ذبح مرغ در منزل + [ آموزش ذبح مرغ با چاقو + پرکندن ]

ذبح مرغ در منزل

با توجه به اینکه هزینه تهیه گوشت مرغ و تخم مرغ بسیار بالا رفته است خیلی از افراد ترجیح می‌دهند در خانه و یا حیاط روستای خود به پرورش مرغ بپردازند.  پرورش مرغ میتوان هزینه های حاصل از مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ را به طور چشمگیری کاهش داد. افراد بسیار زیادی در روستا و برخی در شهر نیز اقدام به پرورش مرغ می کنند. کسانی که پرورش را به این شکل انجام میدهند نیاز دارند تا ذبح مرغ در منزل را انجام دهند. از آنجایی که ذبح مرغ شرایط خاص خود را دارد  باید با این موضوع به طور کامل آشنا بود. همچنین بعد از آن افراد باید بتوانند مراحل پر کردن مرغ را به خوبی انجام دهند.

چنانچه شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید پرورش مرغ را در خانه انجام دهید و با استفاده از ذبح مرغ و پر کردن آن  از گوشت این پرنده استفاده کنید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور صنعت همراه باشید. پرآور صنعت در این مطلب ذبح مرغ با چاقو را به طور کامل به شما آموزش می دهد. مطالعه مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

انتخاب مرغ مناسب

مرحله اول در ذبح مرغ در منزل انتخاب مرغ مناسب است. توجه داشته باشید مرغ هایی را انتخاب کنید که به وزن مناسب رسیده و یا از دوره تخم گذاری آن گذشته باشد. بسته به نوع پرورش شما ممکن است وزن و بلوغ مرغ متفاوت باشد. شما می توانید به دو روش پرورش مرغ تخمگذار و پرورش مرغ گوشتی این پرنده را رشد دهید.

ذبح مرغ در منزل
ذبح مرغ در منزل

انتقال مرغ به مکان مناسب و بستن و پاهای او

بعد از انتخاب مرغ مناسب حال نوبت این است که مرغ را به مکانی بدون سر و صدا انتقال دهید تا ذبح مرغ انجام شود. مکانی را انتخاب کنید که  به شما اختیار عمل بدهد و در هنگام ذبح مرغ شما را دچار مشکل نکند. هنگامی که مرغ را به مکان مناسب بردید  پاهای آن را برای اینکه دست و پا نزند ببندید و آن را وارونه نگه دارید. توجه داشته باشید وارون نگه داشتن مرغ از دست و پا زدن آن در هنگام ذبح مرغ در منزل جلوگیری می نماید.

ذبح مرغ با چاقو

بعد از وارونه نگه داشتن مرغ و بستن آن حال نوبت این است که بدانید چگونه می توانید آن را ذبح کنید. برای ذبح کردن مرغ توصیه می کنیم از چاقوی بسیار تیز استفاده کنید تا بتواند شاهرگ مرغ را قطع نماید. توجه داشته باشید که چاقو باید شاهرگ مرغ را قطع کند نه نای آن را. همچنین چاقوی تیز سریعتر عمل ذبح را انجام می‌دهد و مرغ کمتر عذاب میکشد.

پوست گلوی مرغ را در پشت سر آن جمع کنید تا بتوانید غضروفی که قرار است روی آن را با چاقو ببرید را ببینید. این کار را به نحوی انجام دهید که مرغ دچار خفگی نشود. بعد از این کار گلوی مرغ را ببرید.

بسیاری از افراد از یک تکنیک بسیار خوب استفاده می‌کنند تا مرغ در هنگام ذبح شدن سریعتر جان خود را از دست بدهد. این تکنیک استفاده از مشمای سیاه بعد از بریدن سر مرغ است. شما می توانید بعد از بریدن سر مرغ سریع آن را درون کیسه بیندازید، مرغ زمانی که درون کیسه قرار میگیرد تاریکی را احساس کرده و دست و پا زدن منصرف می شود. این کار عمل خونریزی را به سریعترین شکل به پایان می رساند و موجب کشته شدن مرغ در بازه زمانی کمی میشود.

شستشوی مرغ فراموش نشود

بعد از اینکه ذبح مرغ با چاقو را انجام دادید بلافاصله خون و فضله ای که به آن چسبیده است را بشویید تا بوی بدی که از آن حاصل می‌شود، سایر همسایگان را اذیت نکند.

نحوه پر کندن مرغ ذبح شده

ذبح مرغ در منزل نمی تواند به تنهایی کارساز باشد، چنانچه شما مرغ ذبح شده را پر نکنید نمی توانید از آن برای مصرف استفاده کنید. از این رو قصد داریم در ادامه این مطلب شما را با نحوه پر کردن مرغ ذبح شده آشنا کنیم. 

ذبح مرغ در منزل
ذبح مرغ در منزل

حتما بخوانید: پرورش مرغ با سرمایه اندک و نکات طلایی + [ پرورش مرغ محلی ]

آماده سازی قابلمه

اولین مرحله برای پر کندن  مرغ ذبح شده آماده سازی قابلمه است. قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و سعی کنید سه چهارم آن را آب پر نمایید. برای اینکه پرها نرم شود و بوی بدی ندهد کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نمایید تا با آب بجوشد. بعد از جوشیدن آب و رسیدن به دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد می‌توانید مرغ را درون آن قرار دهید. بعد از قرار دادن مرغ درون ظرف و جوشیدن آن سعی کنید آن را برگردانید تا حرارت به خوبی به تمام اجزای مرغ برسد. توجه داشته باشید در هنگام جوشیدن مرغ در آب، آب مورد نظر بخار نشود و موجب سوختن مرغ نگردد.

پر کندن مرغ 

برای اینکه متوجه شوید عمل جوشیدن مرغ به بهترین شکل انجام می شود می توانید یک پر را از بدنش جدا کنید تا متوجه شدید که مرغ مورد نظر آماده پر کندن است. مرغ هایی که پرهای آنها به آسانی جدا می شود به مرحله جوش رسیده و آماده پر کندن هستند.

حالا نوبت این است که پرهای مرغ را از بدن آن جدا کنید. با توجه به اینکه مرغ مورد نظر به خوبی جوشیده باشد پرها به آسانی از بدنه مرغ جدا شده و شما می توانید این کار را با سریع ترین زمان ممکن انجام دهید. شما می توانید پرهای مرغ را به صورت دانه ای و یا دسته جمعی از بدن خارج کنید. جدا کردن پره ها بصورت دانه های زمان زیادی از شما خواهد گرفت از این رو توصیه می کنم به صورت دسته جمعی کار انجام دهید.

پرهای مرغ کاملاً ریز است و به راحتی از بدن جدا می شود. شما می توانید این کار را با دست انجام دهید. توجه فرمایید برای جدا کردن پر از بدن مرغ نیاز به انبردست، سیم چین و یا سایر ابزارآلات نیست و شما می توانید این کار را به راحتی با دست انجام دهید.

جدا کردن پوست بعد از ذبح مرغ

بعد از خارج کردن پرها حالا نوبت این است که شما پوست مرغ را بکنید. میتوانید با شکافی روی پوست مرغ به راحتی آن را از سایر اجزای جدا کنید. البته این کار را در صورتی انجام خواهید داد که غذای مورد نظر بدون پوست مرغ صورت بگیرد. شما میتوانید با استفاده از چاقو تا سرم را جدا نمایید.

یکی از جایی که برای غذا نیاز دارید را می توانید از سایر اعضا جدا کنید و از آن استفاده نمایید. توجه داشته باشید قبل از استفاده از گوشت مرغ آن را بشویید تا میکروب هایی که در هنگام پر کندن گوشت  به خوبی از بین برود.

ذبح مرغ در منزل
ذبح مرغ در منزل

حتما بخوانید: ۱۹ خواص تخم مرغ + [ شگفت انگیزترین خاصیت و فواید تخم مرغ ]

شما برای ما از ذبح مرغ در منزل با استفاده از چاقو  بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور صنعت سعی کردیم به طور کامل شما را با ذبح مرغ، ذبح مرغ در منزل و ذبح مرغ با استفاده از چاقو آشنا کنیم. چنانچه شما شیوه دیگری را برای ذبح مرغ میشناسید می توانید شیوه مورد نظر را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت پرآور صنعت به اشتراک بگذارید. همچنین از این طریق می‌توانید روش هایی که با استفاده از آن پر کندن مرغ را انجام می دهید را  در اختیار ما و سایر مخاطبین قرار دهید. پشتیبانان سایت پرآور صنعت می توانند به سوالات شما که از این طریق پرسیده می شود پاسخ دهند.

سوالات متداول

بهترین وسیله برای ذبح مرغ چیست؟

چاقو

مرحله اول در ذبح مرغ در منزل چیست؟

انتخاب مرغ مناسب

چرا باید ذبح مرغ با چاقو انجام شود؟

چاقو سریع تر عمل ذبح مرغ را انجام می دهد و شریان های اصلی را قطع می کند.

طاعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.