غذای بوقلمون + [ ذکر نکات طلایی و نحوه جیره نویسی ]

غذای بوقلمون

بوقلمون ها به دلیل داشتن گوشت ارزان قیمت و مفید و همچنین تخم هایی  سرشار از ویتامین و پروتئین مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. گوشت بوقلمون به دلیل نزدیکی به قیمت گوشت مرغ روز به روز افراد بیشتری آن را انتخاب میکنند. اما زمانی گوشت و تخم بوقلمون دارای کیفیت خواهد بود که شما بتوانید غذای بوقلمون را به بهترین شکل فراهم کنید تا این پرنده بتواند رشد خود را با بالاترین راندمان پشت سر بگذارد. غذای بوقلمون یکی از اصلی‌ترین مولفه های پرورش بوقلمون به شمار می‌رود که شما باید آن را به طور جدی دنبال کنید.

ما در این مطلب از سایت پرآور صنعت به کمک کسانی آمده ایم که دوست دارند محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه کنند. ما در این مطلب به صورت صفر تا صد غذای بوقلمون را مورد بررسی قرار داده ایم توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت غذای بوقلمون

شاید تصور کنید بوقلمون‌ها هرچه بخورند، چاق و سرحال می‌شوند که همین عامل می تواند موجب درآمدزایی بیشتر و نگهداری بهتر این پرنده شود، اما این باور یک اشتباه بزرگ و غیر قابل انکار است. همان‌طور که هر انسانی می تواند با تغذیه‌ی نامناسب دچار مشکل متعددی شود، بوقلمون‌ها هم ممکن است به خاطر غذای نادرست دچار ضعف، بیماری‌های مختلف و حتی مرگ زودرس شوند. از این رو غذای بوقلمون ها از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

رژیم غذایی نامناسب می‌تواند رشد بوقلمون‌ها را کند کرده و به طور چشمگیری تخم‌گذاری آن‌ها را کاهش دهد. از طرف دیگر غذای نامناسب بوقلمون می تواند کیفیت گوشتشان را تحت تأثیر قرار داده و در نهایت از سودآوری کم کند. هر چقدر محصول مورد نظر کیفیت کمتری داشته باشد، متقاضیان کمتری را به خود جذب خواهد کرد.

شما به راحتی هرچه تمام تر می توانید با یک غذای خوب و مغذی، بوقلمون‌ها را سرحال‌تر، قوی‌تر و پرجنب‌وجوش‌تر کنید. هرچقدر غذای مناسب تری را برای بوقلمون ها در نظر بگیرید تخم‌هایشان درشت‌تر و خوشمزه‌ خواهد بود و کیفیت گوشتشان به بالاترین میزان خواهد رسید.

مواد مهم در غذای بوقلمون

کربوهیدرات ها، چربی های مفید، ویتامین ها، نمک، کلسیم و پروتئین خام شش ضلع اصلی غذای بوقلمون به شمار می روند. چنانچه دوست دارید پرورش بوقلمون را با راندمان کاری بالایی انجام دهید حتما از این  6 محصول در جیره غذایی خود استفاده کنید.

مواد مهم در غذای بوقلمون
مواد مهم در غذای بوقلمون

دان بوقلمون خانگی

اولین نکته‌ای که در غذای بوقلمون آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، دان بوقلمون خانگی است. چنانچه پرورش بوقلمون را در تعداد کم و در منزل انجام می دهید توصیه ما به شما استفاده از سبزیجات و علوفه ها است. ضایعات سبزی، سبزیجات، علوفه و کاهو زمانی مفید خواهد بود که آنها را در کنار دان و مخصوص بوقلمون استفاده کنید.

غذای جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون ها به دلیل حساسیت که در گوارش آنها به وجود می آید باید از غذای مخصوص استفاده کنند. توجه داشته باشید غذای جوجه بوقلمون باید به گونه‌ای باشد که در گوارش آن اختلال ایجاد نکند یا به نوعی غذا قابل هضم بوده و باعث انسداد روده نشود.

بسیاری از مرگ و میر ها در جوجه بوقلمون ها برای نبود کمبود چربی است. توصیه ما به شما استفاده از غذای مخصوص جوجه بوقلمون است. توجه داشته باشیم جوجه بوقلمون ها در ۲۴ ساعت اولیه زندگی خود نیاز به آب و غذا نخواهند داشت بعد از گذشت ۲۴ ساعت جوجه بوقلمون ها در ۴ هفته اول زندگی خود به ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم دان نیاز دارند. هر چقدر به سن جوجه بوقلمون ها اضافه شود میزان غذا افزایش خواهد یافت.

توجه داشته باشید میزان غذای بوقلمون با توجه به نژاد سن و جنسیت آن متفاوت است، به طور مثال جنسیت نر بیشتر از جنسیت ماده غذا مصرف میکند.

دان بلدرچین در زمان جوجه کشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

غذایی که برای بوقلمون ها در زمان جوجه کشی استفاده می کنید باید دچار ثبات و بدون تغییرات شک آور باشد. توجه ویژه ای به بوقلمون های ماده قبل از شروع تخم گذاری و بوقلمون های نر در زمان جفت گیری داشته باشید.

توجه داشته باشید هرگونه استرس غذایی می تواند میزان نطفه و تولید جوجه بوقلمون ها را کاهش دهد و یا در روند آن اختلال ایجاد نماید. محلول های مولتی ویتامین در آب آشامیدنی می تواند تاثیر بسزایی در جوجه کشی بوقلمون داشته باشد.

در هنگام خرید و انتخاب غذای بوقلمون باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در هنگام خرید و انتخاب غذای بوقلمون باید به نکات مهمی چون پروتئین خام در غذای بوقلمون، چربی ها، کلسیم، ترکیبات فاقد از و ویتامین ها توجه ویژه ای داشته باشید. در ادامه مطلب هر یک از عوامل گفته شده را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با اطلاعات کافی به انتخاب و خرید غذای بوقلمون دست بزنید.

غذای بوقلمون
غذای بوقلمون

بیشتر بخوانید: خواص گوشت بوقلمون

پروتئین خام در دان بوقلمون

پروتئین خام جزو موارد مهمی است که باید آن را در دان بوقلمون قرار دهید.  با در نظر گرفتن مواد پروتئینی در جیره غذایی نمی‌توانید پروتئین خام مورد نیاز بدن را تامین نمایید.  پروتئین های خام  اسیدهای آمینه رابطه مستقیمی دارند و برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن بوقلمون میتوانید از اسیدهای آمینه استفاده کنید. اسیدهای آمینه می تواند از افت تولید و تلفات در بوقلمون جلوگیری کند. کمبود این مورد را در جیره غذایی بوقلمون جدی بگیرید.

چربی های خام

یکی دیگر از منابع که می تواند انرژی مورد نیاز بدن بوقلمون را تامین کند، چربی های خام است. توجه داشته باشید که چربی های بوقلمون را باید با بهترین کیفیت دان بوقلمون تامین نمایید در غیر این صورت جیره غذایی مد نظر شما با اختلالات بسیار بزرگی همراه خواهد بود.

ترکیبات فاقد ازت

ترکیبات فاقد ازت را می‌توانید از هیدرات های کربن که منبع اصلی تولید انرژی در بوقلمون است، بگیرید. توجه داشته باشید از هیدرات های کربن نامحلول در آب استفاده نکنید زیرا این مواد فاقد ارزش غذایی هستند.

ویتامین های مورد نیاز در غذای بوقلمون

ویتامین ها نقش مهمی را در غذای بوقلمون ایفا می کنند. وجود ۱۳ نوع از ویتامین ها در جیره غذایی بوقلمون امری ضروری می باشد که باید آن را رعایت کنید. ویتامین های a ،b ،c ،d ،e  از جمله مهمترین ویتامین هایی هستند که باید در جیره غذایی بوقلمون آنها را قرار دهید.

کلسیم

یکی از مهمترین مواردی که می تواند بر روی محصولات بوقلمون از جمله گوشت و تخم به صورت مستقیم تاثیر گذار باشد، کلسیم است. کلسیم میزان کیفیت محصولات شما را مشخص خواهد کرد.

3 عامل اصلی که باید در غذای بوقلمون وجود داشته باشد

برای اینکه بتوانید بهترین غذا را به بوقلمون ها بدهید باید این 3 فاکتور زیر را رعایت کنید.

انرژی

دان مورد نظر باید انرژی لازم برای رشد بوقلمون را فراهم کند. همچنین میزان و دان باید به مقداری باشد که دچار چاقی و یا سوء هاضمه در این پرنده نشود. جیره غذایی را باید با توجه به انرژی هر محصول و مورد نیاز بوقلمون بنویسید.

شکل و فرم دان

عامل بعدی که در غذای بوقلمون باید رعایت شود شکل و فرم دانست. شکل و فرم دان رابطه مستقیمی با سن و میزان انرژی بوقلمون دارد. غذای بوقلمون در سنین پایین باید به شکل آردی و در سنین بالاتر باید به شکل دانه بندی های ریز و درشت باشد.

شکل ظاهری انواع دان بوقلمون
شکل ظاهری انواع دان بوقلمون

بیشتر بخوانید: با گوشت بوقلمون چی درست کنم؟ + [ غذا با گوشت بوقلمون ]

اشتها

بوقلمون ها جزو پرندگانی هستند که حس چشایی نخواهند داشت. بنابراین اندازه و ریز و درشت بودن دانه بندی برایشان بسیار حائز اهمیت است. غذا باید به نحوی باشد که بتواند اشتهای بوقلمون را برای خوردن زیاد کنترل نماید. همچنین در جیره غذایی بوقلمون باید مواد غذایی را قرار دهید که آنها بتوانند به میزان لازم غذا مصرف کنند.

ترکیبات ضروری که در منوی روزانه‌ یک بوقلمون باید وجود داشته باشد؟

وجود مواد معدنی می تواند تمامی انتظارات یک بوقلمون را برای رشد و ادامه حیات فراهم سازد رای داشتن بوقلمون‌هایی سالم و سرحال،غذای آن‌ها را حاوی تمام مواد مغذی ضروری کنید ین مواد مغذی را در ادامه این مطلب از سایت پرآور صنعت به طور کامل مورد بررسی قرار داده ایم

پروتئین

پروتئین برای رشد و ترمیم بافت‌های بدن بوقلمون ها ضروری بوده و باید در منوی غذای روزانه این پرنده قرار داده شود منابع پروتئینی برای بوقلمون‌ها عبارتند از: ذرت، گندم، سویا، لوبیا، و حشرات. شما هم اگر گزینه ای را میشناسید که می تواند در منوی پروتئینی بوقلمون ها قرار بگیرد، آن را برای ما کامنت کنید.

کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی بدن بوقلمون ها به شمار می روند. منابع کربوهیدراتی برای بوقلمون‌ها عبارتند از: ذرت، گندم، جو، و یونجه.

چربی

چربی‌ها برای تولید انرژی، جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی و محافظت از اندام‌های داخلی بدن بوقلمون ها در منوی غذایی روانه این پرنده قرار می گیرند. منابع چربی‌های سالم برای بوقلمون‌ها عبارتند از: دانه‌های روغنی، مانند کتان و آفتابگردان، و سبزیجات چرب، مانند روغن زیتون و آووکادو.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

برای عملکرد صحیح بدن بوقلمون ها وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. منابع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بوقلمون‌ها عبارتند از: سبزیجات تازه، میوه‌ها، و مکمل‌های غذایی.

آب

تمامی کسانی که در زمینه پرورش بوقلمون کار می کنند، آب را جدی نمی گیرند. این در حالی است که آب جزء مهمترین موارد در منوی غذایی بوقلمون ها به شمار می رود. آب برای حیات این پرنده ضروری است. بوقلمون‌ها باید همیشه به آب تمیز و تازه دسترسی داشته باشند. وجود آب می تواند از استرس این پرنده در هنگام گرما بکاهد و از تشنگی روزانه اش کم کند.

به نظر شما چه موارد دیگری باید در منوی غذایی بوقلمون ها به صورت روزانه قرار بگیرند؟ چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه های گفته شده خالی می بینید، حتما نام آن را با ما در میان بگذارید. برای این کار می توانید از طریق قسمت نظرات اقدام کنید.

شما برای ما از دان بوقلمون بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت کردیم شما را با صفر تا صد غذای بوقلمون آشنا کنیم. چنانچه شما در هنگام جیره نویسی غذای بوقلمون از تجربیات متفاوت تری برخوردار هستید می توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت قرار دهید.

همچنین این قسمت می تواند بهترین مکان برای پرسیدن سوال شما در زمینه غذای بوقلمون باشد. چنانچه  سوالی در این زمینه ذهن شما را درگیر کرده است می توانید با استفاده از قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا پشتیبانان سایت پرآور صنعت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

مواد مهم در غذای بوقلمون چیست؟

کربوهیدرات ها، چربی های مفید، ویتامین ها، نمک، کلسیم و پروتئین خام

در هنگام خرید و انتخاب غذای بوقلمون باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پروتئین خام در غذای بوقلمون، چربی ها، کلسیم، ترکیبات فاقد از و ویتامین ها

3 عامل اصلی که باید در غذای بوقلمون کدامند؟

انرژی شکل و فرم دان اشتها

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *