موش ها

غذای قرقاول یک روزه چیست؟

استارتر با درصد پروتئین بالا، محلول آب و مولتی ویتامین یا آب و شکر

غذای جوجه قرقاول چیست؟

ذرت و سویا، جو، گندم، پودر استخوان و صدف به‌ صورت آسیاب

طاعتی
دیدگاه کاربران
۴ دیدگاه
 • رضا کاظمی 8 مرداد 1402 / 11:25 ب.ظ

  سلام واحترام در صدکلسیم در جیره قرقاول چند درصد است از جوجه ت تخم گذار

  • مدیریت سایت 22 مرداد 1402 / 11:46 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، بستگی به جیره شما دارد و باید ابتدا انالیز جیره مشخص باشد

 • فرهاد 6 آبان 1402 / 3:10 ب.ظ

  سلام من یه جفت قرقاول گرفتم دونه پارس ریز براشون با ماست قاطی میکنم تو یه ظرف می‌ذارم براشون نمیخورند چی بگیرم پس دقیقا ؟؟؟

  • مدیریت سایت 30 آذر 1402 / 11:56 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، احتیاجی به ترکیب با ماست نیست. فقط دان مخصوص قرقاول رو قرار بدید کافی هست و زمانی که نیاز داشته باشند مصرف میکنند خیالتون راحت.
   بررسی بفرمایید سوالی داشتید با کمال میل در خدمتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *